Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1290. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12881289129012911292
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: schering

Getzimi yıkıyorum,kuruluyorum ama camları açıp tekrar kapattığımda kirleniyor.Acaba camı tutan fitillerin mi değişmesi gerekiyorBöyle bir sorun yaşayan var mı?

İlk aldığım günden beri öyle.

Yıkadıktan sonra cam açmamaya çalışırım, benden başka binen varsa da açamasın diye cam kilidi kullanırım. Hava sıcaksa klima açarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: schering

Getzimi yıkıyorum,kuruluyorum ama camları açıp tekrar kapattığımda kirleniyor.Acaba camı tutan fitillerin mi değişmesi gerekiyorBöyle bir sorun yaşayan var mı?

her arabada öyle olur

fitiller ıslandığı için

o yüzden kuruyana kadar camı açmayacaksın başka yolu yok
  • Öncelikle şunu söyleyeyim, her yola çıkışta Yakıt/Trip değerlerini sıfırlıyorum o şekilde ölçüyorum. Örneğin samsundan çıkarken sıfırladım, istanbulda kontak kapattığımda elde ettiğim değerdi o. Bazen uzun yolda göstergem doğru mu diye kontrol etmek için hızı 90 da sabitleyip seyir halindeyken yakıt değerini de sıfırlayıp yaklaşık 5 km yol gidiyorum ve elde ettiğim değer 3,5litre ile 4,2 litre arası oluyor. Bu değerleri yakalıyorsanız normaldir. Fazla çıkarsa bir yerde sorun vardır. Dün gece Baltalimanından 5 km yol gittim, trafik felçti orda da ölçüm yaptım bu sefer de 9,5 litre çıktı. Yani göstergem de yakıt değerlerimde sorun yok.

Uzun yolda 5,2 litre çoooook çooook yüksek bir değer. Bir sefer samsun ordu arası gedce saat 4 gibi acele gittim sanırım 140 altına çok az yerde düştüm. O zaman 5,5 litre elde etmiştik ama samsundan orduya ( 140km ) 1 saat 15 dakika da gitmiştim.

Yakıt katkısına gelince, marka tercihim yok benzinlikte hangisi varsa o. Genelde 444 oluyor onu koyduruyorum. Hepsi aynı zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

quote:

Orijinalden alıntı: ortmen55

Samsundan İstanbul'a geldim dün.Toplamda 800 km yol yaptım. Gerede'ye kadar 90-100 arası geldim. Ort yakıt 4.5 idi. ( Geredeye tırmanırken arttı biraz. ) Gereden İstanbul'a gelirken de otobanda 100-120 altına hiç düşmedim.Yoldan biraz sıkılıyordum ki Bmw ile audi yarışıyordu ben de takıldım peşlerine biraz :) Yaklaşık 35-40 dk boyunca da 170-180 arası gittim. İSTANBUL BAŞAKŞEHİRE geldiğimde yakıt tüketimimin 4,8 idi.Yola çıkarken tüm göstergeleri sıfırladım, yokuşlardan inerken boşa aldım, frene gereksiz yere hiç dokunmadım.Hesabıma göre toplamda 140 liralık mazot yaktım. Arabada 2 kişiydik arkada 2 tane valiz vardı.

merhaba
    @ ortmen55
    1 yılı aşkındır 2006 model 1.5 vgt kullanıyorum
    motor bakımını hıç aksatmam
    ama ben uzun yolda 5,2 lt altına hiç düşemedim
    110 cıvarı kullanırım yolu buldummu 160 cıvarına çıkarım
    şuan ankarada şehir içersınde 6,5 lt aşşa gormedım
    bugun 90 km yol yaptım uzun yol dıyebılırız 6,3 lt ıdı.
    aracı 2 sefer yag bakımı yaptırdım ılkınde 10 40 kullandım ıkıncısınde 10 30 yag koydu sehl (bosh-car servısınde)
    bundan sonra bende 5 30 yagmı kullansam
    aracım 116bınde.
    sızın araçtada gazı kokleyınce kara duman olayı oluyormu? (normal dıyorlar)
    dıkız aynasından baktımmı roketlıyor sankı
    mazot katkısı dıyorsunuz hangı marka ve ne?

dostlar birde
    benım getzın baskı balatası artık degışecek motor sıcakiken geri vitese çok zor takıyorum.
    iyisi voleo markamı ?
    servıs 900 tl dişarıda parça+işçilik 450 tl cıvarı rakam çıkıyor
    baskı balatayı degiştırıken
    mazot depomuda temızletmeyı duşunuyorum nasıl oluyor

+ben aracı aldıgımda son bakımında (90 bın)tum kayışlar degişmiş servıs kayıdı var 2011 ın 10 ayında
    sanırım klima v kayışı ...vb.
    bu kayışların ömrü nedir?
    kaç km veya kaç yıldır?

