Şimdi Ara

İ7 6700K Bir Ay Kullanmadan Yandı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
2.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konu ibretlik olarak her mesajı ekran görüntüsü olarak alınıp foruma yeni üye olan arkadaşlara gösterilmelidir.

Orta düzey bir bilgisayar kullanıcısıyım, çok şükür kendimde oluşan ve akrabalarımda çıkan sıkıntıları gidericek kadar bilgim mevcut. Her zaman da donanimhaberdeki bir çok bilgisayar konusunda gerek donanım, gerek yazılım çok üst seviye arkadaşlar olduğunu varsayardım ama eskidenmiş bunlar maalesef.

Şu konuya bak yahu yemin ediyorum bir işlemci hakkında fikir almak için konu açıcaktım, hevesim kaçtı bu arkadaşların mı önerisini dinliyeceğiz ?

Adam diyorki; anakartıma başka işlemci taktım ve mevcut donanımlar ile sorunsuz çalıştı ama benim kendi işlemcimi takdığımda sıkıntı devam ediyor, ayrıca işlemcimi başka anakarta taktım onda da aynı sıkıntı oldu diyor.

Peki ileri zekalı arkadaşlarım sorun hala nasıl işlemcide olmayıpta anakartta yada diğer donanımlarda nasıl olabiliyor

Lütfen arkadaşlar az aklınızı kullanın arkadaş nerenizle okuyorsunuz yazılanları ?

Demin bir konuda birşeye dahi şahit oldum mesela sistem önerileri kısmında bir arkadaş bir tavsiye veriyor ama bunu geçici paylaştım eve gidince daha yenisini toplarım idare et diyor.

Çocuk oyuncağımı ne bu ? Yemin ediyorum koptum Hele amd apu işlemciye ddr4 anakart öneren vardı mesajını editlemiş arkadaş sonra neler neler

Tamam arkadaş bizde çok üst düzey bilgiye sahip değiliz ama en azından atıp tutmuyoruz belli bilgi kapasitesinde öneriler sağlıyoruz, gelip burda insanları yanlış yönlendirmeyin yazık günah.

Yaklaşık 2,5 ay önce E4500 işlemciye sahip bir bilgisayara bakmaya gittim akrabamın sistem sürekli olarak kitleniyor yada çalışırken belli şekilde ağırlaşıyordu sistem.

Format, Sıcaklık kontrolü, ram değişimleri hatta HDD dahi getirdim kendi kasamdan söküp yok sistem hala aynı windows 7,8,10 hepsinde böyle.

En son abimin internet bilgisayarında bulunan E6700 söktüm getirdim sistemi açtım ve takır takır taş gibi

Kısacası işlemci bozulmaz yada bozulsa açılmaz diyen cahilleri kısaca es geçin hocam bazen bu tür şeyler %1 ihtimalde olsa gelip bulabilir insanı.

Geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jack Martin -- 14 Ekim 2016; 3:45:30 >

• MrBilgisayarci M kullanıcısına yanıt
    Eğer gerçekden bilgisayarcı isen en kısa zamanda bırakman dileği ile insanlara boşa masraf ve küllüyen zararsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

Sorun işlemciden değil.
    Yeni işlemci ile sistem kurulduğunda sorun olmayacak.
    Ama yinede eski işlemcinin bozuk olduğunu düşünmüyorum.

Sorun nedir sizce o zaman?

quote:

Orijinalden alıntı: tr.duman

iyi de arkadaş zaten başka işlemci ile denemiş ve de sistem açılmış demek ki kendi işlemcisi bozuk ben mi yanlış anladım.

Evet doğru anlamışsınız

quote:

Orijinalden alıntı: Emre9110

Islemcide oc varsa kapatin biosu default hale getirin. Ramleri sokup Turk usulu ufleyin sisteme oyle takin. Bu tip sorunlar genelde ram kaynakli oluyor. Bende oyle olmustu en azindan. 2 ram varsa kombinasyonlari deneyin once biri takili kalsn sonra digeri sonra ikisi birden sonra yerlerini degstirin filan.

Format atilmadiysaniz temiz bir format atin

İşlemci de oc yok. Biosu def. hale getirdim. Ramleri sokup Türk usulü üfledim sisteme öyle taktım. Format atılmıyor çünkü pc açılırken donup kalıyor. Hocam ilk mesajı okumadan mı yazdınız :) Teşekkürler yinede.

quote:

Orijinalden alıntı: Ceann Capall

İşlemcide sorun olsa sistem açılmaz mı Eksik pin olsa dahi açılabilir yalan yanlış bilgiler verilmiş.

Ben de bilmiyorum neye inanacağımı :D

quote:

Orijinalden alıntı: Sertan-57

islemcide birsey yok sapa saglam windows'da sıkıntı var bendede oyle seyler oluyor.

Tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Çünkü anladığım kadarıyla format at diyorsunuz. Fakat bilgisayar açılırken donuyor cd den okuma kısmına kadar yani ön yükleme için bir tuşa basınız ekranına gelmeden donuyor.

quote:

Orijinalden alıntı: MrBilgisayarci

İşlemcide sorun olsa hiç görüntü alamazsın ramlardan kaynaklanır genellikle. Bence bütün bilgisayarcılara güvenme sanmıyorum ki o işlemci garantiden değişip gelecek.

Bilgisayarı aldığım yere götürdüm başka bir yere götürmedim ki. Zaten başka bir yere de götürsem aldığın yere götür deme ihtimali yüksek :) Ayrıca bilgisayarı aldığım bilgisayarcı ile firmalar arasında daha sıkı fıkı bir bağ var. En azından arayıp konuşabiliyor. Mesela bir kasa almıştım beğenmeyip değişimini istedik haftası yeni kasa geldi 6 gün kullanmama rağmen. Sorun bilgisayarcı da değil bilgisayarda anlayacağınız :)

quote:

Orijinalden alıntı: FİT GYM

Eğer gerçekden bilgisayarcı isen en kısa zamanda bırakman dileği ile insanlara boşa masraf ve küllüyen zararsın.

Yine de sert konuşmayalım yardımcı olmak istemiş sonuçta. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tripmaker -- 15 Ekim 2016; 10:03:36 >

• Ben de böyle bişeyle karşılaşmıştım. Ama bendeki sorun AHCI mod ile IDE mod arasındaki değişim yüzünden olmuştu. PCye format atarken hangi moddaysan o modda kalmalı biosta. SSDye format atmadan önce biostan AHCIye getir ki daha iyi verim alasın, sonra da format at ve bir daha aynısı olursa biostaki mod AHCI mi yoksa IDE mi kontrol et. Bilemiyorum belki senin sorunun farklıdır fakat bendeki sebep buydu.
  • moonson kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz için teşekkürler şu an dediklerinizi deneyemiyorum çünkü pc garantide. Ama dediklerinizi denesem bile sonucun aynı olacağını düşünüyorum çünkü olay format atamamaktan ziyade masaüstünün gelmemesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: tripmaker

Yorumunuz için teşekkürler şu an dediklerinizi deneyemiyorum çünkü pc garantide. Ama dediklerinizi denesem bile sonucun aynı olacağını düşünüyorum çünkü olay format atamamaktan ziyade masaüstünün gelmemesi.

Olay işlemcinin yüke girdiği an çortlaması mokoko olması =D daha nasıl açıklayalım bu durumu işlemci yüke girdiği an mavi ekran veriyor bazen nadiren acılıyor bende böyleydi acılsada farketmiyor yüke girdiği an işlemci mavi ekran veriyor bende hala duruyor mesela işlemci . Yok işlemci bozuk değildir diyen varsa i5 2500k işkemci 100 tl gel vatandaş =D

• FİT GYM kullanıcısına yanıt
    Bu olay olduğunda Winamp ile müzik dinliyordum. Winamp mı yüke soktu işlemciyi

• Bilgisayarcı aradı işlemcinin yandığını ve yenisinin geldiğini söyledi. Bilgisayar çalışıyormuş

• quote:

Bilgisayarcı aradı işlemcinin yandığını ve yenisinin geldiğini söyledi. Bilgisayar çalışıyormuş

İşlemci montaj ederken soğutucusunu tam temas ettirememişlerse bu yüzndende yanabilir.Zaten çok ince zarif bi işlemci 6700klar şaşırmadım.Onun dişinda tek bir sorun kalıyor oda psu dengesiz voltaj verirse oda yakabilir işlemci yada farklı bir bileşeni benimde ekran kartim yanmıştım psu yüzünden ordan biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

quote:

Bilgisayarcı aradı işlemcinin yandığını ve yenisinin geldiğini söyledi. Bilgisayar çalışıyormuş

İşlemci montaj ederken soğutucusunu tam temas ettirememişlerse bu yüzndende yanabilir.Zaten çok ince zarif bi işlemci 6700klar şaşırmadım.Onun dişinda tek bir sorun kalıyor oda psu dengesiz voltaj verirse oda yakabilir işlemci yada farklı bir bileşeni benimde ekran kartim yanmıştım psu yüzünden ordan biliyorum

Şu PSU olayını küçümseyip, olayı sadece watt değerine indirgeyenler var hala...
    Beyler, bir PSU, bir sistemin kalbidir! Kalp nasıl kan pompalarsa, sistemin kanı olan elektrik akımını da Psu pompalar. Kan eksik gelirse nasıl insan bayılırsa, sistem de açmaz veya dengesiz çalışır!
    Sonuçta ya anakartı yakarsın ya da diğer bileşenleri...

