Şimdi Ara

İdam nedir, Bir insanı öldürmek ne kadar insanidir, İdam suç miktarının azalmasına katkı sağlarmı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İdam nedir, Bir insanı öldürmek ne kadar insanidir, İdam suç miktarının azalmasına katkı sağlarmı ?

Benim kişisel görüşüm idamın veya en basit suçlarda hırsızlığa verilecek cezanın suç miktarının %1 dahi azalmasına sebeb olmayacaktır.

Toplumun eğitilmesi, Sonra Suçlunun eğitilmesi, Arkasından Suçlunun suç işlemeye iten nedenlerin bulunması önceliğimiz olmalı, ve yeni eğitim yöntemleri üretmeye yönelmeliyiz.

Bir sapığı ele alalım 5 yaşındaki çocuğa tecavüz ederek öldürdü.

Bu suç hepimizin içini yakar. ve hemen arkasından binlerce kişi linç girişiminde bulunur.

Toplumsal infiale dönüşür.
    Merak etmişimdir: Linç girişiminde bulunan kişilerin yüzde kaçı içindeki kötülüğü ört bas etmeye çalışır.?

Eğitilmiş toplumda bu suçlunun psikolojik yapısını uzun yıllar incelemek ve nedenlerini bularak topluma daha fazla faydalı olamazmıyız.

İdam naraları atarken acaba içimizdeki kötüyümü bastırmaya çalışıyoruz ?

Adam hırsız diyelim. Patlat iki yıl hapsi.
    Binlerce yıldır el kesme dahil hapis cezaları uygulandı. Sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır.
    Hırsızlığa neden olan toplumsal olguları ortadan kaldırsak ne dersiniz ?
    Hırsızdan önce kendimizi eğitmeliyiz.

Gaziantepte üç baklava çalan iki çocuğa verilen ceza yıllarca hep içimi yaktı.
    O çocukları hırsızlığa iten, sicillerine sabıkalı kaydı düşüren toplum utansın.
    Sizi bilmem ben utanıyorum. Hemde çok.
    Kısasa kısas diyerek, ellerini kessek daha mı isabetli olurdu

• Gozlerimiz ararda bulamadi bir sure..

Hos geldiniz..

Geecek idam bu degil..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üç baklavacı çocuğun tutuklanmasına sebep olan kişinin mal varlığına fetö den dolayı el konuldu diye instagramda haberler vardı ne kadar doğru bilemiyorum.

konuya dönecek olursak. Dediklerinde haklısın suçun oluşmasına neden olan etmenleri ortadan kaldırmak mantıklı ama bu zaten herkesin bildiği bir durum lakin gerçekci bir çözüm olmadı çünkü ütopik bir yaklaşım yani söylemesi kolay yapması zordur. Diğer taraftan sen bu suça teşvik eden etkenleri ortadan kaldırsan bile suç oranı azalacaktır. yani hırsızlık cinayet tecavüz yine olacaktır. dolayısıyla sen bu insanları yine yargılamak durumundasın . İdam şart değil ama idamın olması da o kadar kötü değil. zira idamın yararı da vardır.

mesela demişsin ki astık kestik hırsızlık bitmedi. doğrudr peki asmayı kesmeseydik hırsızlık oranı sabit mi kalır yoksa arttar mı ? idam cezası olmasına rağmen idamlık suç işleyenler oluyor elbet ama idam cezasından dolayı suçtan cayanlarda oluyor. yargı ile uzlaşan suçunu itiraf edip indirim isteyenlerde oluyor. yani cezalar suçu yok etmese bile , suçun işlenme oranını düşürebiliyor .

idam etmenin bazı yararları da var mesela , devletin bütçesi boşa harcanmaz. bir ağar ve kalın bir yeter. yine toplumdaki yargı otoritesi artıyor ve güveni de artıyor. toplumdaki öfke de kontrol altına alınmış oluyor.

bunları yaparken aynı zmanda suçun oluşmasına neden olan etkenlerle de mücdele edebilirsin. ama dediğim gibi hiç bir zaman sıfırlanmaz. yeri geliyor en kültürlü zeki insanlar bile sırf fantezi olsun diye seri katil oluyor veya küçük çocuklara tecavüz edebiliyor.
  • Bana göre idam kesinlikle bir ceza değildir, olması gereken kısastır.
  • Çok durmam
    Bu kadar takıntılı insan varken.Hele hiç takılmam.
    Adam hala orta çağda yaşadığını sanıyor. kısas naraları atıyor.

İdam tribüne oynamaktan başka bir şey değil.
    İnsanlığın bittiği nokta.

Biri senin kardeşini öldürdü ise diyelim.
    ve aynı mantıkla bakalım "Ya kardeşin öldürülmeyi hak etti ise"

Asarak İnsanları öldürüyorsun kardeşim. Adamı sonsuza dek susturuyorsun.
    Ya adam masumsa ne olacak.
    Malum günümüzde gizli şahit mevhumu var.

Yüzlerce komutan fetö kumpası ile yıllarca suçsuz yere hapis yattı.
    Sonuçta çoğu beraat ettiler.
    Ya ülkede idam olsaydı bunun günahını kim çekecekti.

Kısasa kısas narası atan gudubetler utanmalı.
  • Ben hemen idama karşıyım. 1 2 yol sorgu olayı olup kesin karar verildikten sonra sonuca varılmalıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.