Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1434. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14321433143414351436
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracı bugün satın aldım. Expertizdeki usta triger seti ve motor yağı değişmeli dedi. triger setine 350 tl motor yagına 200 tl fiyat verdi. Sizce ne yapayım bana çok pahalı dedi gibi geldi. Triger setleri internette satılıyor motor yagını ve triger setini internetten sipariş edip bi ustaya götürüp işçilik ücretini versem yagı ve triger kayışını değiştirsem mi? Tavsiyeleriniz nedir? Avrupa yakasında ustasından memnun olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matematiqci -- 13 Ekim 2014; 21:46:40 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matematiqci -- 13 Ekim 2014; 23:59:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: matematiqci

http://www.hepsiburada.com/liste/gates-triger-seti-accent-getz-13-2000-gat-k015568xs/productDetails.aspx?productId=otnxgatk015568xs&categoryId=20044241&SKU=OTNXGATK015568XS#Gorseller

Bunu alıp bi ustaya taktıramaz mıyımz daha az maliyetli olmaz mı? 350 tl çok pahalı geldi 75 liralık ürün alt tarafı?

O sadece triger kayışı, v kayışı klima derken toplaman zor olur.

Sana set linki gönderiyorum diğer set markalarınada bakabilirsin. Site güvenilir, ben genelde buradan alırım yedek parçaları.

http://www.akparca.com/Getz-13-02-06-Triger-Set-ve-Dis-Kayislar-13-Motor-GATES-ABD,PR-29809.html

Sadece bu kayışlar için max işçilik ücreti 150 civarıdır. Pazarlığını ona göre yaparsın.

Senin aracın aynısını 7 yıldır kullanıyorum. Aracım 200bini geçti. Garanti varken servise gittim ama artık uğramıyorum.

Kesinlikle dışarıda değiştir bence.

Ama sadece yağ olmaz. Araç km si düşük, nerede yaşadığını bilmediğim için. 5w 40 yağ tavsiye ederim, 4 lt al 300ml kadar dibinde kalsın şişenin. Mobil, Castrol, Shell farketmez.

4 adet buji al. Genelde en sık bulunan champiyon rc10yc4
    Hava filtresi.
    Yağ filtresi.
    Polen filtresinde dolmuştur, araç kışı buhar yapar.

Yada toplu link bu, 45 tl gayet ekonomik.
    http://www.akparca.com/Getz-13-02-06-Filtre-Seti-Ithal,PR-29806.html

Polen filtre değişimi linki var forumda onu kendin bile değiştirirsin, torpidonun arkasında hemen. Bu filtre ve yağ değişim işçiliği için vereceğin max fiyat 50tl olmalı, ustanı ona göre seçersin. İşçiliğin pek pazarlığı olmaz ama en azında içinde kalmaz.

Soğutma suyunu mutlaka kontrol ettir.

Kış geliyor, önlere 55cm ve 35cm arkaya 35cm muz silecek al, 35cm bulamazsan 38cm al. Hepsiburada da tek tavsiye edeceğim rbw marka olan, ortalama 4tl civarıdır. Kusursuz siler. Her sonbaharda yenile gitsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 13 Ekim 2014; 23:08:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: biuu

quote:

http://www.hepsiburada.com/liste/gates-triger-seti-accent-getz-13-2000-gat-k015568xs/productDetails.aspx?productId=otnxgatk015568xs&categoryId=20044241&SKU=OTNXGATK015568XS#Gorseller

Bunu alıp bi ustaya taktıramaz mıyımz daha az maliyetli olmaz mı? 350 tl çok pahalı geldi 75 liralık ürün alt tarafı?

Sana set linki gönderiyorum diğer set markalarınada bakabilirsin. Site güvenilir, ben genelde buradan alırım yedek parçaları.

http://www.akparca.com/Getz-13-02-06-Triger-Set-ve-Dis-Kayislar-13-Motor-GATES-ABD,PR-29809.html

Sadece bu kayışlar için max işçilik ücreti 150 civarıdır. Pazarlığını ona göre yaparsın.

Senin aracın aynısını 7 yıldır kullanıyorum. Aracım 200bini geçti. Garanti varken servise gittim ama artık uğramıyorum.

