Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1322. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13201321132213231324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eksoz tıkalı arızası sorunu yaşayan var mı..
    içini boşalttım yine de 2 defa rıza ışığı yandı..bilgisayarda hata kodu eksoz tıkalı gözüküyor...
  • meraba arkadaşlar 2011 model 29bin km benzinli abs siz getz kaç para eder?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Arkadaşlar selamlar,

Çok çok ihtiyacımın olduğu bir konuda size danışmak istiyorum.Kafamda ABS-HY gibi donanımlara sahip dizel bir araç alma fikri oluştuğundan beri araç araştırıyorum.Bütçem 16.500 civarı.Getz'lere uzun süredir bakmayı bırakmıştım, tekrar bakma kararı kıldım bütçemi artırdıktan sonra.2006 ve üzeri dört silindirli modellere bakıyorum.

1) Öncelikle bildiğim kadarıyla 2006 model olup da üç silindirli olan yok doğru mudur?
    2) ABS-Klima standart mı makyajlı yani 2006 ve üzeri modellerde?
    3) Aracın 110 mu yoksa 90PS'lik mi olduğunu ruhsatta yazan rakam dışında nasıl anlayabilirim?
    4) Yakıt tüketimlerinizi lt bazında, nerede kullandığınızı belirterek verebilir misiniz?
    5) Aracın piyasası tam nedir, yakın zamanda alıp satan varsa rakam verebilir mi?

Şu an için takibe aldığım dört araç var değişeni olmayıp bir iki parçası boyalı olan,100.000km civarı.İkisi 110PS'lik.Fiyatları 17.500-18.000 arası pazarlık için aramadım takip ediyorum şu an sadece,bir aya kadar bir araç bulabilirsem iyi olacak.

3 silindirliler köşeli hatlı zaten hemen anlaşılıyor

start donanımlarda abs standart değil sanırım

start donanımı anlamanın yolu ayna elektrikli değil

110luklarda orj alüminyum jant var

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-makyajli-kasa-1-5-vgt-sanrooflu-getz-bu-fiyata-turkiyede-tek-146442148/detay

110luğu 17-18e vermezler

• quote:

Orijinalden alıntı: un4given2

meraba arkadaşlar 2011 model 29bin km benzinli abs siz getz kaç para eder?

tüp takılamadığını ve start olduğunu göz önüne alırsak pek para etmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

neden tüp takılmıyor?ayrıca daha ciddi bi cevap yazabilirsiniz,para etmez fln pek hoş olmuyor ben sadece fiyatını sordum
  • Araba alacak arkadaşlar hepinize sesleniyorum, beğenip alacağınız arabayı varsa güvendiğiniz tamirciye yoksa yetkili servise gösterin içinize de sinerse alın. Eğer buradaki kendini uzman sananlara sorarsanız daha çok beklersiniz. Son bir sayfaya bakıyorumda Maşallah herkes araba uzmanı olmuş. Yok kliometresi çokmuş yok ülkemizde yakıt kalitesizmiş yok dizel arabayı kullanmayı bilmiyormuşuz daha neler neler.
    Ya gidin sıfır araç alın ya da insanlara biraz güvenin (Güvenin derken körükörüne değil yukarıda yazdığım gibi gerekli soruşturmayı yapın).
    150bin km de aldığım 2004 model Getz i 167bin km de sattım alıcı arkadaş arabayı gösterdi ne dediysem ekspertiz aynısını söyledi. 15500tl ye el sıkıştık. Senelerdir sanayide esnaf olan arkadaşlar 167bin km dizel araçta daha hiç bir şey diyorlar. Otomatik araç alacaktım ama olmayınca arabasız kalmamak için yine Getz almaya akar verince 2006 model ilk sahibinden 140bin de full+full getz i aldım. Alırken devamlı gittiğim tamircime gösterdim adam arabaya baktı kaportası için komşusunu çağırdı. tepeden tırnağa herşeyine baktılar tama deyince 17000TL ye anlaştık. Bu iş bu kadar basit işte.
    Eskiden dizel otomobiller fazla yaygın olmadığından önemli parçaları olan enjektör, mazot pompası ve turboların tamiri yapılamıyordu. Ama artık bu önemli parçaların hertürlü tamiri mümkün.

