Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1004. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10021003100410051006
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bugun Mımgas servısındekı kısı benım sıpanın enjektorlerı kucuk delınmıs buyutelım bıraz daha az yakar ve performans artar dedı Bılgısı olan varmı?
  • bence 0 getz alacağina i20 al.bikaç bin tl fazla ödertsin ama unutma ki getzin 2011 üretimi olmayacak. tüp konusunda da eski tip tüplerle yeni sirali sistemleri birbirine kariştirma. bu tür masraflar yapmazsin. benzin mi dizel mi konusuna gelince de ikisinin de arti ve eksi tarafları var ama yine de dizel öneririm en azindan benzin cubuğu gibi sürekli inmez önceden bikaç milyar fazla verip psikolojini düzeltirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver1

mrb arkadaşlar, bende katıldım aranıza
    2007 model getz aldım, 1.4 dohc motor, otomatik, brc marka tüp var
    ve km si 36.000 de. Araç bayandan olduğundan hiç kazası yok ama sağında solunda ufak vuruk çizik var
    fiyatına gelince de 16 bin tl ödedim, ama pahalı mı aldım emin değilim
    , yaz sonunda satmak istesem kaça satabilirim acaba fiyat nasıl sizce?

güncel:=)
  • quote:

Orijinalden alıntı: forum.0027

kerem2018 isimli arkadaşa tşk ediyorum kafam iyice karıştı dizel hiç aklımda yoktu ama , bakalım bi kaç üstadımız daha yorum yazarsa sevinirim. yorum ve radımlarınızı beklıyorum tşk ederim.

AYDA 300 KM yapacağınızı belirtmenize rağmen hala neden bazı arkadaşların ısrarla dizel önerdiklerini anlayabilmiş değilim, ki bu arkadaşlar da bilgili ve saygıdeğer yorumcular. ben ayda 300 km yapacak birine asla dizel önermem, ki ben de 2008 getz dizel kullanıyorum. aracımdan ve aracımın yakıt tüketiminden çok memnunum, ama sizin ayda yaptığınız km yi ben 4 günde yapıyorum yani günde min. 70 km ayda ort. 2200 km yol yapıyorum. ancak bu koşullarda dizel alınmasını öneririm çünkü o aradaki birkaç milyar kolay kazanılmıyor ve kendini kolay amorti de etmiyor.

saygılar.

• evet ayda 300 bilemedin 400 km ve birde yılda birdefa tatile gideriz , az km yapıyorsan benzinli daha mı mantıklı oluyor o zaman.
  • Dizel her zaman karlıdır arkadaşım... Şimdi şöyle basit bir hesap yapalım...

Forum.0027 arkaşımız 0 Km olarak Getz alacağını düşünelim iki aracın da satış fiyatları aşağıdaki gibi olacak...

BENZİNLİ OLAN 1.4 DOHC AB AC 23.700 TL
    DİZEL OLAN 1.5 VGT AB AC 26.600 TL
    ARADAKİ FİYAT FARKI = 2.900 TL

Benzin LT Fiyatı : 3.68
    Dİzel LT Fiyatı : 3.01

GETZ 1.4 DOHC Şehir için yakıt Tüketimi : 8 LT (Ortalama)
    GETZ 1.5 VGT Şehir için yakıt Tüketimi : 5.5 LT (Ortalama)

1.4 DOHC GETZ SEÇİMİ

Şimdi dizel araç yerine benzinli araç aldığımız zaman satış fiyatı arasındaki fark olan 2.900 TL ile şu anki pompa satış fiyatları üzerinden hesapladığımız zaman 788 Litre BENZİN alabiliyoruz

100 Km de Ortalama 8 Lt yakan bir araç ile fiyat farkı ile kar ettiğiniz 788 Litre benzin sayesinde 9.850 KM yol yapabilirsiniz... !!!

Ayda 300 demişiniz ama yeni araç alındığı zaman insanın içinde ayrı bir heves oluyor ve daha fazla gezme isteği oluşuyor.Onun için aylık ortalama 500 Km yol yaptığınızı düşünelim...

788 Litre benzin sizi 20 AY boyunca idame edecektir... Dİğer bir değiş ile Dizel yerine Benzinli Getz aldığınız zaman aradaki fiyat farkını sizi 20 ay boyunca yakıt masrafı olarak kullanacaksınız...!!!

