Şimdi Ara

HP PAVILION GAMING15-BC017NT CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB-1TBHDD-15.6'-GTX960M- (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
699
Cevap
13
Favori
48.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Krnlk-Mkn

Sağ kısım da az bir kısım kapalı. Sanki montaj da sola kaydırılmış gibi. Sizde de öyle mi?
     HP PAVILION GAMING15-BC017NT CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB-1TBHDD-15.6'-GTX960M-

Evet bbenim de böyle. Hitman de 80leri görüyor, 2k17 vs 75 civarlarında.
    Msi afterburner ile takip ediyorum gpu%99 kullanılıyor cpu 15-20 arasında ortalama.
    Valla sadece chrome ile 45-50 arasında benim sıcaklık cpu sıcaklığı. En sağlıklı veri furmark ile tam yük altında alınıyor sanırım. Deneme şansınız var mı acaba 3-5 mb bir prgoram, 1920x1080 , 2x msaa seçip gpu stress test e tıklayıp 10 dakika sonra speedfandan sıcaklıklara bakarsanız benimkinden ne derece farklı olduğuna çok memnun olurum.

• Vatan'da suan indirimde arkadaslar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cihazı alanlar memnun mu acaba ? Bununla msi leopard arasında kaldım.4000 tl olan. Ben oyun ve stüdyo işleri için ısınmayan bir pc istiyorum.Dayanıklı olmalı render işlerine ısı olarak.Boşta 35 40c diyorlar doğru mu ? Tavsiyelere açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expressimo -- 8 Nisan 2017; 0:38:41 >
  • wade96 kullanıcısına yanıt
    En kısa sürede furmakla test yaparım tabi. Modeller aynı değil,yine de aynı değerlerle mi test edeyim?(1920x1080 , 2x msaa)
  • quote:

Orijinalden alıntı: expressimo

Cihazı alanlar memnun mu acaba ? Bununla msi leopard arasında kaldım.4000 tl olan. Ben oyun ve stüdyo işleri için ısınmayan bir pc istiyorum.Dayanıklı olmalı render işlerine ısı olarak.Boşta 35 40c diyorlar doğru mu ? Tavsiyelere açığım.

Hocam ben yaklaşık 1 aydır bu modeli kullanıyorum. Güç tasarrufu modunda iken aldığım değerler resimdeki şekilde. Render vs üstünde kullanmadım ama işlemci HQ olduğundan sıcaklık konusunun üstesinden gelir büyük ihtimal. Oyun olarak rocket leauge heartstone nfs rivals denedim. Ultra ayarlarda rahatlıkla oynatıyordu. Yeni çıkan oyunların kapasitesi fazla olduğundan indirip denemedim. Sıcaklık olarak ise oyunlarda maksimum 70-80 arasındaydı. Ama sıcaklığı dışarı çok yansıtmıyor. Gel gelelim fan sesi yüklenme yapıldığında kendisini belli ediyor. Gündelik kullanımda normal, bence çok rahatsız etmeyecektir.

Ben bu konudaki bilgisayarın üstüne ek olarak samsung evo 850 m.2 ssd taktım 280 tl ye bulup. Teknosada 3389 tl ye indirilmişken 480 tl hp indirimi + teknosa 350 tl hediye çeki fırsatlarından faydalandım. Hepsi dahil yaklaşık olarak 2800 tl ye geldi.

Öneri konusuna gelirsek,https://forum.donanimhaber.com/hp-15-bc202nt-1dn08ea-i5-7300hq-12gb-1tb-4gb-gtx1050-15-6-freedos-ana-konu-kullanicilar-kulubu--124843955 buradaki bilgisayarı bir inceleyin. msi dan daha uygun fiyata daha üst performans elde edebileceğiniz bir alet alabilirsiniz. Tabi bütçeyle alakalı olarak kafanızda nasıl bir plan var bilemeyeceğim. Tercih size kalmış :)

• NiFaKa N kullanıcısına yanıt
    Değerler tasarruf modunda gayet güzel duruyor. Peki normal çalışmada nasıl? Bunun dışında 5 yıl boyunca yüklendiğimde elimde kalmasın yani laptop bozulmasın. Bu kriter oldukça önemli. Yani masaüstü pc kadar yüklenebilir miyim korkmadan ?

