Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

I7 8700K - 1080 GTX | FPS DROP SORUNU ( ACİL YARDIM )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
10
Cevap
0
Favori
1.430
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> I7 8700K - 1080 GTX | FPS DROP SORUNU ( ACİL YARDIM )
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    4 Mesaj
    Merhaba. Arkadaşlar ocak ayında Vatan’dan PC topladım. İlk 1-2 hafta sıkıntısını yaşamadım fakat daha sonra hafif takılmalara şahit oldum bazen masaüstünde bile sanki FPS düşüşü olur gibi durumlar oluyor. Nvidia driverlerim güncel, bugün Nvidia denetim masasını stok ayarlara çektim. Orjinal Win 10 kullanıyorum oyunlarda etkilemesin diye Xbox uygulamasını kapattım. Donanımdan çok anlamıyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaşadığım sorunlar şu şekilde:

Rainbow Six Siege: Benden daha düşük sistemlerin 155-180 arası FPS’te çalıştırması benim ise 144 sabitinden 135, kalabalık veya bazı ortamlarda 115’e düşmesi/ shop ekranında silahlar veya skinler etrafında hızlıca geçiş yapınca kasmalar yaşıyorum. Oyunla ilgilimi bilmiyorum fakat 144’ten 100 FPS’ye düşüyor.
    ve oyun Crash vermeye başladı ( Ultra hd texture devre dışı )

Overwatch’ta battle.net uygulaması açık iken yoğun savaşlı ortamlarda 1-3 saniyelik FPS dropların yaşanması. Uygulamayı açmadan girince bu durum %80 azaldı fakat bazen yaşıyorum.
    Pc yi ilk aldığımda 150 render ile 144 fps alıp drop yemeden oynuyordum şimdi aynı ayarlarda 100 fps aşagısı ve drop yemeye başladım

CS:GO’da 300 FPS alıyorum 144’e sabitlesem bile FPS düşüşü oluyor. En çok FPS düşüşü olan oyun CS:GO.

Bütün detayları yazdığım için kusura bakmayın pek anlamıyorum. Özetle sabit bir FPS alamayıp düşüşler yaşıyorum. Çok nadir de olsa masaüstünde de bu durumu yaşıyorum. Bir forumda 8. nesil işlemcinin 6 çekirdekli olduğu için optiminizasyonu olmadığını söylediler. İşlemcide mi sorun var onu da bilmiyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Bütün oyunları 1920x1080 oynuyorum. Monitorum 144Hz fakat yüksek çözünürlüklerde acınca ekran bir garip oluyor. Kalite farkını göremeyip üstüne FPS’yi daha da düşürüyor.

İşlemci : Intel Core i7 8700K
    Ekran kartı : ASUS GeForce GTX 1080 ROG STRIX A8G
    Anakart : ASUS ROG STRIX Z370-H GAMING
    RAM: GSKILL 16 GB ( 2x8 ) RipjawsV DDR4 3200MHz
    işlemci sogutucum = XIGMATEK TYR SD1264B
    PSU : 750 W 80+ bronze / 5 fanlı kasa

Isınma sorunu yaşamıyorum sistem boşta 33-36 gidip geliyor / Ekran kartı Driver güncel

Çok acil yardımınıza ihtiyacım var sorunun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Makine daha 1.5 aylık. Virus koruma yaptığım halde birşey bulmuyor fakat bi ara win defenderi devre dışı bırakmıştım lütfen tecrubelerinizle bana yardımcı olun

|
    |

İkinci olarak anladığım kadarıyla bilgisayarı ilk aldığınızda oyun oynarken, alt tarafta render işlemleri yaptığınızı söylediniz. Ama şimdi ikisini aynı anda yapamıyorsunuz. Nedenini tam olarak bilemesek de bilgisayar bir süre kullanımdan sonra artık yüklenen programlar veya başka bir şey yüzünden mi bilinmez, ilk alındığı gibi çalışmıyor. Format atıp yeniden yüklenince windows, başta yine aynı şekilde kullanıyorsunuz ama bir süre sonra yine eski haline dönüyor.

Üçüncü olarak ise önce bilgisayarınızın güç ayarlarına girin bilgisayarınızın hangi güç seçeneğinde olduğuna bir bakın. Dengeli veya güç tasarrufunda ise hemen yüksek performansa alın ve ondan sonra oyunlardaki durumu gözleyin. Düzelirse sıkıntı bundan kaynaklıdır. Windows genelde dengeli ayarda çalışır ve gerektiğinde otomatik olarak performansı arttırır ama bazı durumlarda performansı arttıramadığı için bahsettiğiniz durumlar gözlenebilir. O yüzden o ayarları iyice kontrol edin ve yüksek performansın seçili olduğundan emin olun.

