Şimdi Ara

Huawei telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir: Firmanın 4G çipleri kullanması yasaklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
4.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Huawei telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir: Firmanın 4G çipleri kullanması yasaklandı
    2010’ların sonuna doğru küresel mobil pazarda ciddi büyüme gösteren Huawei, Samsung ve Apple’a karşı önemli bir tehdit haline gelmişti. Ancak firmanın Çin Hükümeti ile bağlantılarının olmasından dolayı ABD, 2019 yılında firmaya karşı önemli ambargolarda bulunmuştu. Android işletim sisteminden ve 5G çiplerinden menedilen firma, kısa sürede ciddi kayıplar yaşadı. ABD’nin yasalarına göre Qualcomm’un 5G çiplerini kullanamayan firma, telefonlarında 4G çiplere yer verdi ancak görünüşe göre Huawei artık bu durumdan da faydalanamayacak.

Ayrıca Bkz.Samsung, Intel, Ericsson ve IBM, yeni nesil çipleri birlikte geliştirecek

Huawei’nin 4G bağlantısı içeren çipleri kullanması yasaklandı

Reuters tarafından gelen bilgilere göre Biden Yönetimi, ABD’li şirketlerin Huawei’ye verdiği lisansları engellemiş durumda. Kaynağa göre yetkililer; 4G, Wi-Fi 6, Wi-Fi 7, yapay zekâ, yüksek performanslı bilgi işlem ve bulut tabanlı ürünlerinin Huawei’ye lisanslanmasını tamamen engellemiş durumda. 

Mate 50 ve P50 serilerinde Snapdragon çiplerinin 4G versiyonunu kullanan firma, artık 4G tabanlı çipleri lisanslayamayacağı için Snapdragon çiplerini kullanamayacak. ABD’nin bu hamlesi ile Çin’li şirketin telefon pazarı için yolun sonuna gelinmiş olabilir. TSMC ve Samsung gibi firmalara çip üretmesi de yasaklanan firma artık yalnızca Çin tabanlı yarı iletken üreticileri ile iş yapabilecek. Huawei’nin telefon pazarından çekilme ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak:https://www.androidauthority.com/us-kill-huawei-phone-business-new-sanctions-3274003/

• Yazık ettiler huawei ye. Eğer bu saçma yaptırımlar olmasa idi açık ara lider telefon tablet üreticisi olacaktı. Samsung xiaomi oppo vs hepsini toplasan 1 huawei yapmıyor ne yazık ki. Huawei kalitesi hiçbirinde yok. O yüzden Apple yüksek fiyatlarına rağmen satışlarını artırıyor. Bu yaptırımlardan en büyük zararı biz görüyoruz. Alınabilecek Android doğru dürüst bir telefon bulmakta zorlanıyorum resmen.
    Huawei ; android tarafının en kaliteli cihazlarına sahipti kanımca .
    Öyle ki (şahsi fikrimdir) Apple'ın android tarafındaki karşılığıydı.

Telefon haricinde ,işletim sistemi de geliştiriyor ki bu çok kritik bir öneme sahip.
    Çin hükümetine bilgi sızdırıyor diye Huawei ye ambargo uygulamak ?
    Android ve Apple sayesinde ;
    Retinamız
    parmak izimiz
    Bayanlarn adet döngüleri
    kan grubumuz
    nelere yatkın olduğumuz
    klavyeyi her kullanışımız (log)
    Nereye gittiğimiz
    ne yiyip içtiğimiz
    sıçma süresi
    kronik hastalıklarımız
    kimlerle konuştuğumuz
    ne konuştuğumuz
    bütün banka bilgilerimiz
    neleri merak edip etmediklerimiz
    ruhsal/psikolojik/iq durumumuz
    en mahrem sırlarımız da dahil

hükümetler istedikleri gibi erişebilirler

google ve Apple tarafı yeminler edip valla billa deseler dahi bu bilgilerin toparlanıp da çeşitli servislerin kullanımında eriştikleri bir gerçek.

Diyeceğim odur ki bunlar huawei ye ambargo koyma sebebini yıllardır kullanıyor zaten ,varsın biraz da çin hükümeti erişsin ne olacaktı alüminyum!

