Şimdi Ara

İddia : Tim Cook Şubat ayında FATİH Projesi için Türkiye'ye geliyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
1
Favori
1.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gecenlerde haber vardi yanlis hatirlamiyosam. Proje ile ilgili ihale yapilmisti ve vestel kazanmisti. Bunlar ne yapacaklar o zaman? Ya da ben mi, yanlis hatirliyorum :/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: web101

Benim anlamadığım konu 4 milyar $ gibi bir paraya neden kendimiz üretmiyoruz üretemiyoruz.Neden bu ülkenin parasını batı firmalarına bağışlıyoruz.Bu paraya şirket kurulur fabrikalar kurulur marka yaratılır.Binlerce kişi çalışır katma değer sağlar.Ben bu işi anlamıyorum yazık bu millete.
    Edit:İmla

çünkü biz zaten hiçbirşey yapamıyoruz.
    şimdi biri çıkıp da ben tablet yapıyorum dese kimse destek vermez, "made in Turkey" damgası varsa hatta ve hatta ismi türkçeyse kimse yüzüne bakmak, işlemcisi şurdan, ekranı burdan diye mırın kırın ederler.
    o yüzden de kimse elini taşın altına koyup da tablet üretmez.
    ben çok kişi biliyorum bazı ürünleri sırf türk malı diye almıyorlar.
    nitekim çoğu türk malı markaların öyle isimleri var ki türk malı olduğunu anlamanız imkansız.

• açıcam yine ağzımı arkadaş çok gelişmiş bir ülkeyiz de tablet dağıtıyoruz 4 milyar dolarlık bir serveti boça ediyoruz
    her şeyin bir sırası var

ilk önce git bi okullara adam gibi laboratuvar bilgisayar odası aç
    bi de Allah rızası için şu hocaların aman dokunmayın çocuklar kırılır mırılır şimdi vs gibi aptalca yargılarını engelle

• buyuk bir siparis verilcekse olabildigince yerli uretimin tesvikinden yana olsam da, kendimizi kandirmayalim. turkiyede lcd panel, nand bellek, li-ion batarya, arm islemci... bir tabeltte bulunan herhangi bir parcayi ureten yada yakin zamanda uretebilcek kapasiteye ulasabilcek tek bir uretici yok. ne yapilirsa yapilsin disardan gelen parcalarin montajindan ibaret olacaktir. elektronik uretiminde uzakdogu ile rekabet edemeyiz, kimse edemiyor. ama bu proje hic firsat yaratmiyacak demek degil. her ogrencide tablet bulunmasi buyuk bir yazilim ihtiyaci dogurcaktir. bu konuda uygulama yazilim ureten sirketlere destek verilerek hem ulkede yazilimda calisan is gucu kuvvetlendirilip hemde ogrenciler icin zengin metaryal arsivi yaratilabilir. demek istedigim isin yazilim ayagini bir kac dersin mufradatinin disina cikarip cok genis bir yazilim arsivi icin destek paketleri dagitirlirsa her acidan faydali olacaktir. tabletler google play gibi basli basina bir egitim marketi kurulu halde gelebilir.
  • Eğer yazıdaki gibi Apple pastadan pay almak istiyorsa önce Tim Cook'un badem bıyık bırakması lazım
  • quote:

Benim anlamadığım konu 4 milyar $ gibi bir paraya neden kendimiz üretmiyoruz üretemiyoruz.Neden bu ülkenin parasını batı firmalarına bağışlıyoruz.Bu paraya şirket kurulur fabrikalar kurulur marka yaratılır.Binlerce kişi çalışır katma değer sağlar.Ben bu işi anlamıyorum yazık bu millete.

