Şimdi Ara

Hukuk mu Psikoloji mi diye düşünenler gelsin!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (5 Mobil) - 2 Masaüstü5 Mobil
5 sn
9
Cevap
1
Favori
17.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Merhaba arkadaşlar yorumlarda hukuk ya da psikoloji okuyan arkadaşların yorumu çok değerli olacaktır, genel olarak her yıl ikileme düşülen bir durum var. Pek uzun yorum yapmayacağım ama her yıl olan durumları aynen aktaracağım, zaten 4, 5 ay sonra aa cidden böyleymiş diyeceğiniz olaylar.  1. Psikoloji bölümünü okumak ve bitirmek size hukuk okumak ve bitirmek kadar saygınlık sağlamayacaktır.
  2. Psikoloji bölümünü genel olarak tercih edenlerin %90 ve fazlası oranı 10. sınıf ve öncesinde Psikoloji isteyenlerden oluşuyor.
  3. Son zamanlarda ikileme düştüyseniz ve psikoloji hiç aklınızda yoksa bunca zaman, hukuk yazın. Psikolojiden hukuka yatay geçiş yapanları gördük.
  4. Eğer psikoloji çocukluk hayalinizse kimsenin zoruyla hukuk yazmayın, çok var hukuk bırakıp yatay geçişle psikolojiye gelen.
  5. Psikoloji yazmak bazı kesimler tarafından sıralamayı çöpe atmak olarak görülüyor. Belli başlı devlet ve vakıf üniversitelerinde psikoloji okumayacaksanız avmden bozma yerde hukuk okumak daha karlı bir sonuç olabilir. 2bin sıralamada Psikoloji yazmak kesinlikle çöp etmek değildir. İnsanların ağzı torba değil ki büzesin, konuşsunlar.
  6. Psikoloji istiyorum ama boğaziçi pdr'de tutuyor, boğaziçi pdr yazayım ya ders farkı yok, demeyin. PDR okuyanların curcunası zaten biz psikoloji öğrencilerini deli ediyor. Geçenler de biri pdr okuyan terapi yapabilir demişti, valla özel komisyon kurulacak sanırım bunun için psikoloji bölümlerinde. Sırf bunlara kahkaha atmak için kurulacak komisyondan bahsediyorum. PDR EĞİTİM FAKÜLTESİNDEDİR!
  7. Hukuk dersleri Psikoloji derslerinden 5 kat daha zordur. Vizelere bir ay önceden günlük 10 saat çalışmak kafanıza yatmıyorsa hukuk seçmeyin, sırf bunun için psikoloji de seçmeyin. Başka şeylere yönelin.
  8. Kitap okumayı sevmiyorsanız Hukuk seçmeyin, ağlatana kadar okuttururlar gözünüzde yaş kalmaz. Psikolojide de bir o kadar kitap okumak gerekli ama vize ya da finaller için değil, kendinizi geliştirmek için. Okumasanız da psikolog oluyorsunuz gerçi ama sonra millet çıkıp "yauv 10 psikologa gittim hic bisi bilmio" diyip, zırlayabilir. Aslında haklı da neyse.
  9. Hukuk okuyan arkadaşlarınız da bir bara gidip keyifle eğlenebilirsiniz, psikoloji okuyan arkadaşlarınızla nereye giderseniz gidin hepsi analizci, hepsi üstad. Ha eğer başka bir bölümdeyken hukuk okuyan bir arkadaş edindiyseniz ego durumları sıkıntı olabilir, başka bir bölümdeyken psikoloji okuyan arkadaş edindiyseniz sohbete doyum olmaz.
  10. Hukuk genelde kendi özgü fakültededir, psikoloji ise edebiyat vs çer çöptedir.
  11. Hukuk bir meslektir, psikoloji ise kendini bir işe adamaktır. (ya da insta sayfası kurup dersten öğrendiklerinizi direkt yazdığınız insta sayfası kurabilirsiniz. yaparsanız link atayın biraz güleyim)
  12. Hukukçular kendi haklarını savunmaktan çekinmezler, Psikologlarda suçu önlemeye yönelik tedavi, terapiden ziyade cezalandırıcı, yaptırımcı yani hukuksal boyutta olan şeyleri savunurlar. Bu tür cezalandırıcı, yaptırımcı durumların şiddeti, suçu arttırdığına yönelik binlerce ders görürken kendilerine olan güvenleri düşük olduğundan hukukçuların arkasında gelirler, çelişirler. (6284)
