Şimdi Ara

İ9 9900 K Mİ ? RYZEN 3900X Mİ ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
3
Favori
10.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 11 ay
  • Cevaplayan Üyeler 51
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 28
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 12 saat 20 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 18
  • Favoriye Eklediklerim 3
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • jaguar0007 (28 mesaj) MichaelTownley (12 mesaj) GaridesGafa (11 mesaj) mpolat35 (10 mesaj) guzmann06 (7 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (104 mesaj) Mobil (24 mesaj) Mini (4 mesaj) Uygulama (20 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> İ9 9900 K Mİ ? RYZEN 3900X Mİ ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    MERHABA

İ9 9900 K Mİ ÖNERİRSİNİZ YOKSA RYZEN 3900X Mİ ?

OYUN VE YAYIN AGIRLIKLI + RENDERDE OLABİLİR
    TAVSİYE VEREBİLİRSENİZ

BİRDE HANGİ SİTEDEN ALMAK MANTIKLI
    MAKUL UYGUN FİYATA ALIRKEN - ÜTOPYA FİLAN nasıl acaba
    alış veriş yapıcak güvenli ve makul fiyatta site tavsiyede yapabilirmisiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jaguar0007 -- 18 Eylül 2019; 14:55:27 >

|
    |
  • İntel 10700k yı z170 anakartına takarsın artık. Kimlere laf anlatıyoruz ya. Ha bu arada ben 1700x işlemciyi 1400TL ye 7600k dan 300TL fazlaya aldım. Şu an 7600k dalga geçilecek konuma düşmüşken üstüne 7700k dan daha ferah bir şekilde daha sorunsuz 64 kişilik bf5 oynuyorum. Bu konforum 7700k nın üzerine katlanarak devam edecek. Sende diyorsunki acıyorum. Sen ilk önce ne yazdığına bir bak. Adamlar b350 anakarta 3900x takıyor. 7600k ile aynı paraya r7 1700 satıldı. 7600k battlefiled gibi oyunlarda sürünürken r7 serisi hala oynanabilir seviyenin çok üstünde. Belliki oyun piyasasaından haberin yok. İntelin işlemcileri gözlerini büyülemiş. Ortada büyülenecek bir sonuç yok. Uyanma vaktin gelmiş sanırım
    Ryzen 3900x den 9900kf e geçmiş bir olarak yorum yapim 3.nesil de gerçekten heyecanlanmıştım çıkar çıkmaz aldım iki tane x570 anakart değiştim birisi msi ace birisi crosshair hero ryzen ne kadar 3. Nesile gelse de sorunları hala devam ediyor ramle olan mücadelesi hala bitmemiş ve 3900x ne vaad ettiği boost a çıkıyor ne de voltajı ayarlayabiliyor iki anakartta da boot sorunu yaşadım ramlerden dolayı xmp açıkken sistem uzun süre kapalı kaldıysa 8d kod u verip açılmıyordu bence hala ryzenin kat etmesi gereken çok yol var özellikle stabilite ve driverlar da. Intel fanboyu değilim 3900x kullanmış bir kullanıcı olarak yapıyorum bu yorumu :) Kısacası ilk nesil ryzenleri de kullanmış biri olarak benim için bu nesilde hayal kırıklığı maalesef.
    Sen ryzen 1600 fiyatına 7700k mı buldun ki? Bu arada iyiki bulamamışsın. 7700k beş para etmeyen performansıyla şu an ilk çıkan ryzen r7 lerin 2 katı fiyatına satılıyor hala(ikinci elde alan var mı acaba)? 7700k almış olsaydın alacağın en son işlemci olacaktı. "Konsolu bilmem" demen zaten oyun dünyasında hiçbir şey bilmediğin anlamına gelir. e-spor kimsenin umurunda bile değil. e-spor dünyasında Oyunların ya yarısı ücretsiz ya da çok ucuz. Ayrıca grafikleri de dandik ötesi. Yani sektördeki yeri yok. ben sana şöyle söyleyeyim fifa 2021 oyunu 8/16 cpu için 60 fps için kodlanacak. O taraftarlar, çimler, trübünler, top fiziği falan hepsi gerçekçi şekilde bu işlemcinin üzerine yıkılacak. Fifa 60 fps bir oyun. GTA6 da 60 FPS için kodlanacak. NE demek istediğimi anlıyorsun işallah? Ryzen 5 1600 sürünüyor diyorsun ya işte o gün 7700k da anca ryzen 1600 kadar ferahlık sağlar. Daha fazlasını veremez. 7700k nın Bu günde verdiği stutter yapa yapa yüksek ortalama fps vermekten başka birşey değil de işte sizde kaptırmışsınız bir hayale.. BAktın r5 1600 üzdü mü git 3900x tak ana kartına

