Şimdi Ara

İç Mimari ve İnşaat'la ilgili sorularınızı sorabilirsiniz ? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
9
Favori
10.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    http://www.insaatim.com/?pid=yazidetay&yazi=180
  • Chris Brown yardımınıza ihtiyacım var.
    fotograftaki oda yatak odası olarak kullanılacak. gömme dolap yaptırmayı düşünüyoruz.ancak hangi duvara yaptırmalıyız, kolon olan duvar mı yoksa diğeri mi..yatak nasıl nerede durmalı yardımcı olabilir misiniz? 2.90 a 5.95 metre oda.teşekkürler
    https://store.donanimhaber.com/18/b7/36/18b736da704585decad01ab5d54027cc.png
     İç Mimari ve İnşaat'la ilgili sorularınızı sorabilirsiniz ?

• woodenheart W kullanıcısına yanıt
    Odanin planini olculeriyle cizin yardimci olalim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uzunluk 5.95 metre eni 2.90 metre.dikdortgen seklinde oda.

• Chris Brown merhaba ankara da onerdiginiz isini yapan ve ekonomik bir firma var mi ? Yeni aldigimiz eve gecmek istiyorum. Fakat odalar goreceli olarak kucuk, oturma odasini balkonla birlestirip genisletmek istiyoruz ve mutfak kucuk olmasina ragmen ankastre mutfak yaptirmak ve son olarak banyoyu ilk etapta banyo dolabi ve iyi bir dus kabini ile yenilemek istiyoruz. Sizce orta duzey malzemeler ile ortalama ne kadar fiyat tutar. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkur ederim

• phrenicus P kullanıcısına yanıt
    Ankarada tanıdığım firma yok maalesef. 8-10bin arası tutar
  • Sayın Brown yazmayalı çok olmuş ama ....595 m2 dikdörtgene benzeyen en 21 e boy 29 gibi bir arsaya. bodrum + 2 katlı bir ev yaptırmak istiyorum bunun müstakil mi yoksa villa mı olacağı ve bu ayrımı anlamış değilim...bodrum hariç 130 m2+ 130 m2 260 m2 inşaat alanı yada dam düşünüyorum ama yarım çatıda olabilir 65 m2 vivarı normal kaliteli malzemeler kullanıldığında ortalama profe- ruhsatlar* kaba inşaat ve ince iş toplam bir m2 fiyatı çıkarabilir miyiz*
    300 ile 1000 tl arası deniyor...toplam benim ne kadar bütçem olmalı? tamam herşeyi sınırsız kullanıp milyona da mal edilebilir ama normalin üstü bir şeyden bahsediyorum...lüx+lüx den bahsetmiyorum...biri mühendis 500 e bir diğerii 700 e yada 800 e yaparım diyor kafam karışık? yaklaşık 325 m2 yeri
    x 500 tl:162500 bin
    X 700 tl:227500 bin
    x800 tl:260000 bin
    + 5000 civarı proje +15000 civarı harçlar
    + mühendisin + mimarın alacağı yüzde 10 yada 15 yada 20 mi oluşacak harcama sonucu yaklaşık 20000 ile 50000 arası fazladan para....

yani 210000 / 290000 /33000 gibi bir rakam çıkarıldı ...ne dersiniz 325 m2 lik inşaatın evin fiyatı maliyeti ne olmal ı yaklaşım tabiki bunalr 3 aşağı 5 yukarı ...toplamda gücüm yetebilir mi yetmez mi ona bakıyorum...yoksa hiç girişmeyim.... tşk.

• Merhabalar almak istedği çatı dubleks 3+1 daire çatısı hakkında soru işaretleri var kafamda çatı çelik konstrüksiyon taş köpüğü sandviç panel olacak ev mantolama yapılacak bu yeterli bi izalasyonmudur yazın çok sıcak kışın çok soğuk olurmu arakatlardan aşırı fark olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alprock88 -- 31 Temmuz 2015; 21:28:41 >
  • aptıracağım 2 katlı evin damına yarım çatı yaptırmak istiyorum 1-2 oda olabilir...mutfak vs 130 m3 nini yarısı 65 m2 nasıl hangi malzemeden yaptırmalıyım Adana gibi sıcak bir memlekette? fiyatlar ortalama ne olur?
  • Show_Me S kullanıcısına yanıt
    Sizin evinizdeki küfün sebebi yoğuşmadır.Evinizdeki su buharı Dışa bakan duvarlarınızla temas ettiğinde dış duvarlar çok soğuk olduğu için gaz haldeki su buharı Sıvı hale geçer ve küf mantar rutubet oluşur.
    Çözümü de dışarıdan yalıtım ysptırmaktır.

