Şimdi Ara

icra ihalesinden araba almak (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
8
Favori
123.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Galericiler giriyor genelde bu tür ihalelere.
  • bursa da bu işle ilgilenen biri var mı acaba forumda?
  • merhaba sorularına sırayla cevap vereceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rocket1 -- 3 Ağustos 2012; 19:46:45 >
  • merhaba sorularına sırayla cevap vereceğim

araçların sağlamlığı konusunda sorun yaşayan oldu mu ?

Eğer aracı kendi başına almaya gider isen yanında araçtan iyi anlayan birini bulundur. aracın geçmişte hasarı varmı yıpranmış bir araçmı değişeni boyası varmı bunarı bilmeniz gerekir. aksi taktirde sıkıntı yaşayabilirsin. aracın resimlerinden gemiş hasar bilgisine kmsinden eksiğine gediğine kadar herşeyi ihaleye girmeden önce öğrenebileceğin bu işin profesyonelleri var. Aracı kurumlar yani.www.icraburada.com ben daha önceden alım yaptım buradan.

otoparkçılar ya da ihalecilerle sorun yaşayan ? ( malum ihaleyi alsanız bile araba 1 hafta otoparkta kalıyor)

yediemin otoparkları devletin emanetçileridir. eğer ihalenin şartnamesinde yazanlar dışında 1 hafta sonra gittiğinde bir eksik görürsen aracında aracı otoparktan çıkartırsın. icra müdürlüğüne bir dilekçe yazarsın. yediemin otoparkı ertesi gün nasıl kapatılıyor yetkilileri nasıl cezaevine atılıyor birer birer izlersin. ihalen fesih olur paranıda cebine atarsın.

ruhsatsız ve anahtarsız araçların işlemleri nasıl oluyor ve ne kadara mal oluyor ? özellikle anahtarı olmayan araçlar sıkıntı yaratır mı ?

icralık arabalar da %95 anahtar oluyor. otoparkçılar harçlık çıkarabilmek için anahtarı yok yazdırıyor. araçlardan günlük 3 tl kazandıkları için o para yetmiyor arkadaşlara bu yolu bulmuşlar anahtar yok abi at bir sakal diyor 50 - 100 tlye anahtarı veriyor size. fazlasını isteyen olursa vermeyin gidip anahtarcı çağırın. anahtarcıya giderim diyince fiyatı düşürürler :)

bir kaç tane de muhammen bedel Ve sonuçlanan tutarı yazarsanız sevinirim.

Opel İnsignia 2009

44.200

25.000TL (ikinci ihaleden yeni aldım)

ikinci ihale bilgisini icraburada.com sitesinden aldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: rocket1

merhaba sorularına sırayla cevap vereceğim

Eğer aracı kendi başına almaya gider isen yanında araçtan iyi anlayan birini bulundur. aracın geçmişte hasarı varmı yıpranmış bir araçmı değişeni boyası varmı bunarı bilmeniz gerekir. aksi taktirde sıkıntı yaşayabilirsin. aracın resimlerinden gemiş hasar bilgisine kmsinden eksiğine gediğine kadar herşeyi ihaleye girmeden önce öğrenebileceğin bu işin profesyonelleri var. Aracı kurumlar yani.www.icraburada.com ben daha önceden alım yaptım buradan.

otoparkçılar ya da ihalecilerle sorun yaşayan ? ( malum ihaleyi alsanız bile araba 1 hafta otoparkta kalıyor)

yediemin otoparkları devletin emanetçileridir. eğer ihalenin şartnamesinde yazanlar dışında 1 hafta sonra gittiğinde bir eksik görürsen aracında aracı otoparktan çıkartırsın. icra müdürlüğüne bir dilekçe yazarsın. yediemin otoparkı ertesi gün nasıl kapatılıyor yetkilileri nasıl cezaevine atılıyor birer birer izlersin. ihalen fesih olur paranıda cebine atarsın.