Bu arada bahsettiğiniz kara duman olayı olmuyor benim araçta. Muayeneye gitmiştim, araç parkura çıkıp birden boşta iken gazı kökledi adam devir saati en sona kadar geldi bi o zmaan attı kara dumanı

• 2007- benzinli - 53 bin KM de..

Ctesi günü 4 yetişkin + 1 çocuk ile Pendik - Kerpe yaptım
    Araba dolu olduğu için lastik havalarını 35 bara çıkarttım

Yol PC kalan benzin 120 km gösteriyordu
    100 TL benzin aldım 359 KM gösterdi...Gittim geldim, kalan benzin 130 km gösterdi.
    yolun % 65 inde klima açıktı

benim yaptığım yol 265 km, 37 - 38 krş / km yaktı

Hiç bir hız sınırlaması yapmadım
    Otobanda Boş bulduğum yerde 170 e kadar çıktım
    Genelde 120 - 150 arasında gittim
    ortalama genelde 6,5 - 7,8 / 100 km arasında değişti...Nadiren 5,6 ya düştüğü oldu.
    3 - 5 aydır hız 150 yi görmemiştim.

Son bakım mayıs 2012 de yaptırmıştım, Bu sene kışa girerken yaptıracağım.
    Direksiyonda 120 den sonra hafif titreme var, önceden yoktu
    Yeni komşum reno servisinde usta, yapabilirse ona yaptıracağım.

Bugun de şirket aracıyla ( 2011 logan ) Gebze Arapçeşme de ufak bir kaza yaptım
    Sağlıkta sıkıntı yok, aracta hafif hasar var ( tahmini max 1500 TL )

http://forum.donanimhaber.com/m_3682697/mpage_206/tm.htm#msglink_77576061

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 8 Temmuz 2013; 23:35:11 >

• çok geçmiş olsun...
  • Yarın bakım'a gidiyorum. Gitmişken far kolunu da değiştiricem. Servis işçilik dahil 180 tl demişti. Ben garajda birkaç sökme-takma denemesi yaptıktan sonra akpar'dan far kolu'nu kdv dahil 50 tl'ye denk getirdim, onu da yarın alıp kendim takıcam. Böylelikle 130 tl kar edicem. Far kolundaki soruna gelince : selektör yapınca uzun far takılı kalıyordu. Çok can sıkıcı bir durum çünkü uzun yolda selektör yapmak en büyük eğlencem :P şaka tabi...
    Yağ filtresi, mazot filtresi ve yağ değişimi yapıcam bunları serviste yaptırıcam. giderken yanımda castroll magnatec 5w30 yağ alıcam 4+1 litre...

Asıl sorun frene bastığımda ayağımda bir titreme hissediyorum. Bu abs'den kaynaklanan bir titreme değil biliyorum çünkü frenlerin değişmesi lazım. Ankara'da bu değişim komple değişim yani, kaça patlar bu konuda yenilerde değişim yaptıran var mı?

Yeni bilgi : şehir içi yakıt tüketimim nasıl olduysa 5.9 ile 6.4 arasında bu aralar. depoyu fulleyince göstergeleri sıfırlamıştım. şimdi depo çeyrekte. bu süre zarfında hep şehir içindeydim. Şimdilik mutluluk verici bir gelişme benim için. Umarım uzun yolda da 4.0' değerlerine yaklaşır da benim de keyfime diyecek kalmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: memocelikays

quote:

Orijinalden alıntı: DeArAnGeL

yok daha hesaplamadım ama gelecek hafta depoyu doldurup uzun yola çıkıcam. o zaman belli olacak yakıt durumu. sonra da forumda paylaşıcam.

yakıt değerlerimiz aynı uzun yolda 6.3e kadar düşmüştü 200 km di

Depoyu fullediğinizde benzinlikten çıkmadan bütün göstergeleri sıfırlayın. Tabi öncesinde hava filtresini falan da değiştirin. Ben yarın bütün filtreleri ve yağı değiştiricem. 6 gün sonra da yaklaşık 800 km'lik uzun yola çıkıcam. O zaman tam olarak uzun yol ortalamamı ve bir depoyla maksimum menzili belirliycem. İşte ondan sonra el mi yaman bey mi yaman anlaşılacak. Şimdi ne desem boş. ama en son uzun yolda 6.1 gibi ortalama bir değerdeydim. ortmen55 arkadaşın tavsiye ettiği yağı alınca bi de ona göre bir yakıt ortalaması değeri alıcam. Hep birlikte göreceğiz.

