Şimdi Ara

i7-8700K, i7-8700, i5-8600K, i5-8400, i3-8350K ve i3-8100 Testler[Testler, Sıcaklık ve Güç Tüketim Değerleri] (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
582
Cevap
4
Favori
30.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bende öyle düşündüm tek sıkıntı yukarıya takamıyor olmam ama öne montaj yapıcaz artık yapıcak birşey yok :)
  • SkeironnWH S kullanıcısına yanıt
    i5 8600k ve gigabyte z370 hd3 bi anakart'ım var uzun bir aradan sonra laptop'tan masaüstüne geçtim de oc etmek istiyordum :) bu konuda yardımcı olabilir misiniz otomatik olarak 4.5 ve 4.7 boost atıyor gerçi ama yeterli olur mu bunlar yoksa 5'üstüne çıkartmak çok yorar mı ? sıvı soğutmam var dark'ın çift fanlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bosunaokuma21karakter -- 28 Aralık 2017; 1:40:41 >
  • bosunaokuma21karakter kullanıcısına yanıt
    Keşke almadan evvel sorsaydınız. Oc için sağlıklı değil o üçlü. 4.5-4.7GHz yapıp bırakın. Soğutma yetersiz, anakart da giriş seviyesi. Oc yapınca vrmler 100 dereceyi gelecek muhtemelen. Oc yapmadan prime95 maximum power consumption ayarında yarım saat test edin, Vrm sıcaklığını gözlemleyin. Sonucu yazın tekrar, ona göre hareket edelim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu an soğutucu alamayacağım için elimdeki soğutucu ile idareten 8700k'yı kullanmak istiyorum, işlemciyi biostan atıyorum 2-3 GHZ arası sabitlesem turboyu da kapatsam yavaş olması dışında ne gibi sıkıntılar karşıma çıkabilir ? Ha birde ben bu soğutucuyu alalı 3 sene olmuştur soket yapısı ile ilgili bir sıkıntı çıkar mı ? sitesinde destek var görünüyor ama belki sonradan ek parça ilave etmiş olabilirler kutuya diye düşündüm.
    http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/vortex-plus/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 29 Aralık 2017; 13:24:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Escapetolife

Şu an soğutucu alamayacağım için elimdeki soğutucu ile idareten 8700k'yı kullanmak istiyorum, işlemciyi biostan atıyorum 2-3 GHZ arası sabitlesem turboyu da kapatsam yavaş olması dışında ne gibi sıkıntılar karşıma çıkabilir ? Ha birde ben bu soğutucuyu alalı 3 sene olmuştur soket yapısı ile ilgili bir sıkıntı çıkar mı ? sitesinde destek var görünüyor ama belki sonradan ek parça ilave etmiş olabilirler kutuya diye düşündüm.
    http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/vortex-plus/

3 sene ne ki ben 7 senelik soğutucuyu taktım soğutucu delikleri vs. aynı, hiç bir sorun olmaz. 2-3GHz sabitlemenize gerek yok, kurup azcık denersiniz, baktınız soğutma yetersiz turboyu kapatırsınız ama işlemciye o kadar işkence edeceğinize bence soğutucuyla birlikte almaya bakın.

• Eyvallah hocam amacım sıvı soğutma almak ama şu anki kasamda takacak yer yok gibi (ASUS TA-915) yeni kasa bahara doğru alınacak. Yada soğutucuyu alıp kasa kapağı açık şekilde bir yere uydurup kullanacağım.
  • Evet yeni chipset. Önceki 10.1.1.45 diye geçiyordu bununla 10.1.3.1 olmuş.

Intel Chipset Device Software Version 10.1.17464.8052 WHQL

( Z370, Z270, Z170, H270, H110, B250, Z97, Z87, ... )

8th Generation Intel® Core™ processor family
    7th Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® Atom™/Celeron®/Pentium® Processor
    6th Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® Core™ M processor family
    5th Generation Intel® Core™ processor family
    4th Generation Intel® Core™ processor family
    3rd Generation Intel® Core™ processor family
    2nd Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® 100 Series chipset
    Intel® 9 series chipset
    Intel® C230 series chipset family
    Intel® C220 series chipset family
    Intel® C210 series chipset family
    Intel® 200 series chipset family
    Intel® 300 series chipset family

http://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=352&func=fileinfo&id=3237&lang=fr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 9 Ocak 2018; 13:59:35 >

• i5 8400 ün yanına asus strix gtx1080 aldım, performanslı bi şekilde çalıştırır mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DonhanımNaber

i5 8400 ün yanına asus strix gtx1080 aldım, performanslı bi şekilde çalıştırır mı ?

1080Ti bile çerez gelir hocam.

8400 dediğimiz işlemci 7740X gücünde.

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    iyi iyi :) i5 8400 aldığıma baya memnun oldum daha kullanmadan. akşam kurulumu yapıp haftasonuna pc yi hazır edeyim de bi canavar görelim
  • quote:

Orijinalden alıntı: DonhanımNaber

iyi iyi :) i5 8400 aldığıma baya memnun oldum daha kullanmadan. akşam kurulumu yapıp haftasonuna pc yi hazır edeyim de bi canavar görelim

Hayırlı olsun hocam. Güzel tercih.

• 2012/15 - 2500K, 2015/18 4690K ile sorunsuz bir 6 seneden sonra bende ilk i7 sistemime geçmiş bulunuyorum.Zamanında Q8400'le başlayan 9 senelik 4 çekirdekli işlemci maceramda bitmiş oldu.

