Şimdi Ara

HTPC mi yoksa Popcorn tarzı Media Player mı? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
2
Favori
33.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biraz araştırma yapmak gerekiyor, forumda ve nette çok bilgi bulunabilir

En basiti öncelikle bir media player uygulaması kurmak gerekiyor mesela KM player gibi daha birçok detay var aşağıdaki link yardımcı olabilir

http://www.projecthtpc.co.uk/index.html

quote:

Orjinalden alıntı: Noctivagant

Meraktan soruyorum

1. Vista işletim sistemi kurulu olan normal bir PC HTPC olarak kullanılabilir mi
    2. Kullanılabilirse bu işlem nasıl yapılır. Yani yapılması gereken işlemler nelerdir.

• ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-31C666817 -- 19 Mart 2021; 16:6:47 >
  • Ben sabredemedim nvidia ion'un ucuzlamasına Fakat şu an ubuntu üzerine kurulu Boxee ve XBMC ile nvidia ekran kartım bütün işi yükleniyor ve işlemci yüküm 1080p filmlerde bile %10 geçmiyor.... Herhangi bir codec yüklemedim. VDPAU seçeneğini XBMC'de seçmek gerekiyor ama Boxee'de buna da gerek yok

Nvidia ion ii çok şeker duruyor. Umarım artık ucuzlamaya başlar.
  • HTPC kullanan arkadaşlar hangi yazılımı kullanıyorlar?

Ben XBMC kullanıyorum. Forumda XMBC'nin genel bir başlığı bile olmaması beni üzüyor. Basit sorunları ve keşfettiklerimizi beraber paylaşabilirdik en azından. Programın global forumunda herkes fazla bilgili olduğu için deste almak zor.

Bende yakında mecburen NMT'ye geçeceğim gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hwa -- 10 Temmuz 2009; 16:44:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: hwa

HTPC kullanan arkadaşlar hangi yazılımı kullanıyorlar?

Ben XBMC kullanıyorum. Forumda XMBC'nin genel bir başlığı bile olmaması beni üzüyor. Basit sorunları ve keşfettiklerimizi beraber paylaşabilirdik en azından. Programın global forumunda herkes fazla bilgili olduğu için deste almak zor.

Ben hem XBMC hem de Boxee kullanıyorum. Forumda bir başlık açarsan destekte bulunurum. HTPC'de linux zerinde kullanıyorum ama dizüstü bilgisayarımda vista var. Her iki sistemde de hem XBMC hem de Boxee kurulu. Ben şimdilik kumandanın komutlarında değişiklikler yapıyorum. 10$'a mce kumanda aldım çinli bir siteden. Sistemler onu klavye olarak görüyor bu nedenle uğraştırıyor beni ama diğer kumanda alıcılarında çok basit ve gzel çözümler var. Mesela nasıl yaptım hatırlamıyorum ama vista bu alıcıyı MCE IR alıcı olarak gördü ve evdeki bütün kumandalarımla bilgisayarımı kumanda edebiliyorum. Çok basit

HTPC kuracak kişilere bir önerim olur. Eğer linux kullanırım derseniz kesin Nvidia ekran kartı kullanın! O zaman işlemci üzerindeki yükü otomatik olarak GPU'ya yönlendiriyor.

Sen neden nmt'ye kayıyorsun anlamadım! Sebebini söyleyebilir misin?

Edit: iki defa alıntı yapmışım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurkanggs -- 10 Temmuz 2009; 23:44:54 >