  13. Psikolojide fizyoloji, istatistik gibi sayısal dersler vardır. Bu dersler pek uzun sürmez ama ben tamamen sözel istiyorum diyorsanız üzebilir. Ancak çok sorun edilecek boyutta değil.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolog2010 -- 14 Kasım 2022; 10:37:7 > • tercih yapacaklar için faydalı olmuş ben de şu an son sınıf psikoloji öğrencisi olarak bir iki kelam etmek istiyorum.Arkadaşlar hukuk ile psikoloji çok farklı bölümler öncelikle bunun altını bir çizelim.Hukuk bölümüyle ilgili bir yorum yapamam hukukçu arkadaşlar bilgilendirirse tercih yapacak arkadaşlar için faydalı olur.İş olanakları açısından gerçekçi olmak gerekirse psikoloji bölümünü bitirdiğinizde hemen iş bulmak sıkıntılı bir süreç.Ve maalesef meslek yasamız yok henüz.Twitter kullananlar bilir yasa için ne tagler açıldığını.Geçen yaz aöf meselesiyle uğraştık.İki senede bir yapılan KPSS'ye girip 85 in üzerinde puanlar almanız bekleniyor atanabilmeniz için.Nerede çalışabilirim peki devlette derseniz hastanede, adli psikolog olarak adliyelerde çalışabilirsiniz.Şuraya bir dipnot geçeyim hastanede çalışmak için sizden klinik psikoloji yüksek lisans yapmanız beklenmiyor. Bunun dışında özel sektörde rehabilitasyon merkezlerinde, psikoteknik merkezlerinde çalışabilirsiniz.Ama özel sektör aldığınız ücretler yönünden pek tatminkar değil diyorlar.Diğer bir seçenek akademi.Yani yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilirsiniz.Buraya şunu da ekleyeyim bizim alanda yüksek lisans yapmak uzman olmak için şart.Mesela klinik psikolog olmak istiyorsanız klinik psikoloji yüksek lisansı yapmanız gerekiyor.Ve lisans hayatınız sonlansa bile ekstra test,terapi eğitimleri almanız gerekiyor.Bu eğitimler de ücretli maalesef.Yüksek lisans ile ilgili şunları belirtmem gerek devlet üniversitelerinde psikoloji yüksek lisans kontenjanları maalesef yeterli değil.Her sene binlerce mezun veriliyor fakat açılan kontenjan sayıları az ve herkes yapamıyor.Vakıf üniversitelerinde ücretli ama bazıları tam burslu alabiliyor.Ales,yds,gpa(lisans mezuniyet not ortalamanız)gibi şartları var.Bunun yanında yüksek lisans ve doktoranızı yurtdışında da yapabilirsiniz.Master ve doktora için çeşitli burslar var.
  Peki psikoloji bölümünde hangi dersler var derseniz arkadaşım dediği gibi psikoloji sadece sözel bir bölümden ibaret değil.Bunun yanında ıstatistik dersi alıyoruz.Ilk sene genelde psikoloji,felsefe ve.sosyolojiye giriş dersler verilir ortak derslerle birlikte.Ortak dersler türk dili ve tarih bu arada.İkinci sene alana girmeye başlarsınız.sosyal gelişim bilişsel deneysel psikoloji gibi dersler alırsınız.Bu dediğim dersler her okulda farklı senelerde verilebilir.Bunu istediğiniz okulun lisans programından bakarak öğrenebilirsiniz.Psikoloji de çok farklı alanlar var.Klinik çok popüler bir alan genelde herkes psikolojiyi klinikten ibaret sanıyor.Spor, trafik,nöropsikoloji, adli psikoloji,endüstri ve örgüt psikolojisi gibi daha birçok alan mevcut.Son olarak tercih edeceğiniz üniversitenin akademik kadrosuna bakın arkadaşlar çünkü bazı akademik kadrolar lisansı psikoloji olmayan hocalardan oluşabiliyor.Buna dikkat edin.Diğer bir husus ingilizce mi okuyalım türkçe mi derseniz ben ingilizce okuyorum ingilizce tavsiye ederim.Akademide ilerlemek için ingilizce okumak size avantaj sağlar.Çünkü literatürün çoğu ingilizce kaynaklardan oluşuyor.Türkçe kaynaklar sınırlı.Onun dışında yurtdışında ilerlemek isterseniz de halihazırda lisansı ingilizce okuduğunuz için yüksek lisansı ingilizce okumaya daha kolay adapte olursunuz.Dezavantajları yok mu derseniz tabiki var.Sonuçta ingilizce hazırlıkta okusak anadilimiz değil.Bu yüzden ders çalışırken zorlanılıyor.Ama bu zorluk geçici bence.Bir süre sonra tolere edilebiliyor.Umarım psikoloji düşünen arkadaşlar için yararlı olmuştur.Hepinize tercih döneminizde kolaylıklar dilerim.
