Şimdi Ara

HZ. MUHAMMED(s.a.v) 9 YAŞINDA AİŞE VALİDEMİZ İLE EVLENDİ DİYENLER GELİN (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
83
Cevap
1
Favori
1.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kitapta olup muslumanları ilgilendirmeyen konular mumkun gorulebiyor.

Aile kitapta yok. Yani hadise tabi. Ayetteki çok evlilik ilahın lafzı. Hadis rasulun yazdığı değil. Bu açıdan buharimuslimin sozune ayet değeri vermek yanlış.

Veya aile demiş dedik hakeza aynı değerde yani ayet değil.

O açıdan hakla batıl karıştırılmadan ilinti kurulmalı.

...........

Sünnet uygulamadır. Hadis sozdur. Sozuhareket gibi algılamayan bir ummet var

..............

Kavilde dul hanım alınır. Ummet bakire alır. Kavilde gece namazı farzdır. Ummete ise sunnettir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dnakres D kullanıcısına yanıt
    yanlış düşünüyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rid Of Me -- 23 Kasım 2017; 17:55:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuzeyinkrali

problem olarak görmüyor musun?ulan burda çocuklardan bahsediyoruz.çocuk lan çocuk.çocuğun ne demek olduğunu biliyor musun?adama bak bide anlaşabileceklerse bizi ilgilendirmez diyor.9 yaşındaki bir çocuk evlilik gibi kompleks bir ilişkiyi nasıl anlayabilir?

bana şu sorunun cevabını ver, 9 yaşında bir kızın var 50 yaşındaki bir adam kızını istiyor verecekmisin?

sakın lafı dolandırayım deme.Evet veririm,Hayır vermem?

önce bir adamakıllı konuş. Lan - ulan diye artistlik taslama bana. Burda bi çok şeyi anlattık , zorla kafanıza kafanıza sokmaya çalıştık anlamadınız, anlamamaya ısrar ediyorsunuz.

Lafı dolandırmak değil bu işin aslını ortaya koymak, çünkü senin gibilere bunu anlatmak oldukça zor. Anlamıyorsan benim gözümde de sen çocuksun. Kaç yaşında olursan ol.

Kim koydu bu çocuk olma yaşını, kim ispat etti, neye dayandı !!! Ortaokula giden erkeklerin sen muhabbetlerini duyuyor musun sen hiç?
    Ya da kızların muhabbetlerini biliyor musun? Kızlar kaç yaşında bekaretini kaybediyor biliyor musun?

500 defa yazdım buraya İslamiyet evlilik için yaşa değil olgunlaşmaya bakıyor diye. O yıllarda da bu şekilde bakılıyordu. Yani bana şimdi ben o yıllarda yaşasaydım buna izin vermezdim deme oldukça komik duruma düşersin ki İslamı seçmeyenlerde yani senin gibilerde aynı şekilde izin veriyordu.

Sana zorla ver diyen verme diyen yok. Bu sana kalmış.

Heee dönem değişti. Yaş farkı sorun ediliyor, eğitim durumu sorun ediliyor, maddi durum sorun ediliyor, siyasi görüş sorun ediliyor
    tuttuğu takım sorun ediliyor, burçlar sorun ediliyor, memleket sorun ediliyor,yaşam tarzı sorun ediliyor, kariyer sorun ediliyor vs vs .

Bu sorunları yok saymakta var saymakta sana kalmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dnakres

quote:

problem olarak görmüyor musun?ulan burda çocuklardan bahsediyoruz.çocuk lan çocuk.çocuğun ne demek olduğunu biliyor musun?adama bak bide anlaşabileceklerse bizi ilgilendirmez diyor.9 yaşındaki bir çocuk evlilik gibi kompleks bir ilişkiyi nasıl anlayabilir?

bana şu sorunun cevabını ver, 9 yaşında bir kızın var 50 yaşındaki bir adam kızını istiyor verecekmisin?

önce bir adamakıllı konuş. Lan - ulan diye artistlik taslama bana. Burda bi çok şeyi anlattık , zorla kafanıza kafanıza sokmaya çalıştık anlamadınız, anlamamaya ısrar ediyorsunuz.

Lafı dolandırmak değil bu işin aslını ortaya koymak, çünkü senin gibilere bunu anlatmak oldukça zor. Anlamıyorsan benim gözümde de sen çocuksun. Kaç yaşında olursan ol.

