Şimdi Ara

I. Dünya Savaşını Kısa Bir Süreliğine Durduran Olay: Yılbaşı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
2
Cevap
0
Favori
111
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Kültür ve Tarih >> I. Dünya Savaşını Kısa Bir Süreliğine Durduran Olay: Yılbaşı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2421 Mesaj

  Bu yapılan hiç de yasal birşey değildi. Ama askerler de insandı ve onların da birkaç gün de olsa eğlenmeye hakkı vardı. İşte o günlerde otoriteler askerlere söz geçiremedi ve askerler 1 haftalığına da olsa barış yaptı.

  O hafta 1914'ün son haftasıydı.  Yıllardan 1914'tü. İki tarafta hala düşmanlarının hainliklerini görmemişlerdi. Fransa'daki siper savaşı, iki tarafın da aracılar olmadan iletişim kurabilmesini mümkün kılıyordu. Sadece yüksek sesle bağıran birisi yeterli olabiliyordu.

  Siper savaşı iki cepheyi de oldukça monotonlaştırmıştı. 'Tüm gün savaş, akşama yemek gelsin'. Bu yemek zamanı resmi olmayan bir şekilde barış zamanıydı. Savaş raconuna göre yemek zamanı ateş açılmazdı. Askerler şarkı söyler kart oynarlardı.

  Almanlar çok iyi İngilizce biliyorlardı. Bu nedenle Alman askerler Fransızların İngiliz destekçileriyle rahatlıkla iletişim kurabiliyordu. Akşam vakitlerinde düşman askerler bir anda kendi aralarında sigara ticareti yapıp kısa zamanlı sohbet edebiliyorlardı.

  I. Dünya savaşının ilk yılbaşısı yaklaşırken, hem kadın grupları hem de askerler 1 haftalık barış talep ettiler fakat otoriteler bu isteği reddetti. Fakat o hafta bürokrasi yenik düşecekti. Askerler yılbaşını kutlayacaklardı.

  Son hafta askerler birbirlerinin tarafına geçti. Yemeklerini paylaştılar, gülüştüler ve her ne kadar talepleri reddedilmiş olsa da kısa zamanlı bir barış ortamı yaşadılar.

  Batı cephesinde şenlik havası vardı. Konserler, likörler, tütünler... Harp alanı parti alanına dönmüştü.

  Bu durumdan memnun olmayan bazı kimseler elbette ki vardı. Bazı askerler karargahlara mektup yazıp bu şenlik havasının sonlandırılmasını, yetkili birilerin duruma müdahale etmesini söylüyordu. Bunlardan birisi de Bavyara ordusundaki genç Adolf Hitler'di.

  Kişilerin itirazları durumu değiştiremedi. O yılbaşı şenlik havasında kutlandı. Bu olay Dünya Savaşı tarihindeki ilk ve tek kendince oluşmuş bir barıştı. İlerki yıllarda savaş kızışınca böyle bir olay bir daha yaşanmadı.  kaynak: tarihiolaylar  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1418 Mesaj
  Adını hatırlasam bi kaç filmde bunu anlatan sahneler var
  |
  |
  _____________________________
  El Cartel De Konu Dışı
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
SEO
üniversite
SEO
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,156
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.