 • tercih yapacaklar için faydalı olmuş ben de şu an son sınıf psikoloji öğrencisi olarak bir iki kelam etmek istiyorum.Arkadaşlar hukuk ile psikoloji çok farklı bölümler öncelikle bunun altını bir çizelim.Hukuk bölümüyle ilgili bir yorum yapamam hukukçu arkadaşlar bilgilendirirse tercih yapacak arkadaşlar için faydalı olur.İş olanakları açısından gerçekçi olmak gerekirse psikoloji bölümünü bitirdiğinizde hemen iş bulmak sıkıntılı bir süreç.Ve maalesef meslek yasamız yok henüz.Twitter kullananlar bilir yasa için ne tagler açıldığını.Geçen yaz aöf meselesiyle uğraştık.İki senede bir yapılan KPSS'ye girip 85 in üzerinde puanlar almanız bekleniyor atanabilmeniz için.Nerede çalışabilirim peki devlette derseniz hastanede, adli psikolog olarak adliyelerde çalışabilirsiniz.Şuraya bir dipnot geçeyim hastanede çalışmak için sizden klinik psikoloji yüksek lisans yapmanız beklenmiyor. Bunun dışında özel sektörde rehabilitasyon merkezlerinde, psikoteknik merkezlerinde çalışabilirsiniz.Ama özel sektör aldığınız ücretler yönünden pek tatminkar değil diyorlar.Diğer bir seçenek akademi.Yani yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilirsiniz.Buraya şunu da ekleyeyim bizim alanda yüksek lisans yapmak uzman olmak için şart.Mesela klinik psikolog olmak istiyorsanız klinik psikoloji yüksek lisansı yapmanız gerekiyor.Ve lisans hayatınız sonlansa bile ekstra test,terapi eğitimleri almanız gerekiyor.Bu eğitimler de ücretli maalesef.Yüksek lisans ile ilgili şunları belirtmem gerek devlet üniversitelerinde psikoloji yüksek lisans kontenjanları maalesef yeterli değil.Her sene binlerce mezun veriliyor fakat açılan kontenjan sayıları az ve herkes yapamıyor.Vakıf üniversitelerinde ücretli ama bazıları tam burslu alabiliyor.Ales,yds,gpa(lisans mezuniyet not ortalamanız)gibi şartları var.Bunun yanında yüksek lisans ve doktoranızı yurtdışında da yapabilirsiniz.Master ve doktora için çeşitli burslar var.
  Peki psikoloji bölümünde hangi dersler var derseniz arkadaşım dediği gibi psikoloji sadece sözel bir bölümden ibaret değil.Bunun yanında ıstatistik dersi alıyoruz.Ilk sene genelde psikoloji,felsefe ve.sosyolojiye giriş dersler verilir ortak derslerle birlikte.Ortak dersler türk dili ve tarih bu arada.İkinci sene alana girmeye başlarsınız.sosyal gelişim bilişsel deneysel psikoloji gibi dersler alırsınız.Bu dediğim dersler her okulda farklı senelerde verilebilir.Bunu istediğiniz okulun lisans programından bakarak öğrenebilirsiniz.Psikoloji de çok farklı alanlar var.Klinik çok popüler bir alan genelde herkes psikolojiyi klinikten ibaret sanıyor.Spor, trafik,nöropsikoloji, adli psikoloji,endüstri ve örgüt psikolojisi gibi daha birçok alan mevcut.Son olarak tercih edeceğiniz üniversitenin akademik kadrosuna bakın arkadaşlar çünkü bazı akademik kadrolar lisansı psikoloji olmayan hocalardan oluşabiliyor.Buna dikkat edin.Diğer bir husus ingilizce mi okuyalım türkçe mi derseniz ben ingilizce okuyorum ingilizce tavsiye ederim.Akademide ilerlemek için ingilizce okumak size avantaj sağlar.Çünkü literatürün çoğu ingilizce kaynaklardan oluşuyor.Türkçe kaynaklar sınırlı.Onun dışında yurtdışında ilerlemek isterseniz de halihazırda lisansı ingilizce okuduğunuz için yüksek lisansı ingilizce okumaya daha kolay adapte olursunuz.Dezavantajları yok mu derseniz tabiki var.Sonuçta ingilizce hazırlıkta okusak anadilimiz değil.Bu yüzden ders çalışırken zorlanılıyor.Ama bu zorluk geçici bence.Bir süre sonra tolere edilebiliyor.Umarım psikoloji düşünen arkadaşlar için yararlı olmuştur.Hepinize tercih döneminizde kolaylıklar dilerim.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xxkkk -- 27 Aralık 2021; 22:44:33 >
 • Başlığı görünce birkaç kelam edeyim dedim. böyle bir başlık için teşekkür ederim. farklı gibi görünsede son derece birbiri ile bağlantılı 2 bölüm.