Kendi hegamonyalarına tehdit oluşturabilecek her firmayı göçertiyorlar,
    Nokia'nın başına abd'li bir yönetici getirdiler ,
    eleman bütün yönetim kurulunu etkileyip symbian ıvırzıvır deyip oyaladı ve oyalandı sonrasında göçtü firma
    Abd nin haysiyetsizliginin en bariz örneği. Insallah 5G çipleri de üretir Huawei. Baktılar er meydanında yenemeyecekler, bel altına vurmaya başladılar. ABD simdi böyle yaptirimlarla surekli Çini sıkıştırıyor, Çin'in askeri gücü acayip yükseliyor. Yarin Tayvana girip TSMC'ye el koysa batı biter. Islemcilerden, ekran kartına, arabalardan, akilli cihazlara her şey 2 cip üreticisinin eline bakıyor. Çin devleti bilgilerimizi alıyormuş, ulen google senin bagirsagindaki şeye kadar biliyor. Sanki Huawei'in muadili kendi garajında ürettiği yerli ve güvenilir bir telefon. Ya Apple ya Android kullanacaksın, o da senin attığın her adımı kaydediyor. ABD resmen sadece ben yapabilirim bunu diyor.
    ABD kendini korumaya aldı.

HUAWEI gerçekten de çoğu 5G şebekesinin altyapı kurulumunda önde giden firmaydı. ABD tam olarak felç bıraktı firmayı. Üzücü, ama gerçek. Lisanslar, patentler ve Tayvan durumu göz önüne alındığında da ABD'nin asıl amacının Çin'in yükselen yıldızını kaydırmak olduğu ortada. Yani ABD buna mecbur.

Ericsson ile ortak çalışmaları bulunuyor. Kaldı ki zaten 3 büyük dev de ERICSSON, HUAWEI ve NOKIA. Ericsson İsveç operasyonlarını bitirmeyi bile düşünüyordu bu ambargoların başında. Çünkü Çinli birçok firma ile çalışmaları sekteye uğradı Ericsson'un.

Biden yönetimi ERICSSON ve NOKIA'ya baskı kuruyor Avrupa ve K. Amerika pazarları konusunda.

HUAWEI açısından da yaptıkları en doğru tercih HONOR markasını satıp serinin devamlılığını korumasında yardımcı olması oldu. En azından HUAWEI'yi hatırlayabilmek için HONOR modellerine bakabiliriz.

Maalesef Hisilicon olmadan artık HUAWEI'nin pazara tutunması imkansız hale geldi.

NOVA serilerini de ellerinden çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum. Çin içinde HONOR gibi bir konsorsiyuma satılırdı. Satışları da görece iyi bir marka NOVA.

SMIC ile 14nm üretim sürecinden geçen Kirin 710A çipsetini geliştirdiler. Öte yandan telekominasyon ekiplerine güç verecek çip üretimi ve baz istasyonlarının iletişimi için gereken ekipmanlarda kullanılan çiplerin üretim süreci görece eski bantlardan buralardan değerlendirilebiliyor. En son 7nm üretim sürecine kadar üretimi sağlayabilecek bir fabrikayı sıfırdan kurmaya çalışıyordu HUAWEI. SMIC de ambargolardan nasibini aldı. Şu an UNISOC, SMIC ve HUAWEI ortaklık kurup büyük bir çipset üretim tesisi ve üretim yönetimi yapmak zorunda.

En azından kendi cihaz geliştiremese bile büyük bir çip üreticisi konumuna gelirse ABD'nin en büyük korkusu başına gelir. Zaten IBM, Samsung, Ericsson ve Intel'i bir çatıda toplayarak çok daha gelişmiş üretim süreçlerini ülke içerisine taşımaya çalışıyor ABD. TSMC'nin bu kadar tekel olmasından kendi de rahatsız ABD. Tayvan çok kırılgan bir konumda. Çin - ABD geriliminin tam ortasında ve HUAWEI yasağı durumu daha da zorlaştırır konuma getiriyor.

