Şimdi Ara

hx711 modülü loadcell acil yardım!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
6
Cevap
0
Favori
1.445
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> hx711 modülü loadcell acil yardım!!!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    5 Mesaj
    Merhaba

Benim acil yardıma ihtiyacım var. Bir proje yapıyorum. Kuvvet ölçen sensör. Loadcell'i kendim tasarlıyorum. Ve straingage kullanıyorum. Tasarımıma göre max kuvvet altında Wheatstone köprüsünde elde edeceğim çıkış 0.005491V. Bunu yükselterek 16f877a ya vereceğim ve dijital çıktıyı bilgisayara göndereceğim. Sıkıntılarım:

1- hx711 modülü diye bir şey varmış? Bunun nasıl çalıştığını ne amaçla kullanıldığını açıklayabilir misiniz?
    2-Pic'in analog inputu alabilmesi için 0-5V arasına yükseltmek gerekiyor. Araştırmama göre o modül maksimum 128 katı arttırıyormuş. 0.005491x128=0.702848V yapıyor. Daha büyük kazançlı bir modül var mıdır? Bildiğiniz öneriniz? Yoksa ben kendim bir yükseltici devre mi kurmaya çalışayım.
    3- Daha önce loadcelle çalışmış biri varsa benle iletişime geçebilir mi acaba??

Teşekkürler yanıtlarınız için.

|
    |

• Çavuş
    83 Mesaj
    Merhaba,
    1-) HX711 modülü Strain Gage uygulamaları için yapılmış bir modüldür. AIN+ AIN- uçları olur ve bu uçlara loadcellin sinyal uçları bağlanır. CCS C PIC için kütüphanesi mevcuttur.
    2-) HX711 modülü kullanacaksanız yükseltmeye yapmaya ihtiyacınız yok. HX711 modülünün üzerinde bulunan HX711 entegresi 24 bit bir ADC'dir.
    3-) Soruların varsa daha da yanıtlayabilirim.

Yanıt için çok teşekkür ederim. Zaten bizde straingage uygulaması yapıyoruz ancak köprü çıkışındaki sinyal dediğim gibi çok küçük max kuvvet altındayken bile. Neden Hx711 modülünde yükseltmeye ihtiyacımız yok? Bunu biraz açıklayabilir misiniz? Çünkü datasheetlerine baktığımda hep ayarlanabilir kazanç : 32,64,128 yazmışlar.

Bide pic için kütüphane mevcut demişssiniz. Ekstradan çıktıyı denetleyiciye bağlamayacak mıyız? Çünkü en son tüm verileri bilgisayara aktarmak istiyoruz. Böyle biraz detaylı anlatırsanız çok mutlu olurum.
    |
    |
    arduinotik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Son yazdığınızı tam anlayamadım fakat kütüphane derken driver demek istedim. Hx711 24 bit bir ADC ve Loadcell'den okuyup yorumladığı bilgiyi SPI kullanarak mikrodenetleyiciye gönderiyor. PIC'in bu veriyi okuyabilmesi için de bir driver gerekiyor. Bundan bahsetmiştim. Siz bu driver ile Hx711'in ölçtüğü ADC değerini kalibre ederek ağırlık birimine dönüştüreceksiniz. Daha sonra da bu değeri RS-232 kullanarak bilgisayara göndereceksiniz.

Merhaba ben modülü aldım ve evde deniyorum. Ancak pot ile deniyorum.

Devre şemasını paylaştım.
    Ve arduno içine attığım kodsa aşağıdaki gibi. Kütüphaneyi indirdim hatta bu arduinonun kendi örneği.
    Ancak serial porttan potu değiştirmesem bile garip garip şekilde değişen değerler alıyorum. Onunda screenshotunu paylaştım.

Multimetre ile devrenin SLK çıkışını kontrol ettiğimde 0-5V arasında sürekli değişen değerler okuyorum. DT çıkışında direk 5V alıyorum. Neyi yanlış yapıyorum?

Ayrıca öğrenmek istediğim ben wheatstone köprüsünden iki noktayı A- ve A+ya bağlıcam. Bu köprünün potansiyel farkı olacak ve benim için 5.4 mV seviyesinde bu fark. HX711 ne yapıyor ve arduinoya bağladığımız çıkışlardan kaç volt elde etmemiz gerekiyor? Mesela neyle 2280'ini çarpıyoruz?

Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

#include "HX711.h"

// HX711.DOUT - pin #A1
    // HX711.PD_SCK - pin #A0

HX711 scale(A1, A0); // parameter "gain" is ommited; the default value 128 is used by the library

void setup() {
    Serial.begin(9600);
    Serial.println("HX711 Demo");

Serial.println("Before setting up the scale:");
    Serial.print("read: \t\t");
    Serial.println(scale.read()); // print a raw reading from the ADC

Serial.print("read average: \t\t");
    Serial.println(scale.read_average(20)); // print the average of 20 readings from the ADC

Serial.print("get value: \t\t");
    Serial.println(scale.get_value(5)); // print the average of 5 readings from the ADC minus the tare weight (not set yet)

Serial.print("get units: \t\t");
    Serial.println(scale.get_units(5), 1); // print the average of 5 readings from the ADC minus tare weight (not set) divided
    // by the SCALE parameter (not set yet)

scale.set_scale(2280.f); // this value is obtained by calibrating the scale with known weights; see the README for details
    scale.tare(); // reset the scale to 0

Serial.println("After setting up the scale:");

Serial.print("read: \t\t");
    Serial.println(scale.read()); // print a raw reading from the ADC

Serial.print("read average: \t\t");
    Serial.println(scale.read_average(20)); // print the average of 20 readings from the ADC

Serial.print("get value: \t\t");
    Serial.println(scale.get_value(5)); // print the average of 5 readings from the ADC minus the tare weight, set with tare()

Serial.print("get units: \t\t");
    Serial.println(scale.get_units(5), 1); // print the average of 5 readings from the ADC minus tare weight, divided
    // by the SCALE parameter set with set_scale

Serial.println("Readings:");
    }

void loop() {
    Serial.print("one reading:\t");
    Serial.print(scale.get_units(), 1);
    Serial.print("\t| average:\t");
    Serial.println(scale.get_units(10), 1);

scale.power_down(); // put the ADC in sleep mode
    delay(1000);
    scale.power_up();
    }
    |
    |
    arduinotik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    83 Mesaj

Bunu işte potansiyometre ile değil yük hücresi ile denemeniz gerekiyor. Sizin bağlantılarınız da doğru bu arada. Sadece potansiyometrenin A+ ucuna taktığınız kısma opamplı gerilim izleyici devresi yapın yardımı olacaktır. Fakat dediğim gibi yük hücresi ile deneyin bence.

Readme dosyasını okumanızı istiyor o 2280 yazan kısım için. Belli ki ağırlığı bilinen bir cisim ile kalibrasyon olayı var.

SLK saat kısmı olduğu için 0-5V arası gitmesi gerekiyor zaten.

Arduino ile yaptığımı beğenmemiştim ben, CCS C kütüphanesi ile PIC'de denemenizi öneririm.
    |
    |
    oglakci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfa:
1
Reklamlar
Bey Azura
üniversite
SEO
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.