Şimdi Ara

.................

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi truealarm -- 9 Temmuz 2018; 16:13:22 >

• tam bilmek zorunda değilsin ama hiç bilmeden olmaz. html bilmeden php ile ne yapabilirsin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: truealarm

Html yine tamamda css yazmak falan sıkıcı geliyor bana. Önemli olan html ise csse bulaşmadan sadece html ile bir kaç site tasarlasam yeterli olur mu backende geçmek için?

olur

• quote:

Html yine tamamda css yazmak falan sıkıcı geliyor bana. Önemli olan html ise csse bulaşmadan sadece html ile bir kaç site tasarlasam yeterli olur mu backende geçmek için?

İş sadece html ve css ile bitse iyi.Arkasından jquery , bootstrap öğrenmelisin.Ama ben tasarım kısmını şimdilik es geçip backend'e geçeyim dersen hiç durma devam et.Ama geri döneceksin zaten.Bu işin yolu Html->Css->Jquery->Bootstrap->Php->Mysql->Laravel'den geçer.Ya da php olmazsa asp.net->Mssql->mvc şeklinde ilerleyebilirsin.Bir kerede bu sıralamayı öğreneceksin diye bir şart yok.Html->CSS->Jquery yeterince öğrendikten sonra Php'ye geçip sonra geri dönebilirsin.Tasarım benim içinde başlarda sıkıntıydı ama zamanla tekrar başa dönüp tekrarlayınca daha iyi anladım.

• truealarm T kullanıcısına yanıt
    Front end in isi diye bir sey yok bilmeniz faydaniza olur. Dort dortluk bilmeseniz de malumatiniz olmali islerin nasil yurudugunu bilmeniz gerek.

• quote:

Backend için niye jquery, bootstrap öğrenmeliyim? O dedikleriniz frontendin işi değil mi? İşim olmasa bile ne nedir diye bunlarıda mı bilmem gerekiyor yoksa?

https://camo.githubusercontent.com/bbfb1d460db603b5305ed539c799644a1149b4ae/68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f7178353448764b2e706e67

https://camo.githubusercontent.com/989b5d78efe42fefa78f26443f146d027dcfb9b0/68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f6a7a3478726c512e706e67

Jquery ve bootstrap frontend'in işidir. Backend ile alakası yoktur. Ancak diyelim ki bunları es geçip php derslerine başladın. Adam dedi ki hadi arkadaşlar bi forum sitesi yapalım. Gidecek bi jquery navbar'ını yapıştıracak, veya bootstrap kullanacak. Bu kodların içine bir de php karışacak. Senin kafan allak bullak olacak. O sebeptendir ki, şöyle bir göz gezdirip fikir sahibi olmanda fayda var. Hiç bilmemek olmaz.

Web tasarımcısının olmazsa olmazları şunlardır : html, css, jquery, bootstrap, php, sql ve benim tavsiyem en azından bir laravel türü mvc mimarisini öğreneceğin bir framework. Microsoft yolundan gideceksen de asp.net ce mvc öğrenmelisin.

Ayrıca derinlere inmek için, angularjs, react, nodejs de öğrenebilirsin. Tabiki bunlar işi iyice kavradıktan sonra bulaşman gereken şeyler.

Sonuçta söylemek istediğim şey, jquery ve bootsrap'a mecbur bulaşacaksın. Ama ille de php'ye ya da asp.net'e geçmeden önce çok iyi bilmen gerekmiyor. Yüzeysel olarak bil yeter. Sonra geri dönüp daha iyi pekiştirebilirsin.

