Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1517. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15151516151715181519
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende bayramda 2 kez ankara-k.kale gıdıp geldım toplamda 300km yakın yol yaptım
    2.gidişimde şunun farkına vardım araç 3. vitese geçişte cırtt lattıgının farkına vardım onu gösterecem
    dunde dönüş yolunda arıza lanbası yandı
    tatıl öncesı umarım buyuk bır sorun yoktur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • aktuz A kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.
  • Özgür Geo kullanıcısına yanıt
    triger zincir değişimini 1000 tl den aşağı yapmazlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: acent

triger zincir değişimini 1000 tl den aşağı yapmazlar

yanlış,

triger kayışını ve tüm bakımları benim usta 550'ya yapıyor. servisler 1300'ten aşağı yapmaz onlar soyguncu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power-pc -- 20 Temmuz 2015; 17:39:01 >
  • Arkadaşlar park cezası geldi,
    İnternet vergi dairesinde görünmüyor,
    Bende, beyanlı trafik cezası ödeme bölümüne bilgileri manuel yazarak ödedim,
    Daha önce internetten bu şekilde ödeme yapan oldumu ?
    Dekontu çıktı aldım bir vergi dairesine gidip kontrol ettirsem mi diyorum,
    Yoksa boşuna mı gitmiş olurum ?
    Hala oğluna emanet vermiş aracı o yemiş cezayı onun karttan ödedim de
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayramses

Arkadaşlar park cezası geldi,
    İnternet vergi dairesinde görünmüyor,
    Bende, beyanlı trafik cezası ödeme bölümüne bilgileri manuel yazarak ödedim,
    Daha önce internetten bu şekilde ödeme yapan oldumu ?
    Dekontu çıktı aldım bir vergi dairesine gidip kontrol ettirsem mi diyorum,
    Yoksa boşuna mı gitmiş olurum ?
    Hala oğluna emanet vermiş aracı o yemiş cezayı onun karttan ödedim de

Gitmene gerek yok hocam. Ama dekontu aracı satsan bile sakla :) Bir gün beliriveriyor ceza bir yerlerde. Dekont yoksa alıyorlar yine :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle teşekkür ederim,
    Dekontu mutlaka saklayacağım,
    Ama kafama bir şey takıldı aktuz hocam,
    Aracı sattıktan sonra bile karşımıza çıkabilir mi?
    Söylemesen belki aracı sattım nasıl olsa deyip atardım dekontu,
    Eee ne yapcaz bu durumda kaç sene saklayacağız ki,
    Ömürlük olarak arşivimizde duracak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayramses

Öncelikle teşekkür ederim,
    Dekontu mutlaka saklayacağım,
    Ama kafama bir şey takıldı aktuz hocam,
    Aracı sattıktan sonra bile karşımıza çıkabilir mi?
    Söylemesen belki aracı sattım nasıl olsa deyip atardım dekontu,
    Eee ne yapcaz bu durumda kaç sene saklayacağız ki,
    Ömürlük olarak arşivimizde duracak mı?

Devlete yaptığın her ödemenin, özellikle de vergi ve cezaların makbuzunu ömür boyu saklayacaksın hocam. Olur da cezasıyla tekrar ödersem öderim diyorsan saklamayabilirsin. Benim gördüğüm bildiğim bu :)

Başıma şöyle bir şey geldi. Aracı alırken sahibine trafik cezası çıktı, ödemiş olduğu bir cezaymış ve makbuzunu ibraz etti, neyse düzeltildi.

Ben bir yıl bindim, yine eski sahibi adına bir ceza geldi, bilgilendirdim, tekrar düzelttiler.

Ben aracı sattım, bir yıl sonra internet bankacılığı arayüzünden plakasını sorgulattım, yine farklı bir tutarda ceza görünüyor ve yine en eski sahibi adına.

Aslında böyle bir borç veya ceza yok ama sistem hatası ve her durumda sizden makbuz isterler.

Ben bu durumlarla karşılaşmamak adına ödemeleri online bankacılıktan yapıyorum, oradan her istediğimde makbuz alabiliyorum. Lazım olursa ibraz ederim.