• Yazılım sorusu gelmiş, ben de dahil olayım. Geçtiğimiz sene kendi bilgisayarıma upgrade sırasında, eski makinayı değerlendirmek amacıyla Silverstone marka HTPC kasasına hatrı sayılır bir para verip, eski makinamı salona taşımıştım. Makina eski (AthlonXP 3200, 1GB RAM, Ati 9800XT ekran kartlı), televizyonum tüplü ama şu ana kadar çok işimi gördü. Tabii, 720p girince alet fosuruyor. Diyeceksiniz ki tüplü tv'de ne 720p'si, ama maksat deneme olsun. Şimdi düşünüyorum da, Silverstone kasaya (sırf kasa!) verdiğim parayla WDTV alır mıydım, basbayağı alırdım! Ama ben de vakti zamanında PC'nin geliştirilebilirliğini düşünüp, kararımı bu yönde vermiştim. Bir yandan memnunum, diğer yandan aile fertlerinin aleti kullanamamasından şikayetçiyim. Bunun çözümü de aslında yazılımdan geçiyor, alette Vista kurulu, Mikrosoftun Media Center klavye kumanda seti var ve Windows Media Center ile kullanıyorum. Bana kalırsa bu yazılım yetersiz (şaşmamalı :), hem aile üyelerinin kullanabileceği basitlikte, hem de benim tat alabileceğim güzellikte bir yazılım ihtiyacı hasıl oldu. Yukarıda konuşulan XBMC ve Boxee'yi yeni duydum ve birazdan deneyeceğim. Onun haricinde önerilebilecek bir yazılım var mıdır, tabi kesinlikle MCE set ile uyumlu olmalı, aldık onu bir kere.

Güzel bir çözüm bulursam, hergünucuz zamanında aldığım Avermedia hibrid TV kartını da kullanarak TV işlevini de aletin üzerine yıkmayı düşünüyorum. Çünkü HD panel bir TV alma planım var, tüplünün tüpü bitmek üzere. O makinaya da şöyle Dual Core bir upgrade yapıp makûs medeniyet (1080p) seviyesine çıkarabilirsem, salondaki yegane multimedya cihazını belirlemiş olacağım.

Kıssadan hisse; bilgisayardan pek anlamıyorsanız HTPC almayın.

• @Hazar

Meediso diye bir sistem daha var ona da bakabilirsin. Fakat bu sadece mikisoft işletim sistemlerinde çaışıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gurkanggs

quote:

Orjinalden alıntı: hwa

HTPC kullanan arkadaşlar hangi yazılımı kullanıyorlar?

Ben hem XBMC hem de Boxee kullanıyorum. Forumda bir başlık açarsan destekte bulunurum. HTPC'de linux zerinde kullanıyorum ama dizüstü bilgisayarımda vista var. Her iki sistemde de hem XBMC hem de Boxee kurulu. Ben şimdilik kumandanın komutlarında değişiklikler yapıyorum. 10$'a mce kumanda aldım çinli bir siteden. Sistemler onu klavye olarak görüyor bu nedenle uğraştırıyor beni ama diğer kumanda alıcılarında çok basit ve gzel çözümler var. Mesela nasıl yaptım hatırlamıyorum ama vista bu alıcıyı MCE IR alıcı olarak gördü ve evdeki bütün kumandalarımla bilgisayarımı kumanda edebiliyorum. Çok basit

HTPC kuracak kişilere bir önerim olur. Eğer linux kullanırım derseniz kesin Nvidia ekran kartı kullanın! O zaman işlemci üzerindeki yükü otomatik olarak GPU'ya yönlendiriyor.

Sen neden nmt'ye kayıyorsun anlamadım! Sebebini söyleyebilir misin?

Edit: iki defa alıntı yapmışım...

Boxee'yi hiç denemedim ama Aeon Skin'i çok beğendiğimden dolayı kolay kolay XBMC'de nvazgeçmem gibi görünüyor. Ben vista 64 üzerinden kullanıyorum XBMC'yi. Bluray filmlerde windowsta aldığım kadar akıcı görüntü alamıyorum. MKV'lerde hiçbir sorunum yok. Normal DVD'lerde rezil ötesi görüntü alıyorum. Denemediğim kombinasyon kalmadı. NMT'deki upscale olayı hoşuma gidiyor en azından XMBC'nin sorunlarıyla ve binlerce eklentisiyle uğraşmaktan kolaydır diye düşünüyorum. XBMC forumdan destek almak için belli bir program bilgisi gerekiyor, bilinçli bir kullanıcı olduğum halde bir sorunumdan bahsettiğimde salak muamelesi görüyorsun. guide'ı oku diyorlar ama guide Xbox için yıllar önce yapılmış.