• truealarm T kullanıcısına yanıt
    Aynı grafiği daha önce başka bir arkadaş daha göndermişti. O grafiğe bakınca insan birşey öğrenmek bir yana bildiği şeyleri de unutur, kafası karışır. O tarz şeyler için Wikipedia var örneğinhttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JavaScript_libraries

html&css konusunda bir ilginç sayfa daha var:http://motherfuckingwebsite.com/

ve ondan da ilginci, dünyanın en zengin işadamlarından Warren Buffet'ın şirket websitesi:http://berkshirehathaway.com/ gördüğünüz gibi temel html&css dışında hiçbirşey yok. Bazı sitelere girersiniz anasayfa 2MB tutar, bir web application framework'un ürettiği 95% 'i gereksiz HTML, CSS ve araya serpiştirilmiş ne işe yaradığı belirsiz Javascript blokları ile doludur tabi ki Laptop'unuzun CPU göstergesine baktığınızda 100% lere doğru gidip gelir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• CSS ' in nasil calistigini ogrenmen kafi, web dizayni baska is ki front-end developer da bunu bilmek zorunda degil.
    UI dizayn etmek ile develop etmek farkli seyler. CSS 'in nasil calistigini anlarsan develop icin daha fazlasina ihtiyacin yok.
    Ayrica backend developer 'in ogrenmesi gereken sey "web" degil yalnizca. Bu sekilde sinirlama kendini. Ayni backend ile pek cok farkli client a servis saglamak durumundasin. Mobil olur, desktop olur, baska bir backend olur. REST olur SOAP olur XHR olur, UDP soket uzerinden oyun serveri yazan kisi de "backend developer".

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 31 Aralık 2017; 4:21:26 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2000'de aldığım ilk IT kitabı (üniversitedeki Fortran dersi hariç) :|

.................

Ancak kapak yanıltmasın, kitabın yazarı Amerikan Social Security Administration (yani bizdeki SGK'nın Amerika'daki versiyonu) 'da web uygulamaları geliştirmiş, 90'larda büyük bir firmanın WWW ağını kurmuş, nitekim kitabında o bilgisini de gösteriyor, HTML ve CSS 'e ek olarak web form nasıl yapılır gibi sunucu taraflı programlama örnekleri de veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Aynı grafiği daha önce başka bir arkadaş daha göndermişti. O grafiğe bakınca insan birşey öğrenmek bir yana bildiği şeyleri de unutur, kafası karışır. O tarz şeyler için Wikipedia var örneğinhttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JavaScript_libraries

html&css konusunda bir ilginç sayfa daha var:http://motherfuckingwebsite.com/

ve ondan da ilginci, dünyanın en zengin işadamlarından Warren Buffet'ın şirket websitesi:http://berkshirehathaway.com/ gördüğünüz gibi temel html&css dışında hiçbirşey yok. Bazı sitelere girersiniz anasayfa 2MB tutar, bir web application framework'un ürettiği 95% 'i gereksiz HTML, CSS ve araya serpiştirilmiş ne işe yaradığı belirsiz Javascript blokları ile doludur tabi ki Laptop'unuzun CPU göstergesine baktığınızda 100% lere doğru gidip gelir.

Aman hocam, javascript nasıl cpu'yu %100 yapar? Yapsa yapsa kaç saniye yapar? Şimdiki telefonlarımızın bile işlemcisi, 3 sene önce aldığımız bilgisayarın işlemcisinden güçlü. Şimdiki işlemciler full hd oyunu saatlerce oynamak için tasarlanmış. Javascript mi kastıracak bu işlemcileri? 2 mb'lık ana sayfa, 16 Mbit'lit internet hızımızla 2 saniyeden önce açılır.

Artık öyle web tasarımları var ki, görünce dersin ki flash'la yapılmış. Ama jquery flash'ı çoktan gömdü. Tasarım önemli. Jquery bilmeyen adama programcı mı derim ben? Sayfayı aşşağıya kaydırıyosun, kutular yandan akıyo, parallax arka planlarda tasarımlar akıyo. Html&Css ile şiir sitesi mi kuracaz? Tasarım lazım, yenilik lazım. Bir programcı, beğendiği bir siteyi yapabilmesi lazım. Wordpress'te beğendiği temaya para basmak yerine, kendisi tasarlayabilmesi lazım. Hayalgücü lazım.

Ama biz ne diyoruz, şimdilik fazla kafaya takma şu tasarım işini, ilerde kendine bir web sitesi yapacağın zaman zaten merak salarsın. Ben tasarım özürlüyüm diyerek, tasarıma para mı dökeceksin. Kafayı patlatıp özgün tasarımlar yapmaya çalışmak en iyisi.

