Şimdi Ara

i7 11700K İçin Soğutucu Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, kendime yeni bir sistem topluyorum. Şimdilik işlemci, anakart ve kasa siparişimi verdim kalan parçaları da fırsat buldukça toplamaya devam ediyorum. Satın aldığım ürünler;

İşlemci: i7 11700K

Anakart: Asus TUF Gaming Z590-Plus WiFi

Kasa: Corsair iCUE 4000X

Sistemi genel olarak mühendislik uygulamaları, eski videoları arşivlemek için h265 video dönüştürmede ve oyun için kullanacağım.

İlk birkaç sene overclock yapmayı düşünmüyorum. Kasadan çıt çıtmayacak gibi bir takıntım yok ancak sessizlik benim için tercih sebebi.

Böyle bir kullanıcı için hava soğutma mı tavsiye edersiniz yoksa sıvı soğutma mı?

Bütçe olarak 1500 lirayı geçmezse benim için iyi olur, ancak aradaki farka değer derseniz daha yukarılara da çıkabilirim.

Asus ürünlerindeki geri iade kampanyası sebebiyle sıvı soğutmada hep Asus ürünlerine biraz daha sıcağım, alternatiflere de açığım tabi :)

Aklımdaki modelleri aşağıda paylaşıyorum;

https://www.hepsiburada.com/arctic-freezer-34-esports-duo-kirmizi-cpu-sogutucu-ar-acfre00060a-p-hbv00000ljqz7

https://www.hepsiburada.com/thermaltake-ux200-12cm-argb-riing-fanli-amd4-intel-uyumlu-islemci-sogutucu-cl-p065-al12sw-a-p-HBV00000NIEOP?magaza=Elmac%C4%B1k

amazon
    CORSAIR CW-9060047-WW iCUE H115I ELITE CAPELLIX 280 MM RGB FANLI SIVI ISLEMCI SOGUTUCUSU (INTEL 1200 1150 1151 1155 1156 1366 2011 2066 / AMD AM4 AM3 AM2 STRX4 STR4)
    https://www.amazon.com.tr/dp/B08G1Q1FHM/ref=asc_df_B08G1Q1FHM1626436980000/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B08G1Q1FHM&linkCode=asn
    amazon
    ASUS Rog Strix Lc 240 Rgb Aura Sync Rgb 120Mm Adreslenebilir Fan Sivi Cpu Soğutucusu
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07W682Y1T/ref=crt_ewc_img_dp_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3O5TP4R0OZYXZ

Desteğiniz için teşekkür ederim.

• Ceann Capall kullanıcısına yanıt

Hocam öneriniz için teşekkür ederim.

Bu model sanirim 360 mm’lik radyatöre sahip. Benim kasam 280 mm’ye kadar radyatör montajina izin veriyor diye hatirliyorum. Bu ürünü alirsam kasanin ust tarafini kesmem gerekecek sanirim, degil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • talhadogdu T kullanıcısına yanıt

Aynı modelin'ın kasanıza göre uygun olan versiyonuda mevcut hocam. Kasanıza zarar vermek yerine öyle birşey kullanabilirsiniz. Hava soğutma olarak da güzel öneriler gelebilir. Forum içerisinde bunun için bir çok konu mevcut. İşlemci bölümünü incelerseniz rahatlıkla bir çok model görebilirsiniz.

5600x ve 10700 üstü için açılmış her konu sizin için uygundur. Onlara bakıp size uygun olan modeli alabilirsiniz.

• aio düşünürsen:

teknobiyotik.com / teknoloji sevenlerin ilacı...
    Arctic Liquid Freezer II - 280 Intel / AMD Uyumlu, 280mm Radyatörlü, 2x14cm P14 Fanlı, Sıvı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00066A) | Teknobiyotik
    https://www.teknobiyotik.com/arctic-liquid-freezer-ii-280-intel-amd-uyumlu-280mm-radyatorlu-2x12cm-p14-fanli-sivi-islemci-sogutucu-ar-acfre00066a.html

hava soğutma düşünürsen:

www.qp.com.tr
    Scythe Fuma 2 Intel ve AMD Uyumlu İşlemci Soğutucu
    https://www.qp.com.tr/scythe-fuma-2-intel-ve-amd-uyumlu-islemci-sogutucu

ya da noctua d15 kasa büyükse; başka bi alternatif düşünmeye gerek yok.

• Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Sanırım Arctic Liquid Freezer II 280 alacağım.

Sadece şundan çekiniyorum, incelemelerde radyatörün kalın olduğu için her kasaya uymayacağını belirtiyorlar. Low profile bellek kullanıyorum ancak yine de uyumsuzluk/çakışma olur mu kuşkusu var içimde.

Corsair iCUE 4000x kasaya sığma konusunda ne dersiniz, bir sorun yaşar mıyım?

Kasanın linki burada;

Corsair: Maximum CPU Cooler Height 170mm

Arctic Liquid Freezer: Dimensions 140 mm x 140 mm x 27 mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talhadogdu -- 30 Ağustos 2021; 0:14:41 >

• ram'lerin yüksekliği aio için bi kıstas değil, o hava soğutmalar için dikkat edilmesi gereken bi değer.

o kasanın 170mm cpu soğutucu desteği var, radyatör zaten yan/cam panele yakın takılacağından anakarta temas da etmez, bol bol yer var.

• shruikan kullanıcısına yanıt

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Son olarak bir sorum daha olacaktı, benim bilgisayarım genelde hep açık olur. Şu anda kullandığım dizüstü bilgisayarımı 4 yıl önce satın almış olmama rağmen disk kullanımı 27000 saati geçmiş durumda. Sıvı soğutmanın pompa ömrü ile ilgili herhangi bir bilgi bulamadım, websitesinde 6 yıl garanti var diye belirtmişler ancak kullanım süresi belirtilmemiş.

Şimdiye kadar hep hava soğutma kullandığım için sıvı soğutma hakkında pek bilgim yok, uzun süreli kullanım için sorun yaşar mıyım hocam?

hava soğutma gibi uzun ömürlü değil aio'lar.

sıvı eksiltir, pompa arıza çıkarabilir/bozulabilir... ben de tam 280'lik arctic almıştım, şimdi teslim aldım hatta; ama kullanmayacağım iade edeceğim. Fuma 2 yolda gerçi o da noctua u12s ile değiştirmeye pek değer değil, sanırım bunu da kullanmadan iade edip yola noctua ile devam edeceğim.

ben sıvı sızdırma riskini göze almak istemiyorum. 15-20 liralık sistemi sıvı temasından çöpe atmak koyar. ha düşük bir ihtimal sıvı sızması; ama sızarsa pek de telafisi olmayan bi durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 30 Ağustos 2021; 13:25:10 >
  • OCZ Gladiator Max

Sunbeam Core-Contact Freezer Ultra

Akasa Venom Vodoo

Akasa X4

Cooler Master 412s

Ve son olarak Cooler MAster Tpc 812 kullanıyorum , Sıvı soğutmalar iyidir güzel dir ama uzun süreli kullanımda destek isterler , pompa , sıvı , boru kaçırmalar , pompa dan basınç sesi , ama hava soğutmalar sorunsuz tak kullanın zaman içinde fan bozulsun daha iyisini al , benim Cooler MAster Tpc 812 için çok çok uygun fiyata Corsair Hydro H100X de kullanılan fanından aldım çok daha iyi oldu , pull hava çeken tarafa Arctic BioniX P120 PWM  aldım , şuanki performasn cooler master kendi değerlerinden 3 ile 5 derece fark ve ses olarak daha düşük değerler var .:) uzun lafın kısası uzun ömürlü olsun derseniz uygun fiyata Cooler MAster Tpc 812 de bakabilirsiniz (2 ay önce 2. elden 100 TL aldım Cooler MAster Tpc 812 )

• ridvan1903 kullanıcısına yanıt

sonuncusunu bilemedim ama ne kadar efsane ürün varsa kullanmışsın karşim.eskiden evet sıkıntıydı su soğutma biz 2010larda kullandık ama şimdiki aletler markalı iyi alırsan 5 sene götürüyor bakımsız.sonra içindeki sıvı bozuluyor atıyorsun ya da su soğutma gibi çalışmıyor performans vermiyor.alınabilir yani 5 sene az değil.iyisinden ben aldım iki makineme de bir tanesi bir seneyi geçti corsair sıkıntı yok ama en iyi modeliydi ben alırken öyle gamepower hede hödö marka alırsan olmaz.buz gibi tutsun diye değil sessiz olsun diye alınıyor ve bazı işlemcilerde 11700k 11600k 5900x 5800x 5600x elzem oluyor hava soğutma tutsa bile çok gürültülü olabiliyor.