TSMC, Intel ve Samsung kapıları maalesef kapalı HUAWEI için. Wi-Fi sertifikalarının yasaklanması demek Notebook sektörüne de veda edeceği anlamına geliyor.

HUAWEI'nin düşüşü Çin özelinde BBK'nın özellikle de VIVO'nun işine yaradı. Avrupa özelinde de Xiaomi'nin agresif yükselişini gördük.

Çin bunun üzerine iPhoneları Çin'de yasaklarsa ilginç olur. Şu an Çin'in satış bazında ilk 5 markası şu şekilde

Breaking: Huawei smartphone regains shipment growth - HUAWEI Central
    (Kaynak : HUAWEI Central)

Buraya göre UNISOC'un gücü ortada. Rockchip, JLQ ve Allwinner gibi küçük ölçekli tasarım firmaları da bulunuyor.

China's Tsinghua Unigroup axes major memory chip projects
    Gece gündüz ağlıyom bende, huawei ye yazık oldu diye, bananela batarsa batsin.
    Abd haklı, karşısında kendi egemenliklerini bitirebilcek gücü farkedince büyümeden ezdiler ,olay bundan ibaret.

Uygur Türklerini uydu, gps ,yazılım vs.takip eden teknolojileri geliştiren Çinli şirket.Umarım daha iyi batar, daha iyi silinir piyasadan.
  • Aferin, piyasanın en inovatif firmasına zorla el çektirin ki Intel'in Ryzen çıkmadan önce yıllarca yaptığı gibi at koşturun milletin üzerinde. Her yıl birbirinin aynısı telefonlara tonlarca para alın...

• yılanın başını küçükken kesmek lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazık oldu gerçekten ama kendi ülkesinde SMIC adlı döküm şirketi var onla beraber zamanında çip döküm tesisi kuruyorlardı şuan ne durumda bilinmiyor

Sadece aksesuar satar artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaggeredByRuhtan -- 31 Ocak 2023; 16:41:41 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • koca firma bitti la 1 2 sene içinde 5g altyapısını bunlar kuracaktı güya avrupa ya :D abd nin kucağına oturdu bütün avrupa çin yüzünden çin'in güçlenmesi en çok abd ye yaradı

• ABD ne yaparsa yapsın uzun vadede Çin'i durduramaz. Huawei biter Muawi gelir.

• Dünyada 3G, 4G ve 5G teknolojilerinin en büyük geliştiricisi ve en büyük altyapı sağlayıcısı olan firmanın düştüğü hale bak... Yazık. Türkiye'de 3G ve 4G altyapı ekipmanlarının, baz istasyonlarının belki de %100'ü Huawei'dir.

• richardfeymanınsaçı kullanıcısına yanıt
    ABD kendini korumaya aldı.

HUAWEI gerçekten de çoğu 5G şebekesinin altyapı kurulumunda önde giden firmaydı. ABD tam olarak felç bıraktı firmayı. Üzücü, ama gerçek. Lisanslar, patentler ve Tayvan durumu göz önüne alındığında da ABD'nin asıl amacının Çin'in yükselen yıldızını kaydırmak olduğu ortada. Yani ABD buna mecbur.

Ericsson ile ortak çalışmaları bulunuyor. Kaldı ki zaten 3 büyük dev de ERICSSON, HUAWEI ve NOKIA. Ericsson İsveç operasyonlarını bitirmeyi bile düşünüyordu bu ambargoların başında. Çünkü Çinli birçok firma ile çalışmaları sekteye uğradı Ericsson'un.

Biden yönetimi ERICSSON ve NOKIA'ya baskı kuruyor Avrupa ve K. Amerika pazarları konusunda.

HUAWEI açısından da yaptıkları en doğru tercih HONOR markasını satıp serinin devamlılığını korumasında yardımcı olması oldu. En azından HUAWEI'yi hatırlayabilmek için HONOR modellerine bakabiliriz.

Maalesef Hisilicon olmadan artık HUAWEI'nin pazara tutunması imkansız hale geldi.

NOVA serilerini de ellerinden çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum. Çin içinde HONOR gibi bir konsorsiyuma satılırdı. Satışları da görece iyi bir marka NOVA.

