Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı
32.737
Cevap
114
Favori
2.554.002
Tıklama
Giriş
      102 Mesaj
      17 Eylül 2014 14:13:37

aslında onuda düşündüm de sonradan kafama takıldı 10 40 yağ konulduğundan mı oldu diye çünkü şimdiye kadar böyle bir problem olsaydı en azından farkına varırdım çünkü cam açıkken koku gelirdi var burda bir iş ama çözemedim.
      babamında dizel opel corsa aynı km de şimdiye kadar böyle bir sorun olmadı benim motor mu gidici:(
      |
      |
      aktuz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      17 Eylül 2014 15:02:32
      quote:

Orijinalden alıntı: DeArAnGeL

quote:

Orijinalden alıntı: ortmen55

quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

genel net bilgi
      triger zinciri degişimi geldıgı zaman ses yapıyor
      ustalara 250bınden önce gelmıyor dıyor
      havaalamı taksicisi vardı aracı 590bınde era dizel (aynı motor)
      o bile 300bınde degiştirdigi söylemişti.

Evet, Fabrika verilerine eskiden çok itibar ederdim ancak kullandıkça fabrikaların biraz da kar amaçlı menzil belirlediklerini gördüm.

Triger zinciri için servis 120,000 km diyor. Ancak 120.000e gelmiş ve düzenli kullanılmış ve bakımları aksatılmamış bir getzin triger zincirini kolay kolay hiçbir usta sökmüyor.

Benim araç şuan 105bin oldu...Ancak ben biraz pimpirikli olduğum için 150.000 den sonra mutlaka değişirim :))

Aynen. Benim şuan 97 bin'de. Triger benim de çok kafama takılıyordu. Burada yazılanları okudukça içim rahatlıyor. Sadece şu ses gelme olayını öğrenmeliyim. Nasıl bir ses duymaya çalışayım ?
      Ben de biraz pipirikli sayılırım. Bir de araca hasar verdik mi öyle hemen ödeyecek paramız da yok. Kasko var ama sanırım kasko böyle bir durumda masrafı karşılamaz. Karşılar mı yoksa?

Bu zincir sesi sanırım duyulunca hemen anlaşılacak kadar belirgin bir ses oluyor. Yani ustamın dediğine göre zaten o ses çıkmaya başladıktan sonra bir şeylerin yolunda gitmediğini mutlaka anlarsın dedi.Ses yapınca bile en az 3000 gidersin. Zincirin faydası bu demişti. Ben de o yüzden korkmadan gidiyorum... Tabi 200.000 gören trigerler genelde şehiriçi değil de uzun yolda kullanılan arabalarda oluyor belirteyim. Dur kalk en çok trigeri zorlar.
      |
      |

• Yüzbaşı
      764 Mesaj
      17 Eylül 2014 17:11:19
      2005 senesinde sıfır getz aldım 9.5 yıldır kullanıyorum daha en ufak bir arıza dahi çıkarmadı. 5 yıl benzin 4,5 yıldır da lpg li kullanıyorum daha aracımın yürüyeni bile orjinal ne tıkırtı ne lıkırtı hiçbirşeyi yok maaşallah tek sıkıntı bagaj küçük. aynı aracın bagajı 7-8 cm daha uzun olarak üretilse hiç düşünmem gene alırım o kadar memnunum.
      |
      |
      17 Eylül 2014 17:13:47
      quote:

Orijinalden alıntı: breaklock

aslında onuda düşündüm de sonradan kafama takıldı 10 40 yağ konulduğundan mı oldu diye çünkü şimdiye kadar böyle bir problem olsaydı en azından farkına varırdım çünkü cam açıkken koku gelirdi var burda bir iş ama çözemedim.
      babamında dizel opel corsa aynı km de şimdiye kadar böyle bir sorun olmadı benim motor mu gidici:(

Dizel araç için normaldir, sorun anlamına gelmez. İlk çalışmada ısınana kadar duman olur, yokuşta sıkıştırınca duman olur. Sabah kolay çalışıyorsa, çekişinde sorun yok ise, motordan ilginç sesler gelmiyor ise, motor lambası yanmıyor ise sorun yoktur. :)