• tablocu T kullanıcısına yanıt
    Muzaffer Bey
    Burası bir forum.Herkes hakaret içermediği sürece getz ile alakalı her türlü yorumunu yapabilir.Dikkat eder iseniz yorumlarım kişisel fikrimdir şeklinde başlar.
    Ben Balıkesir de bulunuyorum.yaşım 39.
    7-8 yaşımdan beri hep aracımız olmuştur.Maaşıma kavuştuğum 96 yılından sonra 97 den beride hep arabam olmuştur.Bindiğim araçların tamircileri özenerek seçmiş, ilişkilerimi de zaman zaman ailece görüşecek seviyeye çıkarmışımdır.İlk aracım 73 model 1303 idi. ustası Ankara'da Ömer UYGUR'dur halen görüşürüm. Velhasıl yetkili servise hiç gitmem.önce usta bulup sonra araç alırım.

Pratikliği adına da küçük araba tercih ettim.uzun uzun araştırdım.2006 ya kadar olan eski kasa getzlerin malzeme kalitesinin daha iyi olduğunu öğrenip bütçem dahiline 16 bine 2005 model Çift hava yastıklı Abs li 60 bin km de Continentel lastikleri 2 ay önce takılmış boyasız Triger seti yeni değişmiş bir araç satın aldım.Formada kendimi tanıtıp herkese merhaba diyerek ve HERKESİN LASTİĞİNİN DÜZ BASMASI' temennisiyle ilk mesajımı atarak üye oldum.Genel olarak araçtan anlarım. Çevremde de Bir çok arkadaşım bana araç sormadan almaz.

Gelelim dizel meselesine; Daha önce yazdım ama aracım 407 idi.Doğru. dizel kullanmasını bilmiyoruz ve de bakmıyoruz.ülkemizdeki akaryakıt kalitesi de maalesef berbat.Tabi denetimler sayesinde eskisinden iyi.Mesleğim gereği mazot kaçakçılarının durumunu ayen beyan gayet iyi biliyorum.

Bence 0 araç alırken de baktırmak lazım.Orada da bazı dolaplar dönüyor.Tamponu değişen çamurluğu boyanan araca çok rastladım.Mahkemelik olanların sayısı bayağı kabarık.2. el ayrı tabi.
    Sahibindene girin herkesin arabası yüzeysel boyalı.2012 yılında kayıtlı 1 milyon 350 bin kaza olmuş.Genel olarak da herkes, yüzeysel boyatıp geçmiş

Tekrar söylüyorum bana göre dizel araba ülkemizde risktir.Binmedim mi? bindim. Bir sonraki aracım dizel olacak ama ne zaman bilemem.
    Siz yorumunuzu 3 araç soran arkadaşa 'alın' şeklinde yapabilirsiniz.Ben yapmayacağım.170 bin de dizel aracın riskli olacağını söyleyeceğim.

Bu arada aracınız hayırlı olsun.Her daim lastiği düz bassın.

Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: tablocu
    ...
    Ya gidin sıfır araç alın ya da insanlara biraz güvenin (Güvenin derken körükörüne değil yukarıda yazdığım gibi gerekli soruşturmayı yapın).
    150bin km de aldığım 2004 model Getz i 167bin km de sattım alıcı arkadaş arabayı gösterdi ne dediysem ekspertiz aynısını söyledi. 15500tl ye el sıkıştık. Senelerdir sanayide esnaf olan arkadaşlar 167bin km dizel araçta daha hiç bir şey diyorlar. Otomatik araç alacaktım ama olmayınca arabasız kalmamak için yine Getz almaya akar verince 2006 model ilk sahibinden 140bin de full+full getz i aldım. Alırken devamlı gittiğim tamircime gösterdim adam arabaya baktı kaportası için komşusunu çağırdı. tepeden tırnağa herşeyine baktılar tama deyince 17000TL ye anlaştık. Bu iş bu kadar basit işte.
    Eskiden dizel otomobiller fazla yaygın olmadığından önemli parçaları olan enjektör, mazot pompası ve turboların tamiri yapılamıyordu. Ama artık bu önemli parçaların hertürlü tamiri mümkün.

Bugün bindiğim bir takside arabanın (Accent Era) kilometresine baktım 300bini aşmış adama sordum kaç model bu diye 2009, bende bunun (Accent Era) 2008 ini düşünüyorum, bir tane baktım 156bin km de önerirmisin dedim, taksicinin bana söylediği, yağını suyunu bakımını zamanında bunların motorları 1milyon km leri bulur.

