Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (688. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 686687688689690
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ozden61

bende en son 850 yaptım. ihg70 in nasıl araba kullandığını merak ettim.

sakin, sakin...

Öncelikle benim güzergahım çok rahat. Evim İstanbul'un 15 km dışında. Evden çıktım mı nerdeyse 20 km frene basmadan gidiyorum. Gereksiz yere gaza da frene de abanmam. 200 metre ileride trafik ışığının yeşil lambası yanıp sönüyorsa o ışığı emniyetle geçemeyeceğim bellidir (ki bunu bile bile hala tam gaz gidenleri ve sert fren yaparak duranları görüyorum) çekerim ayağımı gazdan, araba kendi kendine yavaşlayarak gider oraya. Aşağı doğru meyilli yollarda gazdan çekerim ayağımı, araba yavaşlayacak olursa ara ara ufak basışlarla arabanın hızını korurum. Nasıl olsa yokuş aşağı diye basayım da hızlı gideyim diye düşünmem. Akan trafik hızında giderim, ne yavaş ne süratli. Gereksiz yere beni yavaşlatmayacaksa önümdekileri sollamam. Sollamak için gaza abanmak gerekir. Gençken çok yapardım Diyelimki 100'le gidiyorum, önümde 90-95'le giden biri var. Onu solluyordum. Tabi bunu yapmak için epey bir gaza basmanız gerekiyor, hızınızı 110-120'ye çıkarmak gerekiyor. Sollarsın onu, yavaş yavaş geride bırakırsın. Hooop 300 metre ileride ışık var, durursun. O solladığın araba 10 saniye sonra tin tin yanına gelir ve o da durur. Eeee, ne anladım ben bu işten?

Yani bunun gibi bir sürü gereksiz iş var. Sana hiç bir şekilde faydası olmayan, senin de başkalarının da güvenliğini tehlikeye atan, lüzumsuz işler. Buradaki arkadaşların çoğu genç ve bir arabaya sahip olmanın hevesi ve heyecanı ile dolaşıp duruyorlar yollarda. Benim artık yaş 40'a dayandı. 20 yıllık tecrübe ile yollarda ne yapmam ne yapmamam konusunda epey şey öğrendim. Allah'a şükür ki bu tecrübeleri başıma bir felaket gelmeden ve beden sağlığımı kaybetmeden edindim.

Trafikte ne kadar sakin olursanız o kadar rahat edersiniz. Yakıt tasarrufu ise bonus gibi bir şey olur ve kendiliğinden gelir.

edit: kelime hataları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 20 Mayıs 2008; 19:50:35 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

quote:

Orjinalden alıntı: ozden61

bende en son 850 yaptım. ihg70 in nasıl araba kullandığını merak ettim.

sakin, sakin...

Öncelikle benim güzergahım çok rahat. Evim İstanbul'un 15 km dışında. Evden çıktım mı nerdeyse 20 km frene basmadan gidiyorum. Gereksiz yere gaza da frene de abanmam. 200 metre ileride trafik ışığının yeşil lambası yanıp sönüyorsa o ışığı emniyetle geçemeyeceğim bellidir (ki bunu bile bile hala tam gaz gidenleri ve sert fren yaparak duranları görüyorum) çekerim ayağımı gazdan, araba kendi kendine yavaşlayarak gider oraya. Aşağı doğru meyilli yollarda gazdan çekerim ayağımı, araba yavaşlayacak olursa ara ara ufak basışlarla arabanın hızını korurum. Nasıl olsa yokuş aşağı diye basayım da hızlı gideyim diye düşünmem. Akan trafik hızında giderim, ne yavaş ne süratli. Gereksiz yere beni yavaşlatmayacaksa önümdekileri sollamam. Sollamak için gaza abanmak gerekir. Gençken çok yapardım Diyelimki 100'le gidiyorum, önümde 90-95'le giden biri var. Onu solluyordum. Tabi bunu yapmak için epey bir gaza basmanız gerekiyor, hızınızı 110-120'ye çıkarmak gerekiyor. Sollarsın onu, yavaş yavaş geride bırakırsın. Hooop 300 metre ileride ışık var, durursun. O solladığın araba 10 saniye sonra tin tin yanına gelir ve o da durur. Eeee, ne anladım ben bu işten?

Yani bunun gibi bir sürü gereksiz iş var. Sana hiç bir şekilde faydası olmayan, senin de başkalarının da güvenliğini tehlikeye atan, lüzumsuz işler. Buradaki arkadaşların çoğu genç ve bir arabaya sahip olmanın hevesi ve heyecanı ile dolaşıp duruyorlar yollarda. Benim artık yaş 40'a dayandı. 20 yıllık tecrübe ile yollarda ne yapmam ne yapmamam konusunda epey şey öğrendim. Allah'a şükür ki bu tecrübeleri başıma bir felaket gelmeden ve beden sağlığımı kaybetmeden edindim.