• * 1080p filmler için (orj. blu-ray değil sıkıştırılmış) en az çift çekirdek işlemci gerek diye biliyorum. Üstte okurken işlemcinin % 10 la çalıştığını görünce merak ettim. Evdeki p4 2.8 işlemcili bilgisayarıma iyi bir ekran kartı ilave etsem 1080p filmleri izleyebilir miyim?
  • Geçen gün dolapta duran, güya Media Center destekli Avermedia A700 Hybrid TV+FM kartı Media Center'a tanıtamadım! Kanal aramasına geldiğinde hata verip kapanıyordu bir alt görev. Yeni driverlar denedim, bayağı karıştırdım. Sonuç olarak hata vermiyor, fakat kartta aslında olmayan bir desteği, DVB-T desteği var sanıyor, onun kanalını aramaya çalışıyor ve haliyle bulamıyor. Deli oldum, çözüm yok. Sadece kendi programı ile çalışıyor, Media Center uygulamasını sıfırlamak gibi bir opsiyon da yok, format hariç. Bir ara zaman ayırıp onunla uğraşacağım.

Gelelim diğer program deneyimlerime:
    XBMC kurdum. Boxee indiremedim, bir türlü kayıt etmedi beni siteleri. XMBC, her komutta cık cık öten tuşları ve biraz dandik arayüzü hariç aslında gayet başarılı. WMC'de olmayan dosya yöneticisi, çok rahat library ekleme gibi özelliklerin hastası oldum. Hatta filmlerimin bulunduğu klasörü ekleyince direk theMovieDB'den bilgilerini indirdi ki, süper. En son dizilerimin bulunduğu klasörü ekledim, hepsinin sezon ve bölümlerine göre datalarını indirdiğini görünce, tamam dedim, budur. Lakin bazı filmlerimi bulamadı, manual buldurma şansı da yok. Dizilerde de dosya isimleri S01E01 şeklinde olmadığı sürece, bulamıyor.
    Bu kadar sevmişken, birini oynatayım dedim. Tüm büyü söndü, çoğu filmde ekranın dörtte biri kadarı düzgün, geri kalan taraflar sanki çekip uzatılmış gibi görünüyor. Düzgün çalışan filmlerde de ultra dandik bir görüntü. Buna gerçekten bir anlam veremedim, makinamda codec pack kurulu ve Windows Media Center dahi onları kullanarak izletiyor bana videolarımı, dolayısıyla kuracağım kodeği bildikten sonra süper görüntü alabiliyorum. XMBC nedendir ki, onları kullanmıyor (yani sadece böyle mana verebiliyorum, yoksa niye kötü olsun görüntü). Ayrıca bahsettiğim MCE kumandasıyla da gayet uyumsuz. O belki ayarlanabilir, ama video büyük bir sorun tabii ki. Üzülerek kapadık kendilerini.

Boxee bir ara bakacağım. Meediso ile alakalı neredeyse hiçbirşey bulamadım. Windows Media Center'a yazılmış eklentiler buldum ama, gayet güzeller. Gerçi geliştiriliyor biri, demo görüntüleri nefisti. thegreenbutton.com adresinde bir forum var, MCE ile alakalı bir forum, gayet güzel.

Şimdi sırf meraktan MythTV deneyeceğim. Linux dağıtımı üzerine oturtulmuş hazır sürümler indirdim, MythBuntu ve MythDora. Linux multimedya konfigürasyonu hakkında birşey bilmiyorum desem yeridir, daha çok sunucu konfigürasyonları hakkında bilgi sahibiyim, belki sorunsuz çalışır da salonumuza Penguen konuk olur. Göreceğiz.

• Öncelikle kusuruma bakmayın hatalı yazmışım Meedios olacaktı.http://www.meedios.com/ bu linkten inceleyebilirsiniz.

XBMC için ise ben Media Stream skinini kullanıyorum. Gayet memnunum.http://www.teamrazorfish.co.uk/mediastream.html Buradan inceleyebilirsiniz.

