Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1244. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12421243124412451246
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eğitimci1124

quote:

Orijinalden alıntı: JETDEVRİYE

bugün aracıma yeni bir akü aldım.artık dedim korkulu rüyayla yatıp kalkmaktansa değişiyim havalar tam soğumadan.
    inci marka 60 amper akü aldım.115 tl ödedim.mutluya 120 tl istediler,inciyle aynı kalite olunca inci taktırdım.

getzlerin akülerinin amperleri standart mı ? amperin az ya da fazla olmasının arabaya etkisi nedir ? Bir de benim araba ilk etapta çalışırken marş biraz geç alıyor sizce sebebi nedir ? Aküyü değiştirdik fayda etmedi.Bir de marş dinomosunu değiştirdiler yine bir faydası olmadı.Ustam Rize de ki servisi aramış onlarda getzler bunu hep yapıyor demiş.Sizler de durum nedir ? Bulunduğum ilde yetkili servis olmadığından servise gitme fırsatım olmadı.

Akülerin performansları hava sıcaklığıyla doğrudan alakalıdır. Havalar soğudukça akülerin performansı düşer.
    25C sıcaklıkta %100 performans veren akü
    0C sıcaklıkta %77
    -20C sıcaklıkta %55 verir.

Akü seçimi bu kıstasa göre yapılır.

Bu nedenle yazın sorunsuz kullandığımız aküler, havaların soğumasıyla birlikte aslında ömürlerinin dolmuş olduğunu belli ederler.

Etiketinde 12V 60 Ah ( 530CCA ) yazan bir aküde, 60 Ah akünün depolayabildiği elektrik enerjisi miktarını verir. Parantez içerisindeki değer de akünün -18C sıcaklıtka anlık ne kadar enerji sunabildiğini verir.( CCA-Cold cranking ampers- Soğuk marş basma performansı )

45Ah akü, motor çalışmazken park lambalarınızı 45 saat yakabiliyorsa, 60Ah olan 60 saat yakar.
    Veya aracınız çalışmazsa 45Ah olan 4,5 dakika marş basıp bitiyorsa, 60Ah olan 6 dakika marş basıp biter..

Fakat aküler üzerinde cold cranking ampers ( CCA ) diye bir değer daha olur. Bu değer akünün -18 C deki marş basma gücüdür.

Marş çevirme gücü de bu değere bağlıdır.

Plakaları ince fakat plakalarının toplam yüzey alanı daha fazla olan bir akü, 45 Ah kapasitede olduğu halde 60Ah bir aküden daha iyi çevirme gücü sunabilir.

x marka akü 12V 44Ah Cold Cranking Amps (EN): 730 CCA
    y marka akü 12V 60Ah Cold Cranking Amps (EN): 480 CCA

Değerler gerçektir.

Umarım anlatmak istediğim anlaşılır.

Sn. Eğitimci1124 aracınız dizel ise, kışın birazcık geç çalışması doğaldır. Dizel motorlar eskidikçe de sıkıştırma başarıları düşer ve nispeten daha geç çalışmaya başlarlar. Anormallik olduğunu düşünüyorsanız kızdırma bujilerinizi de kontrol ettiriniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Özgür Geo

quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Merkezi kilit modülü sigorta tablanızın oraya takılmıştır. Soketini çıkarıp takmanız çözüm olabilir. Genellikle soketleri kaçırıyor.

Sigorta ve dediğim yerden değilse

Alarm-teyp işi yapan yerlerde cüzi bir miktar alırlar. merkezi kilit modüllerinin yenisi zaten 30-40 TL. İşçiliği de basit.

20 TL ye yapabilirler. sorarsınız.

Çok Teşekkür ederim.

Soket neye benziyor. Sigorta kutusuna baktım. Birkaç kablo vardı.

Sigorta kapağının üzerindeki listede D-Lock 20A yazıyordu. (sarı renkli bir sigortada 20 yazıyor ancak A -yada başka bir harf yok -diğerlerinde de-)

Bu 20 nolu sigortaya mı bakmalıyım ve soket dediğiniz şeyi biraz tarif edebilir misiniz?

Tekrar teşekkürler.

Sigorta tablasının üzerinden elinizi uzatın. orada küçük bir kutucuk olması lazım. Sonradan takıldığı için genellikle orayı uygun görürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Sigorta tablasının üzerinden elinizi uzatın. orada küçük bir kutucuk olması lazım. Sonradan takıldığı için genellikle orayı uygun görürler.

Teşekkür ederim.

O kutucuğu kontrol etmiştim . Bir problem bulamadım, göremedim.

motordaki 80 A (A- amper için ben de kod sanıyorum )bir tanesi (80-50-50-50-80 şeklindeki büyük sigortalar)

kopmuş. sebep bu olabilir diye düşündüm. Vakit de yok bakıcaz artık...