Kim koydu bu çocuk olma yaşını, kim ispat etti, neye dayandı !!! Ortaokula giden erkeklerin sen muhabbetlerini duyuyor musun sen hiç?
    Ya da kızların muhabbetlerini biliyor musun? Kızlar kaç yaşında bekaretini kaybediyor biliyor musun?

500 defa yazdım buraya İslamiyet evlilik için yaşa değil olgunlaşmaya bakıyor diye. O yıllarda da bu şekilde bakılıyordu. Yani bana şimdi ben o yıllarda yaşasaydım buna izin vermezdim deme oldukça komik duruma düşersin ki İslamı seçmeyenlerde yani senin gibilerde aynı şekilde izin veriyordu.

Heee dönem değişti. Yaş farkı sorun ediliyor, eğitim durumu sorun ediliyor, maddi durum sorun ediliyor, siyasi görüş sorun ediliyor
    tuttuğu takım sorun ediliyor, burçlar sorun ediliyor, memleket sorun ediliyor,yaşam tarzı sorun ediliyor, kariyer sorun ediliyor vs vs .

sorun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rid Of Me -- 23 Kasım 2017; 17:56:59 >
  • quote:

quote:

quote:

hangi kız 9 yaşında bekaretini kaybediyor? sen burda gelip çocuklarına sahip çıkmayan ailelerin çocuklarını örnek veriyorsun bide açıklama diyorsun.bide kim ispat etti diyor yavrum benim 9 yaşındaki bir çocuğun aklı hiçbirşeye ermez.aklı erene kadar bekleyeceksin rızasını alacaksın kendi rızasıyla kendi sevdiğiyle evlenecek.

hadi ben o dönemde bu anki gibi bilinçli değildim diyelim.bütün insanlara peygamber olarak gönderilen kişidemi bilmiyor bunu? allah uyarmamısmı bak 9 yaşındaki kızla evlenmen seni örnek alacaklar tarafından yadırganabilir? koskoca allah ilerde 9 yaşındaki kızlarla evlenmenin yanlış olduğunun ortaya çıkacagını görmemiş mi? ve peygamberini uyarmamışmı? demiyormu peygamberin hayatına bakıp örnek alın diye? sende diyorsun ki sana kalmış? verecegin cevabı yiyim senin.

ulan 9 yaşındaki çocuk lan bu.ulan hani peygamber o dönem cahili anlayışları değiştirmek için gönderilmişti? pedofili hastaları sizi.admin admin olsa sizin gibi pedoflara bu forumda yer vermezdi.

uslubunla sınırları aşma.

aklın almıyorsa zorlama, işin içinden çıkamıyorsan Yaratıcı ile yüz yüze geldiğinde "Peygamberine neden çocuk yaştaki Hz. Aişe ile evlenmesini" emrettiğini sorarsın.
    öyle pedofili-medofili deyip hadsizlik yapma.

deden ebu-cehil bu şekilde suç isnat etmemiş. torunu olarak haddini bil.
  • forvet09 kullanıcısına yanıt
    karmaşık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rid Of Me -- 23 Kasım 2017; 18:32:22 >
  • quote:

quote:

quote:

hangi kız 9 yaşında bekaretini kaybediyor? sen burda gelip çocuklarına sahip çıkmayan ailelerin çocuklarını örnek veriyorsun bide açıklama diyorsun.bide kim ispat etti diyor yavrum benim 9 yaşındaki bir çocuğun aklı hiçbirşeye ermez.aklı erene kadar bekleyeceksin rızasını alacaksın kendi rızasıyla kendi sevdiğiyle evlenecek.

hadi ben o dönemde bu anki gibi bilinçli değildim diyelim.bütün insanlara peygamber olarak gönderilen kişidemi bilmiyor bunu? allah uyarmamısmı bak 9 yaşındaki kızla evlenmen seni örnek alacaklar tarafından yadırganabilir? koskoca allah ilerde 9 yaşındaki kızlarla evlenmenin yanlış olduğunun ortaya çıkacagını görmemiş mi? ve peygamberini uyarmamışmı? demiyormu peygamberin hayatına bakıp örnek alın diye? sende diyorsun ki sana kalmış? verecegin cevabı yiyim senin.

ulan 9 yaşındaki çocuk lan bu.ulan hani peygamber o dönem cahili anlayışları değiştirmek için gönderilmişti? pedofili hastaları sizi.admin admin olsa sizin gibi pedoflara bu forumda yer vermezdi.