O paraya sen hazır kurulmuş sadece bu tabletlerin işlemcisini yapan firmayı bile satın alamazsın. Bütün tablet bileşenlerini zaten tek başına uretemezsin sıfırdan. Hazır alırsın. Tıpkı bizim casper gibi. Ha nie caspera vermediler ihaleyi dersen, demek ki casperın o kadar tableti üretebilecek kapasitesi yok. Böyle büyük ihalelerde seri üretim bandı büyük olan firmalar kar yapar. Bizim casper 4 milyar $a bu ihaleyi alsın, o kadar tableti üretmek için 5 milyar dolar para harcaması gerekir altyapısına. Kısacası olmaz. Ha deyince olmuyo bu işler yavaş yavaş.

• İddia : Tim Cook Şubat ayında FATİH Projesi için Türkiye'ye geliyor

şöyle bir ayakkabı kutusunda paralar ulaştırılırsa sevabı daha çok olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacobıan -- 25 Aralık 2013; 2:04:49 >
  • beyler türk aileleri 2000 lirayı dershaneye verir ama teklonojiye vermezler,bence bu bir fırsat sonuçta 100 çocuğa verseler tableti bunların 99'u salak olsasaçma sapan şeyler için kullansa ama 1 çocuk bile yararına kullanırsa... işte tüm proje bunun için, tabi tablet önce ders içeriklerinin dijital ortama atılması lazım, sanırım oda yapılıyor şuan

• quote:

Orijinalden alıntı: ogkasa

quote:

O paraya sen hazır kurulmuş sadece bu tabletlerin işlemcisini yapan firmayı bile satın alamazsın. Bütün tablet bileşenlerini zaten tek başına uretemezsin sıfırdan. Hazır alırsın. Tıpkı bizim casper gibi. Ha nie caspera vermediler ihaleyi dersen, demek ki casperın o kadar tableti üretebilecek kapasitesi yok. Böyle büyük ihalelerde seri üretim bandı büyük olan firmalar kar yapar. Bizim casper 4 milyar $a bu ihaleyi alsın, o kadar tableti üretmek için 5 milyar dolar para harcaması gerekir altyapısına. Kısacası olmaz. Ha deyince olmuyo bu işler yavaş yavaş.

işlemcisini üreten firmayı satın al diyen kim. bütün parçaları tek tek üret diyen kim. apple hangi parçayı kendisi üretiyor acaba. 4 milyar dolara oppo, meizu gibi firmaları satın alırsın. tabletinde telefonunda kralını üretirsin. oppo ve meizu nun ürettiği telefonları bir incele istersen. bu telefonları incelerken bu şirketlerin nasıl kurulduğunu ve nasıl buralara geldiğine de bir bakıver. ondan sonra 4 milyar dolar ile neler yapılabileceğine sen karar ver.

• 3. ihalede 675.000 tableti 409 milyon TL bedelle Telpa'ya vermişler. Tanesi 605TL'ye geliyor. Nexus 7 2. jenerasyondan daha pahalı.

Bu tablet ihalesi için yayınlanan teknik şartnameye göre minimum özellikler;

Android 2.3.4
    1Ghz tek çekirdeş işlemci ya da 800Mhz çift çekirdek işlemci
    512MB RAM
    16GB ROM
    8.9" - 9.5" büyüklüğünde 1280*768 çözünürlüğünde ekran
    6000mAh batarya

Tamamı için bkz.

Tabi kazanan tabletin özellikleri belli değil, ama en düşük teklifi vermiş.

Üretim bandı denmiş, ama Telpa 90-100$'lık tabletleri Çin'den getirip üzerine marka basar. Bu işten karı da 20-25 ayakkabı kutusu* olur.

*Bir ayakkabı kutusu = 9,4 milyon TL.