• quote:

Değerler tasarruf modunda gayet güzel duruyor. Peki normal çalışmada nasıl? Bunun dışında 5 yıl boyunca yüklendiğimde elimde kalmasın yani laptop bozulmasın. Bu kriter oldukça önemli. Yani masaüstü pc kadar yüklenebilir miyim korkmadan ?

Şimdi ultra ayarlarda nfs rivals açtım. Yüksek performans modunda fişe takılı iken elde ettiğim değerler resimdeki gibi oluyor. Yüklenme durumunda 2. fanın devreye gidiğini söylemek gerekiyor. Gündelik normal çalışmada 40-45 derece gibi. (güç tasarrufu modu: yandex tarayıcı, winrar, 5 tane powerpoint slaytı ve spotify açık). Genelde önceki attığım değerlere yakın oluyor. Soğutma iyi yani. 5 yıl dayanır mı onu zamanla göreceğiz ancak kullanım amacına göre ömür değişir bence. Teknik donanım açısından 5-6 seneyi çıkarır gibi gözüküyor. Eski casper bilgisayarımı 4 gb ram ile zorlanana kadar 7 sene kullandığımı düşünecek olursam :) Dizüstü bilgisayarları masaüstü bilgisayarlar ile kıyaslamak doğru olmaz. Masaüstü için o kadar kasa koydularsa illaki farklılıkları vardır donanım olarak :) Birisi mobil diğeri sabit sonuçta Dizüstü bilgisayarlar açısından bakarsak F/P oranında en iyilerden birisi bu bilgisayar.

Değerler harika gözüküyor. Çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NiFaKa

quote:

Şimdi ultra ayarlarda nfs rivals açtım. Yüksek performans modunda fişe takılı iken elde ettiğim değerler resimdeki gibi oluyor. Yüklenme durumunda 2. fanın devreye gidiğini söylemek gerekiyor. Gündelik normal çalışmada 40-45 derece gibi. (güç tasarrufu modu: yandex tarayıcı, winrar, 5 tane powerpoint slaytı ve spotify açık). Genelde önceki attığım değerlere yakın oluyor. Soğutma iyi yani. 5 yıl dayanır mı onu zamanla göreceğiz ancak kullanım amacına göre ömür değişir bence. Teknik donanım açısından 5-6 seneyi çıkarır gibi gözüküyor. Eski casper bilgisayarımı 4 gb ram ile zorlanana kadar 7 sene kullandığımı düşünecek olursam :) Dizüstü bilgisayarları masaüstü bilgisayarlar ile kıyaslamak doğru olmaz. Masaüstü için o kadar kasa koydularsa illaki farklılıkları vardır donanım olarak :) Birisi mobil diğeri sabit sonuçta Dizüstü bilgisayarlar açısından bakarsak F/P oranında en iyilerden birisi bu bilgisayar.

Hocam değerler çok iyi de ekran kartınız maksimum %73 yük altında çalışmış. Dolayısıyla çok zorlayıcı bir test olmamış bu. Bu yüzden en mantıklısı bu tip durumlarda furmark. Ekran kartını %100 işlemciyi %15-20 civarında kullanır.

Hocam böyle diyince birde furmarkta test edeyim dedim. 2x MSAA yüksek performans modu fişteyken çıkan sonuçta da GPU 68 derece gözüküyor. Farklı bir ayar yapmama gerek var mı bilmiyorum açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NiFaKa -- 9 Nisan 2017; 20:49:15 >
  • quote:

Hocam böyle diyince birde furmarkta test edeyim dedim. 2x MSAA yüksek performans modu fişteyken çıkan sonuçta da GPU 68 derece gözüküyor. Farklı bir ayar yapmama gerek var mı bilmiyorum açıkçası.

Hocam teşekkürler vakit ayırdığın için. Bu gerçekten çok başarılı ve sonucunuz böyleyse benim pcde çok net bir sorun var. Sizden son bir ricam programı açınca gpu stress test tuşuna tıklayıp bi 8-9 dakika bekleyip sıcakık nerelere kadar yükseliyor bakabilir misiniz acaba? kullandığnız nvidia driverinin versiyonunu söylemeniz mümkün mü acaba aygıt yöneticisinden. Burda görünen intel kartın versiyonu. Benim sizden FPS olarak 10 fps kötü, sıcaklık olarak da 10 derece yüksek çıkıyor.