• O zaman benim gibi birisi için sıvı soğutma pek de mantıklı değil. Neredeyse 20k lık sistemi riske atmaya değmez gibi duruyor.

Hava soğutma olarak Arctic Freezer 34 Esports DUO fiyat/performans olarak mantıklı gelmeye başladı, tavsiye ederseniz bu ürünü alarak süreci tamamlamayı düşünüyorum.

https://www.hepsiburada.com/arctic-freezer-34-esports-duo-kirmizi-cpu-sogutucu-ar-acfre00060a-p-hbv00000ljqz7

@ridvan1903 Hocam tavsiye ettiğiniz ürünlere baktım hepsi de oldukça güzel duruyor ancak hiçbirisini sıfır olarak bulamadım. İkinci el olarak görmeyen almaya da pek cesaret edemiyorum

@shruikan @Wilson Fisk

o işlemciye 34 sports duo yetmez.

yukarıda linkini attığım fuma 2'yi al ya da noctua d15/d15s al.

esports duo'yu ben 3300x sistemde kullanıyorum.11700k'yı oc de yapacaksan tutmaz diyorum tutsa da kafanı inletir 360 su soğutma lazım sana.1.5 sene önce 1700 küsür liraya aldığım corsair su soğutma 50 bin liralık sisteme takılı bence yanlış yapıyorsun.

• Eyvallah hocam , Sıvı soğutmaya karşı değilim ben, haklısız yüksek cpu kullanım sabit kaldığı program , oyun vb.. sıvı soğutma gerçekten iyi, hava soğutmada Fanların önemi çok büyük , ihtiyaç durumuna göre sağlam sıvı soğutma alınır tabikide , 5 yıl çok iyi zaman zaten bizimlemi yaşıcak :) ben güncellikten yanayım

ARCTIC Liquid Freezer II  mesela her zaman testlerde önde gördüm , ARCTIC sistedeki fanlar çok başarılı .ARCTIC basınç fanları 1900rpm de bile kabul edile bilir sese sahip iyi iş yapıyorlar ,

Elimde çok sayıda fan var , Akasa viper , cooler master h45 fanı , cooler master h100x 2 fanı, Cooler master h412s fan , Arctic BioniX P120 PWM FAN , en başarılsı Arctic BioniX P120 hava itmekte değil ama çekmekte en iyisi pull yani,

• shruikan kullanıcısına yanıt

ramlerin yüksekliği aio için bir kıstas, özellikle radyatörü yukarıya montaj yapacaksanız.

aerocool airhawk duo kasa sitesinde üst radyatör 240 lık destekliyor olarak gözüküyor fakat arctic liquid II yüksek profil ramlerden dolayı üste montaj olmuyor, kalınlığından dolayı sığmıyor üst tarafa.

googleda yeteri kadar bu problemi yaşayan insan var incelerseniz, ram clearance

• bende de aynı işlemci ve corsair h115i platinium var. vallahi sıvı soğutucuların sesi çok fazla. kasa newegg den hazır geldiği için değiştirmedim. yoksa dh15 gibi soğutucu kullanırdım.

• hava soğutucularda fanları yukarı aşağı ram profiline göre hareket eden modeller var onlara bakabilirsiniz. sıvı soğutma alacaksanız 5ghz civarlarında full yükte kullanacaksanız mutlaka 360'lık sıvı soğutma alın. en iyi işlemciyi alıyorsanız en iyi soğutucuyu almanız gerekiyor öyle düşünün. intelin 10-11. nesil işlemcilerinde performans olayını abartmışlar uçuyor işlemciler haliyle ısınıyor sağlam

• aslında hocam h150i tercih edebilirsiniz ve sizin kasayada uygun sanıyorsam .

Radiator Compatibility 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm

Compatible Corsair Liquid Coolers H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.