Şimdi Ara

i7-8700K, i7-8700, i5-8600K, i5-8400, i3-8350K ve i3-8100 Testler[Testler, Sıcaklık ve Güç Tüketim Değerleri] (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
582
Cevap
4
Favori
30.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 8 çekirdekli işlemci gözükmüyor.Napacak bu intel anlamadım gitti.Road map konusunda çok hassasdır intel.
  • 2018 yılında zaten 8/16 işlemci çıkartmayacaktı ki. Kim dedi 8/16 çıkacak diye? Adamlar baştan yol haritaları hakkında ön bilgi verdiler. Herhangi bir problem yaşamamak için 2018 yılında 10nm Cannonlake işlemcileri mobil platforma çıkaracaklarmış. Daha sonra 10nm üzerinde iyice çalışıp 2019 yılında 10nm+ olarak Icelake kod adı ile masaüstü platform işlemcilerini sunacak. Benim eski haberlerden takip ettiğim kadarı ile durum zaten böyleydi. Forumdaki bazı arkadaşlar sürekli yanlış yönlendirmelerde bulunduğu için insanlar da yanlış Bilgi ediniyor. Icelake serisinde büyük ihtimal i7 işlemciler 8/16 ht, i5 serisi 6/12 ve i3 serisi de 4/8 olabilir. Sürpriz olarak 4/4 bir Pentium gelir mi bilinmez. Ama fiyatların her türlü yüksek olacağı zaten şu anki fiyatlandırmalardan da belli. Ama AMD 2019 yılında çıkaracağı 7nm Zen 2 işlemcilerde çok iyi bir iş çıkarır ise Intel de fiyatlandırmayı ona göre yapmak zorunda kalır. Ha tabi bir de dolar kurunu unutmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 5 Aralık 2017; 2:02:27 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

2018 yılında zaten 8/16 işlemci çıkartmayacaktı ki. Kim dedi 8/16 çıkacak diye? Adamlar baştan yol haritaları hakkında ön bilgi verdiler. Herhangi bir problem yaşamamak için 2018 yılında 10nm Cannonlake işlemcileri mobil platforma çıkaracaklarmış. Daha sonra 10nm üzerinde iyice çalışıp 2019 yılında 10nm+ olarak Icelake kod adı ile masaüstü platform işlemcilerini sunacak. Benim eski haberlerden takip ettiğim kadarı ile durum zaten böyleydi. Forumdaki bazı arkadaşlar sürekli yanlış yönlendirmelerde bulunduğu için insanlar da yanlış Bilgi ediniyor. Icelake serisinde büyük ihtimal i7 işlemciler 8/16 ht, i5 serisi 6/12 ve i3 serisi de 4/8 olabilir. Sürpriz olarak 4/4 bir Pentium gelir mi bilinmez. Ama fiyatların her türlü yüksek olacağı zaten şu anki fiyatlandırmalardan da belli. Ama AMD 2019 yılında çıkaracağı 7nm Zen 2 işlemcilerde çok iyi bir iş çıkarır ise Intel de fiyatlandırmayı ona göre yapmak zorunda kalır. Ha tabi bir de dolar kurunu unutmamak lazım.

SOn çıkan haberlerde çıkacağı üzerineydi.Çıkmayacağı konusunda site görmedim ama çıkacağı konusunda birçok site mevcut.Sanırım erteledi gibi.z390 da tepe model olarak 8-16 çıkacaktı.

• Z390’nın sadece Icelake serisine destek verilip verilmeyeceği asıl konuydu. 2019’da Icelake çıkınca Z370 ve ya diğer çıkacak B360, H370 ve H310 anakartlar ile uyumlu olmaz. Z390 ile uyumlu olacağı söylentileri mevcut. Yine de kesin konuşmamak gerek. Zaten sisin de yukarıda paylaştığınız yol haritasının alt kısmında bu haritada bilgi vermeksizin değişiklikler yapılabilir diyor. Yani bir bakmışız 2018 3.çeyrekte sizin dediğiniz gibi 8/16 bir hamle de yapabilirler. Ama ben sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 5 Aralık 2017; 10:53:50 >
  • Bu şekilde olacağı belliydi. Hatayı AMD fanları yaptı. Ahaha Intel yetişemiyor, 8/16 getirecek dediler ama 8700K yok satıyor, her alanda Ryzen'ı geçiyorken(fanlar çıkıp bir iki testte geri kaldığı tabloları atar yakında) neden 8/16 çıkarsın ki? Stok haliyle oyunlarda %20 fark atıyor, single thread'de %30 fark atıyorken neden yapsın öyle bir şey?