Bir de fan çalışırken elinizi arkaya koyduğunuzd bence ekrandaki HP logusunun solunda bir hafa akımı hissedilmiyor yani soldaki fan çalışmıyor gibi. Sizde sağdaki kadar aktif çalışıyor mu sol fan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wade96 -- 9 Nisan 2017; 23:27:25 >

6-7 dakika stres testi uyguladığımda GPU sıcaklık 70-71 derece arasında gidip geliyordu. Aygıt yöneticisinde yazan sürüm 22.21.13.8165 30.03.2017 tarihli. Dün GeForce Experience'dan 381.65 sürümüne güncelledim. BIOS'u F.26 sürümüne güncellemiştim çok önceden. Windows 10 güncellemeleri tam. SSD takılı. Sistemi güncel tutmam fark oluşturmuş olabilir. Soldaki fan işlemci sıcaklığı 80 dereceyi geçince devreye girdi. Normalde sppedfanda baktığımda 150-200rpm arasında oluyordu. Daha önce BIOS güncellediğimde bu kadar aktif çalışmıştı. Anladığım kadarıyla 2. fan 80+ derecelere çıkıp donanıma hasarı önleme amaçlı koyulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NiFaKa -- 9 Nisan 2017; 23:42:3 >
  • quote:

6-7 dakika stres testi uyguladığımda GPU sıcaklık 70-71 derece arasında gidip geliyordu. Aygıt yöneticisinde yazan sürüm 22.21.13.8165 30.03.2017 tarihli. Dün GeForce Experience'dan 381.65 sürümüne güncelledim. BIOS'u F.26 sürümüne güncellemiştim çok önceden. Windows 10 güncellemeleri tam. SSD takılı. Sistemi güncel tutmam fark oluşturmuş olabilir. Soldaki fan işlemci sıcaklığı 80 dereceyi geçince devreye girdi. Normalde sppedfanda baktığımda 150-200rpm arasında oluyordu. Daha önce BIOS güncellediğimde bu kadar aktif çalışmıştı. Anladığım kadarıyla 2. fan 80+ derecelere çıkıp donanıma hasarı önleme amaçlı koyulmuş.

Tekrar çok teşekkürler hocam. 80 derece üzerinde soldaki fanı hem speedfanda hem de elinizi arkaya koyduğunuzda görüyorsunuz yani doğru mudur hocam. Benim bilgisayar iade yolcusu o zaman. Bütün driverlarımız ve windows sürümümüz aynı. Bende de SSD takılı. Bios güncellerken de soldaki fanda hissedilebilri bir üfleme olmuyor. Bayağı çalışmıyor demek ki. Programı açar açmaz 80e kadar saniyede 1 derece hızla falan artıyor zaten ekran kartı dümdüz... İşin garibi teşhirde ürün test ettiğimde durum benimki gibiydi ve bu sebeple servise göndermedim ürünü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wade96 -- 9 Nisan 2017; 23:46:45 >

Anlattıklarınıza göre fanda bir problem var gibi duruyor. Dediğiniz kadar çok ısı artışı yaşamadım ben bu vakte kadar. zaten ısınma problemi olsaydı elimin altında da hissederdim garipliği. Bilgisayar açılırken F2 ile UEFI Diagnosis bölümünden full donanım analizi yapar mısınız orada birşey çıkacak mı açıkçası merak ettim. İşlemciyi 85 dereceye kadar zorladığınızda fanlardan uçak sesi gelmiyorsa servise götürmenizde fayda var.

Birde bilgisayarı nereden aldığınızı yazar mısınız? Belki de satıcının aldığı bilgisayarlardaki kronik bir sorundur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NiFaKa -- 10 Nisan 2017; 0:2:33 >
  • quote:

Anlattıklarınıza göre fanda bir problem var gibi duruyor. Dediğiniz kadar çok ısı artışı yaşamadım ben bu vakte kadar. zaten ısınma problemi olsaydı elimin altında da hissederdim garipliği. Bilgisayar açılırken F2 ile UEFI Diagnosis bölümünden full donanım analizi yapar mısınız orada birşey çıkacak mı açıkçası merak ettim. İşlemciyi 85 dereceye kadar zorladığınızda fanlardan uçak sesi gelmiyorsa servise götürmenizde fayda var.