Az önce eşimle punisher izledik. H5.1 ile sıkıştırmışlar, DTS ses codecli. Vista yüklü dizüstü bilgisayarımda tekleme yapıyordu. Fakat linux (ubuntu 9.04) üzerindeki xbmc ile sorunsuz izledik. Yine düşük CPU kullanımı ile. Bunun için şu linki incelemenizi öneririm. VDPAU ile ilgili ayrıntılı bilgi için :http://en.wikipedia.org/wiki/VDPAU

Re: tcmp
    Hocam eğer linux kurarsan ve nvidia ekran kartı (ama yukarıdaki linkte desteklenen ekran kartı olmak şartı ile) 1080p filmleri rahatlıkla izleyebilirsin. Zaten Nvidia ion ile atom işlemci olmasına rağmen sırf bu VDPAU destekleyen ion ekran kartı ile 1080p filmleri rahatlıkla gösteriyor.

Re: Hazar
    i) Abi sesleri ayarlardan kapatabilirsin.
    ii) Filmleri manuel buldurma şansınız mevcut. BEn bunun için xbmc/system/keymap.xml dosyasına girerek d harfini (klavyedeki) CONTEXTMENU açacak şekilde değiştirdim. Bu şekilde uzaktan kumanda (en ucuz mce kumanda ) ile contextmenu'ye girip film bilgisini yeniden ismini düzelterek veya imdb'nin önerdiklerinden seçerek doğru film olacak şekilde yükleyebiliyorum.
    iii)Ekran uzamasına anlam veremedim. Özellikle görüntüdeki kalitesizliği anlayamadım. Biryerlerde hata olmalı. Acaba xbmc'nin ayarlarından upscale seçeneği ile diğer video seçeneklerini biraz kurcalayabilir misin? lineer, bicubic gibi birkaç düzeltme seçeneği mevcut.
    iv) MCE kumandaları bilgisayarlar hep klavye olarak görüyor. Herkes bu hataya düşüyor. Ayarlarda hep kumanda kısmına bakıyoruz. Ama klavye sandıkları için bizim de klavye ayarları ile oynamamız gerekiyor.
    v)Sunucu konfigürasyonlarını biliyorsan zaten sana linuxun x ayarları çocuk oyuncağı gibi gelir

Bir ara hanımdan fırsat bulabilirsem birkaç ekran görüntüsü alayım diyorum :) o kadar anlatıyorum ama görüntü yok hehe ayarlara kadar ekleyeyim en güzeli olur.

• Valla Gürkan bekleriz, bu uygulamalar hakkında öğrenecek çok şey var.

Geçtiğimiz pazar (dün oluyor) bu karıştırmaları yaptım makinaya; tv kartıyla o kadar uğraşıp kuramayınca biraz sinirim bozuldu, program tarafına çok bakamadım. Bir de, TV kullanılıyor ev ahalisi tarafından. Ben başına çömüp de bilgisayar niyetine kullanınca "git kendi odana oradaki bilgisayarı kurcala" tepkisi almam kaçınılmaz (WAF kuralları).
    Şimdi:
    i) Açıkçası Windowsunkininkini beğeniyorum, olmadı onun seslerini koyarım, bir sorun değil, öylesine yazmıştım.
    ii) keymap.xml güzel bir yönlendirme oldu, ben de düşünüyordum bu aletin tuş tanıma ayarları nerededir diye.
    iii) Ona ben de anlam veremedim, daha önce hiç görmediğim türden bir bozulma var idi. Fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım çekebilirsem.
    iiii) Valla bendeki bir enteresan, klavye + kumanda + IR alıcı olarak geldi. IR alıcı çok fonksiyonlu birşey, bu orjinal Media Center aplikasyonu onu IR "verici" olarak da kullandırabiliyor, iki adet IR verici çıkışı var. Bunlar da gavur memleketinde "kutu" sahibi insanları düşündükleri içinmiş. Kutunun IR alıcısı önüne bilgisayarın IR vericisini koyup, kanalları medya sentırdan değiştirme olanağı veriyormuş. Bende kutu mutu yok tabi. Klavyesini BIOS'ta kullanamıyoruz, aslında HID device olarak da gözükmüyor sisteme sanırım. İyice kurcalamam lazım bunu.
    iiiii) X'ten yana başım yandı hep, o yüzden temkinli yaklaşıyorum. Benim sadık yarim kara konsoldur.

