Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (734. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 732733734735736
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: xiamen

Daha sportif olmuş.

araba hoşuma gitti, dış görünüşü daha minik ve sevimli gözüküyor, ama içinin şimdiki getzlerden daha büyük olması ne güzel
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuci
    quote:

Orjinalden alıntı: xiamen
    2005 CRDI GETZ alarak bende kulübe katıldım.
    Size soracağım bir-iki nokta var.
    1. Deri vites topuzunun üstü kopmuş. Servise sordum 60 ytl den yukarı bir fiyat söylediler. Daha uygun fiyata bulabilirmiyim topuzu.
    2. Aracın 60.000 bakımı gelmiş. Malum Triger değişecek. Servisler 650-840 ytl arası fiyat verdiler. Topkapı Ekolde yaptırmayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz nedir?
    3. Aracı hangi devirde kullanmalıyım? Vites geçişleri nasıl olmalı?
    4. Yol bilgisayarının gösterdiği 100 km de ortalama yakıt değerleri ne kadar güvenilir. 7,6- 7,7 gibi gösteriyordu en son İstanbul trafiğinde.
    5. Yakıtı nereden almalıyım?
    Yardımlarınızı bekliyorum.

hayırlı olsun , kazasız belasız güle güle kullan
    1- ?
    2.triger seti değişimi malesef yüksek bende şubat ayında 690 ytl ye yaptırdım izmit fertan da
    3.ben 2800 devire felan getirip öyle vites atıyorum, vites attıktan sonra 2000-2200 civarı gidiyorum
    4-getzin yakıt göstergesi pek güvenilir değil ama 100 kmdeki ortalama değere yakın sonuçlar çıkıyor,
    istanbul dur kalk çok oluyorsa o civarda olur,
    ben izmitte karışık 6.0, ş.içi 6,6, ş.arası uzun yolda 4,5-5,1 civarı yakıyorum, bakımdan sonra tüketimin düşer gibi geliyor bana
    5-ben hep opetten eurodizel alıyorum ama tercih meselesi

1-orjinali almanı tavsiye ederim, zira yan sanayi tam oturmayabilir.
    2-servisler normal fiyat vermişler ama, pazarlık yapmanı tavsiye ederim.
    3-aracı mümkün mertebe 2.vitesle 4.vites arasında kullan. yani 25 kmden aşağı 110 kmden yukarı çıkarsan yakıtın müthiş artar.
    benim 35000 kmdir uyguladığım formül. şehir içi 4.vitesten yukarı çıkmıyorum, zaten araç en rahat 4.viteste gidiyor. aracın uzun yolda defalarca en ideal yakıt durumunu ölçtüm, diğer ölçen arkadaşla bu forumda ortak düşüncemiz.
    a) 4.vites 2000 devir 85 km hız
    b) 5.vites 2000 devir 105 km hızda en ideal yakıtı yakıyor...
    ayrıca
    araç yüklüyken bile 4.vites 2200-2500 devir 95-100 km. ile 5.vites 2200-2500 devir 105-120 km hız aralığında çok rahatlıyor motor. en ideal tork ve gücü üretiyor. çünkü 2200devirde turbo maksimuma çıkıyor. (bu arada bu araçlarda turbo olduğunu yeni öğreniyor olabilirsiniz)
    2800-3000 devir arası vites atma ve 2200-2500 devir arası normal kullanım olarak sıkıntı çekmezsin..
    aracı 2000 devirden aşağı düşürmemek gerekliliğini herkes biliyor artık.söylemeye gerek yok.
    4-getzin yakıt göstergesi kısa mesafelerde sağlıklı değil.evet kabul ediyorum. ama uzun mesafelerde istikrarını koruyor. uzun mesafede yaklaşık 50-55 km yani 3 litre yanılmayla (sebebi depolardaki mazot pompası depoda en az 3litre mazot olmazsa çalışmıyor hava yapıyor) kalan mesafeyi hesap edebiliyor. benzin lambası yandığında gidilebilecek kalan mesafeyi genelde 100-110 km olarak gösteriyor. 20-30 km sonra --- çizgi gözüküyor ekranda. --- gözüktükten sonra maksimum pompaya hava yaptırtmadan 40km daha gidenler var bu forumda. gerisi cesaret işi kısaca manyaklık..riske etmeye değmez. o yüzden de kalan yakıtın pek önemi yok aslında, depon yandığı zaman veya --- ekranda gözüktüğünde al yakıtı sorun yaşamazsın.

