Şimdi Ara

i5-8400 vs Ryzen 1500X [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sırf oyun için bu iki işlemciden hangisi daha iyidir? Kullanıcılar varsa yorumları iyi olur.

i5-8400 6 çekirdek 6 thread
    R5 1500X 4 çekirdek 8 thread

Edit : Benim gibi bu soru aklına takılanlar aşağdan @BimBitmiş arkadaşımızın yorumuyla bu soruya cevabı alabilirler. Terchim i5-8400

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NinJaus -- 26 Mayıs 2018; 11:53:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Multide ryzen single da Intel. Yayın edit render olacaksa yoğun olarak ryzen derim.

• Bu iki islemci kıyas yapilamaz i5 8400 hem tek çekirdek hemde çoklu çekirdekte üstün ayrica oyunlarda daha iyi performans verir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aranızdaki tartışmaya girmek istemiyorum çünkü bende bilmiyorum fazla teknik bilgi

İşlemcileri GTX 1060 6gb için bakıyordum buarada i5-8400'e muadil alınabilecek daha randımanlı 1200TL aşmayacak işlemci öneriniz varsa bekliyorum. Şuan i5-8400 oyun için fiyat bakımından en iyisi herhalde

• 8400 oyunlarda bariz önde gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsin selamlar
  • Bir AMD fanı ve onun muhtemel başka bir hesabı propaganda yapmaya gelmiş herhalde, pek ciddiye alamıyorum kendilerini. Boşverin.

i5 8400'e fiyat olarak AMD'deki karşılığı R5 1600 var ki oyunlarda i5 8400'ün hatırı sayılır oranda gerisinde kalan bir işlemci. R5 2600 var(1150-1250TL) yakın olarak. 4GHz üzerine OC yapınca oyunlarda i5 8400'ü yakalıyor ancak onun için de harici bir soğutucu gerekiyor, en az 200TL daha masraf demek. İş yazılımlarında da Ryzen işlemciler OC'a rağmen genel olarak daha yavaş ve sorunlu(özellikle görsel işlerde, photoshop, illustrator, premiere, da vinci vs...) Ryzen'ın hızlı olduğu tek alan doğrudan CPU gücü isteyen, ölçeklenmede sorun yaşamayan CAD render'ları. Geri kalan tüm alanlarda daha düşük performans gösteriyor. Oyun için i5 8400+GTX1060 6GB gayet güzel bir sistem kurulur. Yüksek frekanslı ram ihtiyacınız olmaz, 2400MHz bile koysanız iyi performans alırsınız. Ryzen alıp OC yaparım diyorsanız daha pahalı olan daha yüksek frekanslı ram almak durumundasınız. Rame %10-20 daha fazla ödemeniz gerekecek. Ona biraz daha ver, buna biraz daha ver, şuna biraz daha ekle derken astarı yüzünü geçebiliyor. Aşağıdaki videoda da ne demek istediğimi görebilirsiniz. Daha pahalı işlemci+ soğutucu+daha pahalı ram alıp OC yaptığınızda sonuç olarak benzer performans alacaksınız oyunlarda. Ve ona rağmen çok daha yüksek olmayacak performans, aynı veya +-%5 olacak. Videonun sonlarında da görebilirsiniz, 36 oyunun sonucunda OC'lu Ryzen ortalama 5fps fazla vermiş. 145fps yerine 150fps. OC'suz iken ise 133fps. Tıkır tıkır çalışan, performansı da iyi olan intel platformu varken ve de daha ucuz iken şu durumda en iyi tercih i5 8400+1060 olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=AUyF--fJaaM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 26 Mayıs 2018; 11:39:22 >

• Elinize kolunuza sağlık aklımda kalan çoğu soru bu yazınızla kayboldu tercihimi i5-8400 üzere yapacağım.

Benim gibi muallakta kalan arkadaşlarda bu konu üzerinden cevaba ulaşır, genelde çok tartışılan bir konu olmuş ryzen ve intel'in muadil kartlardaki performans karşılaştırılması yazınızla noktaladık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NinJaus -- 26 Mayıs 2018; 11:44:54 >
  • Rica ederim, hayırlı olsun
  • .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 15 Ocak 2020; 3:7:56 >
  • 2600x mi 8400 mü deseydiniz düşünülürdü.

1500X'in rakibi I3 8100'dür.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.