• ortmen55 O kullanıcısına yanıt
    Bir gece yolculuğunda yoğun trafik vardı. Böyle yoğun trafikte arada sıkışıp kalmaktan nefret ettiğimden ışıkta gazı kökleyip arkamda kalan kalabalıktan hızla sıyrılmıştım. O sırada arkamdaki arabanın farlarının sayesinde (dikiz aynasından gördüğüm kadarıyla) baya bi duman attırmıştım kara duman diyemem çok görmedim ama gri tonlarda olduğunu söyleyebilirim. (deyim yerini bulduysa hemen söyleyeyim " trafiğin tozunu attırdım" )
  • Selamlar arkadaşlar
    2005 tüplü getz'imin 90 bin bakımı için fiyat aldım bugün.
    Filtreler
    Motor Yağı
    Şanzıman Yağı
    Depo benzin filtresi
    Bujiler
    Frenlerin temizlenmesi
    Elektrik aksamı kontrolü
    Alt takım kontrolü

Fiyat olarak 450 TL
    Normal midir? Kazık mı yedik :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluemoon

Selamlar arkadaşlar
    2005 tüplü getz'imin 90 bin bakımı için fiyat aldım bugün.
    Filtreler
    Motor Yağı
    Şanzıman Yağı
    Depo benzin filtresi
    Bujiler
    Frenlerin temizlenmesi
    Elektrik aksamı kontrolü
    Alt takım kontrolü

Fiyat olarak 450 TL
    Normal midir? Kazık mı yedik :)

Saydıgınız filtre ve yağların toplam masrafı 200 lira ancak. Geri kalanı işçilik için alır bence fazla.Bir kaç yere daha sorun. Ben dizel getzin bakımını 200 liraya yaptırdım aynı şeyleri yaptılar.
  • Baska bi serviste ayni fiyati verdi.
    Cok mu pahali oldu yahu?
    Yani disk temizletme vs pahali dediler bana ama bilmiorm tabi.

Bu arada bu arac icin performans acik hava filtresi kullanan var mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluemoon -- 9 Temmuz 2013; 11:13:06 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

quote:

Orijinalden alıntı: ortmen55

Samsundan İstanbul'a geldim dün.Toplamda 800 km yol yaptım. Gerede'ye kadar 90-100 arası geldim. Ort yakıt 4.5 idi. ( Geredeye tırmanırken arttı biraz. ) Gereden İstanbul'a gelirken de otobanda 100-120 altına hiç düşmedim.Yoldan biraz sıkılıyordum ki Bmw ile audi yarışıyordu ben de takıldım peşlerine biraz :) Yaklaşık 35-40 dk boyunca da 170-180 arası gittim. İSTANBUL BAŞAKŞEHİRE geldiğimde yakıt tüketimimin 4,8 idi.Yola çıkarken tüm göstergeleri sıfırladım, yokuşlardan inerken boşa aldım, frene gereksiz yere hiç dokunmadım.Hesabıma göre toplamda 140 liralık mazot yaktım. Arabada 2 kişiydik arkada 2 tane valiz vardı.

merhaba
    @ ortmen55
    1 yılı aşkındır 2006 model 1.5 vgt kullanıyorum
    motor bakımını hıç aksatmam
    ama ben uzun yolda 5,2 lt altına hiç düşemedim
    110 cıvarı kullanırım yolu buldummu 160 cıvarına çıkarım
    şuan ankarada şehir içersınde 6,5 lt aşşa gormedım
    bugun 90 km yol yaptım uzun yol dıyebılırız 6,3 lt ıdı.
    aracı 2 sefer yag bakımı yaptırdım ılkınde 10 40 kullandım ıkıncısınde 10 30 yag koydu sehl (bosh-car servısınde)
    bundan sonra bende 5 30 yagmı kullansam
    aracım 116bınde.
    sızın araçtada gazı kokleyınce kara duman olayı oluyormu? (normal dıyorlar)
    dıkız aynasından baktımmı roketlıyor sankı
    mazot katkısı dıyorsunuz hangı marka ve ne?