şu ulanlı lanlı konuşmayı kes artık. hasta olan sensin.

9 yaşında diye net bir şey yok. Hz. Aişe de evlenecek olgunluktaydı.Aklını hala öğrenemediysen bu senin bilgisizliğin. Bunu da kaç kere yazacağız kim bilir. Şimdiki kızlarla da kıyaslama yapma. Adminlere de yalakalık yapmayı bırak.

O zaman ki bölgenin şartları ve kültürü buymuş. Üniversiteyi bitirmesini mi bekleyecekti millet. Sen şimdi bi çok şeyi uygunsuz görüyorsun. Yıllar sonra da senden gelecek olanlar senin yaptıklarına pes diyecek. 20 yaşındaki kızlara da çocuk diyeni gördüm ben sizler tarafından, 30 yaşından önce evlenmemeli diyenleri de gördüm.
    sahih kaynaklar var hocam.9 12 şeklinde gidip gelen hadisler var.eğer bu bilgilere şüphe ile yaklaşıyorsan peygamberin sünneti dediği şeylerede şüpheyle yaklasman lazım cünkü onlarda hadisler ile aktarılmış.

olum bende onu diyorum hadi ben o dönemde bile bunu anlamayabilirim.ama bak kuranda ne diyor peygamberi örnek alın diyor.o bütün insanlığa rehberdir diyor.bide şöyle düşün 9 yaşında evlenmiş 50 yaşındaki biri bizim dönemde örnek alınabilir mi?kaç karısı olan biri bizim dönemde örnek alınabilir mi? e hani peygamber evrenseldi?diyeceksin o dönemde böyleydi ama bunu diyince peygamberin evrenselliğini kabul etmemiş olursun.bak tekrar diyorum tamam ben o dönemde olsam bende yapmış olabilirim.dediğin gibi ilerde benim şimdi yaptıklarımda yanlıs olarak algılanabilir.ama evrensel oldugu iddia edilen bir kişinin böyle yapmış olması nasıl mantıklı?
  • quote:

en büyük hadsizlik koskoca insanlığı kandırmaktır.kuranın hükümsüz olduğuyla ilgili delilleri karşınıza cıkardık daha neyin kafasındasınız.beyniniz o kadar sulanmış ki 50 yaşındaki birinin 9 yaşındaki birisiyle evlenmesini normal karşılıyorsunuz.ve gelip bana hadsizlikten bahsediyorsun.pedofilinin tanımı gerereği 9 yaşındaki biriyle evlenen 50 yaşındaki biri pedof olmaz mı?

evlilik deyip kendin çürütüyorsun bu söylediğini.

babannem 12 yaşında evlendiğini söylüyordu. belki daha küçüktü. dedem hayatında başka kadın ile ilişkisi olmamış. bu nasıl pedofluk? ilgili tarihli tüm evliliklere bak, bilimsel olarak bak. büyük kişi küçük kişi evliliğini toplum ve aklın algılayamadığından hastalık isnat ediyorsun.

kaç tane Kur anın hükümsüz olduğunu gösteren ayet gördün?
    bir satırını alıp değiştirebildin de mi hükümsüz diyorsun? sana başka bir kitap mı indi?

ya da bir ayet yazabildin de yerine koyup, bu kuran'dakin den daha güzel mi oldu diyebildin?

istiyorsan yaz bir ayet görelim. Kuran hükümsüzdür diyebildiğin kadar erkek misin?
  • quote:

sahih kaynaklar var hocam.9 12 şeklinde gidip gelen hadisler var.eğer bu bilgilere şüphe ile yaklaşıyorsan peygamberin sünneti dediği şeylerede şüpheyle yaklasman lazım cünkü onlarda hadisler ile aktarılmış.

