Şimdi Ara

Huawei H253s Çıkışına Asus RT-AC68U Bağlamak ve Dış IP almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
1.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Size bir konuda danışmak istiyorum. Yardımcı olabileceğinize inanıyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Superonline'nın verdiği huawei H253s routerdan kendi routerıma (asus RT-AC68U) direk çıkış vermek istiyorum. Yani dış IP ve ise onu aynen asus router'a aktarsın. yani aşağıdaki şemadaki gibi yapılandırmak istiyorum:

216.239.38.120 (dış IP)--> HUAWEI --> 216.239.38.120 (dış IP) --> ASUS --> 192.168.1.1 (iç IP)

Bunu yapma imkanım var mı acaba ?

Maksadım aslında huawei H253s cihazını aradan çıkarıp kendi cihazımı kullanmak. Ama madem süperonline wan şifremi vermiyor ve ben de temin edemiyorum, en azından huawei router'ın wan trafiğini olduğu gibi kendi cihazıma aktarmasını sağlarsam ben de onun üzerinden networkumu yönetebilirim.

Veya sizin uygun gördüğünüz başka bir yol varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Teşekkürler...

• Huawei'nin portuna Asus'u bağlayarak Huawei'yi baypas edemezsiniz. Doğrudan Asus'u bağlamanız lazım gelen hatta ama WAN şifresi problemi var. Dolayısıyla belirttiğiniz bağlantı şeklinde Asus sadece kablosuz router olarak görev yapar. Evet, Asus kendisine bağlı cihazların trafiğini yönetir ama verileri yine Huawei'ye ileteceği için nihai trafik Huawei tarafından düzenlenir.
  • igorparker İ kullanıcısına yanıt
    Hemen cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Peki Huawei'nin müdahelesini en aza indirmek için mesela DHPC'i kapasak, DMZ'i açsak ve bunun gibi müdahele edilebilecek tüm ksıtlamaları açsak
    böylece IP atama işini, firewall işini, port yönlendirme işini ve devredilebilecek diğer tüm işleri asus'a versek olur mu ?
  • darksimoon D kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Huawei'de hiçbir değişiklik yapmasanız bile Asus'a bağlı cihazlar zaten Asus'un fonksiyonlarını kullanacaktır (firewall vb.). Ama nihai çıkış Huawei'den olacağı için Asus'un gönderdiği veriler tekrar Huawei'nin filtresinden süzülecek. Yani bir şekilde wan şifresini alıp Asus'u kullanıp Huawei'yi aradan çıkarsanız daha iyi olur bence. Ama çok detaylı bildiğim bir konu değil açıkçası.
  • igorparker İ kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Malesef WAN şifresini almam mümkün görünmüyor. Şifremi vermemelerini BTK'a şikayet edeceğim, ama büyük bir ihtimalle olmayabilir. O yüzden alternatif yollar bulmam gerekecek.
    Peki Huaweinin hala arada olması durumunda dış IP'i direk asus'a verme imkanım var mı ? Bunu soruyorum çünkü DDNS ile bağlandığım NAS cihazım var.
    Arada iki cihazın olması bu bağlantıyı olumsuz etkileyebilir diye tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darksimoon

Merhaba,
    Malesef WAN şifresini almam mümkün görünmüyor. Şifremi vermemelerini BTK'a şikayet edeceğim, ama büyük bir ihtimalle olmayabilir. O yüzden alternatif yollar bulmam gerekecek.
    Peki Huaweinin hala arada olması durumunda dış IP'i direk asus'a verme imkanım var mı ? Bunu soruyorum çünkü DDNS ile bağlandığım NAS cihazım var.
    Arada iki cihazın olması bu bağlantıyı olumsuz etkileyebilir diye tahmin ediyorum.

Yaklaşık olarak hatta neredeyse aynı sistemi kullanıyoruz. DSL-AC68U + Buffalo LS-VL NAS var bende. H253s cihazdan zamanında (iki sene önce) şifreyi aldığım için problemsiz olarak kullanıyorum.

Forumda H253s modemde firmware downgrade ile şifreyi alabilenler var. Bence şansınızı deneyin. Olurda kullanıcı adı şifreyi ele geçirebilirseniz H253s in Wan Mac adresini DSL-AC68U nun Wan Mac adresine kopyalamanız gerekecek.

Kullanıcı adı-şifreyi ele geçiremezseniz H253s ' ten DSL-AC68U' ya sabit lan adresi atayacaksınız. H253s te firewall kapayıp DSL-AC68U ip adresini DMZ tanımlayacaksınız. Cihazlar muhtemelen yan yana veya çok yakın olacağı için DSL-AC68U nun kablosuz performansını düşürmemek için H253s in kablosuz yayınını kapamanız gerek. Bu yolla işlem yaptığınızda Asus DSL-AC68U ddns sistemi çalışmayacaktır. Nas a da DSL-AC68U üzerinden sabit ip adresi verip DMZ yapabilirsiniz. DDNS lerde problem çıkabilir. Ya da NAS üzerinden torrent v.s kullanılacaksa port yönlendirmeleri problem olabilir. Cihaz ve kablo kalabalığı, fuzuli elektrik tüketimi de ayrı konu.

NAS, DMZ, DDNS v.s bildiğinize göre sıradan bir kullanıcı değilsiniz. Biraz zorlayıp H253s ten şifreyi bulmaya çalışmakta fayda var. En fazla modem brick olur müşteri hizmetlerini arayıp yeni modem istersiniz.