SMIC ile 14nm üretim sürecinden geçen Kirin 710A çipsetini geliştirdiler. Öte yandan telekominasyon ekiplerine güç verecek çip üretimi ve baz istasyonlarının iletişimi için gereken ekipmanlarda kullanılan çiplerin üretim süreci görece eski bantlardan buralardan değerlendirilebiliyor. En son 7nm üretim sürecine kadar üretimi sağlayabilecek bir fabrikayı sıfırdan kurmaya çalışıyordu HUAWEI. SMIC de ambargolardan nasibini aldı. Şu an UNISOC, SMIC ve HUAWEI ortaklık kurup büyük bir çipset üretim tesisi ve üretim yönetimi yapmak zorunda.

En azından kendi cihaz geliştiremese bile büyük bir çip üreticisi konumuna gelirse ABD'nin en büyük korkusu başına gelir. Zaten IBM, Samsung, Ericsson ve Intel'i bir çatıda toplayarak çok daha gelişmiş üretim süreçlerini ülke içerisine taşımaya çalışıyor ABD. TSMC'nin bu kadar tekel olmasından kendi de rahatsız ABD. Tayvan çok kırılgan bir konumda. Çin - ABD geriliminin tam ortasında ve HUAWEI yasağı durumu daha da zorlaştırır konuma getiriyor.

TSMC, Intel ve Samsung kapıları maalesef kapalı HUAWEI için. Wi-Fi sertifikalarının yasaklanması demek Notebook sektörüne de veda edeceği anlamına geliyor.

HUAWEI'nin düşüşü Çin özelinde BBK'nın özellikle de VIVO'nun işine yaradı. Avrupa özelinde de Xiaomi'nin agresif yükselişini gördük.

Çin bunun üzerine iPhoneları Çin'de yasaklarsa ilginç olur. Şu an Çin'in satış bazında ilk 5 markası şu şekilde

Huawei telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir: Firmanın 4G çipleri kullanması yasaklandı

Breaking: Huawei smartphone regains shipment growth - HUAWEI Central
    (Kaynak : HUAWEI Central)

Buraya göre UNISOC'un gücü ortada. Rockchip, JLQ ve Allwinner gibi küçük ölçekli tasarım firmaları da bulunuyor.

China's Tsinghua Unigroup axes major memory chip projects

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Sierra -- 31 Ocak 2023; 17:11:12 >

• Huawei ; android tarafının en kaliteli cihazlarına sahipti kanımca .
    Öyle ki (şahsi fikrimdir) Apple'ın android tarafındaki karşılığıydı.

Telefon haricinde ,işletim sistemi de geliştiriyor ki bu çok kritik bir öneme sahip.
    Çin hükümetine bilgi sızdırıyor diye Huawei ye ambargo uygulamak ?
    Android ve Apple sayesinde ;
    Retinamız
    parmak izimiz
    Bayanlarn adet döngüleri
    kan grubumuz
    nelere yatkın olduğumuz
    klavyeyi her kullanışımız (log)
    Nereye gittiğimiz
    ne yiyip içtiğimiz
    sıçma süresi
    kronik hastalıklarımız
    kimlerle konuştuğumuz
    ne konuştuğumuz
    bütün banka bilgilerimiz
    neleri merak edip etmediklerimiz
    ruhsal/psikolojik/iq durumumuz
    en mahrem sırlarımız da dahil

hükümetler istedikleri gibi erişebilirler

google ve Apple tarafı yeminler edip valla billa deseler dahi bu bilgilerin toparlanıp da çeşitli servislerin kullanımında eriştikleri bir gerçek.

Diyeceğim odur ki bunlar huawei ye ambargo koyma sebebini yıllardır kullanıyor zaten ,varsın biraz da çin hükümeti erişsin ne olacaktı alüminyum!

Kendi hegamonyalarına tehdit oluşturabilecek her firmayı göçertiyorlar,
    Nokia'nın başına abd'li bir yönetici getirdiler ,
    eleman bütün yönetim kurulunu etkileyip symbian ıvırzıvır deyip oyaladı ve oyalandı sonrasında göçtü firma

• Öyle olmaz Huawei'ye direk füze atın.