Teşekkürler.
  • Akadaşlar
    getz vgt kaç lıtre yağ alıyor ben 4,6 lt dıye bılıyorum(y.fılıtre degıştıgınde)

otostart 139 tlye bosch car sevsıslerındekı kanpası var
    alıp almama konusunda kararsız kaldım

http://otostart.com/bakim/?utm_source=03122012

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mnr980 -- 7 Aralık 2012; 11:38:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar 2005 benzin+lpgli Getzimi yıllık bakım için haftaiçi bir ustaya götürücem.
    Artık servise götürmeyeceğim, zaten garantisi de doldu.
    İzmir'de yaşıyorum, hangi yağ oluyor bizim araca?
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

Arkadaşlar 2005 benzin+lpgli Getzimi yıllık bakım için haftaiçi bir ustaya götürücem.

castrol magnatec 10w-40 yağ kullan dostum.
  • quote:

Arkadaşlar 2005 benzin+lpgli Getzimi yıllık bakım için haftaiçi bir ustaya götürücem.

10w40 tüplü olduğu için iyi olur.daha ince yağ kullanma.
  • @vatansever20
    @JETDEVRİYE
    Tavsiye için teşekkürler, diğer parçaları da Hyundai parçacısından alıcam, onlar uygun olanı verecektir.
  • Arkadaşlar, benim getz'in Pazartesi günü aküsünü değiştirdim. Orjinal akü vardı onun yerine Varta akü taktırdım. Bu gece eve dönerken, birden radyo sustu, teyp kapandı. Ne yaptıysam açılmadı, hatta aracı durdurup çalıştırdım ama nafile. İçinde kaset vardı, kaseti çıkartma butonuna bastım, kaseti kendisi çıkarttı, sonra geri ittirdim fakat almadı. Lambaları açıp kapatınca içindeki ışıkları yanıyor ama ekranında bir şey yazmıyor.

Aracım 2004 model Getz 1.3 GLS, taktırdığım akü de Varta D24 60ah.

Acaba teyp kodu falan mı istiyor? Ne dersiniz üstadlar?
  • quote:

@vatansever20
    @JETDEVRİYE
    Tavsiye için teşekkürler, diğer parçaları da Hyundai parçacısından alıcam, onlar uygun olanı verecektir.

getzin sanayide pek parçası yok

bana hep yan sanayi verdielr

buda pek hışuma gitmedi açıkçası

serviste %25 var şuan bide ordan fiyat al bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

@vatansever20
    @JETDEVRİYE

%25 de olsa tahminimce yine 200'den aşağı olmayacaktır. Gerçi orda da biraz pazarlık yapılabiliyor ama bu sefer zaten indirimliyiz falan derler.

İzmir/Yükseliş en son benzin pompası değişiminden bana bi kazık atmaya çalıştı. Kısaca anlatayım.

Araba marş basıyor fakat zor çalışıyordu, önce aküden deyip aküyü değiştirdim yine aynı olunca servise götürdüm.
    Servis, "benzin deposunda pislik var temizlik yapıcaz" diyip 150 TL aldılar, arabayı teslim almaya gittiğimde yine aynı arızayı yapınca bu sefer 3 gün sonra "benzin pompası yanmış onu değişcez" diyip 400 TL masraf çıkardılar.
    Ben de önceki verdiğim 150 TL'yi neden verdiğimi öğrenmek istedim. Dövüş kavga 100 TL indirim yaptırttım, yine aradan en az 50-100 TL haybeye geçirdiler bize.

Anlıycanız servise arızaya gitmediğim sürece çok memnun kalırsın, bir arıza oldu mu o zaman gardınızı alın.
    Neticede peryodik bakımı herkes yapıyor ama arızaya gelince işler değişiyor.

• arkadaşlar az yakar diye dizel getz aldık lakin ilk denemelerime göre beklediğim sonuçları alamadım....

57binde aldım aracı.Aldığım gün bakımlarını full yaptırdım servisinde. 1000 km yakın yol yaptım, yol şehir içi şehir dışı karışık...Ancak büyük bölümü şehirler arası geçti..SAMSUN -ORDU arası..Hızım genelde 90-100km arası saibtti..Bazen sollamalarda 130a kadar dayandığım oldu ancak en fazla 15 saniye gittim bu şekilde..Aracın göstergesindeki yakkıt ortalamam 6,5 litrenin altına inmedi hiç.Bazen uzun yolda 5.8 lere kadar iniyor ama sonra hemen çıkıyor...Sizce bu normal mi ? sizin yakıt ortalamalarınız nedir ? Bu arada aracı PO da fullettim göstergesi 637 km verdi..ne dersiniz..Asla 3bin deviri de geçirmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ortmen55 -- 9 Aralık 2012; 20:17:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ortmen55

arkadaşlar az yakar diye dizel getz aldık lakin ilk denemelerime göre beklediğim sonuçları alamadım....