Zaman bulunca daha da kurcalayıp, buraya yazarım.

• XBMC kullanıcıları en iyi görüntüyü aldıkları ayarları paylaşırlarsa çok sevinirim. Ayrıca kullandıkları ekran kartını tabiki. Ben MKV'lerde bir sorun yaşamıyorum, sadece DVD'lerde istediğim netliği alamıyorum, Bluraylerdede mediaplayerdaki kadar akıcı görüntü alamıyorum.

Sorunsuz her türlü dosyayı izleyen arkadaşlar paylaşım yaparlarsa çok sevinirim.

Render Method: Auto Detect / Software / Advanced Sharers / Bacis Sharers
    Adjust Refresh Rate: On or Off
    Hi Quality Software Upscaling:Always Enabled / Off / Enable only SD Content
    Upscale Methos: Bicubic / Lanchoz / Sinc

IN MOVIE MENU:
    Interlaced Handling: So many options
    Scaling methos: Nearest Neighbour / Bilinear / Interlaced

@Hazar: Mutlaka Aeon skinini denemelisin.http://www.aeonproject.com/

• High Definition sesler çıkmasaydı kesinlikle htpc derdim ama bunlar çıktı çıkalı donanımlara bir çok kısıtlama geldi. Yok biri 6mb iletim sınırı yok downsample'ı yok bilmem nesi.. Alacağım ben de bir popcorn kurtulacağım.
  • Bugün nöbetçiyim, geçen hafta tatilde idim. Sanırım yarın veya ertesi gün ayarlarımı buraya yazabilirim. Resimleri de eklemeyi planlıyorum.

High definiton sesler htpc'de sorunlu mu? Ben nasıl izleyebiliyorum? Yoksa farklı bir sesten mi bahsediyoruz? MErak ettim açıkçası. DTS high ses codecli filmeri izleyebiliyorum. İstersen ayarlardan AC3 ve DTS'leri downmix eteni istiyorum diyebiliyorsun. Veya benim gibi karışma diyerek 5+1 izleyebiliyorsun. Fakat bende reciever amfi var. Optik ses kablosu ile izliyorum.
  • @gurkanggs, evet High Def sesler denen (Dolby True HD, Master DTS vs. ) ses formatlarını çözmeden direk bitstream olarak amfiye göndermen için ;

1. Ya Porcorn ICYBOX gibi bu formatları amfilere gönderebilen bir medya oynatıcın olacak ve PC'ye ihtiyaç duymayacaksın ya da PC'den yapacaksan da HDMI destekli bir ses kartı ile (Örnek : Yurtdışı fiyatı 250 -300 $ olan Asus Xonar HDAV 1.3 gibi) bu kartla beraber gelen bir yazılımla aktaracaksınız.

2. Mutlaka HDMI kablo ile aktarım yapmanız gerekiyor, bu nedenle de amfinizde HDMI giriş ve bu ses formatlarını destekleyen bir amfi olması gerek.
  • Gıcık kurulum aşamalarını başarıyla geçebilirseniz Team-Mediaportal da süper bir yazılım.
    http://www.team-mediaportal.com/

1.1 versiyonunda en sonunda MS SQL'den MySQL'e geçmişler allaha şükür.
  • WDTV Vatan bilgisayarda 215 TL. HTPC ile uğraşmak istemeyenler için mantıklı bir tercih bence.
  • bende bi wd htv aldım.. görüntü kalitesi harika diyebilirim. şimdilik memnunum.ufacık hiç yer kaplamıyo yok gibi bişey 720p filmleri ve divx leri tek tıklamayla rahatça izleyebiliyorsunuz.

dts ile ilgili bir sorunum oldu ,dts li bir filmde sesi alamadım fakat ,ufak bi programla dts sesi ac 3 çevirdim 10 dakikamı aldı ..canavar gibi seyrettim.

salonda klvye mouse ,laptop vs bulunduramıyorum bizim ufaklık onları anında halleder. bu alet oldukça işime yaradı.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.