Internetteki bilgi kalabalığında 150bin deki arabaya acaba diyip vazgeçiyorum, dışardaki hayatta taksici bana 150bin birşey değil 500bin 1milyon km görürsün diyor.

• arkadaşlar geçenlerde glade oto parfümü ön konsola döküldü leke yaptı demiştim ya firmayla görüştüm yaptır faturayı gönder ödemeyi yapalım dediler bugün gittim ata hyundai de yaptırdım.böyle problem olanlar varsa firmayla görüşsünler derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir1983 -- 8 Aralık 2013; 0:09:56 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

neden tüp takılmıyor?ayrıca daha ciddi bi cevap yazabilirsiniz,para etmez fln pek hoş olmuyor ben sadece fiyatını sordum

ağırlık sorunundan dolayı

cevabım gayet ciddi

para etmez nokta
  • quote:

Orijinalden alıntı: xtremevakkas

quote:

...

Bugün bindiğim bir takside arabanın (Accent Era) kilometresine baktım 300bini aşmış adama sordum kaç model bu diye 2009, bende bunun (Accent Era) 2008 ini düşünüyorum, bir tane baktım 156bin km de önerirmisin dedim, taksicinin bana söylediği, yağını suyunu bakımını zamanında bunların motorları 1milyon km leri bulur.

Internetteki bilgi kalabalığında 150bin deki arabaya acaba diyip vazgeçiyorum, dışardaki hayatta taksici bana 150bin birşey değil 500bin 1milyon km görürsün diyor.

ona bakarsan bende 650000 de 550000 de albea gördüm ama gidip 150000 de albea almam

yada kimse sorun çıkarmıyo diye gidip taksi çıkması almaz yani

• Orijinalden alıntı: ali.225

eksoz tıkalı arızası sorunu yaşayan var mı..
    içini boşalttım yine de 2 defa rıza ışığı yandı..bilgisayarda hata kodu eksoz tıkalı gözüküyor...

soruna cevap yazacak yok mu
  • Fırtına16 F kullanıcısına yanıt
    Muammer Bey,
    Herkes gibi ben de düşüncelerimi yazdım. Eğer hakaret olarak algıladıysanız kesinlikle amacım hakaret etmek olmasa da eğer öyle bir durum varsa özür dilerim.
    Ben burada kimseye al ya da alma demedim.
    Forumda araba satanların sahtekar, alanların da mağdur insanlarmış gibi gösterilmesi üzerine düşüncelerimi yazdım. Mesela siz üzeysel boya var diyen satıcıların kaçının arabasına baktınız? İçlerinden doğruyu söyleyen hiç mi yok?
    Bu arada ben de 43 yaşına gireceğim. 94 ten buyana arabam olmuştur. Ama hiçbir zaman ekmeğini bu işten kazanan bir usta kadar arabalardan anlamam.
    Sizin de arabanız hayırlı olsun. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.
  • Şahsen bir motorsiklet kullanıcısı olarak eşime araba almaya uğraşmıyor olsam; hiçbir 4 tekerli teneke kutuya bu rakamları vermem. Eski ilanlara bakıyorum adamlar 2-3 sene önce 16-17 denilen aynı model arabaya şimdi aynı hatta daha fazla fiyat yazıyor, düzgün bir bütçem olsa hiç araştırma vb. yapmadan gidip sıfır km araç almayı bende isterim.
  • quote:

Muammer Bey,
    Herkes gibi ben de düşüncelerimi yazdım. Eğer hakaret olarak algıladıysanız kesinlikle amacım hakaret etmek olmasa da eğer öyle bir durum varsa özür dilerim.
    Ben burada kimseye al ya da alma demedim.
    Forumda araba satanların sahtekar, alanların da mağdur insanlarmış gibi gösterilmesi üzerine düşüncelerimi yazdım. Mesela siz üzeysel boya var diyen satıcıların kaçının arabasına baktınız? İçlerinden doğruyu söyleyen hiç mi yok?
    Bu arada ben de 43 yaşına gireceğim. 94 ten buyana arabam olmuştur. Ama hiçbir zaman ekmeğini bu işten kazanan bir usta kadar arabalardan anlamam.
    Sizin de arabanız hayırlı olsun. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Muzaffer bey
    Ben de özür dilerim.Sanal ortam bazen ifade edilmek isteneni veremiyor.Sadece yazmak, anlatılmak isteneni anlatmıyor.Forumda yada başka bir ortamda mutlaka dürüst alım satım yapanlar var. Elbette doğru söyleyen çizikten araba boyatan mutlaka vardır.Ben sadece istatistik bilgi verip o kadar kaza ve boyalı araç çelişkisine vurgu yapmak istemiştim.

