Şimdi Ara

Hyundai Kona ( Ana Konu ) (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
459
Cevap
19
Favori
99.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 Hafta kadar önce 1.6 DCT Elite Kırmızı Renk KANO aldım.İlk sürüş anımda baya tereddütlerim vardı fakat ilk 15 dk dan sonra bütün tereddütlerim ortadan kalktı. Sadece arka taraftan gelen aşırı ses beni rahatsız ediyor. İnanılmaz bir ivmelenme ve yol akışı var aracın.

İstanbul trafiğinde kullaniyorum araci ortalama 8.3 Litre gösteriyor yol bilgisayarı yakıt tüketimini. 177 beygir olması aracın mükemmel bişey. BMW 1.6 motorlar bile en fazla 170 bg ve 10-11 litre yakıtın altı çok zor.

Aratan şimdilik memnunum. Almak isteyenlerede tavsiye ederim şahsi görüşüm bu. Herkese aracıyla kazasız belasız sürüşler diliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aracı yeni alan arkadaşlar aracı trafikte cok bekliyorsanız sürekli viteste tutmayın, kırmızı ısıklarda falan p konumuna alın şanzıman özelliğinden dolayı biraz hassaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: myway20

aracı yeni alan arkadaşlar aracı trafikte cok bekliyorsanız sürekli viteste tutmayın, kırmızı ısıklarda falan p konumuna alın şanzıman özelliğinden dolayı biraz hassaz.
    Start-stop zaten genellikle devreye giriyor sanmiyorum trafikte ısınma sorunu olacagini bu aracta.
    Ama kar ve hafif arazide sürenlere bir önerim var;
    1) Sport moda alın (Boylece 1. viteste daha cok kullanilabilsin, hemen 2ye atıp arac yarım debraj yapmamis olsun).
    2) ESPyi kapatın(sadece bir kez vasarak cekis kontrol modunu, basıli tutarak tümden iptal etmeyin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 6 Şubat 2019; 15:43:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carsever

Start-stop zaten genellikle devreye giriyor sanmiyorum trafikte ısınma sorunu olacagini bu aracta.
    Ama kar ve hafif arazide sürenlere bir önerim var;
    1) Sport moda alın (Boylece 1. viteste daha cok kullanilabilsin, hemen 2ye atıp arac yarım debraj yapmamis olsun).
    2) ESPyi kapatın(sadece bir kez vasarak cekis kontrol modunu, basıli tutarak tümden iptal etmeyin)

Alıntıları Göster
    yani aslında suane dek cok ısınma problemi yasamadım. Aşırı trafikte biraz aracın içi klıma kapalı olmasına rağmen
    ısınıyor belki ondan dolayıdır emın degılım. Ama bir şikayetim yok.
    sadece aracı sıfır alanlara bir kaç önerim;
    çok aşırı fren yapmaktan kaçının
    1000 km e kadar rodaj süresince 140 ı geçmeyin
    birde araç sıcakken disklere su tutmayın :)
    ben diskleri torna yaptırmak zorunda kaldım 140 dan sonra fren yaparken hafif bir titreme yapıyordu
    şimdi bir sorun yok

• quote:

yani aslında suane dek cok ısınma problemi yasamadım. Aşırı trafikte biraz aracın içi klıma kapalı olmasına rağmen
    ısınıyor belki ondan dolayıdır emın degılım. Ama bir şikayetim yok.
    sadece aracı sıfır alanlara bir kaç önerim;
    çok aşırı fren yapmaktan kaçının
    1000 km e kadar rodaj süresince 140 ı geçmeyin
    birde araç sıcakken disklere su tutmayın :)
    ben diskleri torna yaptırmak zorunda kaldım 140 dan sonra fren yaparken hafif bir titreme yapıyordu
    şimdi bir sorun yok

Alıntıları Göster
    Arac cok cabuk hizlandigi icin insan ister istemez frenleri de cok kullaniyor. Haliyle diskler nar gibi kizariyor uzun suruslerden sonra. Dikkat etmek lazim.

• Arkadaşlar,

Aracı yeni alanlar özellikle klimanın soğutmasını kontrol etsin. Bende soğutmuyordu ve servis kontrolünde sonunda fin pimidir nedir termostat görevi yapan parçada sorun çıktı. Türkiye de parça yok yurt dışından gelecekmiş. Aynı sorun test aracında da çıkmış.

