Şimdi Ara

i5 7600, 1070 ya da 1080'e darboğaz yapar mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    önümüzdeki zamanlarda 1070 veya 1080 ile sistemı upgrade etme düşüncesindeyim.
    i5 7600 işlemci, 8x2 16 gb ram, 600wat psu, full hd 75hz monitörüm var.
    bu sorum haricinde ekran kartını güncellemek mi yoksa işlemciyi 8. nesil intele upgrade etmek mi mantıklı olur?
    i3 8350k gibi.

• iyi geceler.

75 hz 1080p mönitör icin işlemci yenilemen gerekmez. i5 7xx serisi stabil olarak 60-70 fps verebilir. Ancak 1080p 144 hz monitör alacaksan ekran kartından tam verim almak icin işlemciyi de yenilemen gerekir. Ekran kartını güncellerken monitörü 2k yaparsan paranı en mantıklı şekilde harcamış olursun. 2k-4k da kullandıgın işlemci ile diğerleri arasındaki fark çok az olacaktır. Verdiğin paraya değmeyecektir.

Ayrıca i3 8xx serisi senin i5 7xx serisi ile yaklaşık aynı performansta. Ancak i5-i7 8xx vb gecersen fark hissedersin ama upgrade yapan birisi için vereceğin paraya kesinlikle değmez. Çünkü işlemci ile birlikte anakartıda değiştirmen gerekir. intel 8xx serisi eski anakartlarla uyumlu değil.

Verdiğim öneriler high end kullanıcılar için geçerli değildir. Onlar için 1 fps bile çooook şey ifade ettiği için hep en iyisi en pahalısını isterler. Benim önerilerim parayı en mantıklı şekilde kullanacak f/p seven kişiler içindir.
  • iyi geceler.

75 hz 1080p mönitör icin işlemci yenilemen gerekmez. i5 7xx serisi stabil olarak 60-70 fps verebilir. Ancak 1080p 144 hz monitör alacaksan ekran kartından tam verim almak icin işlemciyi de yenilemen gerekir. Ekran kartını güncellerken monitörü 2k yaparsan paranı en mantıklı şekilde harcamış olursun. 2k-4k da kullandıgın işlemci ile diğerleri arasındaki fark çok az olacaktır. Verdiğin paraya değmeyecektir.

Ayrıca i3 8xx serisi senin i5 7xx serisi ile yaklaşık aynı performansta. Ancak i5-i7 8xx vb gecersen fark hissedersin ama upgrade yapan birisi için vereceğin paraya kesinlikle değmez. Çünkü işlemci ile birlikte anakartıda değiştirmen gerekir. intel 8xx serisi eski anakartlarla uyumlu değil.

Verdiğim öneriler high end kullanıcılar için geçerli değildir. Onlar için 1 fps bile çooook şey ifade ettiği için hep en iyisi en pahalısını isterler. Benim önerilerim parayı en mantıklı şekilde kullanacak f/p seven kişiler içindir.

• Ne oynuyorsun? Pubg, bf1 gibi çok oyunculu oyunlar mı yoksa witcher gta gibi single ağırlıklı oyunlar?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TheNewAtilla kullanıcısına yanıt
    her tür oyunu oynuyorum. özellikle gta5 online. yeni çıkan single oyunları oynamayı da düşünüyorum
  • Bağa mı didin? kullanıcısına yanıt
    i5 7600'ün oyun performansı çok iyidir, genelde i7 4790k ayarındadır. Hiç bir oyun için (%99.9 diyelim) 60-75hz'de 1070-1080 ekran kartları ile sorun yaşaması olası değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 12 Aralık 2017; 17:8:59 >
  • dovahkiin_16 kullanıcısına yanıt
    peki 1060'tan 1070 veya 1080'e geçmek mantıklı mı? kaydedeğer bi performans artışı görür müyüm? 1080p monitörde
  • Gta 5 online agirlikli oynuyorsaniz 1070 de bile net darbogaza girecektir. Ama 60 hz monitor varsa bu bir problem degil. Cunku zaten o kadar yuksek fps almaniza gerek olmayacak. Dusen fps i verimli kullanmak icin msaa acabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • monitör 75hz, heralde onda da sorun olmaz.
    darboğaza girmemesi için minimum hangi işlemci lazım?
  • i5 7600 ortalama pekçok oyunda 90 kare civarı verdirebiliyor. Buna multi oyunlar da dahi. Fakat arada min fps 70 lere inebilir. 1080p'de 1070'i besler fakat 1080'i besleyemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 12 Aralık 2017; 20:56:52 >
    6600k yi 4.7 ghz da kullaniyorum 1070 ile. Bu sekilde bile gta 5 de ciddi darboğaz olabiliyor gta online da. Zaten bf1 multi ve gta 5 online darbogaz gordugum tek oyunlar. Sizin islemci ayni mimaride 3.9 ghz. Ben 144hz monitor kullandigimdan hissediyorum tabii ki ama 75 hz monitorle sizin islemci çok problem cikartmaz herhalde. 75 fps in altina dusurecegini pek sanmiyorum. En azindan dikkat cekecek kadar sik olmaz.