AMD önce kendi işlemcilerini adam etsin, hata oranını düşürsün. Z390+8/16 işlemci seneye gelmez kolay kolay. Ryzen'ların 8700K'yı geçmesi için 5GHz'e falan çıkması lazım ki mevcut mimari ile ya güç tüketimi uçar ya maliyet ya da her ikisi birden... Çekirdek koyunca da ThreadRipper gibi oluyor, oyun-ev kullanıcısı için anlamı yok onun da. AMD'nin maddi darboğazdan çıkması için de bu kitleye oynaması lazım. Millet hala i7 7700K,i5 7600K, 8600K gibi işlemcilerle oyun oynayıp Ryzen ile videoları render alıyorken o iş olmaz, olmuyor da. Bir 8700K geldi, Ryzen falan bırakmadı. Millet tek sistemde tüm işini halleder oldu. 2. Sandy Bridge gibi geldi mübarek

Tabloda bizi ilgilendiren mobil ve masaüstü modeller. Masaüstü için H370/310 ve B350 anakartlar tanıtılacak, 2 çekirdekli Pentium işlemciler gelecek muhtemelen. Çok zorda olmadıkça 2 çekirdek alınmaz artık. 2C/8T gibi bir çılgınlık yapmadıkları sürece(SMT-HT'li ilk modeller gibi yarım Thread değil, tam thread) 2C artık CSGO gibi oyunlar haricinde yetersiz, onu geçtim CSGO için bile ara ara yetersiz kalıyor, normal işlerde bile eskitiyorlar artık. 4 Çekirdek standart oldu diyebiliriz, bence asıl güzel kısım bu.

Ryzen 2 için de APU'lu modeller ve biraz daha elden geçirilmiş 4.3GHz falan görecek işlemciler geleceğini düşünüyorum. Intel için tehdit değil yani. 150-160 puan değil de 160-170 puan alır cinebench'te single thread olarak. Çoklu çekirdekte biraz daha arayı açar belki ama hala oyunlarda geride kalacak, oyunlar single thread'in gücüne tapıyorken yetersiz bir gelişme olur. 4.5GHz+ olursa Ryzen'lar o zaman oyunlarda da ciddi rekabet oluşturur. O yüzden 2018'i üst seviyede olmasa da orta ve alt seviyede rekabetin kızışacağı bir sene olarak görüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 5 Aralık 2017; 10:51:19 >

• benim kafamı karıştıran bir durum var ve bu konu bence önemli. 8700k turbolayınca 6 çekirdeği de 4.3 ghz de çalıştığı söyleniyor. bu doğru mu?

şu ana kadar tek bir zen çekirdeği dahi bu ghz değerine ulaşmış değil ayrıca zenin turbosu intelinki gibi de değil. değişik bir turbo mantığı var ve her çekirdeğe de değil.

bu açıdan düşünülürse en güçlü zen 1800x olsa max 4.1 ghz de ancak bu ghze kaç çekirdeği ulaşıyor? intelin en az 6 tanesi 4.3 de çalışıyor diye düşünebiliriz.

8700k da stok hız denince 3.7 mi 4.3 mü bunu anlamak istiyorum ki 4.7 ye kadar da gideri var.

mesele 8 ya da 6 çekirdek meselesi değil. oyunlar fazla çekirdeği optimize olarak kullanabilir halde değil. 6/6 dan sonrası anlamsız gibi.

bu açıdan düşünülürse mevcut zen ve core da fark ghz e göre mi oluşuyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

benim kafamı karıştıran bir durum var ve bu konu bence önemli. 8700k turbolayınca 6 çekirdeği de 4.3 ghz de çalıştığı söyleniyor. bu doğru mu?

şu ana kadar tek bir zen çekirdeği dahi bu ghz değerine ulaşmış değil ayrıca zenin turbosu intelinki gibi de değil. değişik bir turbo mantığı var ve her çekirdeğe de değil.

bu açıdan düşünülürse en güçlü zen 1800x olsa max 4.1 ghz de ancak bu ghze kaç çekirdeği ulaşıyor? intelin en az 6 tanesi 4.3 de çalışıyor diye düşünebiliriz.

8700k da stok hız denince 3.7 mi 4.3 mü bunu anlamak istiyorum ki 4.7 ye kadar da gideri var.

mesele 8 ya da 6 çekirdek meselesi değil. oyunlar fazla çekirdeği optimize olarak kullanabilir halde değil. 6/6 dan sonrası anlamsız gibi.

bu açıdan düşünülürse mevcut zen ve core da fark ghz e göre mi oluşuyor?

