Şimdi Ara

Hyundai KONA ile 3 gün (Test yazısı ve Video)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Modeli: Kona 1.6 T AWD DCT Elite Smart
    Yılı: 2018
    KM'si: 20.000

Artıları:
    + Performans
    + Dikkat çeken tasarım
    + Kullanım kolaylığı/pratiklik
    + 4x4 cekiş sistemi

Eksileri:
    - Tüketim
    - Arka yaşam alanı
    - Alçak alt yüksekliği

Araç Hakkında:
    Mayıs ayında ülkemizde satışa sunulan Hyundai Kona'nın 1.6 turbo motorlu 7 ileri çift kavrama şanzımanlı dört çeker versiyonunu 3 gün boyunca inceleme ve test etme fırsatı buldum.

Tasarım
    Hyundai Kona, tasarım konusunda Hyundai severleri ikiye bölmüs durumda. Şöyle ki birçok Hyundai sever, Kona'nın tasarımını fazla iddialı bularak Citroen modellerine benzetmekte, bazı Hyundai severler ise tasarımını oldukça sportif ve çekici bulmakta. Tasarım kavramı her ne kadar göreceli olsa da Kona ile dolaşırken birçok gözün Kona'yı hayranlıkla süzdüğünü itiraf etmeyelim.
    Kullanışlılık
    Hyundai Kona B-SUV olarak lanse edilmiş olsa da, B segmenti otomobillerin çok da ötesinde bir hacim sunmuyor. 361 lt bagaj hacmi, bagaj zemininin 10 cm alta alınabilmesiyle nispeten kullanılabilir bir alan oluşturuyor. Test aracımızda bagaj pandizotu bulunmuyordu ama sonradan ithalatı yapılan Kona'lar pandizotlu olarak gelmiş. Pandizotsuz olanlara ise , bu parca sonrada takılamıyor çünkü bagaj yan duvarlarinda yerleri bulunmuyor.
    Kona'nın arka yasam alanı bas mesafesi olarak tatminkar olsa da diz ve omuz mesafesi konusunda ferah değil. Özellikle orta bölümde yolculuk edecek olanlar, yüksek şaft tüneli ve koltuktaki yukseklikten dolayı rahatsızlık duyabilir.
    Ön bölümde ise gayet ferah bir yasam alanı sunan Kona, sürücüsüne istedigi takdirde yuksek bir sürüs imkanı da taniyarak, kaputu görerek SUV hissi de yaşatabiliyor.
    Performans ve Tüketim
    KONA'nın en beğendiğim yönü performansı oldu. Eğer aracım ne zaman gaza dokunsam şahlansın yürüsün diyenlerdenseniz Kona bu konuda sizi asla pişman etmeyecek türden. Ancak tuketim konusunda uzun yolda sabit hizda dahi 7 litrelerin altını görmek pek mümkün değil gibi. Sehir icinde ise 11 litre tuketim her zaman cepte.
    Çekiş Sistemi
    Kona, gerektiğinde devreye giren bir dört çeker sistemine sahip. Vites konsolu yanında her ne kadar kilit tuşu bulunsa da aracın düşük yerden yuksekliği (17 cm) ve yaklaşma açısı(17.0°) , bu cekiş sisteminin sınırlarını çok da sınama imkanı tanımıyor. Buna karşın çapraz tekerlerin boşa düştüğü diagonal geçişlerde ESP kapatılarak ve kilit sistemi devreye sokularak aracın yürümesi sağlanabiliyor. Test aracında yaz lastikleri bulunması sebebiyle de kar üzerindeki perfonmasını deneyemedik. Ayrıca arazi sürüslerinde ve dur kalk trafikte DCT sanzımanın herhangi bir ısınma uyarısı vermedigini de belirtmek isterim.

Şimdi sizi test videomla baş başa bırakıyorum. Keyifli seyirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 25 Aralık 2018; 20:19:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yakıt kimden?

• Sor bakalim, PHEV KONA fırtına koparırken, neden Turkiye'de Benzinli Tucson cakmasini itelemeye calisiyorlarmis.

• Kaç basıyo dermişim ☺

Yalıtım özellikle C hb'lere göre nasıl,
    Yumurta modda min kaç yakar,
    90-120 kmh sabit tüketim,
    Tok mu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0-100
    80-140 hızlanması ve yakıt tüketim değerleri

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • talep etsek ne olacak, sanki alabileceğiz.
  • Telefonu koyacak yer varmı? Ve bardaklıklara normal insanı boy bardak koyulabiliyormu?

• Şahsen arka taraftaki yaşam alanını merak ediyorum. Aile için yeterli mi?

Koltukları rahat mı sert mi?

DCT şanzıman ile DSG, EDC kıyaslaması yapabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

Şahsen arka taraftaki yaşam alanını merak ediyorum. Aile için yeterli mi?

Koltukları rahat mı sert mi?

DCT şanzıman ile DSG, EDC kıyaslaması yapabilir misiniz?
    Arka yaşam alanı 1.80 boya kadar yeterli. Diz mesafesi cok ferah degil.

Koltuklar cok rahat.