Yağ konusu her yönüyle biraz abartıldığı için forumlarda çok yorum okuduysanız ondan etkilenmişsinizdir :)

• Binbaşı
      1715 Mesaj
      17 Eylül 2014 17:28:08
      Dizel getz satan var mı arakdaşlar bu sıralar almayı düşünüyorum Ankara ve civarı
      |
      |
      Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. M.Kemal ATATÜRK....
    • Yüzbaşı
      875 Mesaj
      17 Eylül 2014 18:16:26
      Aracım için 2 arıza belirttiler:

-Giderken stop etmesi icin, krank pozisyon sensörü değişmesi gerekliymis.

-Kontak tutukluğu içinse immobilizer anteni değişecek.

İşçilik dahil toplam maliyet 265TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi realistic34 -- 17 Eylül 2014; 18:16:51 >
      17 Eylül 2014 18:39:48

Eyvallah sagolasin paylasim icin.arac isi kismettir yagini suyunu koy bakimini yap duzgun kullan gerisi allahtan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      aktuz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      18 Eylül 2014 10:34:19
      quote:

Orijinalden alıntı: realistic34

Aracım için 2 arıza belirttiler:

-Giderken stop etmesi icin, krank pozisyon sensörü değişmesi gerekliymis.

-Kontak tutukluğu içinse immobilizer anteni değişecek.

İşçilik dahil toplam maliyet 265TL

Bende sustalı anahtar yaptırmıştım. Anahtarı takınca göstergede anahtar ışığı yanıyor ama sönmüyor. Aynı sorun mu acaba?
      |
      |
      18 Eylül 2014 11:43:44
      arkadaşlar bende 2008 dizel araç var aracım 113. binde. aracıma 15 ay önce yağ değişimi yğağtırdım ve bu gün tekrar baktığımda yağ alt sınırın biraz üzerine kadar düşmüş aracım neden yağ tüketmiş olabilir birde dizel araç için en performans sağlayan yağı ne önerirsiniz
      18 Eylül 2014 13:54:34
      quote:

Orijinalden alıntı: osmtkn1

arkadaşlar bende 2008 dizel araç var aracım 113. binde. aracıma 15 ay önce yağ değişimi yğağtırdım ve bu gün tekrar baktığımda yağ alt sınırın biraz üzerine kadar düşmüş aracım neden yağ tüketmiş olabilir birde dizel araç için en performans sağlayan yağı ne önerirsiniz

Yağ seviyesine motor dinlenmişken baktınız değil mi?

Yağ değişiminde az konmuş olabilir mi?

Ne kadar km yaptınız?

Çalışan her motor bir miktar yağ eksiltir. Eğer 10 bin km bindiniz ve 1 litre yağ eksildiyse ki ,alt sınırın biraz üzerinde deyince bu anlaşılıyor, normal sayılır.
      |
      |
    • Teğmen
      102 Mesaj
      20 Eylül 2014 09:40:39
      merhaba bende başımdan geçen bir olay üstünden gideyim.
      daha önce çalışır vaziyette hiç hareket etmemiş hyundai getz dizel aracıma motor yağına düz bir zeminde baktım ve yağ çubuğu göstergesi f çizgisinin tam üstündeydi ve dedimki motor yağı tam üst sınırda.
      sonra aklıma geldi birde 1 gün dinlenmiş aracın yağına bakayım çubuğa bir baktım ki f cizgisinin 1 cm üstünde.
      şimdi arkadaslar bu konu hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
      sizce hangisi doğru ne yapmalıyım.
      20 Eylül 2014 09:45:18

bence 15 ay arabanın motor yağının bu kadar azalması normal sonuçta zaten daha önceki yazılan yorumlara göre bizim araçlarda max ile min seviye 1,5 lt gibi bir yağa tekabül ediyor diye okumuştum.
      |
      |
      osmtkn1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      20 Eylül 2014 09:47:49
      quote:

merhaba bende başımdan geçen bir olay üstünden gideyim.
      daha önce çalışır vaziyette hiç hareket etmemiş hyundai getz dizel aracıma motor yağına düz bir zeminde baktım ve yağ çubuğu göstergesi f çizgisinin tam üstündeydi ve dedimki motor yağı tam üst sınırda.
      sonra aklıma geldi birde 1 gün dinlenmiş aracın yağına bakayım çubuğa bir baktım ki f cizgisinin 1 cm üstünde.
      şimdi arkadaslar bu konu hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
      sizce hangisi doğru ne yapmalıyım.

