Şimdi Ara

İ5 4670K & MSI Z87 GD-65 Overclock Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
1.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni aldığım İ5 4670K ve MSI Z87 GD65 anakart ikilisi ile overclock yapmak istiyorum.

Kullanan ve yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tylan -- 30 Nisan 2014; 12:17:11 >

• KARDEŞ HİÇ OVERCLOCK YAPTIN MI
    ÖNCE BİR NASIL YAPILIR ÖĞREN BİRAZ BİLGİ EDİN HASWELL İŞLEMCİLER HAKKINDA SONRA BİLGİLİ BİR ŞEKİLDE DENEMELERLE DOĞRU DEĞERİ BUL KARDEŞ
  • Teşekkürler zaten konuyu araştırıyorum.

AMD 8350 ile oc denemelerim oldu yine yardım alarak 4.6 ghz de stabiliteyi yakalamıştım onda

OC Genie ile 1.264 v ile 4 ghz yaptı anakart ama daha çıkabilir mi bakacağım duruma göre
  • Aynı işlemciden kullanıyorum prime 95 28.1 (özellikle 2.1 sürümü) ile işlemciyi test edip sıcaklığını paylaşır mısınız?
  • orhan kullanıcısına yanıt
    Stok ayarlarlamı istiyorsunuz bu değerleri?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tylan

Stok ayarlarlamı istiyorsunuz bu değerleri?

Yukarıdaki mesajınızda yazdığınız voltaj ve 4ghz de olsa daha iyi olur
    4 ghz oc genie ile 62 derece gördüm max. voltajıda 1.250v ile 1.368 arası geziniyor. Anakartın oto oc ile verdiği değerler bunlar 15 dk test ettim sorun olmadı ama tekrar stok durumuna döndüm
  • quote:

4 ghz oc genie ile 62 derece gördüm max. voltajıda 1.250v ile 1.368 arası geziniyor. Anakartın oto oc ile verdiği değerler bunlar 15 dk test ettim sorun olmadı ama tekrar stok durumuna döndüm

Prime 95 28.1 sürümü ile test ettiyseniz sonuç gayet iyi.

Ben 4ghz de NOCTUA NH-D14 soğutucu ile, işlemci 72 çekirdekleri de 82 derece görüyorum.

Sizinde hava soğutma ile değerler iyi sayılır ben 4.5 deneyeceğim eve gidince önce çarpanla sonra ufak ufak voltaj vererek
  • evet arkadaşlar 4.2 ghz 1.292 v stabil çalışıyor ama çarpanı 43 veya 44 aldığımda mavi ekran ve açılmıyor pc önerisi olan var mı? vccin voltaj ile oynamak gereklimi

XMP profil enable ile ramlar 1600 de

Önerilerinizi bekliyorum

Edit: 4.2 ghz 1.240 ile yakaladım. ama 43 çarpan ile direk mavi ekran 1.3 v ile bile mavi ekran alıyorum (10 dk sonra mavi ekran maalesef :( )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tylan -- 1 Mayıs 2014; 22:49:27 >
  • quote:

evet arkadaşlar 4.2 ghz 1.292 v stabil çalışıyor ama çarpanı 43 veya 44 aldığımda mavi ekran ve açılmıyor pc önerisi olan var mı? vccin voltaj ile oynamak gereklimi

XMP profil enable ile ramlar 1600 de

Önerilerinizi bekliyorum

Edit: 4.2 ghz 1.240 ile yakaladım. ama 43 çarpan ile direk mavi ekran 1.3 v ile bile mavi ekran alıyorum (10 dk sonra mavi ekran maalesef :( )

Hocam size pm ilede bahsettim bu voltaj 4.2 ghz için çok fazla ya bir şeyleri gözden kaçırıyorsunuz yada anakarttan kaynaklı bir stabilite sorunu var.Açıkca söylemem gerekirse şimdiye kadar gözlemlediğim en çok voltajla en az ghze sahip bir 4670k var karşımızda.