3900x ile 9900k nın aynı paraya satılması 3900x için bir hakaret. İntelde bu işlemcinin karşılığının fiyatı direk 1000$ civarındadır. Yani kısacası 9900k modeli 3900x modelinin rakibi filan değildir. Sadece fiyatları benzerdir.

İşlemcilerin fiyatları sahip oldukları güçlere göre dağıtılır. Bu zamana kadar oyunların çoklu çekirdeklere yönelememesinin sebebi de intel yüzündendir 10 yıl boyunca 4/8 işlemcileri piyasaya dayattığından bugün oyun motorları işlemci olarak gelişim göstermemektedir. Bu sebeplede oyunlardaki yapay zekada 10 yıl önceki ile neredeyse aynıdır. AMD nin piyasadaki zayıflığı ve ps4 konsol işlemcisinin çıktığı gün bile hayal kırıklığı olmasıda bu işe tuz biber ekmiştir. Artık devir değişti. İntelin fiyatları AMD nin bir gram umurunda değil.. Ne demek işlemcilerin güçleri önemli değil? O zaman söyleyin intele 9920x modelini 500 dolara satsın? Demek ki gücün bir önemi varmış. GÜçlü işlemciler dönemine göre ne kadar ucuza alınırsa o kadar kardasındır.. 7700k 9600k gibi kapasitesi düşük işlemcilerde aynı kardeşleri olan 7600k gibi yakın bir zamanda bolca 60 fps altına yuvarlana yuvarlana oyun oynatacaktır. Çünkü bu işlemcilerin işlem kapasitesi artık günümüz koşullarını karşılamamaktadır.

Geçmiş geçmişte kaldı. AMD nin olmadığı bir geçmiş ile geleceği tartamazsın. Artık AMD ne derse o olur. Düşük kapasiteli işlemcileri tekil çekirdek performansları kurtarmaz. düşük kapasiteliler 7ghz çalışsalardı evet kurtulurlar derdim ama 5 ghz yi gören öpüp başının üstüne koyuyuor. Bu sebeple işlemciler frekans yerine paralel çekirdek olarak güçlerini arttırıyorlar yıllardır. GTA6,FIFA,BATTLEFIELD.... yeni seri oyunlar 60 fps için konsolda 8/16 işlemciye portlanarak gelecek. Haberiniz olsun. Ksaıcası tekrar ediyorum 144hz kimsenin umurunda değil
    çok komikmiş

oyunlar işlemcilere çatır çatır yük bindiriyor. 9700k'yı %100de kırbaçlayan tonla oyun çıkmışken hala 9700k önerebilenler var

bu ortamda 8/16 işlemci futureproof mu olur sanıyorsunuz

aynı fiyata 4 çekirdeği %5-15 tek çekirdeğe takas etmek kadar saçma bi mantalite yok

hadi %45 50lik multi thread avantajını %5'e takas ettiniz (bakınız i5 8400 9400f vs ryzen 2600). ama buna da göz yumulamaz. cidden diyorum.
    https://www.youtube.com/watch?v=QuUwLuQGPj4

örnek: 10:16'da çoklu thread bir oyunda 9700knın diğer işlemcilere göre daha fazla spike attığı görülüyor

---
    https://www.youtube.com/watch?v=SjJVfzRiAmY

%80-90 usage. bir sonraki bf oyununda bu işlemcinin 100 fps civarlarında %100de pegleneceğini ön görmek zor değil