Yine babam emekli olurken prim ödeme kayıtlarında hata olduğunu düşündüler ve babamdan tüm makbuzları istemişlerdi. İyi ki saklamış da sorun yaşamadı..

• Arkadaşlar geçen hafta aracımı satarak, maalesef aranızdan ayrıldım. 2007 1.5 vgt aracım vardı, özellikle rölantide çalışırken bariz bi şekilde bir tıkırtı geliyordu araçtan. Sanayide zincir setinde sıkıntı olduğu ve değişmesi gerektiği söylendi, toplamda 1000tl ye yakın bir masraf çıkardı yani. Hal böyle olunca ben de satma kararı aldım. Araç 147 bindeydi, alan arkadaşla birlikte experte gittik, tüm parçaları orijinal çıktı, fakat performans testine sokamadık zincir sorunlu olduğu için. O haliyle 22.500'e verdik aracı. Saolsun bana zarar ettirmedi, 2 sene boyunca bir kere sanayiye gitmeden gezdik, en az 15-20bin uzun yol da yaptık, kendinden çok daha üst modelleri de az rezil etmedik :) . Ayrılmak biraz zor oldu anlayacağınız. Ancak burdan özellikle dizel getz kullanıcısı arkadaşlara zincir setlerini sürekli kontrol etmelerini ve araçtan gelen en ufak bir seste dahi bir ustaya göstermelerini söylüyorum, zira zincir setinin orijinali bin lira, fakat kopması ya da fazla gerip diş atması sonucu açacağı hasar 3-4bin tl yi bulabiliyormuş. Herkese hayırlı forumlar dilerim.

• BALCY kullanıcısına yanıt
    ben triger kayışının koptuğunu duydumda triger zincirinin koptuğunu hiç duymadım. en az 200bin km kullanılabilir.
  • balcy arabani sattigin kisinin bi yakini ayni arabadan almak isterse bende 2008 dizel 94 binde var.. 22ye bile veririm. aldigimdan bu yana ben de sanayiye gitmedim hic ve parcalarim da orjinal..
  • quote:

Orijinalden alıntı: acent

ben triger kayışının koptuğunu duydumda triger zincirinin koptuğunu hiç duymadım. en az 200bin km kullanılabilir.

Valla expertteki usta tam olarak bi kopmadan bahsetmedi zaten. Zincirin fazla gerilmesinden dolayı, zorlama olur siz de o haliyle tekrar çalıştırırsanız masraf 3-4 katına çıkar dedi. Kopar kopmaz bi bilgim yok yani.
  • bayramses kullanıcısına yanıt
    Hocam bende bı tane beyanlı ödedım sorun olmadı
    Bılgı ve numaraları doğru gırın sorun çıkmaz.
    Hatta geçenlerde gelen bı cezamı ödmedim ve iptalınıde istedım.

+arkadaşlar benım şancumanda senkromeç dişlisinin biri aşınmış bugün 3ustaya götürdüm üçündede aynı taşhıs
    Şanzuman inip açılıp parça değişip tekrar takılıcak
    400tl cıvarı bı masraf gözüküyor yarın götürsem sabah bakalım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurmaurer

balcy arabani sattigin kisinin bi yakini ayni arabadan almak isterse bende 2008 dizel 94 binde var.. 22ye bile veririm. aldigimdan bu yana ben de sanayiye gitmedim hic ve parcalarim da orjinal..

Sattığım kişiyi ben de tanımıyorum dostum ama antalya'da çok güzel piyasası var bizim aracın. Ben bu haliyle 3 günde sattım, buyur gel burda sat. 23e bile satabilirsin.
  • Merhabalar arkadaşlar :)
    Öncelikle herkesin geçmiş bayramını tebrik ederim.
    Epeydir buraya uğrayamadım baya çok yazı yazılmış güzel paylaşımlar olmuş.
    Aramıza yeni katılan arkadaşlar da olmuş. Hepsine hoşgeldiniz diyorum, araçlarını kazasız arızasız problemsiz güle güle kullansınlar inşallah.