1.5 VGT GETZ SEÇİMİ

Benzinli yerine Dizel seçmeniz durumunda 2.900 TL daha fazla ödeme yapacaksınız. Aracınız ortalama şehir içinde 5.5 LT mazot yakacaktır. Benzinli araç ile dizel araç arasındaki yakıt durumuna gelirsek ;

Benzinli Getz : Ş.İ ortalama tüketim 100 Km de 8 Lt = 29.44 TL
    Diesel Getz : Ş.İ ortalama tüketim 100 Km de 5.5 Lt = 16.55 TL

100 KM DE TÜKETİM FARKI : 12.89 TL x 5 = 65.45 (Aylık 500 km yol yapmanız sonucunda dizel araçtaki yakıt kazancınız)

Kısaca dizel aldığınız zaman ayda 65 TL lik bir yakıt kazancınız oluyor benzinli araca göre...
    Ama benzinli aldığınız zaman 788 Lt gibi bir bonus yakıtınız var ve bu yakıt sizi 20 Ay idame edecek...

Amaaaaa.... unutmayın ki benzinli getz aldığınız zaman 20 ay sonunda bonuslar bittiğinde her ay ortalama 65 TL zarar edeceksiniz Dizel getz sahiplerine göre...!!!

Hem öyle şehir efsanesi durumuna gelmiş olan dizel araçların bakımı çooook pahalıdır muhabbetine inanmayın.... bakın aşağıda periyodik bakım fiyatları bulunuyor...

15.000 Periyodik Bakım Fiyatları (İstanbulda ki en büyük iki yetkili servisin güncel fiyatlarıdır)
    Getz 1.4 Dohc = 288 TL (Polen+ Klima dahil)
    Getz 1.5 Vgt = 330 TL (Polen+ Klima dahil)

Fark = 42 TL

Kısacası alırken biraz fazla para vereceksiniz , uzun süre kullanırım zırt pırt araç değiştirmem satmam diyorsanız , kullanım boyunca dize size yakıt ekonomisi sunacaktır..

1.4 Dohc motor iyidir seridir ancak biraz fazla yakar muadillerine göre meret... Ben uzun uğraşlar sonucunda 7.5 LT şehir için tüketim değerlerine ulaştım... Çevremdeki getz sahipleri minimum 8 Lt yakıyor... Daha fazlasını yapanlar bile var...

Ben forum.0027 nin yerinde olsam dizel alırdım.. Ta bi ki son karar yine onun ...

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Dizel her zaman karlıdır arkadaşım... Şimdi şöyle basit bir hesap yapalım...

Forum.0027 arkaşımız 0 Km olarak Getz alacağını düşünelim iki aracın da satış fiyatları aşağıdaki gibi olacak...

1.4 DOHC GETZ SEÇİMİ

Şimdi dizel araç yerine benzinli araç aldığımız zaman satış fiyatı arasındaki fark olan 2.900 TL ile şu anki pompa satış fiyatları üzerinden hesapladığımız zaman 788 Litre BENZİN alabiliyoruz

100 Km de Ortalama 8 Lt yakan bir araç ile fiyat farkı ile kar ettiğiniz 788 Litre benzin sayesinde 9.850 KM yol yapabilirsiniz... !!!

Ayda 300 demişiniz ama yeni araç alındığı zaman insanın içinde ayrı bir heves oluyor ve daha fazla gezme isteği oluşuyor.Onun için aylık ortalama 500 Km yol yaptığınızı düşünelim...

788 Litre benzin sizi 20 AY boyunca idame edecektir... Dİğer bir değiş ile Dizel yerine Benzinli Getz aldığınız zaman aradaki fiyat farkını sizi 20 ay boyunca yakıt masrafı olarak kullanacaksınız...!!!

1.5 VGT GETZ SEÇİMİ

Benzinli yerine Dizel seçmeniz durumunda 2.900 TL daha fazla ödeme yapacaksınız. Aracınız ortalama şehir içinde 5.5 LT mazot yakacaktır. Benzinli araç ile dizel araç arasındaki yakıt durumuna gelirsek ;

100 KM DE TÜKETİM FARKI : 12.89 TL x 5 = 65.45 (Aylık 500 km yol yapmanız sonucunda dizel araçtaki yakıt kazancınız)

Kısaca dizel aldığınız zaman ayda 65 TL lik bir yakıt kazancınız oluyor benzinli araca göre...
    Ama benzinli aldığınız zaman 788 Lt gibi bir bonus yakıtınız var ve bu yakıt sizi 20 Ay idame edecek...

Amaaaaa.... unutmayın ki benzinli getz aldığınız zaman 20 ay sonunda bonuslar bittiğinde her ay ortalama 65 TL zarar edeceksiniz Dizel getz sahiplerine göre...!!!

Hem öyle şehir efsanesi durumuna gelmiş olan dizel araçların bakımı çooook pahalıdır muhabbetine inanmayın.... bakın aşağıda periyodik bakım fiyatları bulunuyor...