Son olarak ise yüksek sistem özellikleri her zaman için yüksek performans anlamına gelmiyor ne yazık ki. Eğer donanımınızın sürücüleri adam gibi optimize edilmemiş ise bilgisayarınızından tam olarak verim alamıyorsunuz. Özellikle ekran kartı sürücüleriniz çok önemli oyunlar için. Güncel ekran kartı sürücülerini değil de varsa daha eski sürücüleri indirip tek tek de deniyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Pc yi ilk zamanlar kullanırken oyun oynadığımda hiç bir render işlemi yapmadım 150 render dediğim olay overwatchın görüntü kalitesini artırmaya yarayan bi özellik. 150% görüntü kalitesinde oynadığımda drop veya fps düşüşü olmuyordu fakat şimdi bu sorunlar mevcut. Daha önce hiç format atmadım fakat düşünüyorum bunu. Size bir sorum olacak HDD testinden hiç birşey anlayamadım bir arkadaşım sorunlu olduğunu söyledi sizin yorumunuz nedir ona bakabilirmisiniz. Yüksek performans ayarını şimdi deneyeceğim tekrar teşekkürler
    |
    |
    maxpayne53 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Render diyince aklım direk enkode işlerine gitti nedense. :)

Hd tune programını pek kullanmam ama disklerinizde bir sıkıntı olduğuna dair bir bulgu göremedim.

Emin olmak için Hard disk sentinel programı var onu indirip bilgisayarınıza bir durun. Program ilk açıldığında gelen ilk ekranın görüntüsünü çekin ve sol taraftan ikinci disk seçip sağdaki görüntünün resmini tekrar çekin ve buraya bir atın. Sağdaki sekmeleri tek tek çekip atmanıza gerek yok. Sadece birince ve ikinci diske bastıktan sonra sağ taraftaki ilk sekmedeki bilgiler yeterli.

Kolay gelsin.
    |
    |
    Knevra kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

hocam sonuçlar bunlar.Sizce bir sıkıntı varmı yoksa virusten dolayımı bu sorunları yaşıyorum ? format atsam çözülür mü sizce
    |
    |

Sonuçlarda bir sıkıntı görmüyorum. Disklerinizde gayet sağlıklı ve düzgün çalışıyor.

İlk mesajımda bahsettiğim yüksek performans olayını yaptınız mı peki? ve diğerlerini?

Format belki işe yarayabilir ama bir çok ayarı yeniden yapmanız gerekecek. Bir çok oyun ve programı da tekradan yükleyeceksiniz. Yani çok zaman kaybı olacak.

O yüzden bütün olasılıkları deneyin.

Kolay gelsin.
    |
    |

Hocam güç seceneklerinden yüksek performans ayarladım fakat yine aynı fpsleri alıyorum. Benden daha düşük sistemler oyunu 170-180 fpslerde açıyor. Benim oyun içerisinde 100 e kadar düşüyor. İlk oynadığım zamanlarda 144 de sabit oluyordu. Sistemi yavaşlatacak tek program Avast şuan mevcut onuda en iyi free antivirüs diye yükledim windows deffendere çok güvenmiyorum.

Free antiviruste kapsamlı tarama yaptığımda virüs cıkmıyor. Acaba daha güclü trojenler mevcut olabilir mi ? Yıllık preminyum antivirüs alıp taratsam sorun çıkar mı ? Eğer alın derseniz pc yi formatlayıp 0 dan temiz başlayıp pre antivirüsle devam mı etmeliyim ? Çok soru sordum kusura bakmayın pek anlamıyorum bu donanım işinden böyle sorunlar yaşayınca kafayı taktım 7-8 gündür.
    |
    |

Ben senelerdir antivirüs programı kullanmıyorum. Windowsun kendi programları yeterde artıyor. Çünkü antivirüs programları bilgisayarı gereksiz kastırıyor. Tabiki sizin durumunuzda anlamazsını baya kuvvetli donanımınız var. Ama oyun üzerinde belki o sıkıntılara neden oluyor olabilir. Hepsini kaldırın, üşenmiyorsanız format atıp yeniden kurun sisteminizi ve ondan sonra oyunları test edin. Antivirus programı yüklemeden.

Pek gerekli olduğunu sanmıyorum girdiğiniz siteler vs... belli ise. Windowsun "windows defender güvenlik merkezi" yeter bana göre

Kolay gelsin.
    |
    |
    Merhabalar sorunun psu kaynakli olabilir ayni ekran kartinin bende 1060 olani var benim tdp degerim 120 w civari senin ise 270 300 w civari 200 de sistem cekse 500 o dalgalanmalari power dan kaynaklanma olasiligi var bende suan corsair hx 1200 i var cok memnunum bu isin donanimsal boyutu.

Birde yazilimsal boyutu var soyleki arka planda yuklemis oldugun uygulamalar ozellikle virus programlari arka planda reeltime yani gercek zamanli devamli olarak tetikkte alip verilen verileri incelemekteler bu inceleme anlik yuk bindiriyor olabilir her ne kadar sistemin iyi olsada disk bazen yetisemiyor özellikle ssd degilse benim önerim sifirdan format atip bostayken adim adim test etmeniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Öncelikle pc de anormallik varsa işlemci yükünde düşmeler oluyorsa fps ve ghz de de işlemci ve sogutucu arada az da olsa boşluk olabilir ayrica win 10 son güncellemelerini kaldır onlar da yavaşlatıyor

Bende win 10 pro kullaniyorum güncelleme yapıyor ben kaldırıyorum çok fark var %30 fark oluyor güncellemeler stabil değil ayrica driver ve biosu kontrol et

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Sayfa:
1
Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
seo paketleri
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.