5-shell, opet, po, alpet, akpet,bp v.s. aldığım normal dizel yakıtın en temizini shell ve bp de buldum. shellden aldığım benzin istasyonu kaçak mazottan kapanınca, bayadır bp.den alıyorum. ayrıca totalin eurodizeli de güzel.bu aydan sonra total eurodizele döndüm.sebebi normal dizel satılmayacak artık yılbaşından itibaren.. ama tavsiyem eurodizel kullanmanız. zaten normal dizelle euro dizel arasında 6-7 kuruş fark var düştü baya fark.. değmez yani..

• bende agustosta lastik degistirdim. b330 4 kanal bir lastik. b250 aldım. 3 kanal kanal araları genis 330 a göre. bir kac taksiciyle gorustum bizim buranın yollarında brigstone daha iyi dediler. araba da hankooka gore daha iyi yol tutus oldu ve asfalt sesinde azalma oldu. ben brigstone tavsiye ederim. tanesi 90 a geldi 4 lastik aldım.
  • zigana dağından aşağıya trabzona gittim 2 kez. sonuncuda başıma gelenler...

motor freninde indiğim halde dağdan aşağıya düzlüğü yakın fren tepkisinin azaldığını ve frene bastığımda ön tekerin kaymaya başladığını, arka frenlerin tutmamaya başladığını hissettim.. daha öncede farkında olmadan istanbulda 10bin km kadar arka frenler olmadan gitmiştim, tecrübe oldu içim rahat etmedi.servise götürdüm adamlar 20ytl karşılığında (garantisi ve bakımları tam olduğu halde aşınan parçalar garanti dışı olduğundan) arka tekerleri söküp frenlere baktılar.

yaptılar..

sorun, benim arka frenler gene hava yapmış... aman ha sakın bazıları gibi rampa aşağı vites boşta ineyim demeyin..allah korusun uçarsınız aşağıya.. hele asfalt kenarları çakıllı ve teker düşünce yoldan atıyor yoldan çıkarıyor arabayı düz yolda bile o hızda.. nice kazalar oluyor allah korusun milletin önünde göz göre göre.. daha geçende adamın biri geldi öğretmen, eşi de öğretmenmiş yan koltukta oturuyormuş, çocuğu arkada.. kendinde ve eşinde emniyet kemeri takılı fakat sürücü hava yastığı var yolcu sağ hava yastığı yokmuş. virajda teker yoldan çıkmış takla atmış eşi ölmüş çocukla kalakalmış. vijdan azabı biryandan..ben zamanında 900ytl fark verdim sağ hava yastığıda olanını aldım deyince adam kahroldu. gidenler parayla ölçülmüyor.allah rahmet eylesin.aman ihmal etmeyin..

• quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels
    quote:

Orjinalden alıntı: yuci
    jackdaniels
    bu nasıl http://www.kormetal.com/dizayn/jantdetay.asp?wheel_ID=69
    buradan arabadaki halinide görebilirsin
    http://www.kormetal.com/dizayn/uygulama.asp?ID=120&Tarih=2005&offset=0

kormetalde şu jant fena gelmedi bana

bide cms de bu jant

bu daha güzel geldi bana

http://www.kormetal.com/dizayn/jantdetay.asp?wheel_ID=56

ve bu

http://www.kormetal.com/dizayn/jantdetay.asp?wheel_ID=46

• quote:

Orjinalden alıntı: derebeyii

185 olunca tekerleğin yere temas yüzeyi mi büyümüş oluyor, ayrıca neden orijinal ebatları değiştirmek gereği duyuyorsunuz.

quote:

Orjinalden alıntı: ffmsahin

quote:

Orjinalden alıntı: ozden61

arkadaslar getz lastiklerimiz 175 / 65 / R14. ben 185 yapmayı düsünüyorum. lastigini degistiren arkadaslardan marka, ölçü ve fiyat tavsiyesi alabilirmiyim.

LASSA ATRACTA TAVSİYE EDİYORLAR, ORTA SERTLİKTE Bİ LASTİK AMA DAYANIKLILIĞI VE TÜRKİYE YOL ŞARTLARINA GÖRE PERFORMANSI TAVSİYE EDİLİYOR, 185 EBATI VARMI BİLMİYORUM, LASSANIN SİTESİNDEN BAKABİLİRSİN...