• Sisteminiz çok güzel.Dengeli bir sistem.Bence bu şekilde kullanın.Zaten sıkıntı çıkarmaz oyunlarda.
    1070 ile gider o zaman. 1080 fazla gelir. Zaten fhd için gereksiz.

1060dan 1070'e gecis baya farkediyor. Bizzat kendim yaptim. (i7 3770k @4.5ghz'de kullaniyorum) ozellikle msaa antialiasing ayarlarini fullemenize yardimci olur.

An itibari ile gtx 1070, 1080p'de isinizi fazlasiyla gorur.

Normalde 1080 de alabilirsiniz korkmadan ama esas onermeme sebebim 1080 su an itibari ile 1080p'de tam performansini vermiyor. Kartin gucu 1080p icin fazla yuksek. Bu durum ileride degisebilir ama bunu da o zaman dusunursunuz.

Bir iki optimizasyon sorunlu oyuna bakarak darbogaz korkusuna kapilmayin. O oyunlarda da olsa bile hissetmezsiniz 60-75 hz monitorde.

Iyi oyunlar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 13 Aralık 2017; 10:53:27 >
    çok teşekkür ederim cevabınız için
    Yuksek cozunurluk icin optimize edilmis kart diye birsey yok. Iyi islemci varsa 1080p de cikilacak fps lerde de gtx 1080 beslenir. 3770k nin yapabilecegi birsey degil bu ama 7700k 8700k 8600k ve 8400 gtx 1080 i 1080p de besleyebilecek kapasitede işlemcilerdir. Hatta iyi bir overclockla 8700k 1080ti i bile besleyebiliyor cogu oyunda. Onun disinda 1060 varken 1070 almak icin iyi bir zaman degil. Volta kartlar cikacak yakinda. 1000 serisinin eskimesine pek bir şey kalmadi. Ben boyle bir zamanda kesinlikle ekran karti almazdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 13 Aralık 2017; 12:1:20 >
  • Dediğim şey, 60-75 hz panelde (an itibariyle) gtx 1080 kendi gücünü gösteremez idi. (1080p yazdığım için genelleme yaptığımı düşünmüş olabilirsiniz, başlığı açan arkadaş için yazmıştım, paneli 75hz). Bir çok AAA oyunda rahat 100 hatta 120-130fps verecek ve monitör gösteremeyecek. Eğer gtx 1080 düşünülüyorsa monitörün 144hz olmasında fayda var. Ya da 2.durum olarak optimizasyon sorunlu oyunlarda en iyi işlemcilerle bile 1080p darboğaz yaşatıyor ve bunun da çözümü aynı kartı 2k-4k'da kullanmak biliyorsunuz. Ekran kartı alırken beklenmesi hususu kullanıcıya da bağlı. Yani Volta 2018'in ilk yarısında gelir diye bekleniyor ve performansı da iyi olacaktır mutlaka ama beklemek herkesin yapacağı iş değil. Şahsen ben al-sat yapmayı sevdiğimden pek takmam bu mevzuyu. Genel olarak en yeniyi de kullanmam fiyatları fahiş olur, 2.ele düşmesini, piyasada fiyatın şekil almasını beklerim. Ha şu an sıfır 1070 alınır mı? Alınmaz. Kastınız buysa haklısınız. Sadece 2.el ve uygun fiyata alınır.

Hocam, işlemci konusunda internette araştırabilirsiniz. Oyunlarda ultra detaylarda ve 1080p'de, i7 4790k ile i7 8700k arasında ne kadar fps farkı var. Ya da mesela i7 2700k ile i7 6700k arasında. Fark kesinlikle düşük. Oyun harici yüksek farklar oluyor ama oyunlarda böyle değil. Bakın örnek olarak yazı sonundaki linklere bakmanızı tavsiye ederim.