• Hocam selamlar konu biraz hortlanıcak ama bişey sormak istiyorum. Ben mimari restorasyon okuyorum ve seneye iç mimarlığa geçmek istiyorum okulumdaki bölümü okuyanlara sordum çoğu mimarlığa ve i. mühendisliğine geçmek istiyo. Benimde uzun zamandır hayalim iç mimarlık katalog karıştırmayı boş geniş mekanları kafamda dizayn etmeyi seviyorum. Neyse sormak istediğim konu mimar-iç mimar arasındaki ilişki nasıl oluyo bu konuda bir kaç soru sormak istiyorum.
    1 Mimardan ne gibi durumlarda izin almak gerekiyo?
    2 mimarın kendisi iç tasarım yapabiliyo mu ?
    3 yurtdışı (avrupa) taraflarında türkiyeden iş bulmak zor mu mimarın yurtdışında iş bulması daha mı kolay
    4 iç mimar zengin mesleği , mimar ortalama meslek diyolar buna ne diyosunuz
    5 iç mimar genellikle bina yapıldıktan sonra mı çalışıyor yoksa yapılırken mimarla anlaşarak birlikte mi yapıyor

+ olarak iç mimarın yaptığı iş* kısmını anlatabilir misiniz kısa değilde uzun detaylı olursa cok sevinirim
    birde etrafınızdakiler iç mimar olduğunuzda "benim işteki/evdeki x odasınıda tasarlasana , benim odaya bi el atsana" gibi sözler söylüyor mu söylediğinde ne yapıyosunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: furkistorm

Hocam selamlar konu biraz hortlanıcak ama bişey sormak istiyorum. Ben mimari restorasyon okuyorum ve seneye iç mimarlığa geçmek istiyorum okulumdaki bölümü okuyanlara sordum çoğu mimarlığa ve i. mühendisliğine geçmek istiyo. Benimde uzun zamandır hayalim iç mimarlık katalog karıştırmayı boş geniş mekanları kafamda dizayn etmeyi seviyorum. Neyse sormak istediğim konu mimar-iç mimar arasındaki ilişki nasıl oluyo bu konuda bir kaç soru sormak istiyorum.
    1 Mimardan ne gibi durumlarda izin almak gerekiyo?
    2 mimarın kendisi iç tasarım yapabiliyo mu ?
    3 yurtdışı (avrupa) taraflarında türkiyeden iş bulmak zor mu mimarın yurtdışında iş bulması daha mı kolay
    4 iç mimar zengin mesleği , mimar ortalama meslek diyolar buna ne diyosunuz
    5 iç mimar genellikle bina yapıldıktan sonra mı çalışıyor yoksa yapılırken mimarla anlaşarak birlikte mi yapıyor

+ olarak iç mimarın yaptığı iş* kısmını anlatabilir misiniz kısa değilde uzun detaylı olursa cok sevinirim
    birde etrafınızdakiler iç mimar olduğunuzda "benim işteki/evdeki x odasınıda tasarlasana , benim odaya bi el atsana" gibi sözler söylüyor mu söylediğinde ne yapıyosunuz

1- Mimar kimki ondan izin alalım ? Bir projede ekstra kapı pencere vb. açılacaksa , onu çizen mimara bildirilir. İsterse para alır değiştirir projesini istemezse dokundurtmaz ana hatlara. Bu sadece onda da bitmez belediyeyle de alakalı.
    2- Mimar değil yeteneği olan herkes iç tasarım yapabilir, iç mimari proje yapamaz. Bunun için TMMOB İçmimarlar odasına kayıtlı, 4 yıllık iç mimarlık bölümü lisans mezunu olması gerekli.
    3- Yurt içi yurt dışı farketmez, iş bulabilmek kişisel yeteneklerine ve gelişimine bağlıdır. Tabi kesinlikle çevrenede.
    4- Böyle genelleme yapılamaz. Tamamen yapılan işin hacmiyle alakalı bir durum. Bir inşaatta en çok para iç mekanlara harcanıyor olabilir ama mesleki anlamla kazanılan parayı şahsın konumu belirler. Ben 10.000 e yapıyrum işi misal A kişisi 30000 e yapmaz, B kişisi 2000 e oynayarak yapar.
    5- Olması gereken en başında projede yer alması, ki çok nadir görülür. Genellikle mimar mühendis binayı mahveder biz girip toparlarız. Tabi bazı meslektaşlarımızda mahvediyor 2.kat onlarıda toparlamak zorunda kalıyoruz.