15.000 Periyodik Bakım Fiyatları (İstanbulda ki en büyük iki yetkili servisin güncel fiyatlarıdır)

Fark = 42 TL

Kısacası alırken biraz fazla para vereceksiniz , uzun süre kullanırım zırt pırt araç değiştirmem satmam diyorsanız , kullanım boyunca dize size yakıt ekonomisi sunacaktır..

1.4 Dohc motor iyidir seridir ancak biraz fazla yakar muadillerine göre meret... Ben uzun uğraşlar sonucunda 7.5 LT şehir için tüketim değerlerine ulaştım... Çevremdeki getz sahipleri minimum 8 Lt yakıyor... Daha fazlasını yapanlar bile var...

Ben forum.0027 nin yerinde olsam dizel alırdım.. Ta bi ki son karar yine onun ...

BIXI MAN arkadaşım çok güzel açıklamışsın ve güzel yorumlamışsın çok net bi cevap ve açıklayıcı gerçekten çok tşk ederim. galiba bu gidişle dizel alacam dediğin ikide bir araba değiştirecek kadar çok param yok alınca uzun yıllar binerim yakııtaa çok önemli psikoloij olarak insanın bazen arabasına binesi gelmiyor yakıt çok olunca tüketim olarak yani, galiba dizel alırım böylece aracıma daha çok biner daha fazla seyafat ederim belki hafta sonları eşimi çocumu alıp günü brlik şöyle bir mersin kızkalesi bile yapıp gelirim. tekrar tşk ederimm.

• Tekrar meraba arkadaşlar 120 000 km de bulduğumuz 2007 model getz i dün akşam bi ustaya gösterdik ne yapalım servise götürelimmi diye. Adam baktı etti araba sağlam görünüyo bi problemi yok fakat 120 000 deki dizel getz 17 milyar etmez dedi. 2007 model araç yaklaşık 3,3.5 yaşında çok fazla kullanılmış biraz yorgun olabilir dedi. Servise götürün birşeyi yok derse 16250 max teklif edin dedi,verirse al dedi,adamda vermedi almadık bizde.
  • Şunu da söyleyim arkadaşlar belki satmayı düşünen vardır, 2007 model 4 silindir 88 beygir vgt 1.5 dizel bir getz arıyorum. fiyat aralığım max 17000. kilometresi 80 000 olcak maximum. bir-iki lokal boyası olabilir ama temiz ve kazası olmayan bir araç olcak. donanım paketi ve rengi hiç farketmez benim için arabanın motoru,yüriyeni ve şasesi önemli. Ufak tefek çizikleri olup ta hiç boya yememiş bir araç olursa daha iyi olur. Paramız peşin arkadaşlar direk servise gideriz baktırırız sorunu yoksa ve arabanın borcu harcı yoksa hemen devir işlemini hallederiz paranızı alırsınız. Burayı takip ediyorum burdan ulaşabilirsiniz ya da TEL NO : 05382094947 bi mesaj atın akşam iş çıkışı dönerim size. Uyarsa hafta sonu da görüşürüz. Herkese teşekkürler, kazasız belasız günler.
  • İstanbul sarıyer tarafında oturuyorum bir de iş yerimde maslakta yazmayı unuttum kusura bakmayın :-)
  • quote:

Dizel her zaman karlıdır arkadaşım... Şimdi şöyle basit bir hesap yapalım...

1.4 DOHC GETZ SEÇİMİ

1.5 VGT GETZ SEÇİMİ

Fark = 42 TL

Ben forum.0027 nin yerinde olsam dizel alırdım.. Ta bi ki son karar yine onun ...[:'(

Görüşlerinize saygı duymakla birlikte katılmıyorum. ayda 300-400 km yapacak olan ve maddi durumu kısıtlı olan biri için dizel alırken ödenen fark az değildir ve 20 aylık bedava binme süresinden çok bu 2.900 tl lik farkın kaç senede amorti edileceği tartışılmalıdır.

saygılar.

• Arkadaşlar aklıma takılmışken sorayım 2007 model getz dizellerde vgt olan modellerle olmayan modeller arasında tam olaarak ne fark var acaba? Ben bir de ne olduğunu nasıl anlayabilirim 2 sinde de crdi yazıyor.
  • Birisi VGT yani değişken geometrili turbo tipindedir ve 110 HP güç üretir. Diğeri ise normal turbo dur 88 HP güç üretir...
  • http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-getz-1-5-vgt-dizel-getz/detay

Şu an baktığım vgt ler in bazıları 88 bazıları ise 110 beygir gücünde. Mesela bu yukarıdaki linkteki 88 hp.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mugoviper

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-getz-1-5-vgt-dizel-getz/detay

Şu an baktığım vgt ler in bazıları 88 bazıları ise 110 beygir gücünde. Mesela bu yukarıdaki linkteki 88 hp.