Biraz araştırma yapmalısın
      Şaka bir yana yağ'ın nasıl ve hangi koşullar sağlandığında bakılacağı bir çok yerde fazla fazla yazıyor. Belki bu başlık altında bile 10'larca kere yazılmıştır. Öncelikle düz bir zemin tespit et. Çarşıda pazarda işin olduğu bir gün git o işleri hallet ve sonra gel düz zemine aracını park et. Moturu durdur. Sonra bir sigara yak. Dur kötü örnek olmayayım. Sonra bir kitap oku. 5. sayfaya gelince motor dinlenmiş yağ çökmüş olacaktır. Artık yağın seviyesini öğrenebilirsin.
      |
      |

• Teğmen
      102 Mesaj
      20 Eylül 2014 09:53:09
      evet bir çok sitede bende okudum tek yanlış olan motor çalışırken bakılmaz.
      ama sabah çalıştırmadan önce diyende var sizin gibi çalıştıktan sonra dinlenmiş motorada diye düşünenlerde var.
      biraz orda ikilem yaşıyorum.
      20 Eylül 2014 10:20:47
      quote:

evet bir çok sitede bende okudum tek yanlış olan motor çalışırken bakılmaz.
      ama sabah çalıştırmadan önce diyende var sizin gibi çalıştıktan sonra dinlenmiş motorada diye düşünenlerde var.
      biraz orda ikilem yaşıyorum.

Sabah motor çalışmadan önce baktığın yağ seviyesi, karterdeki yağın seviyesidir. Çalışıp, ısınıp ve dinlenmiş motordaki olay şöyle. Gerekli parçalar yağlanmış fazlası da süzülmüştür. Bence ve bir çok kişiye göre doğrusu bu. Çalışan motorda neden yağa bakılmaz biliyor musun. Sebep, motorun yağda oluşturduğu köpük, dalgalanması........
      |
      |

• Teğmen
      161 Mesaj
      20 Eylül 2014 11:30:32

Araba akşamdan düz zeminde park edilir. ertesi gün çalıştırılmadan yağına bakılır. böylece her seferinde, hatasız motor yağı seviyesi ölçülmüş olunur.
      |
      |
      breaklock kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      20 Eylül 2014 13:37:52
      teşekkürler cevaplarınız için benim motorda 1 cm yağ fazlası var o zaman peki size tecrübeyle alakalı olarak bir soru daha sormak istiyorum.
      benim araç yağ değişmeden önce ilk çalıştırmada egzoztan duman atmıyordu şimdi ise atmasının sebebi bu fazlalık olabilir mi?
      21 Eylül 2014 21:33:56
      Arabaya bakım yaptırırken servis sahibine verdim anahtarı önden ses geliyordu biraz dolaştı triger nasıl dedim sıkıntı yok dedi. Araba 150 binde saat gibi çalışıyor :) Özellikle 2 den 3 e atarken araba şahlanıyor :) Ankara'da oturanlar bilir Yapracık yokuşlarını 5 le çıkıyorum tık demiyor :)
      |
      |
      22 Eylül 2014 14:11:38
      Araca enjekTör temizleyici koyduğumda getzin performansı artıyor. Bir çok kez denedim ve kesinlikle ise yarıyor. Daha önce guex.carbon clean. Gibi markalar kullandım. En son total den yakıt alırken pompacinin tavsiyesi üzerine enjektör temizleyici koydum. Araç sesi kesti nasıl hizlandigini anlamıyorum bile.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      22 Eylül 2014 16:35:14

hangi marka?

bugun ilk kez totaldan mazot aldım 4,17 tl
      291km 80 tl mazot aldım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      ustad_10 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
sohbet
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.