AYRICA BEN LASSA SNOWAYS2 KIŞ LASTİĞİ KULLANDIM 2 YILDIR, BENCE LASSA SERTLİK-YUMUŞAKLIK AYARI BAKIMINDAN PERFORMANSI İYİ.. HELE BİRDE 90KM İLE GİDERKEN YAĞMUR ALTINDA ANİ DİREKSİYON KIRMAK ZORUNDA KALINCA GÖRDÜM BUNU, BAŞKA BİR LASTİK MESELA ŞİMDİKİ KUMHOLAR OLSA KAYARDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM, HİÇ KAYMADAN İYİ TOPLADI ÖNÜ SPİN ATARDIM YOKSA...

ONUN HARİCİNDE PARAN VARSA MICHELİN AL DERİM, HERKES ÇOK MEMNUN.. AYRICA GETZİN SERT AMÖRTİSÖRLERİNE ÇOK İYİ GELDİĞİNİ ÇOK ŞEY FARKETTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR KULLANANLAR...

AMA KULLANMADAN BİLEMEZSİN.. BENCE LASTİKÇİDEN BUNLARI TAKTIR ARABAYA SONRA TEST ET ÇUKURLU YOLA GİRİP, ONA GÖRE KARARINI KENDİN VER.. EN GARANTİLİSİ BU.

orjinal ebatları büyütme gereği (185-195 gibi) yola tutunmayı arttırdığından, asfaltta lastik sesini kestiğinden, zıplamayı azalttığından (içine fazla hava dolunca ve daha yumuşak başka marka lastik takınca) kaymayı ve savrulmayı azalttığından... başka bi düşüncemiz yok. yoksa kim isterki o kadar para dökmeyi..

• quote:

zigana dağından aşağıya trabzona gittim 2 kez. sonuncuda başıma gelenler...

motor freninde indiğim halde dağdan aşağıya düzlüğü yakın fren tepkisinin azaldığını ve frene bastığımda ön tekerin kaymaya başladığını, arka frenlerin tutmamaya başladığını hissettim.. daha öncede farkında olmadan istanbulda 10bin km kadar arka frenler olmadan gitmiştim, tecrübe oldu içim rahat etmedi.servise götürdüm adamlar 20ytl karşılığında (garantisi ve bakımları tam olduğu halde aşınan parçalar garanti dışı olduğundan) arka tekerleri söküp frenlere baktılar.

yaptılar..

sorun, benim arka frenler gene hava yapmış... aman ha sakın bazıları gibi rampa aşağı vites boşta ineyim demeyin..allah korusun uçarsınız aşağıya.. hele asfalt kenarları çakıllı ve teker düşünce yoldan atıyor yoldan çıkarıyor arabayı düz yolda bile o hızda.. nice kazalar oluyor allah korusun milletin önünde göz göre göre.. daha geçende adamın biri geldi öğretmen, eşi de öğretmenmiş yan koltukta oturuyormuş, çocuğu arkada.. kendinde ve eşinde emniyet kemeri takılı fakat sürücü hava yastığı var yolcu sağ hava yastığı yokmuş. virajda teker yoldan çıkmış takla atmış eşi ölmüş çocukla kalakalmış. vijdan azabı biryandan..ben zamanında 900ytl fark verdim sağ hava yastığıda olanını aldım deyince adam kahroldu. gidenler parayla ölçülmüyor.allah rahmet eylesin.aman ihmal etmeyin..

ffmsahin zigana dagın dan daha kotu yerlerde ucurum kenarlarında araba kullandım. direksiyonum iyidir. bende evliyim. esim ogretmen ve bir kızım var. her zaman emniyet kemeri takarım. esimide eger cocuk varsa arkada oturtururum. anlattıgın olay ı biraz kendime benzettim ve üzüldüm. ne kadar kendime güvensemde arabaya ve yola guvenmiyorum. eskisi gibi hızlı kullanmıyorum.

zigana gibi daha nice yollardan indim cıktım hic fren sıkıntım olmadı. hele su lastikleri degisince fren kalitesi arttı gibi...

• quote:

Orjinalden alıntı: ihsan1987

Bir ay önce şöyle bir şeyle karşılaştım.Düz yolda 2. vites gidiyorum arabadan kaldır kuldur carpma sesleri geldi.Arkama baktığımda büyük bir taş düştü yere.Tekerin iç kısmının içine giripde düşmüş olabilirmi.Bazen köy yolunada gidiyorum.