4.2 ghz için 1.24 de fazlada ama 1.290 a göre çok iyi sayılır bu voltaj.Vccıni 4.5 ghz seviyelerinde artırsanız daha yararlı olur çünkü 4.2 ghze stok voltajına çok yakın voltajda çıkıyorlar genelde 4.4 ghz ve sonrasında voltaj sıçraması başlıyor.

Ayrıca bu seri için prime95 in hiç bir sürümünü kullanmayın stabil değil program birinde sıcaklıkları 100 c lere çıkarıyor bir sürümünde ise 60 c de kalıyor bu seri için tek önerim aıda64 son sürüm stabilite testi yada ıntel extreme tunıng utılıty başkasına gerek yok boşu boşuna işlemcilerinizi kavurmayın derim.

• Hocam sizce ne olabilir 1.285 altı hiç bir voltajla açmıyor bilgisayar. çarpanı 43 yapsam dahi çakıyor makine

Müsait olduğunuz bir zaman bakalım isterseniz sizinle telden olur skype olur nasıl isterseniz çözelim şu işi
  • tylan kullanıcısına yanıt
    Sebebi için hiç bir fikrim yok malesef mevcut sisteminizin yanında olmadan net bir şey diyemem.Ya işlemci oc kapasitesi açısından çok zayıf yada anakartın bıosunda bir problem var başka bir ihtimal olacağını sanmıyorum.
  • bios görüntülerini ekledim belki bir fikir verirsiniz 1 saatlik Aida64 testinde ve 1 saat bf4 ile test ettim hiç sıkıntı yok. Sıcaklık max 60.5 derece gördü aida 64 te. 2 bios var bu anakartta 2 si ile de denedim sonuç değişmedi açıkçası.

• tylan kullanıcısına yanıt
    Öncelikle bıosdan görüntü alabilmeniz için alternatif bir yoldan bahsedeyim.Bıosa girmeden önce bir usb flash belleği sisteme takın ve bıosa girince F12 ye basın kendisi usbyi görüp oraya mevcut ekrandaki görüntüyü aktaracaktır.Daha az zahmetli olur sanırım.

Bıosda şu ayarları değiştirin,

Cpu base clock apply mode ayarını autoya alın.

VCCIN Voltajını 1.800 v a yükseltin duruma göre 1.81-1.82 v diye artırın ama bu hız için 1.85 v u geçmeyin.

Cpu core voltajını ise 1.25 v a düşürün.Şu ikilide yani vccın 1.800 v ve cpu core voltaj 1.25 v iken ki duruma bakın stabilse tekrar ayarlar hakkında yardımcı olalım.Stabil olup olmadığını en kısa yoldan belirlemek için crysis 3 oyununu yükleyin.İlk iki bölümü bu ayarlarda oynayın toplamda 45 dk civarı oyunda deneyin işlemciyi ve hata almadıysanız büyük ihtimalle stabil demektir.Tabi bu sürede hata olmazsa sıcaklıklarıda burada paylaşın.

• Şu an dediklerinizin aynısını yaptım makina açıldı. Aida 64 testine soktum yükte voltaj ben 1.250 girmeme rağmen 1.263 gözüküyor şu an problem yok gibi. Bu testi 20 dk kadar çalıştırıp aynı değerlerde çarpanı 43 yapıp deneyeceğim.

İlginiz için teşekkür ederim bu arada
  • Aynı ayarlarda 43 çarpan maalesef mavi ekran voltajı 1.3 e kadar çıkardım ama olmadı

vccin 1.85 v

cpu voltaj 1.3

ring frekans 40 denedim

ramleri elle ayarlasamda farketmiyor
  • Cpu v: 1.35

Vccin: 1.9 v

Çarpan 43

4.3 ghz de stabilite sağladım ısı max. 65 derece

4.4 ve 4.5 deneyeceğim 1.40 volt a çıkacağım bu değerler için sonucu buraya yazarım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.