Şimdi Ara

i7 7700k Tam Yük 90 Derece Normal Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 haftalık yeni bir sistem kurdum. i7 7700k, Asus Strix z270e anakart, gtx 1070 g1 gaming ekran kartından oluşmakta. Kasa olarak Gigabyte if-333 700w kullandım. Ön tarafında 120 mm'lik fan bulunmakta ve Thermaltake Water 3.0 Performer su soğutucu aldım.

Problemim şöyle, render almak için sistemi kurdum, Adobe'den render alırken CPU sıcaklığım 90 dereceye çıktı. Yabancı sitelerde baktığımda 70-75 derece gördüklerini fark edince kapattım. Kasayı açıp tekrar kontrol ettim. Sistem dediğim gibi 1 haftalık bir sistem, anakart içinden çıkan "cpu installation tool" plastiğini işlemciyle takmıştım. Onu çıkardım, bir mercimek kadar da termal macun ekledim işlemci üzerine.

Şimdi HW Monitör ve Core Temp programlarından kontrol ediyorum, sistem boşta çalışırken 33 derece iken coreler birden 40-43 oluyor yani saniyeyle birlikte şöyle değişiyor Coreler 33-42-34-38-33-39 böyle durmadan dalgalanıyor. Tam yük verdiğimde 80 dereceyi geçiyor.

Su soğutucumun çok iyi olmadığının farkındayım ama ben bir tık hava soğutmaya göre daha iyi olacağını düşünüyordum. Sizce de bir aksaklık yok mu?

• Bir aksalıklık olduğu belli bende aynı soğutmayı kullanıyorum sıcaklıklarının mac 66-70 civarı olmalı,

Tahminimce termal macunu olması gerekenden çok daha az sürdünüz yada soğutucu bloğu tam oturmamış olabilir,

Tekrar bir termal macun uygulaması ve bloğun oturup oturmadığını kontrol edin,

Bu arada pompanın ve fanın kablosunun düzgün takıldığındanda emin olunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: B.goodies

Bir aksalıklık olduğu belli bende aynı soğutmayı kullanıyorum sıcaklıklarının mac 66-70 civarı olmalı,

Tahminimce termal macunu olması gerekenden çok daha az sürdünüz yada soğutucu bloğu tam oturmamış olabilir,

Tekrar bir termal macun uygulaması ve bloğun oturup oturmadığını kontrol edin,

Bu arada pompanın ve fanın kablosunun düzgün takıldığındanda emin olunuz.

Blok oturmamış olsa sistem kendi kendini resetlemez mi hocam? Şu an AI Suite'den kontrol ediyorum 75 derecenin üzerine çıkmadı, siz hangi programdan kontrol ediyorsunuz acaba sıcaklığı?
  • sergenyapim S kullanıcısına yanıt
    Blok oturmamış olursa sistem 90 - 100 derecede çalışır ve 100 dereceye geldiğinde kapanır

Blok hiç temas etmez ise bilgisayar açıldıktan 2-3 dk sonra kapanır.

Muhtemelen Fanlarınız stabil çalışmıyor bu yüzden sıcaklık yüksek.
  • Kullandığınız soğutucunun yaşı işlemcinizin yaşından büyük. Yani montaj sorunu olabilir. 1151 pin çıktığında bile bir çok marka montaj kitlerini yenilendi. Bir araştırın. Tam oturmuyor olabilir.
    Bir de bağlantıları kontrol edin. Pompa-fan bağlantıları doğru yere mi takıldı.
  • Sorunuzun cevabı : Normal değil. 90 derece işlemci modeliniz için TjMax değerinin altında olsa da 90 derecede uzun süre çalışan işlemci takozlaşabilir,
    ileride o/c stabilitesi azalabilir. Takozlaşmasa bile çalışma esnasında thermal throttling sebebiyle performans kaybı gerçekleşebilir.

Arkadaşlar zaten temas probleminden bahsetmiş, onu iyice gözden geçirin macunu yenileyin. Onun dışında pompaya güç gidiyor mu, ona bakın.
    Pompa çalışmaz ise blok cpu'ya temas ettiği için sistem açılır, ama blok içinde biriken sıcaklık bertaraf edilemediğinden bu sıcaklıklar görülebilir.
    Kapalı hazır sistemlerde pompa bloğun üzerinde bütünleşik olur, bakın bakalım çalışırken bir titreşim hissediliyor mu, pompanın güç bağlantısı doğru yapıldı mı?
    Pompa çalışıyorsa doğru RPM değerleri görülebiliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 16 Şubat 2017; 6:56:34 >
  • hiç normal değil macunu ve fanı kontrol edin
  • problem çözüldü mü .
    sıcaklığı hangi programla ölçüyorsun. ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.