Şimdi nodejs, angularjs çıktı. Belki ilerde hem frontend hem backend, full javascriptle halledecez işimizi.

• bir BM öğrencisine backend dili olarak ne tavsiye edersiniz? ( TR'de ki iş piyasasına göre yorum yapalım lütfen, büyük işler için.) c# ile uğraşıp aspnet mvc.. masaüstü uygulama ikisi bi arada yapılabilir gibi duruyor aslında. Ama bana biraz işkence gibi geliyor vstudio da çalışmak fakat kurumsal firmalar ve biraz buyuk islerde direk c# ya da Java kullanılıyor diye biliyorum(araştırmalarım bu yönde.)

php de kendimizi geliştirip ardından Laravel ile üstüne koysak. Bunun yanı sıra daha ne öğrenebilir? Sadece tek alanda iş yaparak hayatımızı devam ettirebilir miyiz? Ben bu arada full-stacke daha yatkınım. javascript calisiyorum su sıralar.Ardından jquery bootstrap gelicek. Yani php developer , başka ne yapabilir? Hem web , hem mobil yazanlar var mı? şimdi phpci gidip mobil yazmak için Java mı öğrenmeye çalışıcak? Bu biraz bana saçma geliyor. Java öğrenicekse c# ci olup aspnet mvc ile falan ilerlesin? Yoksa sadece web dünyasında ilerlemek yeterli midir? piyasada da böyle midir? Üstelik PHP'ye neden böyle bir önyargı var, büyük işlerde kullanılmıyor ve php yazanlara digerlerine gore dusuk ucret alıyolarmıs. Bu düşüklük % kaç bi oran acaba. En iyisi olsak bile böyle yargılanıcak mıyız? En iyisi olmak isteyen birine ne önerirsiniz, tüm gelişmelere açığım şuan 1.sınıf bile değilim, hazırlık öğrencisiyim tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler. Ve iş ilanlarında genelde hep .NET ci arıyolar bunuda göz önünde bulunduralım.

Birde yanlış anlaşılma olmasın ama ben Web developer olmak için mi Mühendislik okuyorum deyince bi error veriyorum.Daha farklı neler yapılabilir heralde bölüme başlayınca farkedicem ya da herkes bi alana yoğunlaşıyor sadece.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• karayelpoyraz kullanıcısına yanıt
    Bir dili öğrenmek/kullanmak şartlara göre değişir. Freelance programcıyım geçen sene 3 işten para kazandım ikisi PHP işiydi. Fakat kendi boş zamanımda yaptığım bir projenin web ayüzü için PHP değil de Perl kullandım cunku PHP kadar pratik olmasının yanında cok güvenilir bir dil, dinamik dil olmasına rağmen modül kurulumu, kullanımı çalışması falan güven verio. Sonradan Perl ile gerçekten cok değişik ve cok pratik başka şeyler de keşfettim, onun yanında PHP iyice oyuncak gibi kalmaya başladı fakat başta bahsettiğim sebepten dolayı en azından şu anki şartlarda yine de PHP çöpe atabileceğim bir dil değil :|