Aracı aldığım mart ayından beri yaklaşık 2000km yapmışım. Bu yolu şimdiye kadar hep İstanbul içinde yapmıştım. Ve ortalamam 6,5-7,0 aralığında oluyordu. Bu bayramda ilk defa şehir dışına çıktım Bursa'ya gittim ve ortalamam 5,5'lara kadar düştü. İlk şehirlerarası deneyimimi de böylece yapmış oldum. Kazasız belasız gittik geldik çok şükür :)

Bazı arkadaşlar trafik cezalarından bahsetmiş. Kurallara ve hızlara dikkat ettim ama yine de belli olmaz diye kontrol ettim bişey görünmüyor. İnşallah sonradan bişey çıkmaz. Trafik cezalarından nefret ediyorum :p
  • Teşekkür ederim aktuz ve mnr hocam.

Settar_Han hocam ben aslında dikkatliyimdir,kural ihlalide yapmam ama bu üçüncü cezam ne kısmetsizim ya,

1. gelen ceza: yanlış geldi, başka cezayı bana yazmışlar, itiraz ettim iptal oldu.
    2. gelen ceza: hiç olmayan yere radar koymuşlar geldi beni buldu,
    Onca yıl 100ün üstünde oralarda yol gidenler ceza yemedi, şile otoyolunda 93 le hız cezası yedim ödedim.
    3. gelen ceza: aracı emanet hala oğluna verdim hemen yasak parktan yemiş cezayı, onun karttan ödedim.

1 sefer de üsturuplu bir ceza gelsin kapıma da, hak etmişim deyip ödeyim yaww
    İnşallah gelmez sana ceza falan gıcık bir durum gerçekten :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayramses -- 22 Temmuz 2015; 12:43:30 >

• Ehhehh hakkaten ilginç cezalar yemişsin bayramses ne diyek geçmiş olsun.. aracımız varsa bunlar da işin tuzu biberi oluyor işte

Bayramda çevre illerden Bursa'ya gelenlerden ceza yiyenler olmuş, anlatıyorlardı biz gülüyorduk. İçimden "inşallah dönüşte bize denk gelmez öyle şeyler" diye de dua ediyordum
    Allah kaza bela vermesin de gerisi hallolur bişekilde

• Geçmiş mesajlarda okuduğumda anladımki araçların bakımları konusunda birçok kişinin kafası karışık. Özellikle de yeni araç alan arkadaşlar nerede kime ne zaman bakım yaptırması gerektiğini ve en önemlisi de bunun kaça malolacağı konusunda kafaları karışık ki bu gayet normal :)

Benim yaptığım tesbitlere göre "kaza ve arıza dışında" rutin araç bakımları 4 farklı şekilde yapılabiliyor.

1-Yetkili Servisler: Evet belki resmî, en ayrıntılı ve en sağlam bakım yetkili servislerde yapılanıdır ama maalesef bu konuda insanların kötü tecrübeleri var. Gereksiz parçaların değiştirilmesi, orjinal parça fiyatlarının ve işçiliğin yüksek olması ve bunun gibi bazı olumsuz davranışlar insanları yetkili servislere gitmeye korkutuyor. Yetkili servisler "aracın üreticisi biziz, en iyi bakımı biz biliriz biz yaparız" anlayışıyla hareket ettiklerinden bu yaşanılan sıkıntıları çözmeye de pek yanaşmıyorlar. Sinek avlamaya devam Fiyat olarak da her yıl yayınlanan sabit bir bakım fiyatı vardır. Ama yapılan bakımda değişen parça ve işçilik artarsa fiyat da yükselir.

2-Kurumsal Özel Servisler: Aslında özel servis gibiler ama kurumsallaştıklarından ve şube açarak yaygınlaştıklarından diğer bireysel özel servislerden bir adım öndeler. Ben hiç gitmedim ama gidenler memnun. Ayrıntılı bakım yapıp artı bunun dökümanını listeleyerek faturalandırmaları artıları. Aracın neresine bakılmış, hangi parçası değişmiş biliyorsunuz. Artı yanlış bilmiyorsam değişmesi gereken parçayı dışarıdan da temin edip götürüp değiştirtebiliyorsunuz. Bu servislere örnek olarak Bosch servisini söyleyebilirim. Başka bu tür özel servis varmı bilmiyorum açıkçası. Bilenler yazsın. Fiyatları yetkili servislere göre daha uygundur ve önceden toplam ödeyeceğiniz bedeli bilirsiniz. Bazen kampanyalar yaparlar takip edip faydalanılabilir.