Demin gelirken hafif müzik açıktı tam olarak duyamadım ama hemen hemen yukarıda yazdığım olaya benzer bir ses duydum.Yolda birşeyide ezmedim.O ses çıktıgı zaman yoldan yürüyen 2 kişi aracıma baktı yani onlarda duymuş olmalı bu sesi.bu sefer geri döndüm taş fln bulamadım bu ses neydi anlayamadım.

bence o taş çamurluğun iç kısmında küçük taşları ve çamurları toplayan bir çukur var oraya düşmüştür. biraz büyük olduğu için de zamanla çamurluğa yapıştığı yerden koptu ve tekere sürtmeye başladı.tahminim.hareket edince de çamurluğu zorlayarak yere düştü.

• quote:

Orjinalden alıntı: ozden61

quote:

zigana dağından aşağıya trabzona gittim 2 kez. sonuncuda başıma gelenler...

yaptılar..

ffmsahin zigana dagın dan daha kotu yerlerde ucurum kenarlarında araba kullandım. direksiyonum iyidir. bende evliyim. esim ogretmen ve bir kızım var. her zaman emniyet kemeri takarım. esimide eger cocuk varsa arkada oturtururum. anlattıgın olay ı biraz kendime benzettim ve üzüldüm. ne kadar kendime güvensemde arabaya ve yola guvenmiyorum. eskisi gibi hızlı kullanmıyorum.

zigana gibi daha nice yollardan indim cıktım hic fren sıkıntım olmadı. hele su lastikleri degisince fren kalitesi arttı gibi...

2 yıldır bende kış girince lassa snoways2leri takıyorum, farkın farkındayım.. lastikler eskisin diye yazın kumhoları takıyorum 34000km oldu eskimiyor meretler de yenisini alayım.

• quote:

Orjinalden alıntı: çölfırtınası

Arkadaşlar merhaba; Ben 2007 model Getz sahibiyim ve aracımı sıfır km aldım 1,5 yıl oldu gayette memnunum. Şimdi sizlere sorum şu olucak; Hyundaı kaporta olarak zayıftır, kaza esnasında hasarı çok oluyor diye duyumlar alıyorum, sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar..

hasarı olsada parçası ucuz..yaşadım gördüm..teknik servis ağı ve parça sıkıntısı yok. yerli üretim parçası istanbul tuzla ilçesinde hyundai assan fabrikasında üretiliyor gittim gördüm..

bugün alacağın bir parçanın fiat marka olanı 20 ytl ise hyundayi 30 peugeot 60 ford 90 honda 100 ytl. seç beğen..örnek verdim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Capiton_

Arkadaşlar bende 2006 model yeni kasa getz var. 2006da alındı araç. Yaklaşık 1.5 yıl normal müzik tesisatı vardı. Sonradan jbl 75.2 amfi jbl gt5 subwoofer ve pioneer 6950 tesisat aldım ve kurdurdum. 6 ay'dır aracımda ve devamlı kullanıyorum. Durduğu yerde ve çalışmadığında müzik dinlemiyorum çalıştırdığımda veya yola çıktığımda dinliyorum. Ancak son 3 haftadır bir olaydır gidiyo. Ses 62ye kadar açılıyor bende 30 filan yaptığımda sert bass çalarken tık diye amfi korumaya geçiyor ve yine düzelip aynı şey oluyor. Tesisatçıya götürdüm ayarllarından dedi. Düzeltti ama yüksek seslerde yine yaptı. Servis akünün bitmek üzere olduğunu söyledi. 2 yılda 55 amper akü biter mi?. Sizin aküleriniz ne kadar zaman gitti veya ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?...

benimki sürekli müzik açtığım halde ve araçta alarm olduğu halde sis farları da var olduğu halde 29.aydayım daha akü bitme durumuna gelmedi. biraz düşme var ilk zamana göre ama basınca çalışıyor. inşallah da böyle devam eder.

• quote:

bu daha güzel geldi bana

http://www.kormetal.com/dizayn/jantdetay.asp?wheel_ID=56

ve bu

http://www.kormetal.com/dizayn/jantdetay.asp?wheel_ID=46

valla jantları aldım artık

• ffsahin lastiklerini eskitmek istiyorsan gel trabzona benim sürdügüm yerlerde kullan. ben 32000 de degistim lastikleri.
  • bende gündüz far açık giderim 2006 mayıs ta aldım akü sorunum yok.

