Şimdi Ara

HYUNDAI L72S'mi / BENQ FP71E+'mi? Yardım Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
1.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar tam herşey tamamdı ki LCD monitör konusunda forumda konuşulanlar kafamı karıştırdı... Bende forumda ve internette arama yaptım. Bazı arkadaşların önerdiği makaleleri okudum ve LCD monitör konusunda kafam karıştı...

Bu 2 LCD monitörden birini kesin alacağım ama hangisi daha iyidir....

HYUNDAI L72S > DVI yok , 8ms. ölü piksel garantisi gigatek veriyor.(sarpuli dedi) 295$
    BENQ FP71E+ > DVI var (Bu neyse?) , 8ms. ölü piksel garantisi veriyor. 326$

Hepinizin yorumlarını bekliyorum, lakin buna ek olarak bu LCDleri kullananlar bilgi verirse daha da çok sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blizzardTR -- 14 Ağustos 2005, 11:44:53 >

• Kazık bir soru sordum galiba,,,
    neyse ben kendi başımın çaresine bakayım...
  • ikisini de alma vestel al madem öle memleket kazansın!
  • quote:

Orijinalinden alıntı: uisik34

ikisini de alma vestel al madem öle memleket kazansın!

hacı vestel çok problemli,, ben eskiden kullanmıştım baya bi başımı ağrıttı...
    yoksa bende isterim memleket kazansın...
  • DVİ Dijital out oluyor. Şu an çıkan yeni ekran kartlarında artık eski tip analog çıkışlar bulunmuyor ama yanında verilen bir adaptörle bağlamak mümkün.

DVI ın neler getridiğini bende tam olarak bilmiyorum. Ama iki monitörde bgüzel ayrıca Hyundai yiwww.gigatek.com.tr den alırsan ölü piksel garantisi veriyorlar...
  • bilmiyorum ama forumda baya kullanan var hyundai yi ve arada baya bir fiyat farkı var değmez bence hyundai al....
  • dvi çıkışın artıları çok büyüktür özellikle de yazı we benzeri uygulamalarda. ayrıca herhangi bir ayara ihtiyacınız da kalmaz bütün ayarları kendisi yapabilir. Yani dvi çok önemli birşey diyebiliriz bence aradaki fiyat farkına değerde dvi ın getirileri.
    Benq F71E den yana kullanırdım tercihimi senin yerinde olsam.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: blizzardTR

Arkadaşlar tam herşey tamamdı ki LCD monitör konusunda forumda konuşulanlar kafamı karıştırdı... Bende forumda ve internette arama yaptım. Bazı arkadaşların önerdiği makaleleri okudum ve LCD monitör konusunda kafam karıştı...

Bu 2 LCD monitörden birini kesin alacağım ama hangisi daha iyidir....

HYUNDAI L72S > DVI yok , 8ms. ölü piksel garantisi veriyor-vermiyor.(bilmiyorum) 295$
    BENQ FP71E+ > DVI var (Bu neyse?) , 8ms. ölü piksel garantisi veriyor. 339$

Hepinizin yorumlarını bekliyorum, lakin buna ek olarak bu LCDleri kullananlar bilgi verirse daha da çok sevinirim...

Hyundai oyunlarda daha iyidir. onu al

• quote:

Orijinalinden alıntı: anakin_skywalker

quote:

Orijinalinden alıntı: Celebdae

dvi çıkışın artıları çok büyüktür özellikle de yazı we benzeri uygulamalarda. ayrıca herhangi bir ayara ihtiyacınız da kalmaz bütün ayarları kendisi yapabilir. Yani dvi çok önemli birşey diyebiliriz bence aradaki fiyat farkına değerde dvi ın getirileri.
    Benq F71E den yana kullanırdım tercihimi senin yerinde olsam.

Hyundai oyunlarda daha iyidir. onu al

Hoca Hyundai oyunlarda iyidir diyorsun ama ikiside 8ms!
    işte bundan kafam karıştı,,, valla aralarında 44$ fark var,,, bir dvi için değer mi acep...

• hyundai bazı açılardan daha iyi. mesela düşük çözünürlüklerde de görüntü pek bozulmuyor.
    diğer yandan ideal olanı native (1280x1024) kullanmak.ŞU AN alternatifi olmadığı için 17" alacaksan
    benq fpe+ almak tek çaren. dvi geleceğe yatırımdır. LCD monitörün ömrü 10 yıl. 10 yıl sonra da
    bunu kullanıyor olabilirsin ona göre seçimini yap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hp640c -- 12 Ağustos 2005, 18:50:41 >
  • quote:

Orijinalinden alıntı: hp640c
    hyundai bazı açılardan daha iyi. mesela düşük çözünürlüklerde de görüntü pek bozulmuyor.
    diğer yandan ideal olanı native (1280x1024) kullanmak.ŞU AN alternatifi olmadığı için 17" alacaksan
    benq fpe+ almak tek çaren. dvi geleceğe yatırımdır. LCD monitörün ömrü 10 yıl. 10 yıl sonra da

hımmm,, yani dvi özelliği olduğu için benq almalıyım...
    ama forumda birçok kişi dvi'ın pek bir farkı yok diyor...
  • quote:

quote:

Orijinalinden alıntı: hp640c
    hyundai bazı açılardan daha iyi. mesela düşük çözünürlüklerde de görüntü pek bozulmuyor.

hımmm,, yani dvi özelliği olduğu için benq almalıyım...
    ama forumda birçok kişi dvi'ın pek bir farkı yok diyor...

tam tersi okuduğum incelemeler ve gösterilen resimlerde dvi'ın farkı belli oluyor.özellikle yazıların netliği çok daha fazla.bence değer

• arkadaşım şu an karşımda benq fp71e+ duruyor...
  • quote:

Orijinalinden alıntı: alpermeric

arkadaşım şu an karşımda benq fp71e+ duruyor...

birader allah aşkına güzel bir yorum yap, 2 dk.de pcworld, chip gibi güzel bir yorum yazsana buraya, çok dua ederim vallahi
  • bildiğiniz gibi anolog girişli lcdlerde anolog sinyal dijitale çeviriliyor.

bu çevirme işlemi çok gelişti ve normal kullanıcının aradaki farkı bile ayırt edemediği söyleniyor.

Fakat dvi kendisini standart çözünürlüğün dışına çıkıldığında gösteriyor

Açıklarsak:

17" lcd monitörler tam olarak 1280*1024 çözünürlüğe göre hazırlanmıştır yani yatayda tam 1280 pixel (noktacık ) vardır.

Peki biz doom3 ü takılmasın diye 1024*768 de oynamak istersek ne oluyor:

işte o zaman enterpolasyon denen işlemle matematiksel bir algoritmayla görüntü dönüştürülüyor.
    1,2 pixel siyah olsun vb. diyemeyeceğinizden görüntü kalitesinin bir kısmı feda ediliyor. gölgelendirme vb. tekniklerle görüntüyü biraz düzeltiyorlar.

eğer lcd dvi girişliyse bu çevrim ekran kartında yapılır ve daha kaliteli olur.

ayrıca dvi de ekranın ortasındaki 1024*768 pixel kullanma şansınız vardır yani monitörün kenara yakın kısmını kullanmıyorsunuz görüntü pixel pixel yerine otursun diye

eğer hep 1280*1024 te kullanacaksanız hyundai iyi bir seçim olur benq hakkında ise hiçbir bilgim yok

neyse

Kolay gelsin...

• Bende l72s var.Sorunum yok diyebilirim.Dvı çıkışı olsaydı da çok fark olacağını düşünmüyorum(Gözümle görmedim farkı tabi).Ama geleceği düşüneyim, herşey tam olsun diyorsan benq al kurtul.Yalnız henüz Türkiye'ye gelmeyen hyundai l72d (dvı) var.Gelince bunu da düşünebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 12 Ağustos 2005, 21:05:30 >
  • quote:

Orijinalinden alıntı: Tuğer

Bende l72s var.Sorunum yok diyebilirim.Dvı çıkışı olsaydı da çok fark olacağını düşünmüyorum(Gözümle görmedim farkı tabi).Ama geleceği düşüneyim, herşey tam olsun diyorsan benq al kurtul.Yalnız henüz Türkiye'ye gelmeyen hyundai l72d (dvı) var.Gelince bunu da düşünebilirsin.

bendede l72s var ve şuan için gözle görülür bir kaybım olduğuna inanmıyorum ancak tabi bugün için geçerli eğer ilerde dvı mda olsun işe yarar diyorsan diğerini seç ama ben hyundaimden çok memnunum
  • quote:

Orijinalinden alıntı: vese

bildiğiniz gibi anolog girişli lcdlerde anolog sinyal dijitale çeviriliyor.

bu çevirme işlemi çok gelişti ve normal kullanıcının aradaki farkı bile ayırt edemediği söyleniyor.

Fakat dvi kendisini standart çözünürlüğün dışına çıkıldığında gösteriyor

Açıklarsak:

17" lcd monitörler tam olarak 1280*1024 çözünürlüğe göre hazırlanmıştır yani yatayda tam 1280 pixel (noktacık ) vardır.