ruhsatsız ve anahtarsız araçların işlemleri nasıl oluyor ve ne kadara mal oluyor ? özellikle anahtarı olmayan araçlar sıkıntı yaratır mı ?

icralık arabalar da %95 anahtar oluyor. otoparkçılar harçlık çıkarabilmek için anahtarı yok yazdırıyor. araçlardan günlük 3 tl kazandıkları için o para yetmiyor arkadaşlara bu yolu bulmuşlar anahtar yok abi at bir sakal diyor 50 - 100 tlye anahtarı veriyor size. fazlasını isteyen olursa vermeyin gidip anahtarcı çağırın. anahtarcıya giderim diyince fiyatı düşürürler :)

Opel İnsignia 2009

44.200

hay sana da icrana da yeter ya bütün konuları hortlatmak zorunda mısın?
  • gördüm bilgilerimi paylaştım herkesin bilgi sahibi olduğu bir konu var benimkide bu rahatsız olduysan kusura bakma ama okumayabilirsin yazılarımı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

quote:

Opel İnsignia 2009

44.200

gördüm bilgilerimi paylaştım herkesin bilgi sahibi olduğu bir konu var benimkide bu rahatsız olduysan kusura bakma ama okumayabilirsin yazılarımı.
  • Sinirleriniz gerilir hocam 2 3 bin için hiç gerek yok böyle işlere.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

quote:

Opel İnsignia 2009

44.200

gördüm bilgilerimi paylaştım herkesin bilgi sahibi olduğu bir konu var benimkide bu rahatsız olduysan kusura bakma ama okumayabilirsin yazılarımı.