3-Bireysel Özel Servisler: Genellikle oto sanayi siteleri ve benzeri yerlerde bireysel olarak açılmış tek şubesi olan özel servislerdir. Sağlam tecrübeli bir ustaya rastlarsanız çok iyi. İçiniz rahat bir şekilde ve uygun bir fiyata bakımınızı yaptırabilirsiniz. Genelde bu tür yerlere başka müşterilerin tavsiyesiyle gidilir. Ama her ne şekilde giderseniz gidin bu tür yerlerde bakım süresince aracınızın başında bulunun ve ne yapıldığını görün. Ben bi arkadaş tavsiyesiyle gittim, yıllardır bizim ustamızdır iyi ustadır dediler, belki öyledir işçiliği falan ama (aracı sabah işe giderken bıraktım) aracı akşam almaya gittiğimde neresine ne yapıldı diye birkaç şey sormak istedim üstünkörü bişeyler söyledi, yapılması gerekenler yapıldı falan dedi. Neresine ne yapıldı, neresine bakıldı kontrol edildi öğrenemedim. Filtreler, motor yağı falan değişmiş olabilir ama onun dışında mesela motorun genel durumuna bakıldımı, lastikler kontrol edildimi, akü ne durumda, bujiler, frenler ve diğer elektronik sistemler kontrol edildimi merak ediyorum ve maalesef bi cevap alamadım.

4-Kendi Kendine Bakım: Evet bu işin belki en ucuz yolu bu yoldur. Kendiniz yapabiliyorsanız veya bu işlerden anlayan tanıdığınız bir usta arkadaşınız varsa değişmesi gereken yağ filtre vb. ürünleri dışarıdan temin edip bu işi sıfır işçilikle yapabilirsiniz Ama bu tabi en "boş" bakım olur ki risklidir de. Tamamen sizin veya ustanızın tecrübenize kalmış bi durumdur.

Son olarak bi de oto eksper servisleri vardır ama onlar bakımdan daha çok "durum analizi" yaparlar. Bilmiyorum belki de bakım da yapıyorlardır. Benim bildiğim daha çok araç al-sat işlemlerinde veya aracının mevcut durumunu öğrenmek isteyenler durum tesbiti yaptırırlar.

Bu yazdıklarım benim 3-4 aylık tesbitlerimdir arkadaşlar. Yanlış veya eksik anlatmışsam doğrusunu bilenler lütfen doğrusunu yazsın biz de bilelim.

• Arkadaşlar bugün şanzıman daki arizayi yaptırdım.3-4 te cirttlama meydana gelmişti.
    Sabah 8:30 gittim 4 te bitti.
    250 TL işçilik 40 TL ivirzivir
    200 TL parça sekromeç set ve rulman.
    Klima gazın eksikmis 50 TL ona verdim.
    550 TL mal oldu.
    Sürpriz bi arizaydi.
    Şuan şanzıman yağ gibi oldu.

Arıza işigim yanmıştı oda egrden miş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar,
    Böyle bir yer buldum expretiz yapan,

http://www.drekspertiz.com/otoekspertiz.html

Linke tıklayıp bakın sözde bu yazılan herşeyi kontrol edip bilgi veriyorlar,
    Aradım sordum fiyat standart 150tl imiş,
    Bakıma sokmadan önce böyle bir yere götürüp sonra bakıma soksak daha matıklı olmaz mı?
    En azından tespit ettikleri kısımlarıda yaptırırız,
    Hem işi sadece ustanın becerisine bırakmamış oluruz,
    Sizin fikriniz nedir acaba,
    Bu gibi yerler motor hakkında, boyalı yerler hakkında ve diğer hususlar hakkında sağlıklı bilgi verebilirler mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayramses -- 23 Temmuz 2015; 11:06:09 >
  • 
Sayfa: önceki 15151516151715181519
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.