Şimdi Ara

Hurda araç yasası ne oldu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
4
Favori
12.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bakalım inşallah bu sefer çıkar dün haberlerdede söyledi çıkacak diye bakalım
  • 2014 te yasa çıkrsa 94 modellerde dahil olurmu acaba yasaya tam sınırdamı kalır yoksa
  • Şu kanun çıksada satsak yahu. Normalde 7 Bin istiyordum aracıma ama milletle uğraşcağıma 6 Bin e veririm hurdaya.
    78 Model 2.500 Motor Mercedes :)
  • parmağa çalınan bal misali. bi tevatürdür dolaşır ortalıkta, ne hikmetse bi türlü sonunu getiremezler
  • unutursanız geçti unutulmazsa eğer 2015e ertelemek üzere 2014e ertlendi
  • 2014 Ocakta çıktı çıktı. Çıkmadı yok pahasına vericem birine.
    2000 ve üstü araba kullanmak benimde hakkım yahu :)
  • bekliyoruz sizi yasayı çıkarmaya çalışanlar biz hazırız pekiya siz ne alemdesiniz
  • Bu hurda yasasının tam içeriği nedir?
    Yeni araç alacaklara mı uygulanacak yoksa trafikten toplatılmasıyla mı uygulancak?
    Bilgisiz şu kardeşinizi bilgilendirirseniz sevinirim.
  • Zaman gazetesinden alıntıdır..

EKONOMİ SERVİSİ
    Türkiye’de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunurken 2 milyon adedi binek olarak kullanılıyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014’te hayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini söyledi.

Türkiye’de milyonlarca araç trafiğe çıkmak için uygun değil. Bunlardan bir kısmının trafiğe çıkması mahzurlu, çok eski teknolojilerle üretilmiş, çok aşırı yakıt kullanan, çevreyi kirleten, trafik akışına uyamayan, yolda bile doğru düzgün gitme imkanına sahip olmayan araçlar olduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu araçların trafikten çekilmesinin uygun olduğunu söyledi. Bu araçların trafikten çekilmesi için bazı teşvik mekanizmalarının da devreye sokulacağını belirten Ergün, yeni bir araba sahibi yapabilecek argümanlarla hareket edileceğini ifade etti. Habertürk Televizyonu’nda katıldığı bir programda değerlendirmelerde bulunan Ergün, hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme modeliyle alakalı şunları kaydetti: “Yani hem arabasını alalım bir fiyat belirleyelim buna, onun için 6 bin liradan 3 bin liraya kadar, aracın yaşına göre, modeline göre belirlenecek olan fiyatlar olabilir, böyle bir çalışma arkadaşlarımız çıkardılar. Yani kişiye kaç para senin araban? Al 6 bin lira, senin arabana para veriyoruz. Sana kredi imkanları da oluşturalım, ama Türkiye’de üretilen araçlardan satın alma yoluyla bu kredi imkanını oluşturmamız gerekiyor ki Türkiye’deki üretimi de teşvik edelim. Çünkü, Türkiye’de şu anda piyasada kullanılan, satın alınan otomobillerin yüzde 75’i ithal otomobiller.

Türkiye’de üretilen otomobiller tüketiciyi tatmin etmiyor tam olarak. Dolayısıyla, ithalat yoluyla birçok insan otomobil ihtiyacını karşılıyor. Kredi imkanlarıyla yeni araba almasına da imkan sağlayalım, ama bu Türkiye’de üretilen araçlardan, otomobillerden olsun ki Türkiye’deki üretime de katkı sağlamış olsun. Bununla ilgili çalışmaları son noktaya getirdi arkadaşlarımız. Zannedersem bu çalışmayı artık 2014 yılında biz hayata geçirebiliriz.” Konuya sadece eski araçların trafikten çekilmesi olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Ergün, 4 milyonluk yeni bir pazar olduğunu söyleyerek düzenlemenin Türkiye’de otomotiv sektörüne çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Siz nediyorsunuz beyler çıkarmı gerçekten?
  • Hurda indiriminden faydalanacak araçların modelleri konusunda 3 ayrı sınıflandırma var. 3 ayrı sınıflandırmadaki araçların modelleri de farklı olacak.