Çıkardığım sonuç şu; sentetik testler hariç 3.nesil bile olsa bir i7, 8.nesil i7 ile en fazla %20-25 fark gösteriyor ve haliyle örneğin i7 4790k'nın yetmediği yerde i7 7700k'nın da yetmesi beklenemez. Intel lga775'den sandy'ye kadar ki süreçte yaptıklarını ivy bridge'den sonra yapamadı. Ya da yapmadı. Örnek olsun diye söylüyorum, 4 ghz'de q9550 kullandım, oyunlarda aldığım skorlar stok i7 920 ayarındaydı. Sadece bir nesil fark ve %20-25 hız farkı.

Optimizasyon sorunlu oyunlar kendini düzeltsin daha iyi olur. Yoksa bunun sonu sadece tüketim çılgınlığına varır. Verilen-yapılan reklamlar gerçek ile bağdaşmıyor. Bir-iki oyun sorunlu oluyor, sonra yazılarda insanlar "oyunlarda i7 7700k hatta 5 ghz olacak ki anca besler gtx 1080'i" diyor. Bence böyle bir şey yok.

Bahsettiğim linkler:
    https://www.youtube.com/watch?v=VDo-j00vUtw
    https://tech4gamers.com/intel-core-i7-6700k-vs-i5-6600k-vs-i7-4790k-vs-i7-3770k-vs-core-i7-2600k/
    http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-intel-coffee-lake-core-i7-8700k-review_1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 13 Aralık 2017; 13:14:50 >

Ustteki mesajlari okudunuz mu bilmiyorum ama 1080 in 75hz monitore fazla oldugunu zaten konustuk. O yuzden ona degindiginizi dusunmedim. 7700k ile 2600k arasonda %30-35 lik bir fark var. 8700k da fark daha fazla. Ama 8700k testlerinde 8700k yi zorlayacak sekilde test etmedikleri icin ekran karti darbogazindan oturu eski islemcilerle benzer performans gosteriyor. 1080ti ile 1080p de bf1 multi testleriyle karsilastirdim. 7700k ile 8700k arasinda kayda değer bir fark var. Ileride coklu cekirdek kullanimi da oyunlarda artinca bu fark daha da acilacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 13 Aralık 2017; 13:33:50 >
  • Testlerde gördüğünüz üzere farklar ufak ve jenerasyonlar boyunca gelişme düşük olduğundan birinin düzgün yapamadığı işi öbürü de haliyle yapamayacaktır. Burada subjektif değerlendirme de önemli, benim için ölçüt minimum 30-35 fps farktır. (Ve bu genele yayılmış olmalı, tercihen +50fps) Ama başkası için 5-10 fps olabilir. Tabii bu durumda devamlı işlemci değiştirme isteği ve gereği doğar, bence bu kazanılacak performansla kıyaslandığında zararlı bir durumdur.

Sanırım 8700k'nın testlerde benzer seviyede yüksek puanlar almasında sebebi çözünürlük olarak gördünüz. Doğru, testler 768p ve lowest ayarlarda değil haliyle ekran kartı da belirleyici rol oynuyor işlemcinin yanında. Ama bu kartlarla o ayarlar ve çözünürlükte oyun oynanmaz. Yani daha doğrusu bu kartları alanların o ayarlarla işi olmaz. Haliyle testler genel kullanıcının kullanacağı ayarlarda ve özelliklerde yapılıyor.

Bir de ileride çoklu çekirdek kullanımının artması tartışması özellikle FX işlemcilerin çıkışıyla başladı hala sürecek gibi duruyor. İşin gerçeği daha uzun süre bu iş böyle gidecek, single thread önemini koruyacak. Gerçekten de çoklu çekirdek optimizasyonu yayıldığında ise bugünün işlemcileri ne kadar çekirdek barındırırlarsa barındırsınlar çoktan demode olmuş olacak.

İyi oyunlar & iyi forumlar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 13 Aralık 2017; 14:31:13 >

Bence ryzen 1600 ün daha dusuk modellere gore oyunlarda bariz ustunlugu olmasi ve i5 8400 un de 4 cekirdekli eski i5 lere gore ayni sekilde net ustunlugu olmasi 6 cekirdegin aaa oyunlarda aktif denecek duzeyde kullanildiginin gostergesi. Dogal cekirdegin sanal izlege ustunlugu de ortada. 1500x ile 1600 arasinda bile ciddi fark var. Ben de cok cekirdek kullaniminin ucusa gececegini dusunmuyorum. Ama 6 cekirdeğin verimli kullanilacağına inaniyorum. Tahminimce max 2 yil sonra 8600k ile 8700k arasinda 7600k ile 7700k arasindaki farkin benzeri olacaktir. Neyse tartisilacak birsey yok bekleyip gorecegiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 13 Aralık 2017; 16:41:9 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.