Şimdi Ara

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları. (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
455
Cevap
6
Favori
196.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kerim8961

quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kabde

quote:

1.4 Getzin Yakıt verileri:

Şehir içi: 7,5

Şehir dışı: 5,1

Ortalama: 6

Bence uzun yolda 90 Km hız ile (sabredebilirseniz, bu hızlada yol bitmez o da ayrı bir mesele) 100 km de 5,5 litre filan yakmanız gerekir.

Buda yaklaşık 40 litre benzin ile 750 Km yol yapar.

Dahada ekonomik kullanırsanız bir depo ile 800 Km yi görmek mümkün olabilir.

bayramda 2667 km yol gittim.

aklımdan geçti hep 90 100 ile gideyim diye ama ne yalan söyleyim yemişim benzinini tasarrufunu dedim bstım gaza :)

1000 tl benzine verdim.

benzini de hep opet ve po dan aldım.

90 100 ile yolculuk yapmış olsaydım muhtemelen 800 850 tl ye gitmiş olurdum.

km'de 0,375 krş yakmışsınız..bu da uzun yol için yüksek bi rakam..Benzinin lt'sini 5 TL'den kabul edersek ortalama 100 km'de 7,5 lt yakmışsınız.Gerçi yüksek hızda seyrettiğiniz için bu rakam normal gibi :)

2667 Km yolu 1000 TL ye gitti ise Km de nasıl 0,375 Krş yakmış olur.

0,266 Krş yakmış olmazmı.

Kafam karıştı. :)

1000 TL benzinle 2667 km yol yapıldığı söyleniyor.Siz, Yapılan Km/Alınan yakıt olarak bi sonuç çıkardığınız için hesabınız ters çıkıyo :)

Doğru Hesaplama şu şekilde olmalı.

Alınan Yakıt/Yapılan Km olmalı.Yani 1000/2667=0,375 krş. :)

1000 tl lik benzinle 2667 km yol gittim.

100 tl ye 266 km yol yapar bu.

bu da 100 km de 37.50 tl lik benzin harcadığımı gösterir.

bu da ortalama 7,5 yakma oranına denk geliyor.

ancak akdeniz sahili oldukça virajlı.
    oldukça vites değişimi ve debryaj fren olayı oluyor.
    bu da yakıtın döngüsünü arttırır sanırım :)

tabi tüm yol boyunca klima açıktı.

ve düz yol ancak konya ya kadar ki ilk yol idi sonrası hep dağ bayır.

sonuç olarak fazla mı dır ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bence uzun yolda 90 Km hız ile (sabredebilirseniz, bu hızlada yol bitmez o da ayrı bir mesele) 100 km de 5,5 litre filan yakmanız gerekir.

aklımdan geçti hep 90 100 ile gideyim diye ama ne yalan söyleyim yemişim benzinini tasarrufunu dedim bstım gaza :)

1000 tl benzine verdim.

km'de 0,375 krş yakmışsınız..bu da uzun yol için yüksek bi rakam..Benzinin lt'sini 5 TL'den kabul edersek ortalama 100 km'de 7,5 lt yakmışsınız.Gerçi yüksek hızda seyrettiğiniz için bu rakam normal gibi :)

1000 TL benzinle 2667 km yol yapıldığı söyleniyor.Siz, Yapılan Km/Alınan yakıt olarak bi sonuç çıkardığınız için hesabınız ters çıkıyo :)

Alıntıları Göster

Ortalama 130 km/h hızla gittiğinizi söylemiştiniz yanılmıyorsam.Bu hızlarda gitmeniz ve klimanın acık olmasıda büyük etken tabiki.En ekonomik hız aralığı bildiğim kadarıyla 90-105 km/h.

Sırf otobanda gittiğinizi varsayarsak 7.5 lt fazla sayılabilir ama bol virajlı sürekli fren ve vites değişiminin olduğu klimanında acık olması bahsettiğiniz yolda benzinli bi araba için normal gibi..

NOT:Ben dizel getz kullanıyorum ilk yorumumda yaktığınız rakam için yüksek dememin sebebi dizel araç mantığından dolayı galiba :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

1000 tl benzine verdim.

Ortalama 130 km/h hızla gittiğinizi söylemiştiniz yanılmıyorsam.Bu hızlarda gitmeniz ve klimanın acık olmasıda büyük etken tabiki.En ekonomik hız aralığı bildiğim kadarıyla 90-105 km/h.

Sırf otobanda gittiğinizi varsayarsak 7.5 lt fazla sayılabilir ama bol virajlı sürekli fren ve vites değişiminin olduğu klimanında acık olması bahsettiğiniz yolda benzinli bi araba için normal gibi..

NOT:Ben dizel getz kullanıyorum ilk yorumumda yaktığınız rakam için yüksek dememin sebebi dizel araç mantığından dolayı galiba :)

• quote:

Haklisiniz...

Benim hesabim hatali...