Bildikleriniz paylaşmanız tabi ki çok güzel ama yönteminiz biraz yanlış bence. Otomobil genelde icra diye arayıp tüm başlıkları güncellemek ne denli doğru tartışılır. Şahsınıza yaptığım bir şey değil, yanlış anlaşılmasın lütfen.
  • İCRALIK SATILIK ARABA İHALELERİ
    Pek çok insan araç ihtiyacını icralık olmuş araçları alarak gidermektedir. Bu son derece yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Böylece siz ihtiyacınızı gidermiş olursunuz borçlu ise borcundan kurtulmuş olur. İcralık satılık araba ihaleleri icra daireleri tarafından belirlenen tarihler arasında açık arttırma usulü yapılmaktadır. Bu ihaleler ile ilgili her konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız icra dairelerinden satışı yapılacak araçlar ile ilgili bilgilere sahip olmanız mümkündür. Aynı zamanda gazeteler ve internette bu yönde size bilgi verebilir niteliktedir.
    Otomobil ihalelerine nasıl katılabilirim?
    İcralık araba ihalelerine katılmak istiyorsanız öncelikle olarak icra dairelerine gidip katılım formu almak ve doldurmak zorundasınızdır. Bunun yanın da ihaleye katılmadan önce nüfus cüzdanı fotokopinizi ve muhtardan alacağınız ikametgâh adresinizi de teslim etmelisiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması söz konusu olursa ihaleye kesinlikle katılamazsınız. Eğer icralık arabalar ihalelerine katılmak istiyorsanız yukarıda saydığımız ve zorunlu gereklilik olan evraklarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklarınız tam ise ihaleye katılmamanız için hiç bir sorun kalmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cegerxwin -- 2 Haziran 2013; 18:57:59 >
  • arkadaşlar ben böyle bir araç aldım, belirlenen muammel bedel zaten aracın piyasa değerinden 2-3 bin lira ucuz olabiliyor tabi aracına göre değişir, mafya falan hikaye onu söyleyeyim eskiden bu işlere girerlermiş ama ihaleye icra memuru,avukat ve polis eşlik ediyor orada öyle kafalarına göre at koşturamazlar. Benim tek bir problemim oldu oda araçtan sonraki bürokrasi, ihalenin kesinleşmesi için yasal bir 10 gün var ancak aldığım icra dairesi bu süreyi çok aştı ve yoğunluğu bahane etti bana geri dönüş yapmaları gerekiyor çünkü ihale esnasında araç satışından bir telefon ücreti kesintileri var ama geri dönüş bile yapmadılar kendi imkanlarımla öğrendim icra dairesine gittiğimde yapmaları gereken en basit yazışmalar bile eksikti, icra hukuktan ve tevzi bürosundan ihalenin kesinleşmesi için almaları gereken yazıları bile almamışlardı yani icra müdürü onaylamış bile olsa ihalenin feshi ile karşılaşabilirdim. ondan sonra zaten para yatırma işlemleri başlıyor, belediyeye tellallık harcı vergi dairesine eski MTV leri yatırıyorsunuz bunları geri alacaksınız geri almayacağınız vergi dairesine yatıracağınız KDV ve damga pulu ücretleri ve aracı teslim almak için icra müdürlüğüne yatırdığınız yol harcı ve araç ücreti(arabayı almak için giderken tuttukları araç için) Bazı uyanık otoparkçılar icra memuru gittikten sonra yanaşıp otopark ücreti size ait diyebiliyorlar dikkatli olmak lazım hatta fatura bile kesmeye kalkıyorlar aman buna kanmayın otoparkçılar icra müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup yed-i emin ücretini ve otopark masrafını tahsil ediyorlar böyle bir durumla kalırsanız fatura felan verilirse ödemeyecek bile olsanız faturayı almayın faturaların itiraz süreleri vardır sallamadan geçin gidin. işlemler bu kadar değil çünkü aracı aldığınızda elinizde çoğu zaman yedek anahtar olmuyor bunun çözümü yetkili servisle çözün eski sahipleri birşeyler yapabilirler yedek anahtar olmadığı için başınız ağrır.Araç ruhsatsız size veriliyor ve bir ay(30 gün) süre içerisinde ruhsatını çıkarmanız gerekiyor ruhsat için ise, icra dairesinden verilecek olan tescil belgesi, zorunlu trafik sigortası, dilekçe, vergi dairesinden vergi yoktur borcu ve muayenesi bitmiş ise muayenesi. 30gün süre içerisinde ruhsatı çıkarmaz iseniz almış olduğunuz tescil belgesi geçersiz oluyor öyle bir durumla karşılaşırsanız umarım iyi bir icra müdürüne denk gelirsiniz aksi halde yatırmış olduğunuz tüm paralara ve uğraşlarınıza güle güle tabi aracada. benim aldığım araç bir arkadaşımın idi o yüzden korkmadan aldım ama dışarıdan da alsam aynı paraya alırdım sadece arkadaşım para bulabilirse geri alacağını söylediği için yardımcı oldum ama üstüme kalacak gibi. Bu arada aracı ihaleye çıkaran banka ise %60 %40 ları unutun çünkü banka %80 e kadar ihaleye giriyor, benim tavsiyem sadece lüks araçlar için girmek daha elverişli 1-2 bin lira için emin olun çektiğiniz sıkıntıya değmez gidin aracınızı görün deneyin aynı gün alın
    şu olur 200-300 binlik araçlar çıkar gider girersin uygun olur 20-30 bin kazanırsın ama orta direk araçlarda araba temizse ne otoparkçı bırakır ne galerici boşuna yorulursunuz.
  • https://esatis.uyap.gov.tr/ bu siteden online dönüyor sanırım işlemler. Belki buradan online fiyat vererek daha kolay alınıyordur. Çoğu araçta da detaylı bilgilendirme mevcut oluyor ruhsat durumu, anahtar, boya ve hatta bazılarında lastiklerine kadar bilgilendirme mevcut.
  • Nacizane bende bu konu hakkında bir bilgi paylaşmak isterim...

Temerrüd edip zimmetindeki borcu vermemek büyük günahlardandır. Bunu yapan kimse fâsıktır, başkasının malını gaspetmek gibidir.

Kurtubi diyor ki: "Irzını mubah kılmaktan maksad, o kişiyi kınamaktır. Cezalandırmaktan maksat da onu hapsetmektir."

