Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1507. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15051506150715081509
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Diğer arkadaşlar yazmışlar ancak başka bir olasılığı da ben dile getireyim (başıma da geldi).

Sürücü kapısı içinde kapı otomatiği için motor bulunur (yan sanayi- çıkma 30 tl falan) buna çeşitli tellerle bağlantı yapılmıştır. İşte bu bağlantılar gevşemişse başınıza gelen durum söz konusu olabilir. Bende de oluyordu dur yaptırırım dur zaman yok derken bir gece yarısı - 300km yolun üstüne - kapı kapanmamaya başladı. Arıza bahsettiğim demiri tutan yerin esnemesinden ve gevşemesinden ileri gelmiş. Alakası yok gibi dursa da gece gece yaptırdım (arabayı kapatıp eve gidemiyordum delirdim) ve o gün bugündür arıza olmadı. Ancak birkaç seneye yine gevşer herhalde....

Aynaları belki de yağlamak bile sorununuzu çözebilir. malum sert bir kış geçirdik olabilir böyle şeyler. Ayna ayarı sonda değilse sağa-sola-yukarı aşağıya hareket etmeli, sürücü kapısının üstündeki switchden ayarlanıyor biliyorsunuz. (kontrol için yazdım)

Aracınız VGT dir. Hyundai'nin turbosunun ismi bu, aynı zamanda özelliğini de belirten bir isim. Değişken Geometrili Turbo...

Hayırlı olsun.. Güle güle kullanın...

• Detayli aciklayici cevaplariniz icin cok tesekkur ederim... en kisa zamanda o kapiyi sokup aynalari yagliycam...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grkmvsn

Bu sabah işe giderken ön camdaki buguyu 10 dk. çözemedim. Sinir oldum. Bezle silmek zorunda kaldım.

Bu işin ilmini bilen arkadaslar yardımcı olabilir mi ?

Az cok klimanın calısma prensibini biliyorum. Ön cama verdim havayı. Soguğa getirdim.
    Alt kısımda bulunan saga sola giden hava sirkulasyonunu yapan ibarede ortada duruyordu.

Bu arada üstüm ıslaktı ve dısardada sağlam yagmur yagıyordu.

Bi forumda okudum. Bagaj içindeki hava tahliye filtrelerinin değişmesi gibi bişey yazmıslar.

Internet de bu video var. Araç içi buğu çözmek için kristal kedi kumunu iki çorap içine koyarak aracın herhangi bir yerine koyuldugunda araç cami buğu yapmıyor. Pet Shop larda ya da internete bazı sitelerde satılıyor 3 lt si 8 liraya aldım aynen söylendiği gibi uyguladım sonuç harika. Cam içerden buğu yapmıyor. Öneririm.

• 10 gün kadar önce 2009 dizel 94000 km de getz aldım. ilk arabam olacağı için sormak istiyorum. nasıl bir bakım yaptırmak lazım araca. alım esnasında birkaç tanıdık ustaya gösterdik. aracın birkaç bir şeyine bakıp iyi dediler fakat ayrıntılı bir inceleme olmadı açıkçası. aracın önceki sahibi de hiçbir masrafının olmadığını yeni bakım yaptırdığından bahsetti fakat yine de emin olmak istiyorum. yetkili serviste komple bir bakım mı yaptırmak lazım? sanayide tanıdık ustalar da var. yetkili serviste aracın neyi var neyi yok baktırıp özele mi gitmek lazım? siz nasıl yapıyorsunuz ne tavsiye edersiniz?
  • Merhaba,

2008 model 28.000 km 1,4 doch hundai getz im var aracım kilometrede 0,50 krş yakıyor normal olmadıgını düşünüyorum bunun sebebi nedir ?

yakıtı nasıl düşüre bilirim? tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var.
  • Arkadaşlar döndüm dolaştım yeniden getz ile aranızdayım. 2006 1.5 crdi-vgt
    aracın ön takımlarını falan göstermem lazım ankarada, iyi bir rotçu tanıdıgınız var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zorba58

Arkadaşlar döndüm dolaştım yeniden getz ile aranızdayım. 2006 1.5 crdi-vgt
    aracın ön takımlarını falan göstermem lazım ankarada, iyi bir rotçu tanıdıgınız var mıdır?

Şaşmazda Herko lastiğin rotçusundan memnunum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: impreza_35

Merhaba,

2008 model 28.000 km 1,4 doch hundai getz im var aracım kilometrede 0,50 krş yakıyor normal olmadıgını düşünüyorum bunun sebebi nedir ?

yakıtı nasıl düşüre bilirim? tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var.

bana göre normal

getzler diğer araçlara göre fazla yakan bir araç

benim otomatik kışın 11.5 litrelere çıkıyordu

lpgde bile şuan 11 litrenin altına inmiyor şehir içinde

şehir dışı 7 litre yakıyor
  • JackDaniels kullanıcısına yanıt
    normal mi blmiyorum şahir içinde 10 litre 11 litre yakıyor uzun yolda cok test etmedm fakat en fazla 8 litreye düşüyor bana göre anormal bir araba neden cok yakıyor
    bulmam gerekiyor...
  • quote:

normal mi blmiyorum şahir içinde 10 litre 11 litre yakıyor uzun yolda cok test etmedm fakat en fazla 8 litreye düşüyor bana göre anormal bir araba neden cok yakıyor
    bulmam gerekiyor...