Beyin ters calisti... :)

Estagfurullah her dakkamız bir olmuyor
  • bende yeni 1,4 2008 aldım atiker tüplü.20 liralık gaz aldım bi diş bile seviye yükselmedi hala kırmızı yanıyor tüp göstergesi.kırmızı yanarken kaç km daha yol alınabilir.ayrıca hava sıcak olduğu halde hala benzinle çalışıp biraz böyle devam edip gaza öyle geçi.yol bilgisayarında 70 km gidecek benzin olduğunu gösteriyordu benzinde şu an ışık yanmadı ama yol bilgisayarı benzin al diyor(ne kadar yol yaptım net bilmiyorum).aracı yeni aldığım için depoyu fulleyip bi deneme yapamadım ama birde benzin alacaksam ne anlamı kaldı tüplü olmasının.
    birde şunu sorayım simit depo benimkisi depoyu fulleyip bir ay kullanacam bunun için ne kadarlıkta benzin almam gerekiyor.
  • kadir1983 kullanıcısına yanıt
    her ay 5 litre (yani yeni zamlarla 25 tl'lik) benzin alsan (hergün aracını 2 kere çalıştırdığını düşnürsek) yeterli olacaktır diye düşnüyorum.
  • hiç benzin almasak gaz dolu olsa ne olur araba çalışmaz mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadir1983

hiç benzin almasak gaz dolu olsa ne olur araba çalışmaz mı

bu senin LPG sisteminle alakalı ama yine de (direk gaz ile çalışan model dahi olsa) depoda bir miktar benzin olması fena olmaz.

Chevrolet Lacetti LPG'li ile sivrihisar - afyon yolunda gecenin 3 ünde çekici ya da çekme halatı olan birini beklemek zorunda kaldığım günü düşündüğümde keşke benzini fulleseymişim diyorum.
  • Bu arada arkadaşlar, bakım ve masrafları, hangi usta yada servis, hangi kış lastiği ya da jant gibi bilgileri buraya girerseniz bilgi arama ve bulmada daha kolaylık olur dizel getz kullanıcılarına. Şimdiden teşekkürler..

Aşağıdaki yazıya tıklayın :
    Dizel Getz Bakım Bilgileri
  • acemi sürücüyüm.
    2010 1.4 doch start
    140 km yol gittim.
    30 tl yakıt yaktı.
    lgp 2.74 lira
    en fazla 120 km hız bazen 40 km hız ile gittim. yol çoğu yerde bozuktu.
  • arkadaşlar 1 lt gaz ile ne kadar yol alır tahminen
    ve 1 lt benzin ile ne kadar yo alınabilir.

benim arac şehir içi 1 lt gaz ile ortalama 10 km yol alıyor normal mi_?
  • opete çaktim arabamı pompa atana kadar doldur dedim atınca bıraktırdım 180 tl tuttu sayacı sıfırladım 100 km yol yapınca aynı benzinli hatta aynı pompaya tekrar atana kadar doldur dedim 30,82 tl tuttu yani km de 31 krş ş.içi %80 sizce bu yakıt normal mi benzinli 1,4 doch start 2009
  • 2008 VGT ikinci sahibiyim. Araç servis bakımın dışına hiç çıkmadı. 107 bin km de.
    sadece işe gidip gelme amaçlı olarak kullanıyorum.
    günlük 40 km yol yapıyorum. gidiş geliş 6 kırmızı ışıkta duruyorum onun haricinde şehirdışı sayılır.
    90 km hızı geçmiyorum, yakıt tasarrufu için en iyi kullanım performansımda 4.8 tüketime sabitliyorum. 4.7 yapamadım henüz :)
    Shell kullanıyorum 50 liralık mazotla haftalık 200 km yol yapabiliyorum.
  • bende arabayı değiştirirsem bundan sonra kesinlikle dizel alacam. verdiğiniz değerleri ben lpg ile yakalayamıyorum.maaşallah.
  • kadir1983 kullanıcısına yanıt
    ben 1.4 benzinli palio'dan sonra zaten kararımı vermiştim. Şimdi sizin yakaladığınız rakamları görünce sağ şeritte tin tin giden emekli çiftler gibi gitmeye başladım :)
  • Arkadaslar 2010 model 1.5 vgt dizel getz aldım sehirler arası 800 km yaptı neden bu kadar az yoksa bana mı az geliyor hep 90-100 le gittim bir bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakankabaoglu -- 26 Şubat 2014; 17:29:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hakankabaoglu kullanıcısına yanıt
    boğazına kadar deponu doldurup deneyiniz.mazot hava yapıp pompa attığı için az mazot almanızdan kaynaklı olabilir.ben 950 km reden aşağı gitmiyorum uzun yolda.
  • arkadaşlar getz dizel sahibiyim depo 180 tl ye doluyor yol bilgisayarı en full de 660 km gide diye gösteriyor ancak sehirler arası 100 ile gidince 800 km yi anca buluyorum normal mi bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakankabaoglu

arkadaşlar getz dizel sahibiyim depo 180 tl ye doluyor yol bilgisayarı en full de 660 km gide diye gösteriyor ancak sehirler arası 100 ile gidince 800 km yi anca buluyorum normal mi bu?

Normal, yol bilgisayarı ş.içi-ş.dışı karma değer veriyor. Yani 1000 km deseydi şehir içinde 600 yapınca üzülürdün :) Şimdi ise yazandan çok daha fazla km gidince güzel oluyor
  • aracım 1.5 vgt işe gidiş geliş toplam 22 km istanbulda trafik ışıklar vs.genelde 1-2-3.viteslerde kullanıyorum 4 ü neredeyse görmüyorum.ağzına kadar doldurdum 600 km de ışık yandı.
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.