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Capiton_

Arkadaşlar bende 2006 model yeni kasa getz var. 2006da alındı araç. Yaklaşık 1.5 yıl normal müzik tesisatı vardı. Sonradan jbl 75.2 amfi jbl gt5 subwoofer ve pioneer 6950 tesisat aldım ve kurdurdum. 6 ay'dır aracımda ve devamlı kullanıyorum. Durduğu yerde ve çalışmadığında müzik dinlemiyorum çalıştırdığımda veya yola çıktığımda dinliyorum. Ancak son 3 haftadır bir olaydır gidiyo. Ses 62ye kadar açılıyor bende 30 filan yaptığımda sert bass çalarken tık diye amfi korumaya geçiyor ve yine düzelip aynı şey oluyor. Tesisatçıya götürdüm ayarllarından dedi. Düzeltti ama yüksek seslerde yine yaptı. Servis akünün bitmek üzere olduğunu söyledi. 2 yılda 55 amper akü biter mi?. Sizin aküleriniz ne kadar zaman gitti veya ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?...

benimki sürekli müzik açtığım halde ve araçta alarm olduğu halde sis farları da var olduğu halde 29.aydayım daha akü bitme durumuna gelmedi. biraz düşme var ilk zamana göre ama basınca çalışıyor. inşallah da böyle devam eder.

• getzlerin boya garantisi kaç yıl arkadaşlar benim aracın kapı açma yerlerinin az üstündeki boyalar soyulmaya başladıda 2005 model getz yakında fotolarını çekip buraya koyucam.
  • arkadaşlar herkese selamlar..hayırlı ramazanlar..

benim bir sorum olacaktı...yaklaşık 6aydır askerdeydim daha dün akşam döndüm..araba yı ben hiç kullanmadım bu yüzden kullanan da olmadı..bizimkilerin ehliyeti olmadığından ötürü onlarda kullanamadılar..yanlız ben gitmeden komşumuza tembihlemiştim arada bir çıkar tur at die..fakat şöle bir sorun olmuş..arada bir aküsü bitiyormuş kendi arabalarından şarj edip dolduruyorlarmış..hatta ben gelecem die babam arabayı yıkatmaya götürürken arkadaşla, gene bitik bulmuş gene şrj etmişler..ben bugün bakayım dediğimde ise gene araba çalışmadı...

ben arabamı çok fazla kullanan birisi değildim askere gitmeden önce...hatta kışın garajdan 3 hafta hiç çıkarmadığım oldu..ama tık dememişti..acaba bu sorunu neden devamlı yapıyor..arabam 2005 model eski kasa getz 1.3gls..fikri olan varsa yazarsa çok sevinirim...

birde arabanın 30.000km lik bakımı geldi..biraz geçmiş km olarakta...acaba akü için buradaki araba tamircilerinden yeni bir akü temin etmelimiyim yoksa servise götürdüğüm zaman tekrar bir şekilde aküyü şarj ettirip,,servistemi değiştireyim??hangisi daha doğru olur...birde 30.000km bakım ücretinden haberi olan varmı???

tşkler..

• akün zayıflamış olabilir yada forumdaki bi arkadaşın başına geldiği gibi benzin filtresinin ordaki bi contadan kaynaklanabilir

servise bi göster ölçsünler akünü

eğer zayıfsa iyi bi akü al piyasadan mutlu vs
  • ffmsahin,
    sana hayranım,
    ayda bir foruma uğruyorsun,
    ama bütün forumu takip edebiliyorsun,
    bravo sana,

bu arada frenlere dikkat et ihmal etme
  • arkadaşlar slm...

getz için arabam.com daki fabrika verileri doğru değil dimi?

çünkü test tüketimi için 7.2lt/100km diyo...bi yanlışlık mı var?yoksa bu ş.içi ş.dışı ortalaması mıdır?

nedir yani?benim aracım yaklaşık olarak 10lt yakıyo 100kmde...bilgilendirirseniz sevinirim...

saygılar...
  • Dizel getz'im şehiriçinde 6.9 ile 7.2 lt arasında değişen değerlerde yakıyor.
  • 
Sayfa: önceki 732733734735736
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.