10 milyon taneden fazla tablet alınacakmış. Gerisini siz hesaplayın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: VanpeL[TR]
    4 milyar dolar az para mı ya. kendi fabrikamızı kurup üretmek çok zor olmamalı

Yanlış anlamazsanız ben de sizin dediklerinize karşıyım. Aynı şey mi olacak ? Fabrikayı kuracaksın , kıytırık bir maldan(mümkün olduğu kadar para yiyerek) , kıytırık bir işletim sistemiyle(android olursa eğer ona da ekstra para gider ama olmadığını sayarsak) öğrencilere vereceksin tableti. Noldu şimdi ? Öğrenciyi tanıştırdın 3-4 yıl önceki teknolojiyle. Bizim "Dünyadaki iyi tabletlerden birini de biz üretelim" diye bir amacımız olmadığından ve ilerde de çok büyük bir amaca hizmet etmeyeceğinden kendi üreteceğin tablet tv de satılan 199tl lik(+299tl kontör ve +99tl lik kılıf hediyeli) tabletten hiçbir farkı olmayacak. Bırak adam alsın dışardan , sen almıyor musun? Şuanda dünyada tablet dendimi akla apple geliyorsa tabiki de apple dan almalı. Özellikle öğrencileri son teknolojiyle beslemelisin , insanlar yeniliğe aç olmalı hayranlıkla bakmalı ki yeni bir şey icat etmek için istekleri bulunsun. Bırak 1 milyar dolar fazla para ver ama en azından karşılığında hizmet vermiş olursun. 10 dk da açılan , bir kitap açmaya çalışınca kitlenecek bir tablet vermemiş olursun.

• Haha cok komik.

Kisi basina milli gelirin 15bin dolarin altinda oldugu bir ulkede cocuklar tablet bilgisayarlarla derse gireceker ha ?

Bizim politikacilar gosteris yapmayi cok seviyorlar.Dun gece 12'de akaryakita yine zam geldi.Dogalgaza da gelecek.

Asgari ucret 800 lira..

Ayranin yok icmeye,tahtirevanla gidersin ...neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VirgilSollozzo -- 25 Aralık 2013; 5:16:23 >
  • Dersten çok, yazılımının kırılıp oyun ve eğlence için kullanılacağı sebebiyle gereksiz diye düşünüyorum. Sonuçta bunlar bizim paralarımızla alınıyor, çok isteyen gitsin alsın kendi parasıyla tabletini keyfine baksın.
    Devletin dağıtacağı tablet hindistandaki gibi 22$'lıklardan olmalı gerisi gerçekten israf.
  • Şu forumdaki her konuya saçma yorum atan trollleri banlayamadılar gitti.

• Adam gibi ögretmen koysa bu kadar parayı cope atacagına...
    Balıkesirde zaten duydugum kadarıyla oyun amaclı kullanıyor herkes, derse defter getirip klasik yazdırma yontemi kullanılıyor

• Nexus 7 yada 10 olursa daha ucuza gelir. Hem çocuklar dünyanın en iyi tabletini kullanmis olur.

• Niyet ve düşünce çok yerinde olabilir evvela ben bu ülkenin en gelişmiş yeri olan Istanbulun eğitim durumuna ve öğrenci nesli profiline bakarak %90i için bu tabletler si-fi ağı ve twitterdan ibaret olacak gibi.

• +1
    ama Apple da alsa üzülmem açıkçası.
  • Ulkemizdeki politikacilarin kafasini yasayamadim gitti

Dunyanin neresinde bizim gibi gelismekte olan ulkeler arasinda boyle bir proje var bosverin gelismis hangi ulke ipad den ders goruyor sartlari bize uyguladigizda basari orani nedir.

Bunun tek amaci koyunlari biraz daha gutmek akilli tahtaların ne amacla kullanildigini pilot okullardaki tabletlerin ne amacla kullanildigini yazmaya gerek gormuyorum

Artik politikacilarin tribunlere oynamayi birakip ülke icin yararli isleri dusunmesi lazim artik herkes kendi çıkarına dusmus vatandasin uzerinden geciniyor

Her derdimiz bitti tablete kaldik islemcisine bilmem neyini.düşünür olduk allah doyursun artik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi black_67 -- 25 Aralık 2013; 8:45:50 >
  • en başından beri karşıyım bu tablet projesine. Akıllı tahta mantıklı olabilir ama tablet büyük saçmalık, devletin parasını çarçur etmeketen başka birşey değil.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.