Şimdi Ara

i5-11400 ekran kartsız akıcı masastü sistem tavsiyesi, hangi anakart ve ram?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 7 ay
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 1 saat 30 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Cossie (5 mesaj) craptastic (1 mesaj) SheKilLll (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (7 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Merhaba. 7 yıldır kullandığım 4790K'lı Z97 Mini ITX sistemimin anakartı habire başka bir yerinden patlak vermeye başladı. Belki yine çözülebilecek bir şeydir ama yüksek lisansta habire başka bir hoca proje verdiği için sürekli sağlam bir sistemimin olması gerekiyor.

Sistemde öncelikli arayışım akıcı masaüstü kullanımı. Şu an kullandığım laptop SSD'li vs olmasına rağmen asla masaüstü bilgisayarımın akıcılığını veremiyor. Resmen bir şeyi yapmaktan vazgeçiyorum, başına oturmaya üşeniyorum. Yarış oyunları hariç bir oyun oynamıyorum. GTX750Ti 'dan oynadığım oyunlarda gayet memnundum, bunu yeni bilgisayara da takabilirim ama yine de 11400F yerine 11400 almak istiyorum çünkü bence ekran kartsız çalışabilme opsiyonu her zaman yedekte bulunmalı.

i5-12400'ü beklemeli miyim? Güçsüz çekirdek - güçlü çekirdek yapısı yokmuş sanırım. Şu an için Z690'a ucuz chipset alternatifi de yok ve DDR5 ram toplam maliyeti bayağı bir yükseltecek sanırım?

1. Böyle bir sistemi toplamam mantıklı olur mu? Ramleri hepsiburada'dan alsam 730 TL civarına getirebiliyorum sanırım.
    2. Anakartta Z590 Prime'a çıkmamı önerir misiniz? Bu anakartı internette 1600 TL'ye satan küçük esnaf mağazalar var ama güvenilir mi?
    3. SSD'de 980 Pro'ya çıkmam masaüstü akıcılığını arttıracaksa fiyat farkını verebilirim, değer mi?

|
    |

• öncelikle o fiyata bir sürü m2 varken sata almayın tertemiz m2 takın kablo vs uğraşmayın ofis işleri ve oyunlarda 980 (pro olmayan) veya daha hesaplı modeller işinizi görecektir günlük kullanımda fark yaşamazsınız,

cpu mevzusu ise tamamen size bağlı ileride oyun oynayacak mısınız ne işlerle uğraşacaksınız vs. eğer belli değilse 11400 le uçak gibi günlük işleri yaparsınız zaten

z590 kesinlikle almayın çünkü 11. nesil hiç de iyi bir seri değil doğal olarak o anakarta yatırım yapmak çok mantıksız zannediyorum ki intel en fazla 11400f sattı çünkü dediğim gibi başarılı bi seri değil

z97 deki sorununuz tam olarak ne bilmiyorum ama ssd ile o sisteminizin gayet işinizi görmesi lazım

eğer sıkıntı büyükse 11400 ile güncelleyebilirsiniz tabi

• Hocam 980 Pro derken yine M2 olanını kastettim. saniyede 7000MB okuma hızı olan. Bilgisayarcı anakarta güç götüren bilmemneler bozuk, bulabilsem değiştirecektim de bulamadım dedi. Mini ITX anakart bulmak zor olacağı için yeni kasada yeni anakart almak en mantıklısı dedi.

Anakartım Gigabyte Z97N-WIFI. Acaba yetkili servisi RMA bilgisayar mı, 7 yıllık anakartı oraya göndersem yapabilirler mi? Daha önce BIOS entegresini değiştirmişti bu bilgisayarcı, işlem görmüş deyip ellemezler mi yoksa?

Bir de şöyle bir sistem buldum bu fiyata ekran kartı bile var? İyi fiyat değil mi? Sizce alınır mı? Satıcı Excalibur diyor

https://www.hepsiburada.com/casper-excalibur-e60h-114f-8dh0x-0hc-intel-core-i5-11400f-8gb-ram-240gb-ssd-4gb-gtx-1650-freedos-hava-s-p-HBCV00000PQ415

|
    |
    SheKilLll kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• İlerde çarpan kilidi açık bir işlemciye terfi edecekseniz, daha uygun fiyatlı bu Z590 anakartı tavsiye ederim.