Birde bilgisayarı nereden aldığınızı yazar mısınız? Belki de satıcının aldığı bilgisayarlardaki kronik bir sorundur?

Teknosadan hocam. Denediğim teşhir de teknosadandı. HP forumunda bir arkadaş da iade etmiş benzer sebeple kendisiyle mesajlaşmıştık ama ben sorun olmadığına ikna olmuştum ta ki sizin sonucu görene kadar. (https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Hardware-and-Upgrade-Questions/Pavilion-15-BC015NT-Dual-Fan-Speeds/td-p/5985000 )

Yalnız ısınmayı anladım da, 10 fps fark nasıl olabilir benchmarkta onu çözemiyorum. 15-20 gün notebooksuz nasıl idare edeceğim onu düşünüyorum kara kara :\

• Krnlk-Mkn K kullanıcısına yanıt
    Kasa yapısı gereği öyledir ki bende de işaretlediğiniz gibi durum.
    2.Fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için işlemciyi 80 dereceye çıkarabileceğim bilgisayara zarar vermeyecek program var mı .

• Krnlk-Mkn K kullanıcısına yanıt
    Hocam IntelBurnTest uygulamasını kullanın maksimum ayarlarda. İşlemciye tam yük verdiriyor.

Güncelleme: Bu uygulamayı fişte yüksek performans modunda maximum ram kullanımında ayarlayın. Threads seçeneği all şeklinde işraretlensin. Ram miktarının tamamı kullanıldığında hardware monitör uygulaması ile sıcaklıkları ve cpu frekansını takip edin. 2. fan 85 dereceyi geçecek ve aktif bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Sistemin bütün RAM ve CPU'su kullanılacak o yüzden arka planda açık uygulama bırakmayın.

Son değerler aşağıdadır. test bittikten sonra 1 dakika geçmeden sıcaklık 35 lere inecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NiFaKa -- 10 Nisan 2017; 22:26:51 >

• quote:

Hocam IntelBurnTest uygulamasını kullanın maksimum ayarlarda. İşlemciye tam yük verdiriyor.

Güncelleme: Bu uygulamayı fişte yüksek performans modunda maximum ram kullanımında ayarlayın. Threads seçeneği all şeklinde işraretlensin. Ram miktarının tamamı kullanıldığında hardware monitör uygulaması ile sıcaklıkları ve cpu frekansını takip edin. 2. fan 85 dereceyi geçecek ve aktif bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Sistemin bütün RAM ve CPU'su kullanılacak o yüzden arka planda açık uygulama bırakmayın.

Son değerler aşağıdadır. test bittikten sonra 1 dakika geçmeden sıcaklık 35 lere inecektir.

Hocam sanki dediğiniz gibi 85ten sonra devreye girdi ses değişti ama sağdakinin yarısı kadar bile üflemiyor sol taraf çok çok hafif bi üfleme. Fakat zaten benim esas sorunum işlemciden ziyade gpunun aşırı ısınması. Haftasonu bi açıp bakmayı düşünüyorum. Ve benim fişe takılıyken chrome ve klasik arkaplan uygulamaları açıkken sıcaklığım 48-50 derece. 35 falan güç tasarrufunda belki.

Sağdakiyle eşit düzeyde bende de çalışmadı. Ancak hava akımı elime bariz şekilde geliyordu fanlar çalışıyor yani.Soldaki fan doğrudan işlemciye bağlı anladığım kadarıyla. Sağdaki ise hem gpu hem cpu ile bağlantılı sanırım. GPU ile alakalı yazılımsal bir ince ayarı yaptığımı farkettim. NVIDIA denetim masasından ayarlarımı performansa ayarlamışım. Onu kaliteye getirince 22 fps değeri 1080p 4x msaa durumunda ortaya çıktı. Sizde denetim masasından ayarınızı kontrol edin, performansa ayarlayıp sonuçları inceleyin.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.