  Özellikle avukat olacaklara mezuniyet sonrası psikoloji okumayı tavsiye ederim. bizim insanımız hukuki sorununu çözmek yanında "rahatlamak, içini dökmek" için de avukata gidiyor. şimdi düşündüm de....: hukuki sorunları için muhasebeci/mali müşavire, derdini dökmek için de avukata giden bir milletiz  müvekkillere karşı davranış için ve de icralar da Borçlu kişiye nasıl davranılacağını bilmek de önemli. Borçluya karşı özellikle haciz mahallinde bazan sert yapmak bazan alttan almak başarıyı yani tahsilatı sağlıyor.

  Uzlaşma Avukatlığı için de psikolojiden faydalınlabilir. mesleki tecrüblerin sonucu belli bir psikoloji birikimi olabilir ama bu birikim için çok fazla kazık yemeye gerek kalmadan ilmi yönden çözmek sanırım daha zevkli olur :)
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carisma70 -- 29 Temmuz 2021; 15:57:45 >
 • Xxkkk X kullanıcısına yanıt
  Ben de 4.sınıf psikoloji öğrencisiyim, yazdıklarınıza imzamı atarım. Ne eksik ne fazla her şeyi yazmışsınız.
 • 12. maddeye yazdığınızı okuduktan sonra kanım dondu resmen ya nasıl böyle bir şey yazdınız 6284'ü bilmeyen yorumlamasın ya

 • Psikoloji okuyup yatay geçiş ile hukuk okumuyor mu ya nasıl olur ki bu?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: _Ulquiorra Schiffer_

  Psikoloji okuyup yatay geçiş ile hukuk okumuyor mu ya nasıl olur ki bu?

  Nasıl yani, bahsettiğim durum 1. sınıfı bitirdikten sonra merkezi puanı kullanarak hukuktan psikolojiye, psikolojiden hukuka yatay geçiş yapanların var olduğunu kast etmiştim.

 • upper

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.