Şimdi Ara

Hyundai dünyanın ilk panoramik sunroof hava yastığı sistemini tanıttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Panoramik sunroof harika bir gökyüzü manzarası sunabilir ancak olası bir kaza durumunda yolcuların ciddi şekilde yaralanmasına neden olabileceği de bir gerçek. Hyundai'nin resmi tedarikçisi Hyundai Mobis, devrilme durumunda yolcuları korumayı amaçlayan panoramik sunroof hava yastığı sistemi geliştirdi.

Güney Koreli otomobil üreticisi, kaza durumunda camın açılması veya parçalanması nedeniyle hayatı tehdit edecek yaralanmaların meydana gelebileceğine inanıyor. Tam 11 patente sahip panoramik sunroof hava yastığı teknolojisinin de bu düşünülerek hayata geçirilmiş durumda.

Ayrıca Bkz.Fiat Linea'nın halefi Cronos'un iç mekan görüntüleri yayınlandı
    Hava yastığı, kaza durumunda yolcuların aracın içinde kalmasını sağlamak üzere tasarlandı. Sensörler aracın dönme açısını algılayarak, devrilmeye yakın olması durumunda hava yastığını 0.08 saniye gibi süper hızlı bir sürede açıyor.

İlk aşamada üst sınıf modellerde yer alacak

Şimdilik, bu hava yastığının hangi modellerde yer alacağı ve bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bilgi yok. Şirketin bu teknolojiyi ilk olarak lüks Genesis ve yeni Kona gibi üst sınıf araçlarında sunması bekleniyor. Daha sonrasında ise muhtemelen düşük bütçeli modellerde göreceğiz.

Hyundai geliştirme süreci boyunca yaptığı testlerde, hava yastığının hayati tehdit oluşturabilecek derecedeki yaralanmaları azaltmayı başardığını iddia ediyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek oldukça hızlı şekilde açılan hava yastığı sayesinde mankenlerin araç dışına savrulmadıklarını ve kafalarına aldıkları darbenin etkisinin de önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

• 4 Eylül 2017 tarihinde çok yakın bir arkadaşım ML250 Mercedes Benz jip ile dağa vurup 3 takla attı. Haberi alıp hastaneye giderken yolda aracı gördük.Karoser ve bütun sûtünlar sapasağlamdı. Yaşadığını düşündük aracı gorünce içimiz rahatladı. Ancak full panaromik perdeli açılır tavandı. Tavanı görmemiştik. Yaralı kurtulan arkadaş 2.ci takla esnasında panaromik camı kırmış ve elma ağacının üzerine düşmüş. 3 cü taklada rahmetli tavandan çıkmış asfalta düşmüş. Allah rahmet eylesin kardeşime. Resimleri mevcuttur bende aracın.

Hyundai yi tebrik etmeliyim. Bir çok hayatı kurtaracağından eminim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozqur35 -- 2 Ocak 2018; 16:36:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • normalde boyle seylerin öncüsü volvo olurdu..

• Ben hep ön camdan fırladığım için beni ilgilendirmeyen haber

• ozqur35 kullanıcısına yanıt
    Allah rahmet eylesin hocam...

Emniyet kemerinin önemi işte, bakkala giderken bile takalım, şakası yok bu işin

• Emniyet kemeri varken tavana vuruyorsak ya boyumuz uzundur yada aracın tavanı alcaktır. Hyundai ara çözüm bulmuş ama bence yeterli değil. Tavanları yükseltmeye baksınlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nirvana333

G.tü b.klu hundayi neler de yapıyor!

Hyundai bence iyi bir firma fiat ve renault'dan üstün... tasarım ve sağlamlik konusunda mükemmeller.

• Patlıcan içinde yapsınlar hava yastığı, o da önemli.

• BekirARSLAN kullanıcısına yanıt
    İroni yapmıştım.kısa sürede kendini en çok geliştiren firmalardan birisi neticede.arge yatırımı fazla demekki

• moderatörler çok geç haber yapıyor ben iki gün önce yaptım bu haberi

https://forum.donanimhaber.com/hyundai-araclarin-stratejik-bir-noktasi-icin-hava-yastigi-patenti-aldi--130643832
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozqur35

4 Eylül 2017 tarihinde çok yakın bir arkadaşım ML250 Mercedes Benz jip ile dağa vurup 3 takla attı. Haberi alıp hastaneye giderken yolda aracı gördük.Karoser ve bütun sûtünlar sapasağlamdı. Yaşadığını düşündük aracı gorünce içimiz rahatladı. Ancak full panaromik perdeli açılır tavandı. Tavanı görmemiştik. Yaralı kurtulan arkadaş 2.ci takla esnasında panaromik camı kırmış ve elma ağacının üzerine düşmüş. 3 cü taklada rahmetli tavandan çıkmış asfalta düşmüş. Allah rahmet eylesin kardeşime. Resimleri mevcuttur bende aracın.

Hyundai yi tebrik etmeliyim. Bir çok hayatı kurtaracağından eminim.

Allah rahmet eylesin Hocam. Sakıncası yoksa PM'den fotolara bakabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: qooqie

Ben hep ön camdan fırladığım için beni ilgilendirmeyen haber

Haykırdım

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam. Evet emniyet kemeri takılı olsaydı kabin içerisinde kalacaklardı. Büyük ihtimal yaşama şansı olurdu. Kemer hayat kurtarır.

• teneke1236737 kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam. Özelden gönderirim.

• Özelden göndermeyi beceremediğim için buraya atmak istedim. Daha detaylı çevre resimleri varda ben gerek görmedim onlara. Şu aracı görünce insan hic bisey olmamıştır ya diye düsünüyor ama fizik kuralları sandığımızdan çok daha güçlü. Kemer takın taktırın. Rahmetli arakadaşim takmış olsaydi belki şuan bu resimlere bakıp gülüyor olacaktık evlenip barklanınca. Hyundai yi tebrik etmek lazım öncü olup bu işe soyundukları için.

Allah rahmet eylesin :(

• quote:

Orijinalden alıntı: ozqur35

Özelden göndermeyi beceremediğim için buraya atmak istedim. Daha detaylı çevre resimleri varda ben gerek görmedim onlara. Şu aracı görünce insan hic bisey olmamıştır ya diye düsünüyor ama fizik kuralları sandığımızdan çok daha güçlü. Kemer takın taktırın. Rahmetli arakadaşim takmış olsaydi belki şuan bu resimlere bakıp gülüyor olacaktık evlenip barklanınca. Hyundai yi tebrik etmek lazım öncü olup bu işe soyundukları için.

Sanırım kendisi emniyet kemeri takmamanın bedelini ödemiş gibi gözüküyor. Emniyet kemeri kopmadı ise.

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    Acı ama öyle diyebiliriz

• qooqie Q kullanıcısına yanıt
    hahahh sesli güldüm :)

Allah rahmet eylesin :(

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.