Şimdi Ara

i5 8400'lü Sistem İçin Anakart Tavsiyesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Çift monitörlü, programlama ve oyun amaçlı bir sistem topluyorum. Bütün parçaları aldım ancak; sadece anakart kaldı. Anakart tavsiyenizi bekliyorum. Bir de sistemim hakkında genel yorum yapar mısınız? Böyle yapsaydın daha iyi olurdu, bunu da ekleyebilirsin vs. tarzı yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

CPU: i5 8400
    Grafik Kartı: Zotac GTX 1060 6 GB AMP Edition
    RAM: GSKILL RipjawsV Kırmızı 8GB DDR4 3000MHz CL15
    Kasa: Powerboost VK-G1007R
    PSU: Corsair GX 750W Bronze
    SSD: 2 adet Silicon Power 256 GB SSD (Toplam 512 GB)
    Monitör: Acer GN246HL 24 inch 144hz 1 ms Monitör
    İkinci monitör: 23 inch HP2311GT

Elimde sadece HP monitör vardı, diğer parçalar toplam her şey dahil 4000 TL civarına geldi. Anakart için de bütçem pek fazla değil. Buna göre tavsiye verirseniz sevinirim. Bir de elimde hali hazırda CM Hyper T4 CPU fan var. Sizce intel stock fan yerine bunu mu kullanmalıyım?

• Stok fan bence seni götürür. Psu kasaya fazla gibi duruyor 600w yine 80+ bi fsp marka tercih edebilirsin.anakart içinde 600 lirayı gözden çıkarman lazım oda msi z370a pro için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerunal94

Stok fan bence seni götürür. Psu kasaya fazla gibi duruyor 600w yine 80+ bi fsp marka tercih edebilirsin.anakart içinde 600 lirayı gözden çıkarman lazım oda msi z370a pro için

Stok fan çok ses yapıyor ondan rahatsız oluyorum. Bu yüzden Hyper T4 takmayı planlıyorum. Elimdeki PSU'yu da değiştirmeye de niyetim yok aslında. Anakart olarak z370 serisinden almam şart gibi görünüyor. Tavsiye için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terminou

quote:

Stok fan bence seni götürür. Psu kasaya fazla gibi duruyor 600w yine 80+ bi fsp marka tercih edebilirsin.anakart içinde 600 lirayı gözden çıkarman lazım oda msi z370a pro için

Stok fan çok ses yapıyor ondan rahatsız oluyorum. Bu yüzden Hyper T4 takmayı planlıyorum. Elimdeki PSU'yu da değiştirmeye de niyetim yok aslında. Anakart olarak z370 serisinden almam şart gibi görünüyor. Tavsiye için teşekkürler.

i5 8400 daha düşük tdp'ye sahip olduğundan stres testler haricinde normal günlük kullanım ve oyunlarda yeterli olur. Sıcaklıklar elbette daha kaliteli bir soğutucuya göre 5-10 derece yüksek olabilir fakat bu değerler risk oluşturacak düzeyde değildir. Stok fan pwm ile çalıştığından sadece yük bindiğinde fan devri artar onun dışında sessizdir.

Anakart olarak daha uygun fiyatlı b-h serisi anakartlar çıksaydı onları almanız iyi olurdu onların fiyatları daha uygun olacak fakat çıkmaları için 1-2 ay var.

Şu aşamada işlemcinizinde oc özelliği olmadığından aklınıza yatan fiyatı uygun herhangi bir z370 anakart alabilirsiniz. MSI Z370-A PRO veya ASUS PRIME Z370-P olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 12 Kasım 2017; 23:15:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

quote:

i5 8400 daha düşük tdp'ye sahip olduğundan stres testler haricinde normal günlük kullanım ve oyunlarda yeterli olur. Sıcaklıklar elbette daha kaliteli bir soğutucuya göre 5-10 derece yüksek olabilir fakat bu değerler risk oluşturacak düzeyde değildir. Stok fan pwm ile çalıştığından sadece yük bindiğinde fan devri artar onun dışında sessizdir.

Anakart olarak daha uygun fiyatlı b-h serisi anakartlar çıksaydı onları almanız iyi olurdu onların fiyatları daha uygun olacak fakat çıkmaları için 1-2 ay var.

Şu aşamada işlemcinizinde oc özelliği olmadığından aklınıza yatan fiyatı uygun herhangi bir z370 anakart alabilirsiniz. MSI Z370-A PRO veya ASUS PRIME Z370-P olabilir.

Sistemim hakkında genel bir yorum yapabilir misiniz? i5 8400 ile Ryzen 1600 arasında arada kalmıştım. Ryzen almış olsaydım anakart sıkıntım olmazdı. Şimdi i5 8400'le beraber z370 anakart alasım gelmiyor nedense.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

quote:

Sistemim hakkında genel bir yorum yapabilir misiniz? i5 8400 ile Ryzen 1600 arasında arada kalmıştım. Ryzen almış olsaydım anakart sıkıntım olmazdı. Şimdi i5 8400'le beraber z370 anakart alasım gelmiyor nedense.

Ram 16 olsaydı daha iyi olurdu ama ilk etapta 8 gb'da yeterli. Yüksek ram kullanımı yapan bf4-1 gibi oyunlar oynayacaksanız sıkıntı yaratma ihtimali var 5-6 gb ram kullanabiliyor bu oyunlar.

Bekleyebiliyorsanız b-h serisi daha uygun anakartları bekleyebilirsiniz.
  • Sistemin gayet iyi stock fan yerine elinde bulunan diğer fani kullanabilirsin. Bence sorun yok ramin 8 gb olması kısa vadede sorun çıkarmaz. Hayırlı olsun.
    Anakart konusuna gelince gigabyte veya z370p alabilirsin. Pro da hdmi girişi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tomurxx -- 13 Kasım 2017; 0:46:42 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beklemeye pek niyetim yok hocam. Vizeler daha yeni bitmişken 1 hafta stres atmak istiyorum açıkcası. Tek oynadığım oyun da NBA 2K18 denilebilir.

Ben de dediğiniz gibi gigabyte'a sıcak bakıyorum.
  • https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9090

• Msi Z370 Tomahawk alabilirsiniz

• Merhaba,

i5-8400 ve diğer coffee lake işlemcilerde ramler için sitesinde şu bilgiyi geçiyor;

Memory Specifications
    Max Memory Size (dependent on memory type)
    64 GB
    Memory Types
    DDR4-2666

Bu işlemciyle neden 3000 mhz ram takıyorsunuz? Faydası oluyor mu, bilmediğim şey nedir?

Teşk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: windwalker35

Merhaba,

i5-8400 ve diğer coffee lake işlemcilerde ramler için sitesinde şu bilgiyi geçiyor;

Memory Specifications
    Max Memory Size (dependent on memory type)
    64 GB
    Memory Types
    DDR4-2666

Bu işlemciyle neden 3000 mhz ram takıyorsunuz? Faydası oluyor mu, bilmediğim şey nedir?

Teşk.

İşlemciye gömülü olan bellek kontrolcüsü maksimum 2666MHz destekliyor, bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Ancak anakartın XMP özelliği sayesinde, örneğin Z370 Tomahawk 4000MHz'e kadar belleklerin kullanıma izin veriyor. Bu işlemci değil, tamamen anakartla ilgili bir durum.
  • hocam o parçaları nasıl 4000 tl ye getirdiğini söyleyebilir misin? bende aynı sistemi toplamayı düşünüyordum fakat daha pahalıya geliyor gibi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.