Yaklaşık 3 hafta önce parça fiyatlarını kovalamaya başladım şahsi fikrim TR'de Z370 anakartların hiç birisi fiyatını hak etmiyor.Strix Z370-F'i amazon prime'dan 750TL'ye denk getirdim (TR Fiyatı 1050+ tl) Vengeance RGB 16GB 3000MHz'lik kiti inventus'dan vade farkıyla birlikte 850tl'ye aldım o da normalde 1000tl civarında ve orijinal planda hali hazırda kutudan çıktığı hali en yüksek Turbo hızına sahip "K" kodlu olmayan işlemci olan i7-8700 alacaktım ancak 1480tl'ye aldığım işlemci 2 hafta boyunca inventus'un stoğuna giremeyince istemeyerekte olsa gereksiz pahalı olduğunu düşündüğüm 8700K'yı satın aldım.En azından uzun ömürlü olacağı için pek fazla dert etmiyorum.

Yeni jenerasyonda K kodlu bile olsa OC işinde işin içerisinde çok fazla değişken girmiş,2500K,4690K çarpanı ayarla voltajı belirle stabilse bir daha ayarı hatırlamazdık şimdi bir sürü küçük ayar gerekiyor.Serin ve stabil bir 4.7GHz'den fazlasına ihtiyacım yok şu anda, 5GHz "yapılabiliyor" olduğunu göstermek dışında bana anlamsız geliyor.

• Tinúviel kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Vmr sicakliklari dediginiz tjmax olanlar mi?

Bende kendi sistemimde kontrol etmek istiyorum. Suan da voltaj ayarlarina dokunmadan carpan sayisini artirarak 4.6 ghz de kullaniyorum. Islem yokken 800 mhzlerde oyunda iken 4.6 ghz calisiyor .cpu sicakligi 50 ile 60 derecede geziyor hava sogutma ile.

son sorum vmr sicakliklarinin ne kadar olmasi gerekiyor maksimum?

Sistemim: i5 8600k. Msi z370 tomahawk, hyper t4 hava sogutma, corsair 2×8 ddr4 3200 mhz, asus rogstrix gtx 1070oc ,corsair cx600 watt psu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SkeironnWH

1 tur pubg attim sıcaklık değerleri maximum bu seviyedeydi eski 6700k da benzer sıcaklık değerleri cıkıyordu ortalama

teste çokta takılmamak lazımmış sanırım

Hocam sicakliklari paylasmissiniz ya. Ona istinaden dedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende yeni topladığım i5 8600k sisteminin bir kac test sonucunu ve ısı değerlerini paylaşıyorum. belki yardımcı olur.(cpu çarpan sayısını 46 yaptım. başka bir ayara dokunmadım. coolermaster hyper t4 hava soğutucu kullanıyorum. anakart msi Tomahawk z370

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi katharsis1537 -- 17 Ocak 2018; 21:19:57 >

• SPECTRE ve MELTDOWN güvenlik açığı için çıkarılan BIOS update ve Windows yamaları(Update) özellikle eski intel işlemcilerde %21 bulan performans kaybına yol açtığı açıklanmış olsada bu performans düşüşleri ve güvenlik açıkları yeni nesil tüm işlemcileri de tehdit ediyor ve Intel AMD'ye göre daha fazla etkilenmiş görünüyor.

Örneğin: Microsoft Windows KB4056892 için güvenlik güncelleştirmesi bilgisayarın performansını yavaşlatıyormuş.

Bu hemen aşağıdaki konuda bayağı değiniliyor duruma

https://forum.donanimhaber.com/intel-cpu-larda-21-i-bulan-performans-kaybi-forum-kullanicilari-kaybi-teyit-ediyor--130734679

https://shiftdelete.net/amd-meltdown-ve-spectre-icin-aciklama-yapti

https://www.technopat.net/2018/01/12/intel-meltdown-ve-spectre-performans-test-sonuclarini-yayinladi/

Windows Update'i kapadım 1607'den yukarı çıkmayı düşünmüyorum zira 1709'u bile denedim oyunlarda vasat. Örneğin 8700K için güncelemeler yapılmadan önce sistem skoru olarak RealBench_v2.56 testinde 142,088 puan alan bir forumdaş güncellemeler sonrası 124,233 puana düşmüş bende 4790k ile ne olacak diye baktım ve güncellemeler yapılmadan herşey default ayarlarda 123.067 sistem skoru almışım tabii bu 4 çekirdekli işlemciyi 6 çekirdekli işlemciye eşdeğer yapmaz ama son kullanıcıyı soğutuyor yani bir sonraki nesile upgrade yapmak mantıklı gibi...

4790K

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 18 Ocak 2018; 21:3:45 >

• Tinúviel kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. G2 aldığım zamanlar Evga G3 serisini çıkarıp hevesimi kursağımda bırakmıştı yakın zamanda güncelledim. Bir de Kraken aşkım var ileride o da olacak inşallah. Güle güle kullanın.
    Test nasıl yanlış sonuç vermiş anlamadım ama 8700k için 179k skor daha gerçekci olmuş. Forumdaşın konusunuda buldum, bendeki verileri orda da paylaşacağım. Bu da benim 4700mhz overclocklu kullandığım sonucum 133.874 coffelake yada ryzen 2 mi olur 3 bilmem ama sanırım bekleyebilirim, dediğim gibi şu son dönem işlemci de hevesimi kırdı önceliği yeni ekran kartlarına verecek gibiyim...

Forumdaşın konu linki ve işlemcisi 5200mhz'de ki bu hıza delid ile çıkmıştır 179.516 puan almış. Sizde 5100mhz de 173,837 puan

https://forum.donanimhaber.com/realbench-2-56v-sonuclariniz-buraya-kapisma-guncellendi--130544360

4790K 4700mhz'de 133.874

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.