dostlar birde
    benım getzın baskı balatası artık degışecek motor sıcakiken geri vitese çok zor takıyorum.
    iyisi voleo markamı ?
    servıs 900 tl dişarıda parça+işçilik 450 tl cıvarı rakam çıkıyor
    baskı balatayı degiştırıken
    mazot depomuda temızletmeyı duşunuyorum nasıl oluyor

+ben aracı aldıgımda son bakımında (90 bın)tum kayışlar degişmiş servıs kayıdı var 2011 ın 10 ayında
    sanırım klima v kayışı ...vb.
    bu kayışların ömrü nedir?
    kaç km veya kaç yıldır?

.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Yarın bakım'a gidiyorum. Gitmişken far kolunu da değiştiricem. Servis işçilik dahil 180 tl demişti. Ben garajda birkaç sökme-takma denemesi yaptıktan sonra akpar'dan far kolu'nu kdv dahil 50 tl'ye denk getirdim, onu da yarın alıp kendim takıcam. Böylelikle 130 tl kar edicem. Far kolundaki soruna gelince : selektör yapınca uzun far takılı kalıyordu. Çok can sıkıcı bir durum çünkü uzun yolda selektör yapmak en büyük eğlencem :P şaka tabi...
    Yağ filtresi, mazot filtresi ve yağ değişimi yapıcam bunları serviste yaptırıcam. giderken yanımda castroll magnatec 5w30 yağ alıcam 4+1 litre...

Asıl sorun frene bastığımda ayağımda bir titreme hissediyorum. Bu abs'den kaynaklanan bir titreme değil biliyorum çünkü frenlerin değişmesi lazım. Ankara'da bu değişim komple değişim yani, kaça patlar bu konuda yenilerde değişim yaptıran var mı?

Yeni bilgi : şehir içi yakıt tüketimim nasıl olduysa 5.9 ile 6.4 arasında bu aralar. depoyu fulleyince göstergeleri sıfırlamıştım. şimdi depo çeyrekte. bu süre zarfında hep şehir içindeydim. Şimdilik mutluluk verici bir gelişme benim için. Umarım uzun yolda da 4.0' değerlerine yaklaşır da benim de keyfime diyecek kalmaz

genelde 100den sonra titrer

fren disklerin eğilmiştir büyük ihtimal

400-500 gibi bi masraf çıkarır

eğer disklerin iyi durumdaysa taşlatıp balataları değiştirerek kurtarabilirsin

ama kötüyse komple değişmende fayda var

• quote:

Baska bi serviste ayni fiyati verdi.
    Cok mu pahali oldu yahu?

fren temizlememi disk temizlememi

temizleme dedikleri bi sprey sıkıyorlar tozları yıkıyorlar

hikaye yani

buji ve şanzıman yağı olduğu için fiyatı yüksek tutuyorlar

buji dediğin 4ü 15 tl felan ama serviste farklı tabii fiyat
  • quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

Cok mu pahali oldu yahu?

hikaye yani

Bu tarz bakımları dışarıda mı yaptırmak daha mantıklı peki?
    Bilgimiz az olduğu için böyle oluyor..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

Cok mu pahali oldu yahu?

hikaye yani

Bu tarz bakımları dışarıda mı yaptırmak daha mantıklı peki?
    Bilgimiz az olduğu için böyle oluyor..

http://www.hyundai.com/wcm/idc/groups/sggeneralcontent/@tr/documents/sitecontent/mdaw/mdu5/~edisp/periyodiksubat.pdf

burdaki listeye göre 90000 bakım fiyatı 514 tl

yani birazda indirim yapmışlar demekki

valla ben bakımı serviste yapma taraftarıyım

en azından yapılan işe garanti veriyorlar

getzlerin yedek parça sıkıntı

dışarda pek bulunmuyor

bilemiyorum yani kimiside ucuz olduğu için dışarda yaptırıyor

artık o senin düşüncene kalmış

• quote:

Bir gece yolculuğunda yoğun trafik vardı. Böyle yoğun trafikte arada sıkışıp kalmaktan nefret ettiğimden ışıkta gazı kökleyip arkamda kalan kalabalıktan hızla sıyrılmıştım. O sırada arkamdaki arabanın farlarının sayesinde (dikiz aynasından gördüğüm kadarıyla) baya bi duman attırmıştım kara duman diyemem çok görmedim ama gri tonlarda olduğunu söyleyebilirim. (deyim yerini bulduysa hemen söyleyeyim " trafiğin tozunu attırdım" )

yaklaşık 600 km yol yaptım çıkarken yarım deponun azıcık altındaydı. yakıt tüketimi 7.6 ydı. şehir içinden çıkınca sıfırladım 180 km yol gittim yakıt tüketimi 5.0 oldu. bir ara 4.8 i gördüm . hız olarakda 90 100 110 yaptım hep . yakıt ibresi çeyreğin altına düştü. ışık yanmadı ama. 100 tl lik yakıt aldım. yarımla full arasındaki çizginin oraya kadar geldi. 412 km daha yol yaptım hızım bu sefer zaman zaman 100 ama genelde 110 du yakıt tüketimi 4.9 5.0 arasında gidip geldi. yakıt olarak da çeyrek depo mazot kaldı.
    anlatabildim umarım. nasıl normalmi bu yakıt değerleri.

ben bu ortalama yakıt göstergesini anlamıyorum. yavaş gidiyorum düşüyo ama yakıtta değişen bişi olduğunu hissetmedim. ortalama yakıt düştükçe fazla yol gitmem gerekmiyomu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memocelikays -- 9 Temmuz 2013; 23:39:47 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memocelikays

quote:

yok daha hesaplamadım ama gelecek hafta depoyu doldurup uzun yola çıkıcam. o zaman belli olacak yakıt durumu. sonra da forumda paylaşıcam.

yakıt değerlerimiz aynı uzun yolda 6.3e kadar düşmüştü 200 km di

Depoyu fullediğinizde benzinlikten çıkmadan bütün göstergeleri sıfırlayın. Tabi öncesinde hava filtresini falan da değiştirin. Ben yarın bütün filtreleri ve yağı değiştiricem. 6 gün sonra da yaklaşık 800 km'lik uzun yola çıkıcam. O zaman tam olarak uzun yol ortalamamı ve bir depoyla maksimum menzili belirliycem. İşte ondan sonra el mi yaman bey mi yaman anlaşılacak. Şimdi ne desem boş. ama en son uzun yolda 6.1 gibi ortalama bir değerdeydim. ortmen55 arkadaşın tavsiye ettiği yağı alınca bi de ona göre bir yakıt ortalaması değeri alıcam. Hep birlikte göreceğiz.

yaklaşık 600 km yol yaptım çıkarken yarım deponun azıcık altındaydı. yakıt tüketimi 7.6 ydı. şehir içinden çıkınca sıfırladım 180 km yol gittim yakıt tüketimi 5.0 oldu. bir ara 4.8 i gördüm . hız olarakda 90 100 110 yaptım hep . yakıt ibresi çeyreğin altına düştü. ışık yanmadı ama. 100 tl lik yakıt aldım. yarımla full arasındaki çizginin oraya kadar geldi. 412 km daha yol yaptım hızım bu sefer zaman zaman 100 ama genelde 110 du yakıt tüketimi 4.9 5.0 arasında gidip geldi. yakıt olarak da çeyrek depo mazot kaldı.
    anlatabildim umarım. nasıl normalmi bu yakıt değerleri.

ben bu ortalama yakıt göstergesini anlamıyorum. yavaş gidiyorum düşüyo ama yakıtta değişen bişi olduğunu hissetmedim. ortalama yakıt düştükçe fazla yol gitmem gerekmiyomu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memocelikays -- 9 Temmuz 2013; 23:39:26 >

• bluemoon kullanıcısına yanıt
    Bence iyi fiyat almışsın. Bende bugün servise gidip fiyat aldım. 960 tl dediler. İçeriği şu şekilde ;

Yağ değişim
    Yağ filtresi değişim
    Hava filtresi değişim
    Yakıt (mazot) filtresi değişim
    Polen filtresi değişim
    Fren bakım
    bu fiyata işçilik dahil ve tahmini süre 3-4 saat

ben ne yaptım sanayide tanıdık bi ustaya 270 tl'ye hepsini hallettirdim.
  • 
Sayfa: önceki 12881289129012911292
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.