8700K'nın 3.7ghz base yazdığına bakma;

1C: 4.7GHz
    2C: 4.6GHz
    3C: 4.5GHz
    4-5C: 4.4GHz
    6C: 4.3GHz

İşlemciyi %100 yüke sokunca 6 çekirdekde 4300mhzde çalışıyor yani asıl base hızı 4.3 olarak düşünebilirsin.

8400'de 2.8ghz base diye geçiyor ama 6 çekirdek tam yükte tüm corelar 3800mhz de çalışıyor.

1C: 4.0GHz
    2-4C: 3.9GHz
    5-6C: 3.8GHz

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    Elmayla armudu içerisindeki şeker miktarına göre kıyaslamak için ağırlığına bakıyorsunuz. Öyle olmuyor o iş. Ekşi elma denk gelirse işler karışır

Üretimde, tasarımda, mimaride(yine de tasarım aslında) farklar var, üstüne yazılımların ihtiyaçları var. AMD pickup gibi, Intel binek araba gibi.İkisi de yakın miktarlarda yük taşıyabiliyor. R7 1800X'ten gidelim, OC yapınca Cinebench'te 1700 puan civarında alıyor, 8 çekirdek 16Thread şeklinde iken, tek thread'te de 150-160 alıyor. i7 8700K da OC'lu iken 1550-1650 puan alıyor 6C/12T iken, tek thread'te de 200-210 alıyor. Ama Ryzen R7 1800X 4.0-4.1GHz dolaylarında seyrederken Intel i7 8700K 5GHz civarında seyrediyor. Paragrafın başında dediğim farklardan dolayı Intel 5'i bile geçebilirken AMD 4'ü dahi geçemeyebiliyor. Aynı tesiste, aynı şekilde üretilmiyor bu işlemciler, aynı şekilde de tasarlanmamışlar, aynı birimlere de sahip değiller tam olarak. Evet, toplamayı yine aynı transistör dizilimi ile yapıyorlar, bazı işleri bire bir aynı yoldan yapıyorlar ama genele baktığımızda ciddi anlamda farklılaşma söz konusu. Bir defa intel işlemcilerde grafik birimi var. Başlı başına AMD'de olmayan ve hatırı sayılır bir alan(o minnacık die alanına oranla) kaplayan bir birim, bölüm. Yine Intel işlemciler(son kullanıcı modelleri) daha yüksek frekanslarda çalışmak üzere tasarlanmış, ona göre üretilmiş. 4.5-5GHz görmeyen çarpanı açık işlemci yokken AMD tarafında Ryzen'larda 4'ü geçen tek tük. 4.2GHz ve ötesi yok.4.1 gören kendini şanslı sayıyor. Yapı, üretim, mimari tamamen farklı. 4'er çekirdekten oluşan 2 tane küme var, 2 ayrı die bir birine bağlı. Intel'de ise hepsi tek çatı altında. AMD'de üstteki metal plakaya lehim ile iletim var, Intel'de termal macun ile. AMD bu sayede daha serin çalışıyor ama yüksek frekanslara da çıkamıyor, daha hızlı belleğe ihtiyaç duyuyor vs. Intel ise daha sıcak çalışıyor, çünkü aradaki iletken metal değil, bir çeşit silikonlu bileşik, iGPU denen ayrı bir devasa bölüm ve fazladan 2 çekirdek var tek alanda.

Zen ve Core mimarisi arasındaki fark da bu sebeplerle sadece frekanstan dolayı değil.

• Yeni Intel Chipset Device Software Version 10.1.1.45 WHQL 26/09/17 tarihinde çıkmış görünüyor

8th Generation Intel® Core™ processor family
    7th Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® Atom™/Celeron®/Pentium® Processor
    6th Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® Core™ M processor family
    5th Generation Intel® Core™ processor family
    4th Generation Intel® Core™ processor family
    3rd Generation Intel® Core™ processor family
    2nd Generation Intel® Core™ processor family
    Intel® 100 Series chipset
    Intel® 9 series chipset
    Intel® C230 series chipset family
    Intel® C220 series chipset family
    Intel® C210 series chipset family
    Intel® 200 series chipset family
    Intel® 300 series chipset family

yükleyip denemek isteyenler

http://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=353&func=fileinfo&id=3185&lang=en

https://www.technopat.net/sosyal/indir/intel-chipset-sueruecuesue-inf-update-utility.75/

ve

Intel Management Engine Interface (MEI/AMT) Version 11.7.0.1052 WHQL (26 Ekim 2017)

Intel Z370, X299, Z87, Z97, Z170, Z270, Z270, H170, B250, B150... (Serie 8/9/100/200/300 Serie)

http://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=352&func=fileinfo&id=3195&lang=en