Ama sadece yağ olmaz. Araç km si düşük, nerede yaşadığını bilmediğim için. 5w 40 yağ tavsiye ederim, 4 lt al 300ml kadar dibinde kalsın şişenin. Mobil, Castrol, Shell farketmez.

Hava filtresi.
    Yağ filtresi.

Polen filtre değişimi linki var forumda onu kendin bile değiştirirsin, torpidonun arkasında hemen. Bu filtre ve yağ değişim işçiliği için vereceğin max fiyat 50tl olmalı, ustanı ona göre seçersin. İşçiliğin pek pazarlığı olmaz ama en azında içinde kalmaz.

Kış geliyor, önlere 55cm ve 35cm arkaya 35cm muz silecek al, 35cm bulamazsan 38cm al. Hepsiburada da tek tavsiye edeceğim rbw marka olan, ortalama 4tl civarıdır. Kusursuz siler. Her sonbaharda yenile gitsin.

Allah razı olsun cevapların için. Dediğin değişimleri yetkili servise sordum 1100 tl fiyat verdiler. İstanbul/Esenyurt'ta oturuyorum üstadım ben. Şimdi iyi bir usta bulmak lazım bunları alsam kime taktıracağım bilmiyorum. Kaş yapalım derken göz çıkarmaktan da korkuyorum açıkcası. Kafa rahat olsun deyip servise gitmekte çok pahalıya patlayacak. İstanbul/Avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz bir ustanız var mı? Birde triger seti için Gates markası çin malı ikinci kalite ürünlerden falan olmasın? 4-5 sene idare edemezse motor dagılır daha çok hasar çıkar. Bu yetkili serviste de mi Gates markası kullanıyor yoksa orjinal Hyundai marka triger kayışı falan var mı?

• quote:

quote:

quote:

Hava filtresi.
    Yağ filtresi.

Allah razı olsun cevapların için. Dediğin değişimleri yetkili servise sordum 1100 tl fiyat verdiler. İstanbul/Esenyurt'ta oturuyorum üstadım ben. Şimdi iyi bir usta bulmak lazım bunları alsam kime taktıracağım bilmiyorum. Kaş yapalım derken göz çıkarmaktan da korkuyorum açıkcası. Kafa rahat olsun deyip servise gitmekte çok pahalıya patlayacak. İstanbul/Avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz bir ustanız var mı? Birde triger seti için Gates markası çin malı ikinci kalite ürünlerden falan olmasın? 4-5 sene idare edemezse motor dagılır daha çok hasar çıkar. Bu yetkili serviste de mi Gates markası kullanıyor yoksa orjinal Hyundai marka triger kayışı falan var mı?

Ben neredeyse senede bir triger değiştiriyorum. Ve ürünler hep yan sanayi, son değişimde ustaya ben değiştir diyorum usta yok hocam kayışlar sapasağlam değişmeyelim diyordu. Ya hastamısın sökmüşsün ben parça getirmişim ne takmıyorsun derken taktırdım zorla yenileri.

Yani çok korkma. İstanbulu bilmem ama sanayide Hyundai özel servis var mı diye sorsanız sizi yönlendirirler.

• biuu kullanıcısına yanıt
    bu firma bizim burdaymış

gerçi triger sorunum yok bi 5 senede
  • yok mu su Mersin'de yagı ve filtreleri degistirecek tanıdık bi usta? bosch servise gidip 300 lira bayılmak istemiyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurmaurer

yok mu su Mersin'de yagı ve filtreleri degistirecek tanıdık bi usta? bosch servise gidip 300 lira bayılmak istemiyorum..

Ya bir usta yağ filtresini söküp takamıyorsa yapmasın bu işi, o sebeple sanayideki en köhne dükkan bile gayet rahat yapar o işlemi. Zaten hava filtresini 10yaşındaki çocuk bile takar çok kolay bir yerde. Geriye yağı dökmek kalıyor, ustan parkinson değilse ne kadar konulması gerektiğini de söylersen verirsin 10 tl 20tl yoluna gidersin.
    Kullanıcının aracı tanıması lazım, herşeyi ustalara bırakmamalı.

Bunlar kullanım kılavuzunda kendi kendinize yapabileceğiniz bakım bölümünde yazıyor.