Soruya geliyorum: Geçen çarşamba Almanya Frankfurt'tan bir recruiter Berlin'deki bir 4 aylık Java/Scala projesi için aradı ve bitirdiğim Java projelerini ve Scala bilgimi sordu. Bu beklenmedik gelen telefonda toplam 2 Java projemi anlattım, biri kendi dokuman arşivimdeki onbinlerce belge ve dosyayı endeksleyip aranabilir yapan bir Lucene uygulamasıydı diğeri de Spring MVC 'yle yaptığım bir film arşivi tutma uygulamasıydı (bu uygulamanın kodlarının coğunu forumdan bir arkadaştan aldım ancak kendi geliştirme ortamıma uyarlamak ve bazı kodları kendime uyacak şekilde değiştirdiğimden kendim geliştirmiş gibi oldum) bitirdiğim o 2 proje ile yeni projeleri de yapabileceğimi söyledim fakat orta/büyük ölçekli bir firmada Java ve özellikle Java EE tecrübem olmadığından ve Scala 'yı Hello World düzeyi ötesinde hiç kullanmadığım için beni projeye kabul etmediler. O görüşmeden sonra Java EE ile ilgili bir kitap indirip okumaya başladım ve olayın ciddiyetini fark ettim ve görüştüğüm recruiter'ın doğru karar aldığını gördüm cunku Java EE bir dizi bileşenleri olan fakat hepsi kendi içinde cok mantıklı şekilde birbirine bağlı büyük bir ekosistem. Şimdi Java EE konusunda referans olacak bir uygulama yapmaya hazırlanıyorum ve onu yaptıktan sonra Almanya daki işletmelerin Java (EE) projelerine başvuracağım cunku o alanda yığınla iş ve iyi para var.

Yeni yaşadığım bu deneyimden çıkan sonuç:y.dışındaki işler açısından Java çok önemli. Y.dışındaki işler için PHP, Javascript gibi dinamik dillerden pek iş cıkmayabilir gibi geliyor. Fakat Türkiye de hep .NET 'ci arıyorlar diyorsun ancak ona rağmen yine de Java derim cunku Java EE konularına bakınca gördüğüm o bütünlük cok etkileyici. Tüm bunları son 6 gün içinde fark ettim ben de :|

• abi valla doğrudur katılıyorum php kısa zamanda nakite daha çabuk dönüştürebilecek bir dil bence. Hele hele eğer ki tam anlamıyla karar verip üstüne çalışmaya başlarsam.Şuan hazırlıkta olmama rağmen 1 sene sonra ufak ufak şeyler kazanmaya başlayabilirim. Ya para için sormuyorum bu soruları vallahi ya. Benim amacım sektörde Saygın kişilerden biri olmak ve hani böyle en iyisi olmak. Herşeyden azar azar bilip de bişey bilmeyeceğime , diğerlerinden sadece bir fikrim olsun abi. Ama bir tanesini iyi bileyim. Birtanesini iyi bilmek zamanı gelince yeni bi çıkan şeyi öğrenmeyide kolaylaştırır diye düşünüyorum.
    İşin Java kısmını hiç araştırmadım. Javayla neler yapılır nerelerde kullanılır dışında. Benim bildiğim mobil appler android kısmında java ile yazılıyor ve desktop uygulama ve yeni yeni web kısmında da heralde.
    Yani maaş falan düşündüğümden değil pek. Etraftaki sadece okula gidip gelip mezun olan Mühendisler gibi olmamak için erken seçim yapıp orda gelişmek çok önemli diye düşünüyorum. Mühendis ünvanını yerlere serdiler belli bi kısım dışında. Hakkıyla yapmak istiyorum bu işi hayatımı idare edecek kadar kazancım olsa yeterli. Zaten iyi olunca o maddi kısmın sorun olacağını pek düşünmüyorum zaten. Bir bizim mahalleden çıkmış çocukluğumu bilen Bilgisayar müh abim var. O da Türkiyenin en büyük marka şirket holding ne diyorsanız markasında çalışıyor. Ülkenin ilk 3 zengini içinde olan bir markada diyebilirim. Onun gibi büyük şirketlerde çalışmak ve en iyisi olmak istiyorum bu yönde tavsiyelerinizi bekliyorum.Lakin php ile büyük şirketlerde çalışmak biraz zor gözüküyor sanırım c# java yı tercih ediyolar benim görüşüm böyle LinkedInden falan baktıklarım..

• üstelik benim arayüz kısmında da yeteneğimin olduğunu düşünüyorum.Belkide bir full-stack bir php developer. Ama hep bi ukte hep bi ukte var bi karar veremedim

• Sorunun tek bir mantıklı ve doğru cevabı var eğer sadece backend devoloper olmayacaksan ve sadece masaüstü program yada server side yazmayacaksan html+css + jquery bilmek ZORUNDASIN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 7 Mart 2018; 20:58:52 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.