---
    https://www.youtube.com/watch?v=HkCM1dzLvUY&t=31s

net %100 usage. ağır kırbaç. :) hem de 60-80 fpsde. öyle 150+ fpsde de değil

--

hadi videoları geçelim. biraz da kullanıcı kısmına girelim.
    https://www.reddit.com/r/Rainbow6/comments/byvccy/how_am_i_getting_100_percent_usage_on_i79700k_and/

hyper threadsiz işlemciyle rainbow oynamaya kalkan arkadaşın hazin %100 sonu. sunulan çözümler: fps'yi limitle falan. z370e para var 9700kya para dök ama fpsyi limitle. ölme eşeğim ölme.
    https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/aks4ns/9700k_100_cpu_usage_on_most_modern_games_low_gpu/

"Thats why people should go with Ryzen"

----
    https://www.reddit.com/r/Rainbow6/comments/d5ggh0/i_have_a_problem_with_my_cpu_i_guess/

8700den 9700ye geçen ve gpu dropları artan bi arkadaş (işlemci %100e kırbaçlandıgında anlık olarak yükü kaldıramayıp frametime spike atıyor, yani gpu usage düşebiliyor)

---
    https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/bzh3fc/microfreezes_in_acorigins/

----
    https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/baxyrz/normal_cpu_behavior_high_cpu_usage/

apex legends bile %100e vurduruyor

---
    https://www.reddit.com/r/thedivision/comments/b397ua/looking_for_help_on_microstuttering/

---

böyle stutter atıyor konularında dolaşırsın. ya da buradaki bazı "akıllı" arkadaşlara uyup "fps limit"lersin. ryzen 1600 gibi 600 liraya satılan chip bile 12 threadiyle fps limitine gerek kalmadan yükü dağıtabilecek threadlere erişim sağlarken sen fps limitlemek gibi bi garabetle uğraşırsın

sana kalmiş

ht/smt olmayan işlemci + 2019 ve sonrası oyunları = ölüm fermanı

--------------

paran varsa ve illa intel alcam diyosan ya 8700k al ya da 9900k.

8700k ile stutter yaşayan insan sayısı belki 10sa, 9700k ile stutter yaşayan insan sayısı 100dür

olay fps olayı değil. 9700k elbette daha çok fps verebilir. ama 9700k bazı oyunlarda üstüne gelen cpu yükünü kaldıramayınca stutter yapar. attıgım videolarda da bu irdelenmiş. 8700k daha başarili bulunmuş. ben kıçımdan atmıyorum yani intelle bi derdim de yok sadece insanlar benim yaptıgım hataları yapmasın stutterlı oyun oynamasın diyorum. benim elime para versen 9700k mı 3700x mi desen sualsiz 3700x seçerim
    Siz 8/16 bir işlemciden bahsediyorsanız bende 12/24 işlemciden bahsediyorum. Üstelik aynı işlerde 3900x 9990k ya %20 civarı fark atıyor ki buda 3900x in geleceğe daha dönük olduğunun bir kanıtıdır.
    NE 144hz si ya? Siz hangi hayalde hangi senaryoyu hayal ediyorsunuz? 144hz de oynadığınız oyunlar dandik ps4 ün jaguar işlemcisinin oyunları. Ps5 teki 8/16 zen2 için oyunlar yazılınca bakalım sabit 60fps için takla atarken göreceğim burdaki düşük coere thread savunucularını. Ne demek güç farkının önemi yok? Dalga mı geçiyorsunuz? 7700k şu an bf5 te bile ilk çıkan ryzen r7 serisinin gerisinde. PS5 ten sonra rahat %30 fark yer. ÇÜnkü kapasitesi belli gelen komutları cevaplama süresi tampon belleği ve thread sayısı belli.

Forum ahalisine bir hatırlatma. Aranızda hala konsolda zen2 8/16 cpu nun 60 fps ye %100 yüke optimize edildikten sonra, hala pc de 144hz de oyun oynayacağını zanneden varsa gitsin soğuk bir su içsin. Oyun dünyasında pc nin yeri yok denecek kadar azdır. Dünyadan haberiniz yok anladığım kadarıyla. Sİz 144 hz monitör aldınız diye oyunlar 144hz çıkmaz. Nasıl ki 600hz tv ler tanıtıldı diye 600hz film çekilmediyse oyun dünyasında da hiçbir zaman 144 hz standart olmayacak. YEni nesil konsolalrda Eşşek gibi güçlü işlemcileri köküne kadar 60fps için optimize edecekler. Deli gibi animasyonlar ve AI yazılacak. Haberiniz olsun da sonra üzülmeyin.
  • Kurmay Yarbay
    20777 Mesaj
    X570 Anakart + 3800X daha mantıklı bir ikili olabilir hocam.
  • Yarbay
    2342 Mesaj
    Yayın ve render ağırlıklı ise amd 3900x
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Lautreamont