• İbret alınması gereken bir mevzu ülke olarak bizim de şimdiden önlem almanız lazım yoksa bu gavurlar aynısını bizede yaparlar

• Zaten 4G kullanarak daha nereye kadar gideceklerdi ki. Rekabet açısından üzücü bir durum sonuçta pazardan güçlü bir oyuncunun çıkması demek tüketici açısından olumsuz bir durum demek.

• High Sierra kullanıcısına yanıt
    Çin iPhone'u yasaklarsa Apple üretimi başka ülkelere kaydırır ve Çinli hiçbir tedarikçi firma ile çalışmaz. Sonuçta kaybeden yine Çinliler olur.

• Huawei'in suçu ne? adında bir dizi çekmek gerek.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • yc#1 kullanıcısına yanıt
    Ki zaten Apple eli kulağında yasak haberini bekliyor olacak ki neredeyse üretimin yarısını Hindistan'a kaydırdı.

Samsung da benzer yöntem izliyor. Vietnam, Hindistan, Endonezya, Malezya gibi ülkelere kaydırmaya çalışıyor üretimi.

IBM, Samsung, Intel ve Ericsson ortaklığı da çip konusunda Tayvan'a yetişecek bir ekip yaratıyor.

ABD şu an tasarım konusunda Apple, Qualcomm ve Intel gibi devler ile TI, AMD ve Nvidia gibi büyük şirketlere sahip.

Avrupa'da Imagination, NXP ve STMicroelectronics gibi büyükler bulunuyor. Avrupa'nın acil olarak bu konuda somut adımlar atması gerekiyor. Artık yarı iletkenin petrolden daha değerli olduğu günlere eriştik.

G. Kore söz konusu olduğunda da Samsung ve Sk Hynix başta.

Japonya pazarı için de eski devler Hyundai, NEC, SONY gibi firmaların kendi inhouse çipleri vardı fakat eskisi kadar sesini duyamıyoruz son tüketiciye gelene kadar. Tabi belli amaca hizmet eden çipleri kullanılıyordur fakat bu firmalardan NEC x86 çipleri ile Hyundai ve Sony de RISC çipleri ile meşhurdu bir dönem. Şu an sanırım TSMC Japonya fabrikalarına yatırım yapma kararı verdi Sony. Toshiba da gerileme döneminde ayrıca.

Nokia ve Ericsson'un tutumunu çok merak ediyorum. İki firma da 5G ve iletişim sektörlerinde rakipsiz. Eğer Nordic şirketleri bir çatıda birleşip telekominasyon ağı sektörünü domine edecek güce erişirse Çin'i zor günler bekliyor hale gelecek.

• Yazık ettiler huawei ye. Eğer bu saçma yaptırımlar olmasa idi açık ara lider telefon tablet üreticisi olacaktı. Samsung xiaomi oppo vs hepsini toplasan 1 huawei yapmıyor ne yazık ki. Huawei kalitesi hiçbirinde yok. O yüzden Apple yüksek fiyatlarına rağmen satışlarını artırıyor. Bu yaptırımlardan en büyük zararı biz görüyoruz. Alınabilecek Android doğru dürüst bir telefon bulmakta zorlanıyorum resmen.

• quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

Çin iPhone'u yasaklarsa Apple üretimi başka ülkelere kaydırır ve Çinli hiçbir tedarikçi firma ile çalışmaz. Sonuçta kaybeden yine Çinliler olur.
    Satışını yasaklarsa görürüz o zaman ambargoyu

• yc#1 kullanıcısına yanıt
    Apple zaten Hindistan'a kaydırma yolunda.

• Bir nefes aldirmadilar adamlara be arkadaş... ABD nin, Huawei'in Apple çizgisinden giden g.. korkusu mudur nedir önce Google darbesi, sonra bu çipler, yaptırımlar vs. kabadayılığını her ortamda belli ediyor coniler

• mceliker M kullanıcısına yanıt
    Huawei hakkında detaylı araştırma yapmanı tavsiye ediyorum. Huawei cihazların dibi delik, her şey Çin’ e akıyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.