Benim aracımı ki 407 gibi satışı biraz nazlı olmasına rağmen ilk baktıran aldı fakat; ben 2 ay aradım.

Her neyse....

Saygılar...

• Doğru söylüyorsunuz, arabaya orası burası tamir ettirilerek milyon km de binilebilir, biniliyor.

70.000 km de alınıp 120.000 km ye kadar binilen bir araçta bakımlar haricinde kolay kolay sanayiye yolunuz düşmez iken,

170.000 km de aldığınız araçta;
    *Bu hafta cam teli kopar, gider iyi ustaya denk gelirseniz 60 TL'ye değiştirirsiniz. ( cam kapanmadığı, gece gece aracı park edecek güvenilir yer aradığınız, sanayide usta aradığınız, desturla yanına girdiğiniz, inşallah düzgün olur diye dua ederek parasını verip evinize çıkıp geldiğiniz ve özlemle beklediğiniz hafta sonunuzun 4-5 saatini sanayide geçirdiğiniz yanınıza kar kalır.)
    *Gelecek ay bakmışsınız göstergelerde bir lamba yanmış; sanayiye gittiniz, katalitik dolmuş dediler, açar temizleriz 150 TL olur dediler, gitti bir hafta sonu daha.
    *3 ay sonra hızlanırken araba silkelenmeye başlar, gidersiniz aks derler. Sökerler tamiri olursa 200, olmazsa çıkma bulabilirseniz 300 yoksa 1000 TL uçar gider.
    *Haftaya çoluk çocuk bir yere giderken köşeyi dönersiniz,tık diye bir ses gelir, araba çalışıyordur, gitmiyordur, çekersiniz sağa rezilliği yetmez gibi bir de çekiçi parası verirsiniz, sanayiye gider, neyse ki sorun küçüktür. Sadece aks yerinden çıkmıştır, usta hemen takar 20 TL alır.

Lanet edersiniz, şöyle bir sağını solunu toplatır satarsınız. Alan şahıs bunları dert etmiyordur, hafta sonları zaten canı kaçacak yer arayan birisidir. Parasına göre lüks bir araca bindiğini düşünüyordur. Önceki aracı sanayiden hiç çıkmayan bir araçtır vs.. O kişi o araçla mutlu olur.
    Bir BMW eskisi, Mondeo eskisi, Rover eskisi böyledir.

Getz'e gelirsek, getz benim gördüğüm kadarıyla çoğu kişinin ilk arabası. Özellikle de ilk sahiplerinin ilk arabasıydı. Çünkü yeni bir marka ve modeli yıllardır araç kullanmış kişilere tercih ettirmek kolay değildir.
    Yani genel olarak Getz kullanıcıları araçtan iyi anlayan, iyiliğiyle kötülüğüyle sanayiyi iyi bilen insanlar değiller. Bazı insanlar için iki dakikalık iş olan sanayiye gidip bakım yaptırmak bile, bu kişiler için tam bir bilinmezlik. Ya yanlış yaparlarsa, ya yanlış yağ koyarsa, ya aracıma zarar gelirse, ya fazla paramı alırlarsa vs.. Onun için çoğu kullanıcı 120 TL tutacağına 300 TL vereyim, sağlam olsun demek ve servise gitmek zorunda kalıyor.

Yine aynı şekilde yukarıdaki sebepleri de düşündüğünde, sağından solundan sorun çıkarmayacak araç arayışı içinde oluyor. Otomobilin kalbi motordur mantığıyla davranması, motor 250.000 km gider demesi o kişiyi cam krikosu için vs.. ıvır zıvır için sanayiye gitmek külfetinden kurtarmıyor. Haliyle düşük km de araç arayışı içine giriyor.
    Her ürünün bir ekonomik ömrü vardır, ona göre tasarlanır. Hedeflenen o ömür için fazla sağlam olması üreticiye zarar ettirir. Kitaplarında da günlük otomobillerin kullanım ömürleri, tasarım hedefleri 100.000 mil yani yaklaşık 150.000 km'dir.( Toyota ve Honda'nın bu değeri yüksek tuttuğu, uzun ömürlü otomobil olarak bahsedildiği de doğrudur ve kitaplarda geçmektedir.)