Araba kullanmak yol, otopark, yakıt istasyonu arasında gidip gelmek olmamalı.

Kullanım kılavuzu olmayan Pm atsın mailine göndereyim. İntte varmış.http://www.hyundaiclubtr.com/upload/pdf/getz.pdf

Ben petrol ofisi yağ değişim merkezlerine gidiyorum. Yağ ve hava filtremi 19tlye yetkili servisten alıyorum, 4 tanede buji sipariş ediyorum internetten. Değişim yapan ustaya 5tl bahşiş, petrol ofisine 60tl yağ parası ortalama 100tlye bitiriyorum işi. Malzemeler bagajımda bugün değiştireceğim bende.

Ama kullanım kılavuzunu hatim ettim ekstra değişim gerektiren parçaları, kontrol edilmesi gereken yerleri söylerim ustalara.

Ama her 10binde yağ ve filtrelerim değişir bunun standart hale getirdim. Üstüne 4 buji de ekledim. Bu benim tercihim. Normalde 30binde bir buji değişir.

Yıllarca servis hallediyor diyerek pek araştırmadım. Ama artık Yetkili servislere güvenim kalmadı. Bende araştırmaya başladım.300, 400 tl verimce aa araba bir değişik gidiyor be, bakım iyi bişi ya diyerek avutuyormuşum kendimi.

Mesela yıllarca yetkili servise gittim hiçbir usta bagajı açıpta işlem yapmadı. Bunu sonradan anladım. Çünkü deponun içinde benzin filtresi varmış. Servis fişinde değişti yazıyordu bende kaput altındadır diye değişti sanıp yiyordum bu kazığı.

Bunu 180binde mi ne anladım.

Yine bir acı deneyim, yıllarca şanzuman yağının değiştiğini sanıyordum meğerse değişmiyormuş çünkü o bölgede işlem,yapılmadı hiç. Aradan yüzbinlerce km geçincede değiştiremiyorsun çünkü ses yapıyormuş. Şimdi sadece seviye kontrolü yaparak binmeye devam ediyorum. Verdiğin parayamı enayi yerine konulduğuna mı yanarsın.

O sebeple sadece yağ ve filtreleri değişecekse gir sanayideki ilk dükkana varsın sadece şahinlere baksın. Ama bölgede petrol ofisi yağ değişim merkezi varsa kesinlikle tavsiye ederim, birçok noktanında kontrolünü siz söylemeden yapıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 14 Ekim 2014; 13:10:55 >

• Hazır konular yine bakıma gelmişken; Arkadaşlar bizim araçlarda kızdırma buji değişimi için bir süre var mı? Ya da kızdırma bujisi değişmez mi bilemedim aldığımdan beri daha bahsi bile açılmadı. Parçacılarda bol miktarda kızdırma bujisi görüyorum ama...
  • quote:

Ya bir usta yağ filtresini söküp takamıyorsa yapmasın bu işi, o sebeple sanayideki en köhne dükkan bile gayet rahat yapar o işlemi.

peki o zaman bu maceraya atiliyorum.. netten orjinal parca alip bi ustanin yolunu tutuyorum.. son soru.. 4 lira motor yagı yeterli mi? ekstra 1 litre de almali miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurmaurer

quote:

Ya bir usta yağ filtresini söküp takamıyorsa yapmasın bu işi, o sebeple sanayideki en köhne dükkan bile gayet rahat yapar o işlemi.

peki o zaman bu maceraya atiliyorum.. netten orjinal parca alip bi ustanin yolunu tutuyorum.. son soru.. 4 lira motor yagı yeterli mi? ekstra 1 litre de almali miyim?

Araç dizelse yetmez 4lt. Dediğiniz gibi ilave almalısınız. Tam hatırlamıyorum filtre dahil 4.7lt mi neydi galiba. Kılavuza bakın. Ya da usta çubuktaki seviyeyi kontrol ederekte gereken miktarı bulabilir. Low Full arasında olmalı.