57binde aldım aracı.Aldığım gün bakımlarını full yaptırdım servisinde. 1000 km yakın yol yaptım, yol şehir içi şehir dışı karışık...Ancak büyük bölümü şehirler arası geçti..SAMSUN -ORDU arası..Hızım genelde 90-100km arası saibtti..Bazen sollamalarda 130a kadar dayandığım oldu ancak en fazla 15 saniye gittim bu şekilde..Aracın göstergesindeki yakkıt ortalamam 6,5 litrenin altına inmedi hiç.Bazen uzun yolda 5.8 lere kadar iniyor ama sonra hemen çıkıyor...Sizce bu normal mi ? sizin yakıt ortalamalarınız nedir ? Bu arada aracı PO da fullettim göstergesi 637 km verdi..ne dersiniz..Asla 3bin deviri de geçirmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ortmen55 -- 9 Aralık 2012; 20:16:29 >

• Benim getzin şanzımanı yağ sızdırıyormuş,servis 400-500 arası masrafı çıkar dedi.Yaptırmadım binmiyorum arabaya :)
  • quote:

quote:

quote:

@vatansever20
    @JETDEVRİYE

%25 de olsa tahminimce yine 200'den aşağı olmayacaktır. Gerçi orda da biraz pazarlık yapılabiliyor ama bu sefer zaten indirimliyiz falan derler.

İzmir/Yükseliş en son benzin pompası değişiminden bana bi kazık atmaya çalıştı. Kısaca anlatayım.

Araba marş basıyor fakat zor çalışıyordu, önce aküden deyip aküyü değiştirdim yine aynı olunca servise götürdüm.
    Servis, "benzin deposunda pislik var temizlik yapıcaz" diyip 150 TL aldılar, arabayı teslim almaya gittiğimde yine aynı arızayı yapınca bu sefer 3 gün sonra "benzin pompası yanmış onu değişcez" diyip 400 TL masraf çıkardılar.
    Ben de önceki verdiğim 150 TL'yi neden verdiğimi öğrenmek istedim. Dövüş kavga 100 TL indirim yaptırttım, yine aradan en az 50-100 TL haybeye geçirdiler bize.

Anlıycanız servise arızaya gitmediğim sürece çok memnun kalırsın, bir arıza oldu mu o zaman gardınızı alın.

peki marsin gec basma sorunu ne imis.cozebildinizmi.bende akuyu degistim fakat usta mars dinamosuna bakim yapmamiz lazim diyor.ondan dolayi zayif basiyor diyor.komurleri eskidi sanirim benim mars dinamosunun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

@vatansever20
    @JETDEVRİYE

peki marsin gec basma sorunu ne imis.cozebildinizmi.bende akuyu degistim fakat usta mars dinamosuna bakim yapmamiz lazim diyor.ondan dolayi zayif basiyor diyor.komurleri eskidi sanirim benim mars dinamosunun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: JETDEVRİYE

Hocam sorun marşın geç basması değildi, marş normal basıyordu fakat araba çalışmıyordu, yani 5-6 kez marşa basmayla çalışıyordu.
    Ben de aküden sandım, bir ustaya gittim (herkes usta işte!) o da aküden olabilir dedi, gittik aküyü değiştirdik.
    Sorun yakıtla alakalıymış.
    Bu da genelde LPG'li araçlarda benzinin az kullanılmasından dolayı, depodaki benzinin kimyası değişiyor ve o da benzin pompasını bozuyor.
    Yani LPG kullanan arkadaşlar az ama sık sık benzin de alsınlar.
  • merhaba Arkadaşlar, bende 2007 1.5 crdi getz var..geçenlerde kalorifer açıkken aracın içi çok sıcak olduğu için soğuk konuma getirdim.diğer gün aracıma geldiğimde motor ısındı sıcak konuma getirdim.soğuk hava üflüyor.ne yaptıysam sıcak hava üflemedi.sorun neden kaynaklanabilir??
  • Arkadaşlar dizel bir araba almak istiyorum. Haftalardır aradım taradım ve sonunda Getz te karar kıldım. Öncelikle fiyat aralığım maksimum 20 bin TL , model olarak 2007 veya 2008 den aşağısını almayı düşünmüyorum. En dolu modeli hangisidir? Hangi model ve özellikte olanı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Son olarak bu istediğim özelliklerde ( tata, dacia, fiat olmamak kaydıyla ) önerebileceğiniz başka marka araçlar var mı?
  • aa
  • 
Sayfa: önceki 12421243124412451246
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.