Şimdi Ara

İ7 5820k ve MSİ GTX 970 4G 2x SLİ inceleme ve testler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sonunda finalize ettiğim kasamın detaylı bir incelemesini sizlerle paylaşmak istedim.
    Öncelikle sistemi bu hale getirmem yaklaşık 5 ayımı aldı. Başlangıçta bu şekilde değildi. Daha düşük bileşenler vardı. Zamanla bütçe oluştukça bu hale getirdim.

Öncelikle sistemim şu şekilde;
    İşlemci: İ7 5820k
    Anakart: Msi X99s Gaming 7
    RAM: Corsair vengeance 16GB (4x4) 2400MHZ
    Güç kaynağı: Corsair AX860i
    Ekran kartı: Msi GTX 970 4G 2x SLİ
    Soğutucu: Corsair H110
    Kasa: Corsair Graphite 760T
    Fan kontrolcü: Lamptron FC5 V2

Kasaya extra olarak alta 1 adet Corsair AF120 kırmızı ledli fan taktım.

Kasanın genel görüntüleriyle başlayalım;

Buraya bir not düşmek istiyorum. Ledleri ve Sleeved kablo uzatmaları nerden aldığımı merak eden arkadaşlar için.
    www.modifiyemalzemecisi.com sitesinden temin ettim.

Artık testlere geçelim.

Öncelikle sistem boştayken çektiği voltajı Corsair Link programı ile takip ettim. O da şu şekilde:

Güç tüketimi sol da yazdığı gibi 117.7 watt onun üstündeki 131.8 watt ise sanırım prizden çektiği güç miktarı. Grafiğe aldanmayın orada zaman içerisindeki tüketimleri gösteriyor orada yani farklı işlemler yaparken.

İşlemcinin OC edildikten sonraki değerler şu şekilde:
    İşlemci 4.0 GHZ ve 1.1v OC edilmiş durum da Prime95 testi.

Burada işlemcinin sıcaklık değerlerini ve çektiği voltajı görebilirsiniz.

Sonrasın da 4.5 GHZ 1.31v OC ederek test yaptım.

Test sırasın da sistemin toplam da çektiği güç tüketimini de ekledim. Ayrıca Prime95 testleri 4.0 ve 4.5 GHZ ikisinde de yarım saat teste tabi tutuldu.
    İşlemcinin durumu bu şekilde.

Ben genelde işlemciyi 4.0 GHZ de kullanıyorum ama şöyle bir durum da var. İşlemciyi 4.0 veya 4.5 GHZ OC ettiğimde oyunlarda hiç bir fark oluşmuyor. O yüzden işlemcinin ömrünü azaltmamak adına son zamanlar da stok durumda kullanıyorum. Yani 3.3 GHZ 3.6 turbo boost ile.

Sıra gelelim zurnanın zırt dediği yere. Oyun performanslarına. :) Herkesin en çok merak ettiği konu.

Başlangıçta hemen şunu belirtmek isterim oyunların hepsi 355.82 sürücüsü ile yapıldı.

Shadow Of Mordor ile başlıyoruz. :)
    Oyun içi videosuna gerek görmedim onun yerine benchmark videosu çektim.

1080p benchmark videosu:

1620p benchmark videosu:

4k oyun içi resimler de olsun dedim ve 4k çözünürlükte oyun içinden 1-2 tane resim.

Shadow Of Mordor oyunun da tüm testlerde ayarlar ultrada yapıldı. 4k dahil.

Tomb Raider:

Yine 4k oyun içi resimlerimiz:

Lara'cığımıza yakından bakalım. :)

Bir de 4k benchmark sonuçlarına bakalım.
    Ayarlar ultra sadece msaa kapalı.

Crysis 3 oyun içi videosu:

Yine Crysis 3 4k oyun içi resimleri:

BioShock İnfinite benchmark videosu:

Battlefield 4 oyun içi videosu:

Battlefield 4 4k oyun içi resimleri:

Metro Last Light Redux benchmark videosu:

1080p benchmark oyun ayarları ve sonuçları:

Metro Last Light Redux 4k benchmarkdan resimler:

Bechmark oyun ayarları ve sonuçları:

Son olarak GTA 5 oyun içi videosu:
    Ama öncesinde bir not düşmek istiyorum. GTA 5 son güncellemeden sonra ben de performansı düştü. Tek kartken bile önceki değerleri alamaz oldum. Belkide Windows 10 dan kaynaklıdır bilemedim.