Bilginiz olsun.
  • KONA Gercek Arazi Testi

• quote:

Orijinalden alıntı: jedican

Arkadaşlar,

Aracı yeni alanlar özellikle klimanın soğutmasını kontrol etsin. Bende soğutmuyordu ve servis kontrolünde sonunda fin pimidir nedir termostat görevi yapan parçada sorun çıktı. Türkiye de parça yok yurt dışından gelecekmiş. Aynı sorun test aracında da çıkmış.

Bilginiz olsun.
    Bilgilendirme için teşekkürler. Bir de kona 1.0 motorlu aracı olanlar bagajda ışık var mı cevaplayabilirler mı?

• KONA'nin bagaj hacmi ile ilgili yabanci forumlardan yeni bilgilere ulastım

4x2 modelde tamir kiti ile 361 lt
    4x2 modelde alan kazanimli stepne ile 354 lt

4x4 model icin cok kollu baglantinin getirdigi elemanlardan dolayi bagaj sag yan duvarindaki cıkıntı sebebiype hacmin 11 lt daha azaldigi belirtilmis.

Turkiyede satilan 4x4 araclarin alan kazanimli yedek lastikle geldigi göz onune alindiginda hacmin 343 lt oldugunu soyleyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 25 Şubat 2019; 20:15:29 >
  • Klima sorunum sonunda çözüldü. Yazılımsal denildi güncelleme sonrası çalışıyor.

Acil Kona 1,6 sahibi arkadaşlardan sadece bende şuan klima low konumda buz gibi soğutuyor. 18 derece 17 derece falan yapınca soğuk üflemiyor. acaba normal mi sizdede öylemi. 18 derece içerisinin derecesine göre mi klima çalışıyor.

birde Pandizot takıldı iyi oldu 800tl falan masrafı oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jedican

Klima sorunum sonunda çözüldü. Yazılımsal denildi güncelleme sonrası çalışıyor.

Acil Kona 1,6 sahibi arkadaşlardan sadece bende şuan klima low konumda buz gibi soğutuyor. 18 derece 17 derece falan yapınca soğuk üflemiyor. acaba normal mi sizdede öylemi. 18 derece içerisinin derecesine göre mi klima çalışıyor.

birde Pandizot takıldı iyi oldu 800tl falan masrafı oldu.
    Icerisi 17-18 derceden dusuk oldugu icin sogutma konumunda calismiyordur.

• Selam arkadaşlar,

Kona'nın zam gelmeden önce elite versiyonunu satın aldım. Herhangi bir araç hakkında fazla bilgisi olmayan düz bir kullanıcı olarak karınca kararınca izlenimlerimi anlatmak ve sizlerinde görüşlerini almak istiyorum.Öncelikle belirtmek istiyorum muadil bütün araçları incelediğimde bütçem dahilinde turbosu ve 4*4'ü tek araç bu olduğu için tercih ettim.

Aracı aldığım zaman içerisinde pandizot vardı artı para ödemedim ondan dolayı şanslıyım galiba. Aracı almadan da seramik kaplama yaptırdım.

Araç konusunda beğendiklerime gelirsek öncelikle aracın ivmelenmesi çok güzel. Sırf uzun yolda denemek için yüksek süratlere çıktığımda ivmelenmesi olsun,yol tutuş, fren vb gibi konularda iyiki almışım dedirten özellikleriydi. Bunun yanı sıra özellikle uzun yolda ortalama 120km ve altında çok iyi tüketim değerlerine ulaşıyor.4*4 özelliğini kullanma fırsatım henüz olmadı.

Merak ettiklerime gelecek olursak;
    - hız fark etmeksizin acayip bir lastik sesi geliyor bu herkeste böyle midir?lastikleri değişirsem ses azalır mı?
    - hızı örneğin 90'a sabitliyorum ama kadranda 110 gösteriyor. Telefondan navigasyonu açtığımda 120 gösteriyor.
    -son zamanlarda özellikle aracı sabah ilk çalıştırdığımda veya uzun süreli park halinden sonra çalıştırdığımda nasıl anlatırım bilmiyorum ama yüksek sesle vu vu vuuuu vuuuu vu vu gibi bir ses çıkartarak araç hafif yaylanır gibi çalışıp daha sonra motor sesi normale dönüyor.
    -aracı park ettiğimde de herhalde soğutma çalışıyor olacak ki yine epey bir ses çıkarıp sonra duruyor. kışın böyleyse yazın araç ne yapacak diye merak ediyorum veya bütün araçlar böyledir ben işin acemisiyim bilemiyorum.
    -bazen arada aracı park edince yoğun bir şekilde araçtan plastik kokusu ile karışık bir koku geliyor. yeni olmasına yoruyorum.
    -birde alışamadığım mevzu tümseklerden vs geçerken sanki hiç amortisör yokmuş tabiri caizse küt diye giriyor.