Sanâni, "Sübülü's-Selâm" isimli kitabında şöyle diyor: "Irz ve cezasını mubah kılmaktan maksat; malına haciz konması ve hakimin, borçlunun malını satıp borcunu kapatmasıdır."
    İşte dinde haciz edilen malların tamamen şer'i bir kaide olduğu açıktır. Bu malları almak caizdir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

İcra ile sattırılan malların genelde borca mukabil olduğu bilinen gerçektir. Bu tür satışta artık mal sahibinin yetkisi hükmen kalmamıştır. Buradaki tasarruf yetkisi icra makamına geçmiştir. O da kendi rızası ile satmaktadır. İcra makamının satış yapması da zaruretten dolayıdır. Buradaki zaruret, malın satılarak borcun ödenmesi ve hakkın ehline teslimidir. Bundan dolayı icra yolu ile yapılan satım akdi dinen de geçerlidir. Bu konunun zahiri kısımıdır.

Ancak konunun ahlaki boyutu da vardır. Dinimiz kasıt ve ihmal olmadan olaganüstü sabeplerden dolayı borcunu ödeyemeyen kimseye kolaylık gösterilmesini öngörür. Bu yüzden kaynaklar, darda kalan kimsenin malını satın almanın mekruh olduğunu belirtmektedirler.

Buna göre icra dairelerinde satışa çıkarılan bir malı piyasa fiyatının çok altında almak sureti ile karşı tarafın zorda kalmışlığından faydalanılmamalı ve imkanlar ölçüsünde mal sahibinin mağdur edilmemesi için gayret gösterilmelidir.

Ayrıca, bu konu biraz da vicdanîdir. Malın piyasadaki değerine yakın bir fiyata alınmasına gayret etmek gerekir. Fiyatın daha da düşmesine neden olacak işler yapmak caiz olmaz.

Diğer taraftan, malın satışa çıkarıldığı günde belirlenen fiyatın daha da düşmesi için bilerek teklif vermemek veya teklif vereceklere engel olmak da caiz olmaz. Bunlar zor durumda olan kimselere bilerek zarar vermek anlamına gelir. Hem Allah hakkı hem de kul hakkı çiğnenmiş olur.

Bununla beraber, bilerek zarar vermek gibi bir durum yoksa, piyasa fiyatının altında da olsa, alışveriş her halükarda caiz ve geçerlidir. Bundan elde edilen kâr da helaldır.

Fakat o malların ardından masumların ve çocukların göz yaşı varsa, dini bir mesuliyet olmamakla beraber, hissi ve vicdani bir sıkıntı verebilir. Bu noktadan fetvayı, "müftüler verse de sen vicdanına sor." hadisi şerif gereği size bırakırız.

Özetle söylemek gerekirse, İcra gereği haczedilip satışla arzedilen mal er veya geç satılacaktır. Bu malın piyasası farklıdır. Bu piyasa (fiyat) çerçevesinde verilebilecek en fazlayı vererek malı almak, ağlayana zarar değil, fayda sağlar.
  • bende bir kere katılmıştım mafya falan yok.ama kar da yok yani araç piyasası 25 bin tl diyelim orda açık arttırma usülü hep galericiler var fiyat 23-24 e kadar çıkıyor nerdeyse,birde evrak işleri ile uğraşması var sonrasında..aracı servise sokup kontrolde ettiremiyorsunuz..boşuna uğraşmayın derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkan99 -- 23 Nisan 2014; 1:50:43 >
  • rocket1 kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten galeriden araba alırkende arabayı yıkayan gence bi 20 Lira toka ededilir adettendir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Orijinalden alıntı: cbisar

böyle saçma bişey olur mu? düşünün birine borcunuz var icra geldi arabaya el konuldu. açık arttırmaya giriyor kimse hayır gelmez diye ihaleye girmiyor .sizin arabanız yarı fiyatına satılır. ama bizim gibi dürüst insanlar arttırmaya girerse hem araç sahibi yüksek fiyata satar hem biz de üç kuruş ucuza alırız. aksine sevaba bile gireriz. arkadaşlar kimseden korkmayın satış zaten adliyede yapılıyor kolay kolay kimse bulaşamaz. medanı üç beş çakala bırakmayın . hatta devlet gittigidiyor gibi icralık sitesi kurarsa işte o zaman en iyisi olur.