İlan verirken yanlış veriyorlar o nedenle böyle karışıklıklar çıkıyor.
  • Arkadaşlar 2008 model benzinli 1.4 otomatik aracımdan sabah çalıştırıken bir uğultu gibi ses geliyor acaba bu neden olur 15000 km bakımından sonra bu ses gelmeye başladı
    Dip not 20000km de şimdi fiyatı ne eder çünki 3 yılı olacak dolu dolu hiç memnun değilim en büyük etkenide yakıtı artık kafayı yiyecem Aracı satıp polo almayı düşünüyorum
    Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris43544354

quote:

Orijinalden alıntı: forum.0027

kerem2018 isimli arkadaşa tşk ediyorum kafam iyice karıştı dizel hiç aklımda yoktu ama , bakalım bi kaç üstadımız daha yorum yazarsa sevinirim. yorum ve radımlarınızı beklıyorum tşk ederim.

AYDA 300 KM yapacağınızı belirtmenize rağmen hala neden bazı arkadaşların ısrarla dizel önerdiklerini anlayabilmiş değilim, ki bu arkadaşlar da bilgili ve saygıdeğer yorumcular. ben ayda 300 km yapacak birine asla dizel önermem, ki ben de 2008 getz dizel kullanıyorum. aracımdan ve aracımın yakıt tüketiminden çok memnunum, ama sizin ayda yaptığınız km yi ben 4 günde yapıyorum yani günde min. 70 km ayda ort. 2200 km yol yapıyorum. ancak bu koşullarda dizel alınmasını öneririm çünkü o aradaki birkaç milyar kolay kazanılmıyor ve kendini kolay amorti de etmiyor.

saygılar.

ayda 300 değil de 3 km. bile yapsa dizel tercih edilmelidir. Bir kere dizel en sağlam motor türüdür. kolay kolay arıza yapmaz ve km. sınırı yoktur. torku benzinliye göre çok fazladır. çok daha seridir. her halikarda dizel kullanmak bir ayrıcalıktır. yakıt tasarrufu ile insanı godd mood'a sokar. yani yakıt düşük olduğu için araç sahibinin psikolojisini de iyi tutar. herşey km. yapmak değildir. sıfırcılar insanlara benzinli arabaları satabilmek için dizellerden vazgeçirmeye çalışmaktadırlar. senede şu kadar km. yapıyorsan dizel al, senede şu kadar km. den az yapıyorsan benzinli al diye bazı uydurmalarda bulunmaktadırlar. bunlar tamamen satış politikasıdırlar. benzinli araba alan arkadaşların halini görüyoruz. yok gaz mı taktırsam yok satıp dizel mi alsam? keşke baştan dizel alsaydım hay aklımı si.... diye veryansın ediyorlar. yepyeni arabaları örümcek ağı bağlamış durumda. bu gün 2006-2007 model 20-30 bin kilometrelerde benzinli araba bulunurken, dizellerin aynı kilometrede olanlarını 80 - 100 binden aşağı bulamazsın. Neden? çünkü dizel arabaya biniliyor, benzinli arabaya pek binilemiyor maalesef. bu da anahtar psikolojisi. o yüzden senede kaç km. yapılırsa yapılsın illede dizel illede dizel...... that's all folks....

• quote:

Birisi VGT yani değişken geometrili turbo tipindedir ve 110 HP güç üretir. Diğeri ise normal turbo dur 88 HP güç üretir...

2006 makyajlı modeller ve sonrası VGT tipi Turbodur. (Makyajlı modellerde arka sis lambası tam ortadadır, ön farlar pejo 206 gibidir)
    Bu tarihten öncekiler normal (düz) turbodur.

Düz turbolar 82 beygirdir.
    VGT'ler 88 beygirdir.

110 HP'lik araçlar 88'liklerle aynı motor ve turbo yapısına sahiptir.
    Tek farkları çiplerindeki yazılımlarıdır.

Dizel Getz'lerin tümü beygir gücü ve turbosu ne olursa olson CRDi motordur (Common Rail)

edit: kelime hataları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 9 Temmuz 2010; 20:51:38 >
  • Dizel mi benzinli mi diye soranlara kesinlikle dizel öneririm.
    Yılda kaç km yaptığınızın bir önemi yok.
    Dizel her çeşit avantajlıdır.

Aracı elinizde en az 3 yıl tutacaksanız hiç bnezinliye bulaşmayın.

Ben 4,5 yılda 47 bin km yol yaptım.
    Bunun için toplamda 6300 lira motorin parası ödedim.
    47 bin km'yi benzinle yapmaya kalksaydım 11.500 lira benzin parası ödeyecektim.

4,5 yılda 5200 lira fark etti. Yani bu para cebimde kaldı.
    Yılda 10 bin kmyi ancak yaptığım halde.
  • 
Sayfa: önceki 10021003100410051006
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.