Ayrıca mazot filtresi de alsanız çok iyi olur, dizelse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 14 Ekim 2014; 13:05:23 >

• DeArAnGeL kullanıcısına yanıt
    Kızdırma bujileri ucunda rezistans olan ve nar gibi kızarıp yanma odasını ısıtan parçalar. Öyle olunca net bir ömrü yok aslında. Hepsi birden de bozulmaz. Aracınız kızdırmayı( göstergede hava sıcaklığına göre bir süre sonra sönen ışık) beklediğiniz halde geç çalışmaya başlarsa (özellikle soğuk havalarda etkisi hissedilir) gider arızalı olanı değiştirtirsiniz.

Tabi ki servisler veya kılavuz hepsini değişmeyi de önerebilir ama hiç gereği yok. Kolay bozulan şeyler olmadıkları gibi her iklimde de çalışma süreleri, ömürleri değişir.

Bujiler yerinde sökülüp aküden elektrik verilerek uçlarının ısınıp ısınmadığı izlenebilir veya doğrudan araya ampermetre bağlanarak motor üzerindeyken akım çekip çekmedikleri( çalışıp çalışmadıkları) kontrol edilebilir.

• Orjinal hyundai triger setini ve orjinal bujileri internetten bulabilir miyiz? Birde motor yagı olarak ne önerirsiniz?
  • 200bin bakımı yapılıyor.

Nazar değmesin.

• quote:

200bin bakımı yapılıyor.

Nazar değmesin.

Hadi hayırlı olsun..
    ne gibi işlemler yapıldıgını buradan paylaş hocam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

ne gibi işlemler yapıldıgını buradan paylaş hocam.

Normalde içeriden yağını alıyorsun burası ücretsiz değiştiriyor. Ama ben ekstra buji götürdümden biraz bahşiş bırakıyorum. 5-6 değişimdir burada değişim yapıyorum. Araç 203bin olduğu için artık ne olur ne olmaz 5w 40 almayı bıraktım, lpgli 10w40 aldım. 60tl.

Ben yanımda yağ, hava filtresi ve 4 buji götürdüm. Bu malzemeler ve yağ değişti. Motor tozunu alıverdi sağolsun.

Antifriz seviyesini ölçtü Full çıktığı için ellenmedi. Aslında antifriz yıllardır ellenmedi değişse iyi olur ama zamanım ve param yoktu ses çıkarmadım.

Şanzıman yağı seviyesi bakıldı.
    Cam suyuna saf su ilavesi yaptı.
    Tekerlerde boşluk varmı diye baktı.
    Alttan araca göz gezdirdi bu kadar.

Kış önünde yapmadığı tek şey akü ölçümüydü ki, zaten geçen ay değiştirdim aküyü. Ama sordum cihaz getireceğim hocam herkes soruyor dedi.

Araç dururken direksiyonu tam sağ yapıp çıkarken tak tak ses geliyordu, acaba direksiyon kutusumu diye sordum , sol tarafta yapmıyordu, aks başı değişmeli teşhisini koydu 😉

Ben çok memnunum hızlı ve güvenilir bir usta.

Yer, Denizli PO, tam adını unuttum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 14 Ekim 2014; 17:45:28 >

güle güle
    keyifli sürüşler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaslar 2 ay önce 2005 1.3gls getz alarak araniza katildim.

Benim aracla bir kac problemim var. Aracin bir kere vitesi kitlendi geri viteste araba kitledi elimizle icerden cozup yuruttuk ama ustaya goturup vites halatlarini degistirdim ona girmisken direksiyon halatini trigeeini eksantrigi yagi bujileri hepsini degistirdim.

Ancak simdi arac halatlar ilk degistiginde sert tok gecerken vitese simdi cok yumusadi vitesler cok yumusak ve 1 den 2 ye gecerken hafif surtme yapiyor bazen. Ve direksiyonda acayip yumusak hafif bosluk var suan bunlar beni tedirgin etti. Bunlar ilk degistiginde check lambasi yanmiyordu.arabayi yikamaya soktum yikamadan sonra check yanmaya basladi.arac lpg li ne yapmaliyim acaba bu sorunlar icin bilgili arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

• Rolantide aracınız kaç devirle çalışıyor üstadlar sizin? Benim araç 1100-1200 arası çalışıyor. Arkadaşlar yüksek devirde rolantide çalışıyor çok yakar bu araç dediler. Siz de durum nedir? Ve bu olay başına gelenler nasıl bir çözüm buluyorlar?
  • 
Sayfa: önceki 14321433143414351436
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.