Trafikte ne kadar sakin olursanız o kadar rahat edersiniz. Yakıt tasarrufu ise bonus gibi bir şey olur ve kendiliğinden gelir.

edit: kelime hataları

bukonuda sanırım şanslısınız,
    ben izmit içinde kullanıyorum zaten 12 kmlik gittiğim yolda 7 tane ışık var ve yol sadece 2 şerit, bunun akşam geri dönüşüde var,
    sağ şerit tamamen kamyon ve dolmuş dolu sağdan gitsen olmuyor 50 60 la gitmek gerekiyor sol şeride girip 90 la bile gitsen adamı yiyolar 120 ile gitsen araç hızlanana kadar ışık geliyor bir şerit daha olsa çok iyi olacak anlaşılan,

hocam size bir soru soracam aracı ekonomi olsun diye hangi viteste ve kaç devirde kullanıyorsunuz genelde

• ihg70 tecrübe ve yaş önemli bi faktör gerçekten.ben 22 yaşımdayım.yolda sinirlenmemle tokatladığım kaliteli arabaların haddi hesabı yok ama böyle yapınca da göstergede aynı şekilde düşüyor o zaman

EĞİTİM ŞART
  • dün karabükten gelirken 120-165 arası geldim otobanda
    giderken 110 la felan gidince iyiydi ama dönerken yolda sabredemeyip basınca yakıtta durum değişiyor,
    ama şunu söyleyeyim bizim dizel getzler benzinli 1.6 araçları rampada rahat geçiyor sanırım dizelin tork farkı
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuci

...

hocam size bir soru soracam aracı ekonomi olsun diye hangi viteste ve kaç devirde kullanıyorsunuz genelde

2100 devirde gitmeye çalışırım.
    1800-2500 bandında giderim %90 olarak.
    Bu bandın dışına çıkma eğiliminde vites büyültür veya küçültürüm.
    Tabiki gözüm devir saatinde değil sürekli. Bir insan sürekli aynı arabayı kullanınca hangi viteste hangi devirde kaç km gittiğine kısa sürede alışıyor insan. Elim ayağım benim kontrolüm dışında otomatik hallediyor herşeyi.
  • teşekkürler,
    tecrübelerinize göre kullandığınız araçta 4.vites 70 km demi yoksa 5.vites 90 km demi araç daha ekonomik oluyor,
    yani yol boşken hangi hızlarda gitmek daha mantıklı
  • quote:

dün karabükten gelirken 120-165 arası geldim otobanda
    giderken 110 la felan gidince iyiydi ama dönerken yolda sabredemeyip basınca yakıtta durum değişiyor,
    ama şunu söyleyeyim bizim dizel getzler benzinli 1.6 araçları rampada rahat geçiyor sanırım dizelin tork farkı

kesinlikle

düzlükte beni geçerken arabama burun kıvıranları yokuş içinde boy boy geçmenin tadı düşünülemez,ancak yaşanılır.. 90-100 arası gittiğim için geçen çok oluyor...kim uyuyorki kurala...
  • quote:

teşekkürler,
    tecrübelerinize göre kullandığınız araçta 4.vites 70 km demi yoksa 5.vites 90 km demi araç daha ekonomik oluyor,
    yani yol boşken hangi hızlarda gitmek daha mantıklı

Gariptir bu dizel Getz'lerde (eğer sadece benimkinde değilse) 4.vites aracın en güçlü çektiği ve en az yaktığı vites. 90'ın üzerine çıkmayacaksam kolay kolay 5.vitese geçmem.
  • ben de bütün arkadaşlarıma söylüyorum ama kimseyi inandıramıyorum,
    olurmu öyle şey araç en yüksek viteste en az yakar diyor herkes bende öyle biliyorum ama benim araç 4.viteste ölçümlerine göre daha
    az yakıyor sanki..
    acaba elinde bu dizel getzlerin yakıt eğrisine ait grafik felan olan varmı?
  • yav hyundai bahar kampanyası falan yapcakmı yine bilgisi olan varmı varsa ne zaman yapılcak bu arada forumda daha önce yapılan testlerde dizellerin 4. vites 90 km ve 5. vites 120 kmde en az yakıt harcadıkları gözlemlendi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _By_BoSs_ -- 20 Mayıs 2008; 23:57:12 >
  • 4. viteste 70 az yakmasının bi sebebi de düşük hızdaki rüzgar direnci de az oluyor.ne kadar hızlanırsanız o kadar çok yakarsınız.aslında 5. vites 90 km stabil hızda yol ve zaman ikilisini dengelediği için de tercih sebebidir
  • 90 km ye bağlayın öyle gidin arkadaşlar.Olabilir 70le daha az yakabilir amma 70le trafiği altüst etmeyelim.90 iyidir iyyii 6.1 yakıyom sakin kullanıyom...Herkese saygılar..
  • quote:

Getz'le, bir depo eurodizel ile 1000 km yaptım en sonunda

45 litre ile tam 1002 km
    Bunun 500 km'si İstanbul'da, 500 km'si şehir dışında (çanakkale-assos).
    Ortalama sürat 100-110 km.
    2 yetişkin, 1 çocuk ve bavullar.

45 litre (140 YTL)

14 kuruş/km
    veya

4,5 lit/100 km

valla bizde arkadaşlarla 2 gün çanakkaledeydik

ama benim araçla gitmedik

arkadaşın tüplü laguna ve 1.4 dizel ford fusion

burdan gelibolu 320km ve yakılan mazot ve tüp bedeli 39 lira

şehitlik turu vs taklaşık 210km yaptık 2 günde yine yakılan tüp ve mazot 39 lira tuttu

yani tüplü laguna ve fusion aynı paray ıyaktı

araçlar 4er kişi ve bagajları vardı

135 bin liraya denk geliyor taklaşık şehir duışı tüketimleri

• quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels

quote:

Getz'le, bir depo eurodizel ile 1000 km yaptım en sonunda

45 litre ile tam 1002 km
    Bunun 500 km'si İstanbul'da, 500 km'si şehir dışında (çanakkale-assos).
    Ortalama sürat 100-110 km.
    2 yetişkin, 1 çocuk ve bavullar.

45 litre (140 YTL)

14 kuruş/km
    veya

4,5 lit/100 km

valla bizde arkadaşlarla 2 gün çanakkaledeydik

ama benim araçla gitmedik

arkadaşın tüplü laguna ve 1.4 dizel ford fusion

burdan gelibolu 320km ve yakılan mazot ve tüp bedeli 39 lira

şehitlik turu vs taklaşık 210km yaptık 2 günde yine yakılan tüp ve mazot 39 lira tuttu

yani tüplü laguna ve fusion aynı paray ıyaktı

araçlar 4er kişi ve bagajları vardı

135 bin liraya denk geliyor taklaşık şehir duışı tüketimleri

Vallahi yazık ne durumdayız.1.4 motorlu ufacık arabayla 2000 motor araba aynı yakacaklar deseler gülerdim.

• lagunanın sahibi arkadaş az önce aradı beni

dönüşte geliboludaki shellden arabaları fulleyip gelmiştik

ve otobandan geldik

gidişe göre daha hızlı idik

100-130 arası hızla geldik

370kmde 43 liralık tüp yakmış

dizelden ses yok

bakalım o ne yaktı
  • arkadaslar arac 40 bıne geldı uzerındekı lastıkler hala orj ama artık yolu tutmuyo gıbı gelıyo bana ve benımde agresım kullanısımı goz onune alırsak lastıkler artık bıtmıs ve yenısını almamız gerektıgını soyleyebılırmıyız
  • bana tavsıye edecegınız uygun ve guzel bı lastık varmı bu sekılde guvenlı yolculuk yapamadıgımı dusunuyorum
  • uygun ve güzel lastik diye bişey yok

geçen hafta 2 arkadaşın aracına h serisi nokian aldık

gerçekten güzel lastikler ama bayileri 5 para etmez

130 lira istedi benden

uygun bulursan iyi bi tercih olur

yada gidip michelin energy saver yada brg er300 al bence
  • ıyıde tanesımı 130 lira o fıyatlara sızınde dedıgınız gıbı mıchelın brıstone falan var

kumho falan alsam
  • quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels

lagunanın sahibi arkadaş az önce aradı beni

dönüşte geliboludaki shellden arabaları fulleyip gelmiştik

ve otobandan geldik

gidişe göre daha hızlı idik

100-130 arası hızla geldik

370kmde 43 liralık tüp yakmış

dizelden ses yok

bakalım o ne yaktı

370 km de 43 liralık tüp oda 23,8 litre lpg demek
    yani 100 kmde 6,4 lt LPG yakıyor demek
    arkadaşın bu hesaplamayı nasıl yapıyor merak ettim şimdi
  • 
Sayfa: önceki 686687688689690
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.