olum bende onu diyorum hadi ben o dönemde bile bunu anlamayabilirim.ama bak kuranda ne diyor peygamberi örnek alın diyor.o bütün insanlığa rehberdir diyor.bide şöyle düşün 9 yaşında evlenmiş 50 yaşındaki biri bizim dönemde örnek alınabilir mi?kaç karısı olan biri bizim dönemde örnek alınabilir mi? e hani peygamber evrenseldi?diyeceksin o dönemde böyleydi ama bunu diyince peygamberin evrenselliğini kabul etmemiş olursun.bak tekrar diyorum tamam ben o dönemde olsam bende yapmış olabilirim.dediğin gibi ilerde benim şimdi yaptıklarımda yanlıs olarak algılanabilir.ama evrensel oldugu iddia edilen bir kişinin böyle yapmış olması nasıl mantıklı?

her şeyi yanlış anlıyorsun ve yanlış anlayışın üzerinden yanlışa devam ediyorsun.

peygamberimizin küçük yaşta bir evliliğinin olması şartları oluşur ise bu konunun olabileceği.
    kaldı ki bu peygamberimize emir olunan bir evliliktir. sahih hadislerden bahsettiğin konulardan Cebrail Aleyhisselamın bu konuyu bildirdiğini görebilirsin.
    kaldı ki bu farziyet ifade eden bir konu değil ki. ahkam çıkarıp Allah'ın hükmü diye yaygara koparıyorsun.
    peygamberimize has bir durum. 9 evliliğide aynı şekilde.
    kimse 9 evlenemiyor.
  • quote:

9-12 şeklinde de okudum 17 yazan da okudum. O yüzden net değil diyorum. 17 diyenler de Hz. Aişe'nin bir hadisinden dolayı diyor. Artık nasıl hesaplanmışsa. Hz. Aişe'nin yaşı 9 da desem 15 de desem dinden çıkmam.

Peygamber o yaşlardaki biri ile evlendi diye sende bu yaştaki biriyle evleneceksin diye bir kural yok. Hz. Hatice de 45 yaşındaydı 45 yaşındaki biri ile evleneceksin diye de bir kural yok.

Peygamber hurma seviyor diye senin de hurma sevmene gerek yok.

Peygamber çobanlık yaptı diye senin de çobanlık yapmana gerek yok.

Örnekleri çoğaltabiliriz.

Mantıklı bulunup bulunmaması da kişiye bağlı. Herkesin mantıklı bulmasını bekleyemeyiz. Senin şimdiki yaptıklarına ilerde mantıksız bulanda olacak mantıklı bulan da. Evlenme yaşı kızlarda 20 diye olsaydı yine mantıksız bulan olacaktı. Kız ile erkeğin yaş farkı arası en fazla 10 diye olsaydı yine mantıksız bulan olacaktı.Bunların sonu yok ki.
    pedofiliye göre bu insanlar çocuklara koruyucu ve besleyici içgüdülerle değil de, cinsel içgüdüleri tarafından yönlendiriliyor. yukardadaki arkadaşada dedim o dönemde bende olsaydım belki bende bilinçli olmadıgım için bende yapabilirdim.ama kuranda örnek alınacak ve EVRENSEL niteliğe sahip bir kişinin 9 yaşındaki biriyle evlenmesi,sence bu dönemdekiler doğru görülmeyen bir davranış sergileyen birini örnek alabilirler mi?ben yaparım,deden yapar,sen yaparsın,ama biz bilinçli değiliz.ama peygamber sözde bütün insanlığa örnek olacak. EĞER EVRENSEL OLDUĞU SÖYLENİYORSA İLERDE PEYGAMBERİN DAVRANIŞLARININ KİŞİLER TARAFINDAN ELEŞTİRİLEBİLECEĞİ BİLİNMEMİŞ Mİ? BURDAKİ ÇELİŞKİYİ GÖRMÜYORMUSUN? BAK DEDENİN YAPMIŞ OLMASI ONU SUÇLU KILMIYOR ÇÜNKÜ ESKİ DÖNEMLERDE ÇOĞU ŞEY BİLİNMİYORDU.AMA PEYGAMBER OLDUĞU İDDİA EDİLEN BİRİNİN ÖRNEK ALINMASI GEREKEN BİRİNİN BUNU YAPMASI DOĞRU MU? BAK EVRENSELLİĞE BAK: ÇOK EŞLİLİK TÜM İNSANLARA VE ÖZELLİKLE BU DÖNEME HİTAP ETMEYEN BİR DAVRANIŞ AYRICA ARAPLARIN GELENEĞİ,KÜÇÜK YAŞ EVLİLİĞİ YİNE YÜM İNSANLARA VE BİZİM DÖNEME HİTAP ETMİYOR YİNE ARAPLARIN GELENEĞİ, YANİ KARDEŞİM BURDAKİ ÇELİŞKİ ÇOK BARİZ.