+ olarak sorduklarını internetten araştırabilirsin.
    Sözler söylenir, fiyat duyunca genelde biz bir düşünelim denir. Dost ile ye iç alışveriş yapma '' diye bitirelim.

• Hocam teşekkür ederim aydınlattığın için. İnternetde bayağı araştırdım bunları ama cok uzun genel tanıtım amaclı yazılar var istediğim cevapları tam alamıyorum.
    Bide 2.sorumun cevabında iç tasarımı herkes yapabilir demişsiniz . İnternet araştırmıştım türkiyede canada merkezli ingilizce bir kurs/okul var 2 yıllıktı sanırsam. Buralarda okuyup diploma yada sertifika artık ne alıyolarsa iş imkanları nasıl oluyo. 4 yıl okuyupta diploması olanların yerine firmalarda çalışabiliyolar mı ? Bunlara sizin bakış açınız nedir

• Çalışamaz. TMMOB içmimarlar odasına sadece lisans mezunları kayıt olabilir. Kayıt olamayanlar çalışamaz. Sen istyersen 10 yıl kurs gör sertifika al, üniversite mezunu olman gerekli bu işi yapabilmen için. Senin mantığında ozaman biz de kendimizi yıpratmazdık hiç kursa giderdik ? Bunların bir geçerliliği yok. Bu mesleği istiyorsan zaten mesleğine saygın olmalı ve böyle küçük hesaplar yapmamalısın. İnsanlar yıllarca ugraşıyor bu okulları kazanabilmek için.

İç tasarımı yapabilir sözümü yanlış anlamayın, evin içini hangi renge boyayacağınıza annen baban da karar verir dolapları mobilyacıya amcan da tarif edebilir.
  • Aklımda sormak daha cok soru var ama üslubunuzdan dolayı sormak istemiyorum teşekkür ederim

• hocam s.a kolay gelsin

bodrum kat daireme eskimis ve bozulmus lamine parkelerin yerine tekrar dogal ahsap montaji yapmayi planliyor ve arastirma yapiyorum konu ile ilgili.

size sorum şöyle;

disi-erkek gec gec sistemi olmayan farklı ebatlarda silinmis,verniklenmis kereste kullanarak, mevcut modern ahsap yapistirma tutkali ile beton zemine yapistirma yontemiyle salon ve diger odalarimin zeminlerini kaplama yapabilir miyim ?

bu tarz bir uygulamanin kisa-orta-uzun vadede ne gibi zararlari olur? montaj kisminda bir sikinti olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 18 Nisan 2018; 22:18:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muammer816

hocam s.a kolay gelsin

bodrum kat daireme eskimis ve bozulmus lamine parkelerin yerine tekrar dogal ahsap montaji yapmayi planliyor ve arastirma yapiyorum konu ile ilgili.

size sorum şöyle;

disi-erkek gec gec sistemi olmayan farklı ebatlarda silinmis,verniklenmis kereste kullanarak, mevcut modern ahsap yapistirma tutkali ile beton zemine yapistirma yontemiyle salon ve diger odalarimin zeminlerini kaplama yapabilir miyim ?

bu tarz bir uygulamanin kisa-orta-uzun vadede ne gibi zararlari olur? montaj kisminda bir sikinti olur mu ?
    şapın milimetrik düzgün olması lazım. bozukluk varsa direk döşeme yapamazsın bir altyapı oluşturman gerekir. Bozukluk az ise şilte sererek uygulama yapabilirisn ama onda da birbirine geçme yapman gerekli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

şapın milimetrik düzgün olması lazım. bozukluk varsa direk döşeme yapamazsın bir altyapı oluşturman gerekir. Bozukluk az ise şilte sererek uygulama yapabilirisn ama onda da birbirine geçme yapman gerekli.

Alıntıları Göster
    çok teşekkür ederim,iyi çalışmalar dilerim.
  • Soruları alalım
  • Ev son kat ve ısınma probleminden dolayı 5 cm kopuk yapıştırdık, tavan arası çok kullanılmaz diye üzerini aynı yapıştırıcı ile sıvadık.Fakat arada tavan arasında köpüğün üzerinde gezdikçe oynamaya, ezilir gibi olmaya başladı.Üzerine kendinden tesviyeli hazır şaplardan atsak dayanıklı olur mu yani eşya koyma vs gibi. veya ince şap betonu kendim hazırlayıp uygulayabilir miyim?

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.