1- 1990-1993 modelleri arasındaki araçlara 6.500 TL,

2- 1985-1990 modelleri arasındaki araçlara 5 bin lira,

3- 1985 öncesi modeldeki araçlar için 3.500 TL verilecek.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi 1993 model yılı ve öncesini kapsıyor hurda indirimi.
    2014 yılında çıkacakmış
  • akmurat60 A kullanıcısına yanıt
    istediğim benim 85 doğan aracım var misal 5000 tl paramı verecekler yoksa yeni arabamı alınca onamı syacaklar 5000 tlyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pan river -- 20 Eylül 2013; 19:39:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pan river

istediğim benim 85 doğan aracım var misal 5000 tl paramı verecekler yoksa yeni arabamı alınca onamı syacaklar 5000 tlyi

Dostum senin eline direkt para vermeyecekler. Yeni bir araba alırsan senin eski hurda aracına biçtikleri değer kadar ötv indirimi alacaksın.
    Misal tüm vergiler dahil 30000 TL bir araba alacaksın, senin hurda aracını 5000 TL'ye sayarlarsa sana 5000 TL ötv indirimi uygulayacaklar ve araba sana 25000 TL'ye gelecek.
    Bildiğim kadarıyla bu şekilde olacak, yanlışım varsa biri düzeltsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ctankep

quote:

Dostum senin eline direkt para vermeyecekler. Yeni bir araba alırsan senin eski hurda aracına biçtikleri değer kadar ötv indirimi alacaksın.
    Misal tüm vergiler dahil 30000 TL bir araba alacaksın, senin hurda aracını 5000 TL'ye sayarlarsa sana 5000 TL ötv indirimi uygulayacaklar ve araba sana 25000 TL'ye gelecek.

hay allah zaten param olsa yeni araç alırım nasıl işmiş buya parasını vermiceklerse ben nasıl alıırım yeni arabayı asgari ücretle
  • quote:

quote:

zaten arabanın değeri 5000 tlyse adam teşvik olmdanda arabasını 5000 e satar gider sıfır araba alır senin dediğin durumda indirim yok :DD yani devletin indirim yapmış olması için hem arabayı değerinde almalı yani 5 bin 6 bin tl herneyse bunun dışındada 5-10 bin tl civarı vergi indirimi yapmalı mesela benim 92 model şahinim var değeri zaten 6000 tl ben şimdi arabayı 6000 tlye satsam üzerinde 25 bin tl koysam fiat linea alırım teşvik olmadanda :)) hurda indirimini bu durumda niye bekleyeyimki benim düşünceme göre devlet eski arabayı alacak bunun dışında ise ötv ve kdv den birisinden vazgeçecek yada oranını düşürecek mesela 10 bin tl ötv varsa 5 bin tlsini almayacak böylelikle ben şahinden vazgeçince 6500 kendi fiyatı 5000 tlde ötv indirimi olursa 30 binlik sıfır araçı 19 bin tlye alabileceğiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet_emre

quote:

quote:

zaten arabanın değeri 5000 tlyse adam teşvik olmdanda arabasını 5000 e satar gider sıfır araba alır senin dediğin durumda indirim yok :DD yani devletin indirim yapmış olması için hem arabayı değerinde almalı yani 5 bin 6 bin tl herneyse bunun dışındada 5-10 bin tl civarı vergi indirimi yapmalı mesela benim 92 model şahinim var değeri zaten 6000 tl ben şimdi arabayı 6000 tlye satsam üzerinde 25 bin tl koysam fiat linea alırım teşvik olmadanda :)) hurda indirimini bu durumda niye bekleyeyimki benim düşünceme göre devlet eski arabayı alacak bunun dışında ise ötv ve kdv den birisinden vazgeçecek yada oranını düşürecek mesela 10 bin tl ötv varsa 5 bin tlsini almayacak böylelikle ben şahinden vazgeçince 6500 kendi fiyatı 5000 tlde ötv indirimi olursa 30 binlik sıfır araçı 19 bin tlye alabileceğiz

ya arabayı satammı satmayammıya alıcılarda var ama 2,800e düşüyolar bende vermiom
  • Satma zaten devlet 5000 verecek :-D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracını hurdaya çıkaracaklara verilecek ücretler bunlar, ha ben aracı hem hurdaya çıkartyım hem de yenı araç alayım diyene de aynı oranda ötv indirimleri verilebilecek.
    Yani sadece Sıfır araç alacaklara/alabilecekelre uygulanacak bir uygulama değil.
    hurda değeri de yukarıda bir arkadaş yazmış
    85 altı 3,500tl
    85/90 5000tl
    90/93 6500tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: akmurat60

Hurda indiriminden faydalanacak araçların modelleri konusunda 3 ayrı sınıflandırma var. 3 ayrı sınıflandırmadaki araçların modelleri de farklı olacak.

1- 1990-1993 modelleri arasındaki araçlara 6.500 TL,

2- 1985-1990 modelleri arasındaki araçlara 5 bin lira,

3- 1985 öncesi modeldeki araçlar için 3.500 TL verilecek.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi 1993 model yılı ve öncesini kapsıyor hurda indirimi.
    2014 yılında çıkacakmış

ya benim anlamadığım şu hem 20 yaş ve üstü deniliyo hemde 1993 model ile sınırlandırılıyo zira 2014-1993=21 yaş yapıyo normalde 1994 model araçlarında girmesi lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet_emre

Satma zaten devlet 5000 verecek :-D

dimi yani doğu diyon
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.