gel gelelim hükümsüz ayetlere.

tarık suresi 7. ayet konusunuda açtım.işte spermin sırt ile göğüs kafesi arasından çıktığını söylüyor.ama şuanki bilime göre testislerden çıkar.Kuran derki siz anlayasınız diye biz onu kolaylaştırdık.yani bu ayeti bizim tek okuyuşta anlamamız gerekiyor ve görülüyor ki bu ayet spermin göğüs kafesi ile sırt arasından çıktığını iddia ediyor.ve bu ayet o dönemlerde tepliğ edilirken sırt ile göğüs kafesi arasından çıkıyor diye tepliğ edilmiş camilerde vaaz şeklinde felan.eğer dersen bana göre farklı ozaman evrensellik ilkesiyle ve kolaylaştırılmış ilkesiyle çelişmiş olursun çünkü 1500 sene felan böyle anlatıldı bu ayet.

Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık. zariyat 49

bu ayette şuanki bilimle çelişir.tek cinsiyet olan canlılarda vardır.
    hocam normal şartlarda bunların dediğin gibi sonu olmazdı.ama şu durum var örnek alacaksın ve o en güzel örnektir tarzı söylemler var.ve ayette vardı tam hatırlamıyorum ama şöyle bir anlamdaydı onun hiçbir davranışı kendi nefsinden değildir.yani hocam sen duruma şöyle bak kuranda o kadar övülen ve hayatının bile kendi nefsinden olmadıgı söylenen birini örnek alman isteniyor.onun hayatına bakman isteniyor.ama bu kadar övülmüş bir kişinin evlilik hayatı senin döneminle ve senin şuanki algılaman ile tamamen ters düşüyor.bu durumda bu yüce kişi ile ilgili örnek alan kişinin zihninde kötü bir profil oluşmaz mı?
  • quote:

pedofiliye göre bu insanlar çocuklara koruyucu ve besleyici içgüdülerle değil de, cinsel içgüdüleri tarafından yönlendiriliyor. yukardadaki arkadaşada dedim o dönemde bende olsaydım belki bende bilinçli olmadıgım için bende yapabilirdim.ama kuranda örnek alınacak ve EVRENSEL niteliğe sahip bir kişinin 9 yaşındaki biriyle evlenmesi,sence bu dönemdekiler doğru görülmeyen bir davranış sergileyen birini örnek alabilirler mi?ben yaparım,deden yapar,sen yaparsın,ama biz bilinçli değiliz.ama peygamber sözde bütün insanlığa örnek olacak. EĞER EVRENSEL OLDUĞU SÖYLENİYORSA İLERDE PEYGAMBERİN DAVRANIŞLARININ KİŞİLER TARAFINDAN ELEŞTİRİLEBİLECEĞİ BİLİNMEMİŞ Mİ? BURDAKİ ÇELİŞKİYİ GÖRMÜYORMUSUN? BAK DEDENİN YAPMIŞ OLMASI ONU SUÇLU KILMIYOR ÇÜNKÜ ESKİ DÖNEMLERDE ÇOĞU ŞEY BİLİNMİYORDU.AMA PEYGAMBER OLDUĞU İDDİA EDİLEN BİRİNİN ÖRNEK ALINMASI GEREKEN BİRİNİN BUNU YAPMASI DOĞRU MU? BAK EVRENSELLİĞE BAK: ÇOK EŞLİLİK TÜM İNSANLARA VE ÖZELLİKLE BU DÖNEME HİTAP ETMEYEN BİR DAVRANIŞ AYRICA ARAPLARIN GELENEĞİ,KÜÇÜK YAŞ EVLİLİĞİ YİNE YÜM İNSANLARA VE BİZİM DÖNEME HİTAP ETMİYOR YİNE ARAPLARIN GELENEĞİ, YANİ KARDEŞİM BURDAKİ ÇELİŞKİ ÇOK BARİZ.

gel gelelim hükümsüz ayetlere.