DCT sanziman ne arazide ne de dur kalk trafikte isinma uyarisi vermedi. DSG sanziman kadar hizli degil ama arac cok performansli oldudu icin sanzimandan yana bir olumsuzluk hissi yasatmiyor.

Ozetle KONA; cok performansli bir arac.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 23 Aralık 2018; 23:45:6 >
  • Videonun başında virajda o girdiğiniz çamur birikintisini görünce aha dedim leş gibi olacak araba. Olmadı. Yüksek arabanın avantajı. Benim arabayla o hızda girsem oraya arabada gözüken boya falan kalmaz, komple çamur rengine bürünür.
  • turbo beslemeli 177hp motor, 4x4 ve çift kavrama şanzıman. füze gibi bişey yapmışlar :) ancak iç malzeme kalitesi ve tasarımından dolayı ısınamadım. elite'i kasım başında 116bin tl ye bırakmışlardı
  • kona satışları pek iyi değil sanırım yollarda görünmüyor
  • Bu aracı uzun yilda 7 litrenin altina dusurmek cok zor. Belki tek kisi seyahat edilirae 6.5 falan olabilir. Onun harici mumkun gorunmuyor.

• Harika bir araba ya hyundai son zamanlarda cok basarili isler yapiyor. Elite plus modelini test ettim. 177 beygir ve cift kavrama on numara performansi var. Donanimlari falan acayip park yerinden geri geri cikarken araba geliyorsa otuyor . Tek begenmedigim durum ic tasarım biraz daha iyi olabilirdi. Onun disinda cok sevdim o civarda butcem olsa alirdim

• bu testi izledim. dış kamera çekim kalitesi pek iyi değil galiba. tek kişi biraz yorgun ve isteksiz gibi anlatmışsın, testi iki kişi birden yapıp daha interaktif hale getirebilirsin. biraz heyacan lazım. ilk başlarken arabanın dış tasarımını da anlatır, teknik bilgilerini kısaca anlatırsan daha iyi olur. arabanın viraj perfonsını hiç göstermemişsin. bu araba 3 gün bende kalsa canına okurdum diyesim geliyor. 10 dakikaya kısa kısa her şeyi sığdırmak lazım. sağ ön lastiği giderken 30 saniye bile göstermek insanı sıkıyor.

eleştrileri dikkate alıp, i30 fastback çıkınca onun da testini yaparsan daha iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manisa_tr

bu testi izledim. dış kamera çekim kalitesi pek iyi değil galiba. tek kişi biraz yorgun ve isteksiz gibi anlatmışsın, testi iki kişi birden yapıp daha interaktif hale getirebilirsin. biraz heyacan lazım. ilk başlarken arabanın dış tasarımını da anlatır, teknik bilgilerini kısaca anlatırsan daha iyi olur. arabanın viraj perfonsını hiç göstermemişsin. bu araba 3 gün bende kalsa canına okurdum diyesim geliyor. 10 dakikaya kısa kısa her şeyi sığdırmak lazım. sağ ön lastiği giderken 30 saniye bile göstermek insanı sıkıyor.

eleştrileri dikkate alıp, i30 fastback çıkınca onun da testini yaparsan daha iyi olur.
    Öneriler icin tesekkurler. Bos zamanimizda hobi olarak yaptigimiz icin amatörlugumuzu hosgörun.

• Bu arabanın çok eksisi var zaten arabayı en iyi inceleyen yine yöneticilerinden biriydi sanırım .

ne gibi

yalıtım iyi değil, malzeme kalitesi, konfor yeni bir araca göre accent kıvamında, arabanın iç aydınlatması yok led kıvamda

ancakk... bu araç bir b suv.. yani zaten çok birşey beklememek lazım tamam okey beklemeyelimde.

çok birşey beklemediğimiz araç bizden fiyat olarak ne bekliyor ona bakalım.

140 bin.. 140 bine b suv alınır mı alınmaz.. paşa paşa en kötü dacia duster tercih edilir

bu aracı alsa alsa tek tük bayan kullanıcı alır
  • quote:

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

Bu arabanın çok eksisi var zaten arabayı en iyi inceleyen yine yöneticilerinden biriydi sanırım .

ne gibi

yalıtım iyi değil, malzeme kalitesi, konfor yeni bir araca göre accent kıvamında, arabanın iç aydınlatması yok led kıvamda

ancakk... bu araç bir b suv.. yani zaten çok birşey beklememek lazım tamam okey beklemeyelimde.

çok birşey beklemediğimiz araç bizden fiyat olarak ne bekliyor ona bakalım.

140 bin.. 140 bine b suv alınır mı alınmaz.. paşa paşa en kötü dacia duster tercih edilir

bu aracı alsa alsa tek tük bayan kullanıcı alır
    Yalıtım gayet iyi bence.

Tasarım kisiden kisiye degisir.

KONAyı bence illaki 4 ceker arac almak isteyenler ya da tipine vurulanlar tercih eder bence.

Onun haricinde KONA aldım cünkü..... diye bir farkliligi yok gibi. Yani ne biliyim bagaj hacmi genis degil. Ic hacmi genis degil. Tuketim ekonomik degil.

Yani herhangi bir ihtiyaciniza cevap vermeyen bir otomobili ancak KONAyla duygusal bag kuranlar alir diye dusunuyorum...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.