GTA 5 4k oyun içi resimleri:

GTA 5 de 4k çözünürlükte ayarları high çekmek zorunda kaldım yoksa FPS yerlerde sürünüyordu. :)

Oyun videoları ve testleri bu şekilde. Tüm oyunlara 4k testi yapmadım. Gerek görmedim açıkcası. En çok merak edilen oyunlar için yaptım sadece.
    Ayrıca Witcher 3 oyununu aldım fakat daha kurmadığım için test yapamadım. Onun da en yakın zaman da testini yayınlayacağım.

Ayrıca Uniqine Heaven Becnhmark 4.0 sonuçları şu şekilde:

Son olarak Shadow Of Mordor oyunun da 4k çözünürlükteyken sistemin toplamda çektiği güc şu şekilde:

Burada soldaki verileri değil grafikteki verileri baz alacağız. Çünkü ben oyunu alta aldığım anda güç düşüyor. En son grafikte en yüksek çektiği gücü baz alacağız.

Genel olarak bakarsak SLİ den fazlasıyla memnun kaldım. Beklediğim performans artışını yakaladım diyebilirim. Yani pişman olmadım.

Tek kart çift kart karşılaştırması yapamadım çünkü çok fazla zaman gerekiyor. Bu aralar işimden dolayı yoğun olduğum için işten geç çıkıyorum çok vaktim olmuyor. Ancak bu kadarını yapabildim. Ayrıca daha fazla video çekmek isterdim. 4k testlerini direk video olarak çekmek isterdim fakat video sayısı çok artıyor ve malum TTNET çok hızlı 1 GB bir videoyu 4-5 saatte Youtube'ye yükleyebiliyorum ancak. :)

Ayrıca çok fazla benchmark programlarını kullanmak istemedim, çünkü herkesin asıl merak ettiği direk olarak oyun performansları.

Karşılastırma olarak eğer isterseniz tekli kart incelemem de mevcut burada. Buradan bakarak tek kart ile çift kart arasındaki farkları az çok görebilirsiniz.
    http://forum.donanimhaber.com/m_107372053/f_//tm.htm#107489741

Not olarak 4k testlerinin hepsi DSR ile yapıldı.
    Testlerde kartlara OC de yaptım. Değerleri şu şekilde:

Bu konuda da şunu belirtmek isterim. SLİ düzeneğindeki kartları OC ederken tek kartı ettiğiniz gibi edemiyorsunuz. Ben tek kartı daha fazla OC ediyordum. Tek karta uyguladığım değerleri çift karta uyguladığım da oyunlardan atma gibi sorunlar oluştu. Bu yüzden değerleri biraz düşürmek zorunda kaldım.

Bir başka değinmek istediğim konu kartların çalışma sıcaklıkları. Üstteki kart videolar da ve resimlerde göreceğiniz üzere daha sıcak çalışıyor. Bunun sebebi alttaki kart alttaki fanın üflediği taze havayı direk olarak karta üflüyor. Üstteki kart ise alttaki kartın sıcaklığından oluşan sıcak havayı çekmek zorunda kalıyor. Bu yüzden 5 ile 10 derece arası daha sıcak çalışıyor.

Bir diğer konu 2. kartın montajından sonra kurlumu ve SLİ etkinleştirmek.
    Ben mevcut driver ile kartı takıp direk çalıştırmaya çalıştım fakat, Windows boot olduktan sonra şifre ekranına gelen kısımda siyah ekran olarak kalıyordu. Bunu da şu şekilde çözdüm. 2. kart söküp tüm Nvidia driverlerini sildim ve biosu resetledim. Ardına 2. kartı takarak Windows başlattım ve sorunsuz görüntü geldi.
    Windows açıldıktan sonra Nvidia sitesinden en son driveri indirerek kurulum yaptım.
    Sonrasında Nvidia denetim masasından SLİ ve 3D konfigirasyonları kısmından SLİ etkinleştirdim.
    SLİ yapmak isteyenlerin aklın da bulunsun bu. :)

Evet arkadaşlar benim değinmek istediğim konular bu kadar. Aklınıza takılan sormak istediğiniz veya benim gözümden kaçan konular olursa lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Bütün açıklamalar ve testler boyunca herhangi bir sürç-i lisan eyledim isem kusuruma bakmayın.
    Herkese şimdiden teşekkür ederim. :)

Not: Konu alıntıdır. Fakat konu yine bana aittir.

Sistemimi bu hale getirmemde ki payı ufak yada büyük, emeği geçen, düşüncelerini fikirlerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj 18.9.15 tarihinde kaybolan verilerden kurtarılmıştır >

• Düzenleyeceğim.