• Ben yazana kadar Euphoria fazlasıyla yazmış :) bence de şifreyi bulmaya çalışın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Euphoria
    Öncelikle çok teşekkür ederim.
    Nerelerden başlamam gerektiğiyle ilgili epey bir fikir edinmiş oldum.

downgrade konusunu araştırayım biraz inşallah olursa ne ala.
    Şayet şifreyi elde edemezsem tarif ettiğiniz gibi yapılandıracağım.
    Bu arada dediğiniz gibi Huawei'nin kablosuz bağlantısını kapatacağım.
    Çünkü tüm yönetimi Asus'tan yapmak istiyorum.
    Bakalım artık kablo kalabalığı, elektrik tüketimi vs razı olsam bile DDNS'i
    yönlendirmeyi başarabilirsem çok iyi olacak. Zira evdeki NAS'a bağlanabilmek
    dosya ve servislerden faydalanmak güzel bir imkan. :)

@igorparker ilgilendiğiniz için size de teşekkür ederim.

Başka önerisi olan arkadaşlar varsa çok sevinirim. Özellikle yukardaki setup dahilinde
    DDNS nin nasıl yapılandıralabileceği veya bir yolu varsa dış IP'nin nasıl Huaweiden Asus'a
    yönlendirilebileceği konusunda olursa bir adım daha ileri gitmiş oluruz.
    Tekrar teşekkürler.

• Arkadaşlar merhaba,
    Görünen o ki seçenekler oldukça kısıtlı.
    Biraz araştırma yaptım. Router'ın dış IP'i Lan'a direk verme imkanı yok. Dolayısıyla bu yaklaşım bir yere götürmüyor.
    Çoklu router olduğunda DDNS mümkün görünüyor ama sanırım bu ancak yönlendirmelerin yapılabildiği daha donanımlı router'larda mümkün. Yani bu tarz bir yönlendirmeyi Huawei de yapmak mümkün görünmüyor.
    Geriye 2 seçenek kalıyor:
    Ya kısıtlı olarak huawei'nin çıkışına asus bağlayacağım. Bu durumda DDNS çalışmayacak. + bir sürü kablo ve cihaz kalabalığı olacak
    Ya da şifreyi elde etmek üzere çalışmak gerekecek. Ben şifreyi elde etmek üzere çalışmaya karar verdim.

Bu aşamaya gelmemde yardımcı olan ve ilgi gösteren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
    HG253s DDNS desteği veriyor ama çok kullanışlı değil ücretli servislere destek vermiş... noip için detaylı ayar varda çalışıp çalışmadığı meçhul... dışardan modeme erişim yine yok?
  • quote:

Orijinalden alıntı: darksimoon

Arkadaşlar merhaba,
    Görünen o ki seçenekler oldukça kısıtlı.
    Biraz araştırma yaptım. Router'ın dış IP'i Lan'a direk verme imkanı yok. Dolayısıyla bu yaklaşım bir yere götürmüyor.
    Çoklu router olduğunda DDNS mümkün görünüyor ama sanırım bu ancak yönlendirmelerin yapılabildiği daha donanımlı router'larda mümkün. Yani bu tarz bir yönlendirmeyi Huawei de yapmak mümkün görünmüyor.
    Geriye 2 seçenek kalıyor:
    Ya kısıtlı olarak huawei'nin çıkışına asus bağlayacağım. Bu durumda DDNS çalışmayacak. + bir sürü kablo ve cihaz kalabalığı olacak
    Ya da şifreyi elde etmek üzere çalışmak gerekecek. Ben şifreyi elde etmek üzere çalışmaya karar verdim.

Bu aşamaya gelmemde yardımcı olan ve ilgi gösteren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar, bir yıl aradan sonra tekrar merhaba, :)
    nihayet superonline şifresini bulmayı başardım. Gel gelelim Asus RT-AC68U router'ıma kullanıcı adı, şifre ve huawei modemin MAC adresini girmeme rağmen yanlış kullnıcı adı/şifre hatası veriyor. Router'a girdiğim WAN settings ektedir. Nerede hata yapıyor olabilirim veya sorun nedir ? yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır acaba ?
    Teşekkürler...
     Huawei H253s Çıkışına Asus RT-AC68U Bağlamak ve Dış IP almak

Şifreyi hangi yöntem ile aldınız? Şifrede @1gvz gibi karakterler varsa, şifre o degil bilin isterim. Downgrrade yontemi ile sifre aliyorsunuz sanirim? Fake pppoe server olusturup modemin wan portunu oraya bağlayıp alın sifrenizi. Net yöntem. Ayrica tüm modemlerinde calisiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GencayHalis

Şifreyi hangi yöntem ile aldınız? Şifrede @1gvz gibi karakterler varsa, şifre o degil bilin isterim. Downgrrade yontemi ile sifre aliyorsunuz sanirim? Fake pppoe server olusturup modemin wan portunu oraya bağlayıp alın sifrenizi. Net yöntem. Ayrica tüm modemlerinde calisiyor.

Ne kadar büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımı nasıl anlatırım bilemiyorum. Evet dediğiniz o karakteri ben şifre zannettim. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
    Süperonline sayesinde networkçu olacağım sanırım. Bakalım fake pppoe server yöntemini yapabilcek miyim ? Offf ya!!!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.