Aracı nasıl kullandığıma gelecek olursak;
    - şehir içinde eko modda şehir dışında da comfort modda nadirde olsa sport modu kullanıyorum. bilemiyorum belkide hatayı bunlarda yapıyorumdur.
    -ışıklarda vs boşa alıyorum zaten o sırada start/stop devreye giriyor. uzun süreli duracaksam park moduna alıyorum veya aracı stop ediyorum. stop etmeden önce boşa alıp el frenini çekip daha sonra parka alıp aracı stop ediyorum.
    -klimanın soğutmasını hiç kullanmadım ama burada yazılanlardan sonra klimanın soğutup soğutmadığını deneyeceğim..
    -ortalama 8.5lt ortalama yakıt tüketim değeri var.

Arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar, önerilerinizi dikkate alıp sorularınız olursa da elimden geldiğince yanıtlayacağım.

ekleme; klimanın 17 derecede 10 dk soğutmasını bekledim ama soğutmadı ilk müsait olduğum zamanda servise götüreceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yalnızca -- 4 Mart 2019; 11:18:35 >

• Yalnızca Y kullanıcısına yanıt
    Klima için 17 derecede hemen götürme dış sıcaklık nedeni ile zaten soguk olduğu için soğuk yerine sıcak bile üfleyebilir. LOW konuma alıp dene ozaman kesin şekilde anlarsın elini belli süre tutunca baya bir dondururması lazım. Eğer ozaman da olmassa servise götür ve özellikle daha önce yaşan var aynı sorunu ve Hyundai merkez Hiteck grubu yazılım güncellemesi ile halletmiş de.

O koku bende de vardı işte şimdi klima işi yapılınca düzeldi gibi geldi bana ama hala hafif motoru açınca var koku. Ama klima çalışmadığı zaman o koku ağır şekilde içeride veriyordu klima.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yalnızca

Selam arkadaşlar,

Kona'nın zam gelmeden önce elite versiyonunu satın aldım. Herhangi bir araç hakkında fazla bilgisi olmayan düz bir kullanıcı olarak karınca kararınca izlenimlerimi anlatmak ve sizlerinde görüşlerini almak istiyorum.Öncelikle belirtmek istiyorum muadil bütün araçları incelediğimde bütçem dahilinde turbosu ve 4*4'ü tek araç bu olduğu için tercih ettim.

Aracı aldığım zaman içerisinde pandizot vardı artı para ödemedim ondan dolayı şanslıyım galiba. Aracı almadan da seramik kaplama yaptırdım.

Araç konusunda beğendiklerime gelirsek öncelikle aracın ivmelenmesi çok güzel. Sırf uzun yolda denemek için yüksek süratlere çıktığımda ivmelenmesi olsun,yol tutuş, fren vb gibi konularda iyiki almışım dedirten özellikleriydi. Bunun yanı sıra özellikle uzun yolda ortalama 120km ve altında çok iyi tüketim değerlerine ulaşıyor.4*4 özelliğini kullanma fırsatım henüz olmadı.

Merak ettiklerime gelecek olursak;
    - hız fark etmeksizin acayip bir lastik sesi geliyor bu herkeste böyle midir?lastikleri değişirsem ses azalır mı?
    - hızı örneğin 90'a sabitliyorum ama kadranda 110 gösteriyor. Telefondan navigasyonu açtığımda 120 gösteriyor.
    -son zamanlarda özellikle aracı sabah ilk çalıştırdığımda veya uzun süreli park halinden sonra çalıştırdığımda nasıl anlatırım bilmiyorum ama yüksek sesle vu vu vuuuu vuuuu vu vu gibi bir ses çıkartarak araç hafif yaylanır gibi çalışıp daha sonra motor sesi normale dönüyor.
    -aracı park ettiğimde de herhalde soğutma çalışıyor olacak ki yine epey bir ses çıkarıp sonra duruyor. kışın böyleyse yazın araç ne yapacak diye merak ediyorum veya bütün araçlar böyledir ben işin acemisiyim bilemiyorum.
    -bazen arada aracı park edince yoğun bir şekilde araçtan plastik kokusu ile karışık bir koku geliyor. yeni olmasına yoruyorum.
    -birde alışamadığım mevzu tümseklerden vs geçerken sanki hiç amortisör yokmuş tabiri caizse küt diye giriyor.