tarık suresi 7. ayet konusunuda açtım.işte spermin sırt ile göğüs kafesi arasından çıktığını söylüyor.ama şuanki bilime göre testislerden çıkar.Kuran derki siz anlayasınız diye biz onu kolaylaştırdık.yani bu ayeti bizim tek okuyuşta anlamamız gerekiyor ve görülüyor ki bu ayet spermin göğüs kafesi ile sırt arasından çıktığını iddia ediyor.ve bu ayet o dönemlerde tepliğ edilirken sırt ile göğüs kafesi arasından çıkıyor diye tepliğ edilmiş camilerde vaaz şeklinde felan.eğer dersen bana göre farklı ozaman evrensellik ilkesiyle ve kolaylaştırılmış ilkesiyle çelişmiş olursun çünkü 1500 sene felan böyle anlatıldı bu ayet.

Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli dişili) iki eş yarattık. zariyat 49

pedofili konusunda ki fikrinin değişmiş olmasına sevindim. kişilerin ya da yüzyılın ihtiyaç ve fikirlerinin değişmiş olması onun yapılmasının yanlış olduğu sonucunu çıkarmaz.

Hz Aişe validemizi sadece küçük bir çocuğun evliliği gözü ile bakarsan konu içerisinden çıkamazsın. biraz daha geniş bakman lazım.
    bu bir emir. Peygamberler emirlere zamanın durumu ile bakmazlar. yaratıcıdan kendisi için bir emir geldi ise uygularlar.
    bu peygamberin haklılığı için yeterlidir.

quote:

bu teşbihtir. tüm varlığı dişi ve erkek ten yarattık demek değildir. meleklerin dişisinin ve erkeğinin olmadığını da söyler.

quote:

tarık suresi 7. ayet konusunuda açtım.işte spermin sırt ile göğüs kafesi arasından çıktığını söylüyor.ama şuanki bilime göre testislerden çıkar.

bilime göre dün ses hızı aşılmazdı. bugün ışık hızı geçilmez. yarın kim bilir ne var? meselenin özünde bahsedilen sperm mi yoksa yaratıcının kemiklerden yeniden yaratacağız dediği kemikden gelen başka bir sıvı mı? bunu incelemek lazım. ;)
    hocam teşbih değerlendirmeniz yanlış.çünkü ayet dönem insanlarınca canlılardan bahsedildiği üzere 2 cinsiyetten yaratıldığı diye anlaşılmıştır.o dönem insanları teşbih diye bir değerlendirmede bulunmamış ve teşbihin dahi ne olduğunu bildiklerini sanmıyorum.bu halde sen teşbih dersen yine çelişirsin çünkü evrensellik ilkesi yine çiğnenmiş olur.ayrıca kolaylatırıldı ilkesinide çiğnemiş olursun çünkü yine o dönem insanları böyle anlamıştır.her iki kapıda çelişkiye çıkıyor.

hocam spermin testislerden çıkması ile ışık hızı asılmaz örneği aynı olamaz.çünkü sen çıkıp diyebilirmisin yarın öbürgün kanın kalpten değilde başka biryerden pompalandığını? hayır diyemezsin.sperm meselesi de böyledir.vücut gereken gözlemlere tabi tutulup ispatlanmıştır.tarık suresine yaptığın yorumda aynı.zaten açıkladım dönem insanları dediğim şekilde anlamış.senin dediğin gibi farklı bir sıvı şeklinde insanlara anlatılmamıştır.incelemek lazım derken bile kolaylaştırılmış ilkesine ters düşmüş oluyorsun.ve o dönemdekilerin farklı anlaması,ve şimdi senin farklı yorumlanabilir oldugunu söylemen evrenselliğe ters düşer.yine çelişkiler silsilesi.
  • Kurani okuyup anlam ve ahkam çikarmak için 10 tane ilim bilinmesi öneriliyor. Kuran, ilimi ve bilimi yaratan varlik tarafindan indirildiginden bilimle çelişmez. Spermlerin testisten uretildigini 13 yasina varmış meni gelen herkes bilir. Burada anlatilmak istenen esrar ne onu anlamak lazim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konular kaç kere açıldı ve kaç kere müzakere edildi. Buna rağmen belli bir kesim usanmadan bu şekil konuları açmaya devam ediyor. Amaçlarının öğrenme olduklarını düşünmüyorum aksi takdirde kendilerinde anlama özrü vardır.