https://www.epey.com/anakart/msi-z590-plus.html

• Hepinize teşekkür ederim. N11'deki bir satıcıdan 764 TL'ye Asus H81M-K anakart sipariş ettim. Sanırım sadece bu modelin hala sıfırı üretiliyor. Aerocool Trinity Mini V2 ya da V3 kasa siparişi de vereceğim az sonra farklarına bakıp. Cooler Master Elite 130 Mini-ITX kasayı da satarım muhtemelen. Umarım 4790K ile alışkın olduğum hızı bu anakarttan da alırım. M2 slotu da olsa tadından yenmezdi ama olsun. Asus anakartlarım daha önceki sistemlerimde hiç bozulmamıştı. Umarım bu da uzun ömürlü olur. Bu sistemi kurarken Z97 chipset de 4790K da çok yeni çıkmıştı ve Mini-ITX kurmakta ısrarlı ve aceleci olduğum için istemeyerek Gigabyte anakart almıştım. Z97'den H81'e geçeceğim için işletim sistemini de baştan kurmam gerekiyor sanırım. Windows 10 Pro OEM lisansım vardı, bunu anakart değiştirerek aktarabilir miyim fikrim yok.

• Kasa ve anakart geldi, montajladım. Farklı chipset anakart olmasına rağmen SSD'yi bağlar bağlamaz işletim sisteminin hemen boot etmesine çok şaşırdım. Anakart değiştiği için Windows etkinleştirilmedi demeye başladı. n11'den 200-300 liraya aldığım OEM DVD lisans idi. Etkinleştir deyip aynı ürün anahtarını tekrar girdim ve etkinleştirdi. Retail lisans falan değildi sonuçta, olmasını beklemiyordum. Bir masraftan da böylece kurtuldum çok şükür :)

Intel XTU benchmark'ı çalıştırdım power limit throttling ve current limit throttling dedi. Termal throttling yoktu. 932 puanı geçemedi. BIOS'tan XMP'yi açıp Asus Optimal ayarına getirdim. Bu sefer arada bir termal throttling demeye başladı paket olarak 104 watt'ı geçmediği halde. Corsair H80i V2 soğutucu Elite 130 gibi boşluk olmayan bir kasada 130-140 watt paket güçlerine ulaştığı halde termal throttling yaptırmıyordu. Sanırım yeniden macunlamayı vs düzgün yapamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cossie -- 20 Kasım 2021; 14:56:19 >
    |
    |
    Cossie kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Corsair H80i V2'yi farklı termal macunlarla tekrar tekrar montajladım ama işlemci çok fazla ısınıyor. Elite 130 kasada fabrikadan macunlanmış geldiği şekliyle hiç problem çıkarmıyordu. Stres testinde fanları kapatsam bile radyatördeki su soğuk, işlemci throttling yapıyor. Neyi yanlış yaptım bilmiyorum. BIOS'tan power saving moduna getirdim bu şekilde throttling yapmıyor ama radyatördeki suyun işlemci yük altındayken hiç ısınmaması kesinlikle normal değil diye düşünüyorum. Oyunda test ettim, ekran kartı radyatörün alt kısmını ısıtıyor ama işlemci sebebiyle ısınmadığına eminim. Sistemi Elite 130 ile topladığımda böyle sistem toplanır mı kasanın içinde hava boşluğu yok falan diyorlardı ama ekran kartı da PSU da direkt dışarıya açık şekilde hava alıyordu o kasada. H80i V2'yi önde egzost şeklinde kullanıyordum ve ısınma konusunda hiçbir sorunum yoktu. Bu kasada ekran kartı kasanın içini ciddi şekilde ısıtmış.

Şimdi yarım saatlik stress testinde biraz ılık gibi radyatör, Corsair'in yazılımı radyatördeki suyu 39 derece gösteriyor. Normal mi bilmiyorum. Power saving modunda hiç termal throttling yaşamadı ama maksimum gördüğü sıcaklık 90 derece yine de. Bence suyun daha çok ısınması ve işlemcinin daha soğuk çalışması gerekiyordu. Dediğim gibi denemek için fanlara da yüksek devir çevirtmiyorum. Vidaları ayaklarını ters falan takmadım nasıl çıkardıysam öyle taktım, çok ya da az mı sıktım, neden böyle oldu bilmiyorum.

Pompayla ilgili mi bir sorun var, Aerocool Cylon 4F hava soğutma mı alsam bilmiyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cossie -- 21 Kasım 2021; 16:20:53 >

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.