Araç satışları adliyede değil, aracın çekildiği otoparkta yapılır.

Daha önce de defalarca yazdım ama sanırım kimse okumaya tenezzül etmiyor, o yüzden bir daha yazıyorum.

Satışa ihale esnafı (mafyası da diyebiliriz) olmayan biri katılmaya çalışırsa, öncelikle otopark sahibi bu vatandaşları içeri almamak için baskı, tehdit, şiddet vs her şeyi yapıyor.

Diyelim ki içeri girdiniz, hatta arabayı aldınız. En iyi olasılıkta başınıza gelecekler şu olacaktır: Araç haczedilirken aracın durumu haciz tutanağına detaylı olarak geçirilmediğinden aracı otoparktan çıkarmaya gittiğinizde otopark sahibinin yaratıcılık derecesine göre çok çeşitli sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Aracın lastikleri, jantları, koltukları, beyni, kliması, teybi hatta motoru bile sökülmüş olabilir. Bunları otopark sahibinin insafına kalan bir bedelle tekrar satın almak zorunda kalırsınız.

En basiti, ben şu ana kadar haczedilip de anahtarı yanında olan arabaya çok az rastladım. Tahminimce, otopark sahibi icra memuruna rüşvet vermek suretiyle aracın anahtarı yok ibaresini tutanağa geçirtiyor ve anahtarı cebine atıyor. Ardından aracı satın alan kişi anahtarı servisinden dünya para vererek almak yerine otopark sahibinden satın alıyor.

Bu işin içinde 1.5 yıl bulunmuş biri olarak durumun bu kadar kötü olduğunu söyleyebilirim. Keşke durum kötü olmasa, borçlu borcundan kurtulsa, alıcılar da temiz bir ortamda iş yapıyor olsa...

Güzel açıklama görmeyen görsün :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: spyland

quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Orijinalden alıntı: cbisar

böyle saçma bişey olur mu? düşünün birine borcunuz var icra geldi arabaya el konuldu. açık arttırmaya giriyor kimse hayır gelmez diye ihaleye girmiyor .sizin arabanız yarı fiyatına satılır. ama bizim gibi dürüst insanlar arttırmaya girerse hem araç sahibi yüksek fiyata satar hem biz de üç kuruş ucuza alırız. aksine sevaba bile gireriz. arkadaşlar kimseden korkmayın satış zaten adliyede yapılıyor kolay kolay kimse bulaşamaz. medanı üç beş çakala bırakmayın . hatta devlet gittigidiyor gibi icralık sitesi kurarsa işte o zaman en iyisi olur.

Araç satışları adliyede değil, aracın çekildiği otoparkta yapılır.

Daha önce de defalarca yazdım ama sanırım kimse okumaya tenezzül etmiyor, o yüzden bir daha yazıyorum.

Satışa ihale esnafı (mafyası da diyebiliriz) olmayan biri katılmaya çalışırsa, öncelikle otopark sahibi bu vatandaşları içeri almamak için baskı, tehdit, şiddet vs her şeyi yapıyor.

Diyelim ki içeri girdiniz, hatta arabayı aldınız. En iyi olasılıkta başınıza gelecekler şu olacaktır: Araç haczedilirken aracın durumu haciz tutanağına detaylı olarak geçirilmediğinden aracı otoparktan çıkarmaya gittiğinizde otopark sahibinin yaratıcılık derecesine göre çok çeşitli sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Aracın lastikleri, jantları, koltukları, beyni, kliması, teybi hatta motoru bile sökülmüş olabilir. Bunları otopark sahibinin insafına kalan bir bedelle tekrar satın almak zorunda kalırsınız.