Günümüzdeki sistemlerde kasalarda çokça fan ve bir sürü aydınlatma vs var. Bunlar gerçekten çok fazla akım çektiği için, başka kanaldan besleseniz bile Psu trafosuna aşırı yük bindirdiğiniz için sistemde güç dengesizliği oluşturursunuz. Psu'da mutlaka 80+, gold sertifika arayın.

Arkadaşın soruna gelecek olursak, bir pc açılmıyorsa ya da mavi ekran veriyorsa, bunun donanımsal ve yazılımsal pek çok nedeni vardır. Arkadaş CPU'yu başka kasada denediğini, orda da çalışmadığını ve de başka birinin cpu ile sorunun gittiğini belirtmişse, sorun o zaman CPU kaynaklıdır! Bunun neyini bu kadar tartıştınız ki?

Ha nedir? Mavi ekran hataları, sistem başlatma sorunu, Sata seçeneklerinden tutun da Ram'daki statik elektrik birikmesine veya güç kaynağının ömrünü tamamlamasına kadar pek çok nedeni olabilir! Bu yüzden de sistem açılmayabilir veya çakılabilir. Ama arkadaşın sorunu CPU'da belirttiği gibi ise...

• quote:

quote:

Kesinlikle bundan dolayı olabilir. İşten çok iyi anlamayan biri montajını yapmıştı soğutucunun.

İşlemci değişti sıfırı ile ve bilgisayar sağlam bir şekilde çalışıyor. İnşallah aynı sorunu tekrar yaşamam. Yardımcı olup fikirlerini belirten herkese çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tripmaker -- 20 Ekim 2018; 16:26:43 >

• tripmaker kullanıcısına yanıt
    Core temp die programvar onu indirip kurun bilgisayara ara sira oradan bakarsiniz sicakliklara 80derece ustu gosterirse profosyonel birine montaj yaptirin!

• quote:

Core temp die programvar onu indirip kurun bilgisayara ara sira oradan bakarsiniz sicakliklara 80derece ustu gosterirse profosyonel birine montaj yaptirin!

Çok teşekkür ederim hemen indiriyorum.
    Edit: İndirdim ve kurdum sonuçlar böyle;

İ7 6700K Bir Ay Kullanmadan Yandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tripmaker -- 22 Ekim 2016; 1:02:23 >

• tripmaker kullanıcısına yanıt
    Onemli olan yilteki sicakliklar hocam cpu yorucak program acin load %100 kac derece oluyor onemli olan o.intel extere tuning ile cpu stress yapip bakin 80 dere e alti yukte ka ul edilebilir sicakliklar onun ustu islemciye zarar verir

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Bu tarz sorunlarda elinizde farkli bilesen varsa onlarla deneme daha saglikli oluyor tam sorun yerini anlamak icin neseki arkadas bulmus sorun hallomus.eger doktorlarin elinde olsa onlarda sorun daha iyi anlamak sok baskasini yerine tak yaparlar ama malesef butun organlarimiz o sekilde stabil calisamaya biliyor nacizane yorumjnuz icib tesekkurler

• quote:

quote:

quote:

Kesinlikle bundan dolayı olabilir. İşten çok iyi anlamayan biri montajını yapmıştı soğutucunun.

İşlemci değişti sıfırı ile ve bilgisayar sağlam bir şekilde çalışıyor. İnşallah aynı sorunu tekrar yaşamam. Yardımcı olup fikirlerini belirten herkese çok teşekkür ederim. İnşallah daha iyisi sizin olur.

İ7 6700K Bir Ay Kullanmadan Yandı

Sorunun çözülmüşse ne ala. Seviniriz. Biz de inşAllah, Kaby-Lake bir sistem toplamayı düşünüyoruz.

Bu arada odan tarz olmuş, beğendim.

• Acer laptopta power tuşuna basılı tutarak kapatmıştım resimdeki hatayı aldım. Bilgisayarı sıfırlayınca düzeldi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • WHEA UNCORRECTABLE ERROR hatasını nerdeyse hergun her oyunun ortasındayken alıyordum.
    Islemcım 4790k 4.8ghz 1.4v voltaj vermeme ragmen stabılıteyı saglayamamıstım.Defaulta aldım sorunsuz calıstı.Dedım bu ıste bır bıt yenıgı var.
    Megerse cpu ınput voltage dıye (VCCIN) olarak gecıyor boyle bır voltaj daha varmıs.Bunu 1.95v ye aldım su an 4.8ghz 1.3v ıle sorunsuz kullanıyorum
  • ordinaryus profesör... işlemci arızasında sistem kapanmaz açılmaz diye bir şey olmaz troll... işlemci bozuk...
  • Ulan 6700k alma arefesindeyim korktum şimdi

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.