Aracı nasıl kullandığıma gelecek olursak;
    - şehir içinde eko modda şehir dışında da comfort modda nadirde olsa sport modu kullanıyorum. bilemiyorum belkide hatayı bunlarda yapıyorumdur.
    -ışıklarda vs boşa alıyorum zaten o sırada start/stop devreye giriyor. uzun süreli duracaksam park moduna alıyorum veya aracı stop ediyorum. stop etmeden önce boşa alıp el frenini çekip daha sonra parka alıp aracı stop ediyorum.
    -klimanın soğutmasını hiç kullanmadım ama burada yazılanlardan sonra klimanın soğutup soğutmadığını deneyeceğim..
    -ortalama 8.5lt ortalama yakıt tüketim değeri var.

Arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar, önerilerinizi dikkate alıp sorularınız olursa da elimden geldiğince yanıtlayacağım.

ekleme; klimanın 17 derecede 10 dk soğutmasını bekledim ama soğutmadı ilk müsait olduğum zamanda servise götüreceğim.
    öncelikle hayırlı olsun aracınız.
    uğultu problemi sizin aracınıza özel bir durum değildir. Benim aracımda da yapıyor.
    muhtemelen lastiklerle alakalı diye düşünüyorum.
    Motor özellikle sabahları sesli çalışıyor. ( motor ısınmasını bekliyor)

• Arkadaşlar bu arada yurt dısından aracım için getirttiğim orta konsol düzenleyici parça var elimde fazla
    orta konsol bayağı derin biliyorsunuz en üste takıyorsunuz cuzdana vs kolay ulasmak ıcın ideal.
    ılgılenen olursa resım atarım özelden.
  • quote:

öncelikle hayırlı olsun aracınız.
    uğultu problemi sizin aracınıza özel bir durum değildir. Benim aracımda da yapıyor.
    muhtemelen lastiklerle alakalı diye düşünüyorum.
    Motor özellikle sabahları sesli çalışıyor. ( motor ısınmasını bekliyor)

Alıntıları Göster
    teşekkür ederim, hepimize hayırlı uğurlu olsun.

peki arkadaşlar lastikleri değişip ses konusunda sonuç alabilen var mı? varsa tavsiye edebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yalnızca

teşekkür ederim, hepimize hayırlı uğurlu olsun.

peki arkadaşlar lastikleri değişip ses konusunda sonuç alabilen var mı? varsa tavsiye edebilir misiniz?

Alıntıları Göster
    bende kar lastıkleri takılı 2 aydır
    aslında lastıkler dedım ama sanırım sadece
    lastıklerın buna %100 etkısı olmaz
    suan eskısı kdr olmasada gene yol sesı var
    belkı motor sesıdır emın olamadım
  • Selamlar. Ben Elite Smart donanım paketini eşime almayı düşünüyorum. Aracı kullandık evet yol sesi geliyor. fakat sınıf ve benzer araçlara bakınca bana mantıklı geldi.

Fakat aklımdaki en büyük soru yakıt. Genelde sakin kullanan kullanıcılar ve özellikle İstanbul veya benzeri şehirlerdeki kulalnıcılar yakıt konusunda ne düşünüyor acaba? Ortalamanız nedir?
    Geri dönüşler için şimdiden çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mohicanan

Selamlar. Ben Elite Smart donanım paketini eşime almayı düşünüyorum. Aracı kullandık evet yol sesi geliyor. fakat sınıf ve benzer araçlara bakınca bana mantıklı geldi.

Fakat aklımdaki en büyük soru yakıt. Genelde sakin kullanan kullanıcılar ve özellikle İstanbul veya benzeri şehirlerdeki kulalnıcılar yakıt konusunda ne düşünüyor acaba? Ortalamanız nedir?
    Geri dönüşler için şimdiden çok teşekkürler.
    Istanbulda 10 lt
    Uzun yolda 6.9-7.1 lt yakarsiniz

• Ben şehir ici çok kısa mesafelerde araç ısınmadan kullanıyorum.baya dik yokuşlar var.11lt civarında genel ortalama veriyor.Sehir dışı deneme şansım bugün oldu.dikkatli kullanırsan 100-110 km civari 6.5 lt lere dusuyor.120 km hız sabitlemeyle otobanda 7.4 yakti.Tabi sonra 3. Kopru yolunda spor modda 160 alti olmadan son gaz kullandim hemen 10lt ye cikti.yani dikkat etmezsem ortalama hemen artiyor.bilemiyorum forumda herkes dusuk degerler yazmis.benim aracta mi problem var.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.