En basiti, ben şu ana kadar haczedilip de anahtarı yanında olan arabaya çok az rastladım. Tahminimce, otopark sahibi icra memuruna rüşvet vermek suretiyle aracın anahtarı yok ibaresini tutanağa geçirtiyor ve anahtarı cebine atıyor. Ardından aracı satın alan kişi anahtarı servisinden dünya para vererek almak yerine otopark sahibinden satın alıyor.

Bu işin içinde 1.5 yıl bulunmuş biri olarak durumun bu kadar kötü olduğunu söyleyebilirim. Keşke durum kötü olmasa, borçlu borcundan kurtulsa, alıcılar da temiz bir ortamda iş yapıyor olsa...

Güzel açıklama görmeyen görsün :)

Kesinlikle böyle değil.

Daha önceden nasıldı bilmiyorum ama bu gibi yorumları okuyup sakın gitmemezlik yapmayın.
    adamların bir internet sitesi var oradan bakıp çekmeköydeki otoparkın oraya gidip katılabilirsiniz.
    ben dün gittim katıldım. video da çektim onu da ekleyebilirim merak ederseniz.

Öyle ölü fiyatlar falan beklemeyin. 1-1.5 bin altına gidiyor arabalar ama onların da masrafı cıkıyor. (kdv şu bu 800 lira cebinden cıkar)
  • İcralık araç olayı tam bir uzmanlık alanı oluşturmuş malum ticari düşününler tarafından. Araç yediemin otoparkında görme ihtimalin varmı yokmu incelemeden ekspertize sokmadan dıştan bakarak alınır. O yüzden sağlan kaporta ustası ile bakmak lazım o da anca dıştan. O yüzden öyle araçlara girmek pislik bir iş. Ama tanıdığının bildiğin bir aracı olur icralık olur o zaman eyvallah. Malı bilmek lazım öyle ticaret şart 3,0
  • bız bıkere gittik 2 bmw vardı yan yana. Fiyatları arasında 5 bin tl fark vardı. Birinin altına egildi baktı usta motor yoktu zaten araba havada duruyordu. Fİyatlar bazen sacma sapan olabiliyor
  • spyland S kullanıcısına yanıt
    Araç satışları artık yerinde yapılmıyor. (ekstrem durumlar hariç) örneğin ankarada adliyenin orda ki mezat salonunda yapılır. İçerde kameralar + polisler var. Yine 3-5 galericinin kıl kıl bakışlarına veya laflarına maruz kalabiliyorsunuz ama çok önemli değil. İllaki gözünüzr araç kestirdiniz verin bir avukata vekalet sizin yerinize o gitsin.

Sorun araçların fiyatlarını doğru bir şekil de kestirmek. İcra memurları kıymet takdirini sahibinden.coma girerek belirliyor. km belli değil, anahtar yoksa içeri camdan bakıyor sadece, kaputu açamadıkları için içerde ne eksik bilemiyor.

Bir aracı almak istiyorsanız gidip otoparka bakabilirsiniz. Anahtar yoksa altından bir göz atmakla yetiniyorsunuz ki çoğununda anahtarı olmuyor. Kıymet takdirine gittiğim de sağına soluna baktım birşey yok, dedim birde sur şansımı kaputta deniyeyim belki mandal açıktır. Açmaz olaydım şanzıman motor ne varsa hortumlarıyla yok :D vizontelede ki baba akü yok sahnesi gibi kaldım :)

Temiz araçlarda piyasa fiyatına gidiyor zaten. (Tellaliye kdv harç ruhsat işlemleri derken hatrı sayılır masraf çıkıyor)

Bu iş en cok galericilere yarıyor ki onlarda zaten anlaşıp giriyor ihaleye genelde :)

Sistemde ki temel sorun otoparklarda ki araçların durumu. Geçmişte çok gördük airbag leri sökülmüş araç. Bir ara yedek parça deposu olarak kullanılırdı yediemin depoları ama şimdi biraz daha sıkılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farks -- 2 Nisan 2015; 2:49:03 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.