Allah'a, hadislere inanmayan kesim "deve sidiği" gibi sahih olmayan hadislere gelince maşallah çok inançlı oluyorlar.

Bu konu ile ilgilidi söylenecek pek bir şey yok. Peygamber efendimiz (S.A.V.) nefsi evlenmemiştir. Örnek olmak için evlenmiştir ki peygamberlerin en temel özelliklerinden birisi de örnek olmaktır. Dahası peygamber efendimizin çoğu zevcesi kendisinden çokça büyüktür. Evlenme nedeni ise dediğim gibi örnek olmak ve onlara yardım etmektir zira zevceleri arasında dullar da var.

Hiç kimse bu şekilde ithamda bulunamaz. Eğer böyle bir şey olsa idi Peygamber efendimiz müşriklerin teklifini( Hak davayı bırakması karşısında Peygamber efendimize mal ve mülk vereceklerdi.) Kabul ederdi.

hala aynı şeyi söylüyorsun.hocam sahabeler ve onları takip eden 1500 küsür sene boyuncaki alimler bahsettiğim ayeti o şekilde anlamışlar.ve diyorsun ki 10 tane ilim bilinmesi gerekmiş.

Biz bu kitabı sana, her şeyin ayrıntılı açıklayıcısı, bir doğruya iletici, bir rahmet, Müslümanlara bir müjde olarak indirdik..

16 Nahl Suresi 89

HERŞEYİN AYRINTILI AÇIKLAYICISI DİYOR.

And olsun biz Kur’an’ı anlaşılıp öğüt alınması için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alan yok mu?

kamer 32. kolaşlaştırdık diyor

Andolsun ki Biz bu Kur’an’da türlü türlü örneği gösterip açıkladık. İnsan amma da çok tartışıyor" (18 Kehf – 54).

İşte böylece Kuran’ı apaçık ayetler, olarak indirdik. Allah, şüphesiz, dilediğini doğru yola eriştirir” (22 Hac – 16) APAÇIK AYETLER,AMA SEN APAÇIK OLAN AYETLERDEN ESRARLI ANLAMLAR ARIYORSUN.

îşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz öğüt alanlar için ayetleri geniş geniş açıkladık" (6 En’am 126)

HOCAM BANA BİR TANE AYET GÖSTER Kİ O AYET SENİN DEDİĞİN GİBİ KURANI ANLAMAK İÇİN 10 TANE İLİM BİLİNMESİ GEREKİYOR ANLAMINA GELSİN.SEN BU TARZ DÜŞÜNCELER KURARKEN BİLE KURANA KARŞI GELMİŞ OLUYORSUN.BAK KEHF 54 NE DİYOR TÜRLÜ TÜRLÜ ÖRNEK GÖSTERİP AÇIKLADIK.İNSAN AMMA DA COK TARTIŞIYOR.

10 ilim bilinmesi gerekiyor dersen kuranla ters düşersin.anlayasın diye kolaylaştırdım diyor.bir ayeti sahabi döneminde yorumlanış şeklinden farklı bir şekilde yorumlarsan evrensellik ilkesiyle ters düşersin.
  • 9 ile 12 aynı şey değildir. 9 yaşındaki kişi evlrnme kararı verecek zihinsel yapıya sahip değildir. hele ki bir insanın 6 yaşında nişan kararı alması mümkün değildir.

9 yaşında bir kişi çocuk psikolojisinde olacağı için psikolojik olarak cinsel bir dürtüsü de olamaz.

9 asla 12, 13,14 ile aynı şey değildir.

• Kuranin meali ve tefsiri var. Meal uzerinden yorum yapiyorsun. Meninin testisten başka bir yerden hammaddesinin gelebilecegi fikrini niye edinemedin çozemedim. Bunun bilimle aykiri yeri neresidir? Apacik aciklanmasi eline aldigin zaman herseyi bilmek senin için degil. Benim için degil. Elimize kurani aldigimizda herseyi biliyor olmayiz. Bazi şeyleri ogrenmeden olmuyor bu isler. Bir konu gecer, peygambere yonlendirir. Bir konuds açik ahkamlar aciklar.
    Hadis bileceksin.
    Arapça bileceksin.
    Nasih- mensuh bileceksin.
    Aldim elime. Hooop herseyi bildim. Olmuyor ôyle..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.