Her aracın kullanım şekli değişiktir ve şehir içinde gidip gelen araç 100.000 km'ye geldiğinde motoru 5000 saat çalışmışken, şehirler arası kullanılan araç motoru 1300 saat çalışmış olabilir. Yani 100.000 km de iki araç bu ortalama ömrü çok farklı şekilde kullanmış olabilirler. Birisinin içi yeni gibidir, diğeri dökülmüştür. Birisinin motoru 160.000 km'de tamire girecektir, diğeri 200.000 km daha yapacaktır.
    Km'si aynı olan iki araçta dramatik farklar oluşabilir. Herkes bu temiz kullanılmış, her şeyi az kullanılmış, uzun süre masraf ettirmeyecek aracı almak peşinde.

Şehir hayatında, koşturmaca içerisinde bizi en az uğraştıracak, en az masrafa sokacak, kafamız rahat binebileceğimiz aracı almak peşindeyiz.

Bunun birinci yolu gidip basit olsun ama sıfır olsun diyerek 26.000 TL'ye Dacia Sandero veya buna yakın fiyata başka markaların başka araçlarını almaktır.

İkinci yolu; komşumuzun, arkadaşımızın sıfır alıp eskittiği geçmişini bildiğimiz aracı almaktır.

Üçüncü yolu; İlk sahibinden, yetkili servis kayıtlı düşük km'lerdeki ( 5.000-30.000-70.000) aracı almaktır.

Bundan hariç araçlarda, 3 .4. veya kaçıncı sahibi olduğunu bilmeyenlerden alınan araçlarda, galeriden alınan araçlarda risk almış olursunuz. Araç dizelse risk büyürken, benzinli araçlarda risk nispeten azdır. Çünkü benzinli araçla çok km yapılmaz.
    Dizel araçlar genellikle binilmek için, yol yapacağı için alınır. Hadi 1. sahibi kapımda dursun, az yaksın diye almıştır da 2. sahibi, 3. sahibi hepsi mi binmemek için dizel aldı? Yok. Dizel araç binilmek için alınır.
    Genellikle çok km yapacak, aracı koşturacak kişiler ilk sahibinden az km yapmış dizel aracı alırlar, yorarlar, işi bitince yol verirler.

Bu A sınıfı, B sınıfı araçların kaderidir bel altı boya. İlk arabadır, acemilik atılan arabadır, milletin park yerinden çıkarken adamın arabasına sürtse de bir şey olmaz dediği geri vitese bir daha takmaya gerek görmediği arabadır, park yeri bulunamayınca yol kenarına bırakılan - karda buzda kayanların sürtüp geçtiği arabadır. Çizilen, sürtülen arabadır. Şehir arabasıdır.

Geçmişi bilindiği sürece önemsizdir.

• Arkadaşlar selamlar.

Malum kış ve havaların soğuması bu günlerde başladı
    araçlarımızın yakıt sarfıyatına nasıl etkıledı

benim getz vgt normalda şehır içi 6,5 lt yakarken bu aralar 7,4 e kadar çıktı
    bugun 80 tl mazotla depom fullendı

80tl ıle 249 km yol yapmışı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rölantide daha fazla çalıştırıyoruz,
    Motor geç ısınıyor,
    Üşüdüğümüz için gideceğimiz yere daha çabuk varma eğilimimiz oluşuyor,
    Elektrik kalorifer, silecek, cam rezistansı vs.. derken daha çok kullanılıyor,
    Lastik hava basınçlarını fazla takip edemiyoruz, düşük kalıyor

vs.. derken tüketim kışları artıyor.

Ben bir depoyla 730 km giderken kışları 630'a kadar düşüyordu.
  • zincir markası önerebilecek var mı ? kolay takılan vs. malum kış geldi
  • arkadaslar bilginize.. hyundai getz dizel araclarda 52-54 arasi setan numarali yakitlar oneriyor.. kullanim klavuzunda var.. benim yakıt aldigim istasyonda setan 51 imis.. bp ultimate serisi 55 imis.. shell setan bilgisi yok. onu gectim urun bilgisi yok..

ekleme: ayrica kullanma klavuzunda deterjan katkılı yakıt motorun yakıt gectigi yerlerini temizlemede yardımcı olur falan diyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurmaurer -- 9 Aralık 2013; 17:04:21 >
  • 
Sayfa: önceki 13201321132213231324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.