Şimdi Ara

HYUNDAİ BİLGİ PLATFORMU (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.078
Cevap
1
Favori
88.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: westbam

haklısın abi direksiyon ve fren kitlenmeleri oluyormuş hem boşa atmak yakıtı arttırıyormuş bu yakıt kesme olayı bizim dizellerde de varmı acaba

Bahri Benzinlilerde olduğunu biliyorumda, dizellerde varmı bilmiyorum, onu carenfly' ye sormak gerek belki o bilir.

• Tabi ki var .
    Hayal değil Hyundai.
  • Merhaba,
    aklıma takılan bikaç soru oldu. birincisi "ayağımızı pedaldan çekince araba benzin harcamaz" en az düzeyde harcar anlamında mı? İkincisi ; araba viteste ve gaz pedalına basmadan giderken daha az yakar, boşa alıp giderken daha çok yakar" Bunu izah edermisiniz. Boşta en az güç harcamaz mı? teşekkürler
    quote:

Orjinalden alıntı: carenfly

Sizde saolun.
    Buralarda havalar bahardan kalma , kış gelmeden yapalım dedik . olmadı. Servise gidecez artık.
    Bu arada arabanızın 200 bin yakması oldukça iyi. Pek bilinmiyor ama bizim arabalarda "otomatik yakıt kesme sistemi" var. Ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde araba benzin harcamıyor. Yakıtı kesiyor. Özellikle yokuş aşağı inişlerde Viteste iken ve ayağı gaz pedalından çekerek inmek gerek.
    Bende bir yıl sonra öğrenmiştim. Eski karbüratörlü arabamdan kalma alışkanlıkla , ne zaman yokuş görsem boşa atıyordum az yakayım diye. Meğer çok yakıyormuşuz. Her kırmızı ışığa yaklaşırken 1-2 km önce boşa atıyordum az yakalım diye. Şimdi viteste gaza basmadan gidiyorum. Işığa 50 metre kala boşa alıyorum. Alışmak zor oldu.
    Bu şekilde kullanırsanız %20 tasarruf oluyor. Benimki dikkatli kullanımda 180 bin yakıyor. Benzinle.
    İyi akşamlar.

quote:

Orjinalden alıntı: Emekli Jandarma

Verdiğin bilgiler için sağol.Bu kış gününde bayağı uğraşmışsın.Ama sökmek isteyenler senden sonra denemezler artık.

• Sistemin tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum fakat benim focusta yol bilgisayarında gösterdiği vitesteyken gaz verilmediğinde anlık yakıt olarak "0" yazıyor boştayken ise bu değer "1-2" arası oluyor. walla ben yol bilgisayarının yalancısıyım mantıklı açıklaması nedir bilmem
  • Konuyu açan arkadaş size bir güzel açıklama yapar.
  • quote:

Konuyu açan arkadaş size bir güzel açıklama yapar.

benim bildiğim dizellerde böyle bir durum yok hakeza aracı boşa attığın zaman rolentide çalışır araba ama boşa atmadan gazdan kesersen ozaman motora yakıt gitmez yani senin dediğin olay değil carenfly haksızmıyım mevlüt abi
  • Haklısın Bahri.Arkadaş Forumda Mantıklı bir açıklama yapsın herkes öğrensin.Veya bu konuyu bilen arkadaş varsa açıklarsa bütün arkadaşların bilgisi olur.
  • Selam arkadaşlar;
    Araba vitesteyken ve motor 1800 devrin (Bazılarında 1500) üzerinde dönüyorsa , hiç benzin harcamaz. Evet dooru duydunuz hiç harcamaz. Manifolda gelen benzin kesilir. 1800 devrin altına inildiğinde manifolt benzin geçişine izin verir ve araba rölenti benzinini yakmaya başlar. O nedenle Yokuş aşağı inerken , vitese takınız , gaz pedalından ayağınızı çekiniz ki , araba hiç yakmasın , beleşe aşağı inin. Kırmızı ışığa yaklaşırken 1800 devrin üzerindeyseniz , ayağınızı gazdan çekin , vites takılı halde yanaşın 1800 ün altında debriyajla boşa alın.
    Deneyin arabanız nasıl az yakacak.
    Benim arabada BRC LPG takılı . Normalde BRC enjektörlerinin sesi gelir , dikiş makinası gibi. Gazdan ayağımı çektiğimde enjektörlerin sesi kesiliyor. Çünkü manifolttan gaz geçişine izin verilmiyor.
    Zaten Enjeksiyonlu arabalar bu nedenle bu kadar az yakar.
  • Arkadaşlar ben döndüm. Benden sonra topiçe kimse uğramamış.Yeniden topiçi canlandıralım. Bahri bekliyorum. Sana davetiye gönderdim.
  • quote:

Arkadaşlar ben döndüm. Benden sonra topiçe kimse uğramamış.Yeniden topiçi canlandıralım. Bahri bekliyorum. Sana davetiye gönderdim.

aldım abi davetiyeyi şimdiden bir ah çektim walla bu arada senin topic ben çok aradım ama göremedim ? yoksa ben devam ettirecektim

• Bahri benim yazdığım topiçi motor bölümüne almışlar, ondada kimse yazmayınca çok gerilere gitmiş açınca gözükmüyor.Sana gönderdiğim davetiyeyi bir arkadaşta bana göndermişti.
  • Bende tekrar geldim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Bende tekrar geldim...

Hoş Geldin Arkadaşım. Sende benim gibi mola verdin herhalde.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: legion90

Bende tekrar geldim...

Hoş Geldin Arkadaşım. Sende benim gibi mola verdin herhalde.

Hoşbulduk hocam. Derslerden ara verdim biras..
  • 15 gün önce arabanın yağını ve hava filtresini değiştirdim.Benzin sarfiyatını denemek için depoyu fulledim.Ankara şehir içi trafiğinde dolaştım. Tekrar benzin aldığım istasyona gelerek tekrar depoyu fulledim. yakıt sarfiyatını ölçtüm, Km de 180.000 lira yakmış. Önce 200.000 lira yakıyordu Hava filtresi ve yağın yakıta etkisini anlamış oldum.
  • quote:

15 gün önce arabanın yağını ve hava filtresini değiştirdim.Benzin sarfiyatını denemek için depoyu fulledim.Ankara şehir içi trafiğinde dolaştım. Tekrar benzin aldığım istasyona gelerek tekrar depoyu fulledim. yakıt sarfiyatını ölçtüm, Km de 180.000 lira yakmış. Önce 200.000 lira yakıyordu Hava filtresi ve yağın yakıta etkisini anlamış oldum.

herkese tekrardan iyi haftalar bu arada maillerim geliyormu melüt abi bana exe uzantılı dosya göndermişsin açamadım bloke oluyor neyse seni tekrar görmek gerçekten güzel abi yokluğunu hissettik :(((
    bu arada yakıt sarfiyatının düşmesine sevindim biliyorsun bende ya ekletip filteyi temizletince baya yakıt sarfiyatı sağladım. kanımca bakım şart
    bu arada geçen cumartesi sanayiye gittim ve orada accentin polen filtesi (eski kasa) getzler aynı 2 adetini 15 ylt ye aldım tanesi 7.5 ytl geldi ama varya baya etki etti abi benim filtre simsiyah olmuş araba içinde koku felan kalmadı birde 3 çeşit parfüm aldım içerisi mis gibi oldu walla servis 64 ytllerden bahsediyordu filtreler için

• Bahri Polen filtrelerini çok hesaplı almışsın. Benim yeni kasa Accent Ankarada 40.00 Ytl istiyorlar tanesine .
    Maiillerini alıyorum.Tşk.ler güzel maiiller geliyor. Burda bende araştıracam belki bende bulurum.
  • ben sanayide buldum bundan sonra 6 ayda bir değiştirecem temizletme ilede olmuyor felaket bir koku yapıyor açıkcası bir kutu içerisinde 2 adet var kutusu 15 ytl aldım yani tanesi 7.5 oluyor sende bak abi illaki bulursun
  • servisede söyledim servis bakımında polen filtresini takmayacaklar 310 ytl istemişlerdi bazı ıvır zıvırlarıda düşürdüm 230 ytl yapacaklar abi
  • Bahri benim arabanın da 60.000 Km bakımı geldi. Şu anda 57.000 de yazın yaptırırım. Biraz bütçeyi düzelteyim. Yinede ufak tefek bakımlarını ve parçalarını kendim değiştiriyorum.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.