Peki biz doom3 ü takılmasın diye 1024*768 de oynamak istersek ne oluyor:

işte o zaman enterpolasyon denen işlemle matematiksel bir algoritmayla görüntü dönüştürülüyor.
    1,2 pixel siyah olsun vb. diyemeyeceğinizden görüntü kalitesinin bir kısmı feda ediliyor. gölgelendirme vb. tekniklerle görüntüyü biraz düzeltiyorlar.

eğer lcd dvi girişliyse bu çevrim ekran kartında yapılır ve daha kaliteli olur.

ayrıca dvi de ekranın ortasındaki 1024*768 pixel kullanma şansınız vardır yani monitörün kenara yakın kısmını kullanmıyorsunuz görüntü pixel pixel yerine otursun diye

eğer hep 1280*1024 te kullanacaksanız hyundai iyi bir seçim olur benq hakkında ise hiçbir bilgim yok

neyse

Kolay gelsin...

Hocam pek bir güzel açıklamışsın, anladım teşekkür ederim... Hyundai L72S birçok sitede tavsiye edilmekte zaten ama bunlar dergi siteri. Buradan ters köşe oluyorum ben...

quote:

Bende l72s var.Sorunum yok diyebilirim.Dvı çıkışı olsaydı da çok fark olacağını düşünmüyorum(Gözümle görmedim farkı tabi).Ama geleceği düşüneyim, herşey tam olsun diyorsan benq al kurtul.Yalnız henüz Türkiye'ye gelmeyen hyundai l72d (dvı) var.Gelince bunu da düşünebilirsin.

Birçok kişi forumda olsun, nette olsun, çevremde olsun Dvi, Dvi diye diye hem kafamı karıştırdılar hemde Dvi'ı çok mühim, kainat kadar önemli bişey gibi görmeme neden oldular... Ama Hyundai L72S den memnunsun değil mi Tuğer, Film, oyun, açı, renk, görüntü kaliten nasıl, bunları açıklar mısın,,, pişman oldun mu aldığına, ya da benq veya başka marka alsaydım keşke dediğin oldu mu hocam...

• quote:

Birçok kişi forumda olsun, nette olsun, çevremde olsun Dvi, Dvi diye diye hem kafamı karıştırdılar hemde Dvi'ı çok mühim, kainat kadar önemli bişey gibi görmeme neden oldular... Ama Hyundai L72S den memnunsun değil mi Tuğer, Film, oyun, açı, renk, görüntü kaliten nasıl, bunları açıklar mısın,,, pişman oldun mu aldığına, ya da benq veya başka marka alsaydım keşke dediğin oldu mu hocam...

Öncelikle şunu belirteyim: 8ms yalan.Zaten testlerde de belirtildiği gibi hiçbir zaman 8ms olamaz.Onun için çok güvenme.Bende 16ms'lik philips 150s1 var.Bu l72s ile ms açısından çok fark göremedim.Birazcık daha iyi o kadar.Bunun haricinde l72'nin nokta aralığı fazla geldi bana.Yani bilemiyorum belki tüm 17 lcd'ler böyledir ama mesela bir oyunda patlama olunca biraz belli oluyor.Belki 16.2 renk olmasıyla ilgilidir(sanmam).15'lik philips lcd'de böyle değil mesela(Daha küçük olduğundan olabilir).Açı olarak bir sorun yok.Gayet iyi.Aslında biraz daha denemem lazım o monitörü.1-2 haftadır l72 diğer bilgisayarda duruyor.Philips'i kullanıyorum.Çok tecrübeli değilim l72 kullanımı konusunda:)

• quote:

quote:

Öncelikle şunu belirteyim: 8ms yalan.Zaten testlerde de belirtildiği gibi hiçbir zaman 8ms olamaz.Onun için çok güvenme.Bende 16ms'lik philips 150s1 var.Bu l72s ile ms açısından çok fark göremedim.Birazcık daha iyi o kadar.Bunun haricinde l72'nin nokta aralığı fazla geldi bana.Yani bilemiyorum belki tüm 17 lcd'ler böyledir ama mesela bir oyunda patlama olunca biraz belli oluyor.Belki 16.2 renk olmasıyla ilgilidir(sanmam).15'lik philips lcd'de böyle değil mesela(Daha küçük olduğundan olabilir).Açı olarak bir sorun yok.Gayet iyi.Aslında biraz daha denemem lazım o monitörü.1-2 haftadır l72 diğer bilgisayarda duruyor.Philips'i kullanıyorum.Çok tecrübeli değilim l72 kullanımı konusunda:)

verdiğin kıymetli bilgiler için sana çok teşekkür ederim Tuğer.
    benq için birçok yer gerçek 8ms diyor.

hocam senin sorunun dvi'dan kaynaklanmasın, bu makaleyi bi okuyuver, benim okuduğum en iyi Türkçe LCD makalesi...
    http://www.cizgi.com.tr/wswFiles/documentation/document_66_0/LCD%20Monitörler.html (ö ile yazın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blizzardTR -- 12 Ağustos 2005, 23:48:09 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.