• Merhaba dostlar kısmetse yarın sistemi 2500k dan 8700k ya terfi etmeyi düşünüyorum Anakartı X370-A Prime F/P serisi görünüyor Ramlerı 3600mhz almayı düşünüyorum Biostan 3600mhz ayarlayıp kullanabilirmiyim?
  • megaprince M kullanıcısına yanıt
    X değil Z'dir o. X'ler amd chipsetlerde mevcut. Z370A prime f/p bir anakart sadece vdrop sıkıntısı olduğundan ötürü ben vazgeçtim ve giga gaming 7 aldım 8700k ile. Ama asus da fiyatına göre çok iyi zaten. Ram olarak 3200mhz cl16 alıp geçin derim. O kadar fark yaratacak bir durum oluşmaz oyunlarda. Tabi eğer amacınız oyun ise diyorum bunu.
    Biostan xmp açınca aldığınız ram kaç ise o değere çıkacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YoğunBelKası -- 10 Aralık 2017; 15:00:50 >
  • YoğunBelKası kullanıcısına yanıt
    megaprince M kullanıcısına yanıt
    Asus anakartlardaki Vdrop adaptive voltaj ile çözülebiliyor, anlayana kadar biraz zamanımı aldı. Eski anakartlardakinden biraz daha farklı çalışıyor adaptive ayarı.

Ram konusunda sıkıntı olmaz, 3600MHz gereksiz derecede yüksek bir frekans. Farkını görebileceğiniz bir yer yok. Bana kalırsa daha yüksek bellek daha iyi olur o kadar parayı ille de vereceğim diyorsanız. Daha önce aldıysanız ne ala.

• i7 8700k için hangi sıvı soğutmayı öneriyorsunuz 500 tl'ye kadar?

Birde kasa olarak COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 düşünüyorum, overclock için uygun mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rodin -- 10 Aralık 2017; 18:37:26 >
  • Rodin kullanıcısına yanıt
    H100i v2 alınabilir. 500 altında bulunabiliyor.

Kasaya baktım da sadece görüntü var. O kasa nereden hava alıyor çözemedim. 2cm'lik mesh kısımdan gelecek havadan hayır gelmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Kasaya baktım da sadece görüntü var. O kasa nereden hava alıyor çözemedim. 2cm'lik mesh kısımdan gelecek havadan hayır gelmez.

Peki kasa öneriniz var mı? Fakat kasa da bütçem baya kısıtlı, 500 tl ancak verebiliyorum ona da güç kaynağı ile beraber.
  • Rodin kullanıcısına yanıt
    Kasayı boşver. Thermaltake Core P5 veya p3 fena değil ama daha da iyisi Test Bench almak örneğin DimasTech Easy V3.0 gibi bir uzay montaj öeneririm. Kendim Core P5 kullanıyorum normal kasalardan daha az tozlanıyor. kapalı kasa genelde 2-3 ayda çok tozlanırdı alalı beri 3 ayı geçmiştir hala Core P5'te temizlik gereği duymadım..)

https://www.amazon.de/dp/B008FT1JF8/ref=psdc_430174031_t2_B008D7TJRC

https://www.amazon.de/DimasTech-Easy-V3-0-offen-wei%C3%9F-Computer-Geh%C3%A4use/dp/B00C7W6L0C/ref=sr_1_35?ie=UTF8&qid=1512958718&sr=8-35&keywords=DimasTech

https://www.amazon.de/Lian-Li-PC-T70W-Test-Bench/dp/B07521KV4R/ref=sr_1_4?s=computers&ie=UTF8&qid=1512959133&sr=1-4&keywords=test+bench+pc

https://www.amazon.com/AeroCool-Frame-Design-Cases-StrikeX-Air/dp/B009RRIP86/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1512959166&sr=8-9&keywords=test+bench

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 11 Aralık 2017; 5:31:22 >

• Fena değilmiş. Tercih edilebilir.

• Bende sonunda elime bir miktar geçtiği için dayanamadım 2500k'dan 8700k'ya geçmiş bulunmaktayım arkadaşlar :) Herhangi yapmam gereken ince ayar varmıdır Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rodin

quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Peki kasa öneriniz var mı? Fakat kasa da bütçem baya kısıtlı, 500 tl ancak verebiliyorum ona da güç kaynağı ile beraber.

dostum yanlış anlamada ne iş yapıyorsun. kasa gibi çok gerekli olmayan bir birime 500 tl ayırıyorsun.
    ben plastik sebze kasasını kullanmayı düşünüyorum. hem çok havadar olur.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.