Yayın ve render ağırlıklı ise amd 3900x
    peki anakart olarak ? gigbayt x570 mi ?
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

teşekkürler bakıcam inşallah. sıfır yada 2 el olarak temiz
    |
    |
  • Yarbay
    2342 Mesaj

Chris Brown demiş x570 diye...Benim Amd anakartlar hakkında pek bilgim yok, ama yayın ve render için Amd'nin kesinlikle daha iyi olduğunu biliyorum. Çünkü çoklu işlemci performansı daha iyi Amd'nin.
    |
    |
    jaguar0007 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

gigbaytın x570 auros master ile 3900x yada 3800x ideal mıdır ?
  • Kurmay Yarbay
    20777 Mesaj
    Çok üst seviye bir anakart her cpu ile kullanılır , sizin komple bütçeye bağlı , öyle şu ikisi güzelmiş demekle olmuyor yani
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Çok üst seviye bir anakart her cpu ile kullanılır , sizin komple bütçeye bağlı , öyle şu ikisi güzelmiş demekle olmuyor yani
    4 5 bin ayıracagım anakart işlemci ama bazı sogutucu hediyeli olanlar vardı bilmiyorum suanda varmı
    |
    |
  • Kurmay Yarbay
    20777 Mesaj
    Komple sistemden bahsediyorum.
    |
    |
  • Binbaşı
    1733 Mesaj
    Yayın yapılacaksa Intel alınmaz.
    3900x diyorum eğer yayın varsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çavuş
    41 Mesaj

İntel alınmaz ne demek arkadaş.Böyle ön yargılı insanlar komiğime gidiyor.Bende 9600k var ve yayını işlemciden veriyorum.Soğutucumun da iyi olmasıyla beraber turbo modda oyun + streamlabs en ufak bir kasma bile yaratmıyor.Gerçekten komiğime gidiyor böyle yorumlar.

Ha şuna ben de varım ve bu bir gerçek ki yayın için AMD işlemciler daha iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rockystallion -- 18 Eylül 2019; 14:34:49 >
    |
    |
    MichaelTownley kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1733 Mesaj

Önce bi sakin ol. Bilmiyosak öğret.

|
    |
    rockystallion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    41 Mesaj

Sinirlenmelik bir durum yok.Komiğime gidiyor yazdım zaten :))
    |
    |
    MichaelTownley kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1733 Mesaj

Ben de i5 9600k kullanıyordum sattım 3700x + 2080ti'lı sistem aldım.
    Ekran kartın ne? 9600k ile yayın yapıyorsan çok güzel.

|
    |
    rockystallion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: rockystallion

İntel alınmaz ne demek arkadaş.Böyle ön yargılı insanlar komiğime gidiyor.Bende 9600k var ve yayını işlemciden veriyorum.Soğutucumun da iyi olmasıyla beraber turbo modda oyun + streamlabs en ufak bir kasma bile yaratmıyor.Gerçekten komiğime gidiyor böyle yorumlar.

Ha şuna ben de varım ve bu bir gerçek ki yayın için AMD işlemciler daha iyidir.
    teşekkürler bilgi için.
    |
    |
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: MichaelTownley

Ben de i5 9600k kullanıyordum sattım 3700x + 2080ti'lı sistem aldım.
    Ekran kartın ne? 9600k ile yayın yapıyorsan çok güzel.
    ekran kartı 1080 ti düşünüyorum. temiz bulursam tabi
  • Binbaşı
    1733 Mesaj

Arkadaşa sormuştum hocam.

|
    |
  • Binbaşı
    1733 Mesaj

Bütçe ver biz sana sistem önerelim..

|
    |
  • Çavuş
    86 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: MichaelTownley

Bütçe ver biz sana sistem önerelim..
    10 bin tl civarı kasa için temiz 2 el de olabilir. ama sıfır iyi olabilir. genelde hep normal sistem yazıyorlar o yönden kendim parca parca almak istedim.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
kripto para haberleri
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.