• Güzel sistem güle güle kullanın. Zamanında 8350 ve 290x yerine intel işlemci ve gtx 970 alsaydım simdi güç kaynağını değiştirmeden bir 970 daha eklerdim ancak sistemimden memnun olsam da şuanda 290x ekleyerek crossfire yapmam için hem işlemci hem anakart hem de psu değiştirmem gerekiyor ve bu kurlarla imkansız gibi duruyor. Sisteminize şöyle güzel bir 2k monitör yakışırdı hocam.

• konu sahibi ve sistemle alakasi yoktur bu soyleyecegimin 4k ile alakasi vardir.970 sli sistem yap 30 kusur 40 kusur fps gor rezalet.

• Sen yaşıyor musun? :)

Bekliyorum yorumlarını.

• Monitör alacağım ama o konu da henüz kararsızım. 2k 144 HZ monitör mü yoksa 1 ms 60HZ 3lü monitör mü?

Henüz vakit var. Daha araştıracağım. :)

970 SLI ile 4k da ultra ayarlar da kaç FPS görmeyi bekliyordunuz acaba?

Ayrıca 4k kullandığım bir çözünürlük değil, oyunları 1080p veya 1440p de oynuyorum. Fakat SLI dendiği zaman herkes direk 4k sorduğu için koymak istedim. Zaten bu yüzden de testler de vs neyse o şeklinde koydum resimleri. Sadece yüksek FPS anlarını koyarak atmadım. Yorum için teşekkür ederim. :)

• Hocam.bende bu kasadan düşünüyorum. Siyah beyaz gidip geliyorum. Kasada fan controlcü.olması lazım. Neden ekstra aldınız. Kasayla gelen fanları düşük profilde ses.durumları nasıl.

• Benim donanımlarım siyah-kırmızı ağırlıklı olduğu için kasayı da siyah aldım. Sizde ona göre bir seçim yapın. Ben çok fazla renk cümbüşü olmasını istemedim.

Kasa içine daha fazla temiz hava alınması amacı ile extradan alta fan taktım. Kasanın kendisine ait fan kontrolcüsü mevcut. Fakat devirleri görmek ona göre ayarlamak için fan kontrolcü aldım.

Kasanın ses durumu gayet iyi. Üzerinde gelen fanları tam devirde de çalıştırsam öyle aşırı rahatsız edecek bir ses çıkmıyor. Her yönden memnun edecek bir kasa bana göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: zipcikti88

Benim donanımlarım siyah-kırmızı ağırlıklı olduğu için kasayı da siyah aldım. Sizde ona göre bir seçim yapın. Ben çok fazla renk cümbüşü olmasını istemedim.

Kasa içine daha fazla temiz hava alınması amacı ile extradan alta fan taktım. Kasanın kendisine ait fan kontrolcüsü mevcut. Fakat devirleri görmek ona göre ayarlamak için fan kontrolcü aldım.

Kasanın ses durumu gayet iyi. Üzerinde gelen fanları tam devirde de çalıştırsam öyle aşırı rahatsız edecek bir ses çıkmıyor. Her yönden memnun edecek bir kasa bana göre.

Eywallah hocam sağolun. Teşekkür ederim bilgi için.

• Seni buralarda görmek güzel Emre abi

• Ne demek hocam elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

Teşekkür ederim kardeşim.

• quote:

Orijinalden alıntı: zipcikti88

Ne demek hocam elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

Teşekkür ederim kardeşim.

Kasanın kendi fan kntrlcüsü kaç kademeli acaba.

• Bu çalışmadığım yerden oldu işte.

Hiç kullanmadığım için bilmiyorum ama ya 2 kademeli yada 3 dü sanırım yanlış olmasın.

• Baya detayli bir test olmus.Eline saglik.Kendi adima ozellikle donanim bolumundeki bu kadar kalitesiz bir ortam icin samanlikta igne gibi olmus.

• gayet detaylı ve güzel inceleme olmuş güle güle kullan üstad
  • bende sana bir tavsiye vereyim nvidia denetim masasından 3d uygulama ayarları bölümüne gel güç kısmında yanında uyarlamalı yazar onu maksimum performans seç bir nebze daha iyi olur.
  • güzel inceleme olmuş
  • Herkese yorumlari ve tavsiyeleri için teşekkür ederim. :)

Geçenler de forum geriye attı konumu bulamamistim,şimdi tekrar gelmiş.:)

Farklı onerilerinizi de bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.