Ben 10 yil aradim bulamadim iyi sanslar

• Benim 2011 dizel,
    Şehir içi 5,5 litre yakıyor,
    Şehir dışı 4,5 litre yakıyor.
  • JackDaniels kullanıcısına yanıt
    umarım bulabilirim. şimdiye kadar en yüksek şehir içi 7 litre yakan arabalar kullandım 10 litre yakan arabayı ülke sınırları içine sokmamak gerek milli servetimize yazık :)
  • 4 vitesli otomatik şanzıman verimi % 90 civarıdır. Tork konvertör verimi de % 90 civarıdır. Yani şanzımanda % 20 civarı bir kayıp söz konusu. Manuel viteste kayıp % 3 civarıdır.

1.4 Hyundai getz manuel şehir dışı tüketimi 5.5 litre, Otomatik versiyonunda da 5.5 litre. Çünkü sabit hızlarda tork konverter kilidi devreye girip tork konvertörü devreden çıkarıyordur, kaybı azaltıyordur.

Fakat şehir içinde dur kalklarda Tork konvertöre fazla iş düşüyor.

Motor küçük olunca çok daha fazla iş düşüyor ve manuel vites için bile fabrika verisi 8.2 lt olan yüksek şehir içi yakıt tüketimi hem reel şartlar hem de otomatik vites yüzünden haliyle 10-12 litreyi buluyor. Fabrika verisi bile 9.2 litre.

Yani bu yakıt tüketiminde sorun yok. Evet keşke 6 ileri bir otomatik şanzıman olsaymış, yazılımı daha iyi optimize edilseymiş ve 8-9 litre tüketim sunabilseymiş. ( bunun altı tam otomatik benzinli araçta zor.)

Fakat motorun LPG uyumlu olması gibi bir şansınız var. O haliyle, sorunsuzluğuyla, kendine has yapısıyla bu fiyatlara güzel bir seçenek oluyor.

• arabanın bagaj kısmında tüp takılacak kadar alan yok istetme yerine takılabilir bu sefer yedek lastik sorunu cıkıyor...

duyduguma göre lpg tankı takılınca araç aırlıgından dolayı vizede takılıyormuş bu tarz bir olayla karşılaşan varmıdır?
  • quote:

arabanın bagaj kısmında tüp takılacak kadar alan yok istetme yerine takılabilir bu sefer yedek lastik sorunu cıkıyor...

duyduguma göre lpg tankı takılınca araç aırlıgından dolayı vizede takılıyormuş bu tarz bir olayla karşılaşan varmıdır?

O sıkıntı var, bazı yollarla aşılabiliyordu.

Stepne yeni arabaların çoğunda yok artık, ben de söktüm şehir içinde taşımıyorum.
  • Arkadaslar merhaba.bir kac haftadir arabami satip yenilemek icin satiliga cikarmistim.yeni i20 alacaktim.bugun hem fiyat almaya hemde test surusune gittim.style modelini test ettim.aracta motor namina bir sey yok tabiri caiz ise.arac resmen gitmiyor.3 ve 4 vites dip gazda gitmiyor.kendi aracima bindikten sonra getzdeki motorun ne kadar guclu oldugunu anladim.ve aracimi satilik ilaninida kaldirdim.valla bizim getzdeki motor bir cok aracta yok.arac i20 ye gore kullanimi cok sert ama deli gibi gidiyor kerata:) getzzzz...

• Bizim birader de arabayı değiştir artık diyor ben sırf bu sebepten satamıyorum aracı, çok çevik kereta Herkese selamlar bu arada
  • Arkadaşlar başka bir Getz'den benim Getz'e lpgyi aktarmak mümkün müdür ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Osman_E

Arkadaşlar başka bir Getz'den benim Getz'e lpgyi aktarmak mümkün müdür ?

Tabi mümkün. Ekonomik olarak makul görüyorsanız yaptırabilirsiniz. Motor aynı ise manifoldu da aktarılarak diğer araç da orijinal hale getirilebilir.
  • aktuz A kullanıcısına yanıt
    Şöyle ki arabayı aldığım Galerici bir aile dostumuz. Getz'lerden sürekli eline geldiğini, lpgli geldiğinde seni ararım seninkine aktarma yaparız hediye etmiş olurum dedi.
    Beyin ve Tank aktarıldıktan sonra başka masraf olur mu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osman_E -- 17 Haziran 2015; 11:34:34 >
  • 
Sayfa: önceki 15051506150715081509
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.