Şimdi Ara

HP Omen 15 - 2020 Modelleri - Ryzen 7 4800H, i7-10750H, i5-10300H (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.063
Cevap
31
Favori
89.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bios flash sonrası omen command center bir süre çalıştı, ama artık çalışmıyor(yükleme ekranında yazıları çevirip duruyor). çok da bir faydasını görmedik gerçi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLordOfTheGames

@Hicks hocam sağ olun yeni bilgiler için. Bende de 120 iyi gidiyordu az önce bataryada kullanırken canlı derste crash verdi 115 e aldım. Ben de bu EPP yi 0 yapsam iyi olacak. Gpu yu 0 da bakmışsınız gördüğüm kadarıyla ona gerek yok mu?

Bir de bu şekilde ne kadar kullandınız oyunda-şarjda/ boşta-bataryada filan bir crash oldu mu şu ana kadar. Eğer sorun yoksa ben de geçeyim buna.

Rica ederim... Şimdilik yapmayın ben bir netleştireyim haberdar ederim. 112 yapın garanti olsun.  

• Mkcobain M kullanıcısına yanıt

bende şuan için o konuda bir sıkıntı yok normal çalışıyor ama ileride ne olur bilmiyorum görücez. dediğiniz gibi pek faydası da yok şuan önceden performans ve balanced modları ekran kartı için etki ediyordu ama şuan her modda 115w görüyor, işlemcide de sıkıntı çıkmıyor yokluğunda da devam edilir.

• Bir süredir aşağıdaki ayarları test ediyorum:

Speed Shift - EPP : 0

CPU Core Offset Voltage : -180.7 mV

CPU Cache Offset Voltage : -90.8 mV

TPL PL1 : 55

TPL PL2 : 70

Şimdilik oldukça iyi görünüyor. 30 dk. Cinebench R23, 30 dk. 3D Mark Time Spy ve 1 saat MSFS2020 ile denedim alnının akı ile çıktı.  

Bu değerlerle 3D Mark Time Spy için şu ana kadar aldığım en yüksek skoru aldım: 7479

Windows masa üstündeyken 4.5 GHz. civarı çalıştığı için Windows inanılmaz şekilde hızlı tepki veriyor, en çok bu hoşuma gitti.

Dikkat edilmesi gereken Core/Cache oranının 2:1 olması, diğer türlü bir kazancı olmuyor. 170/85 gibi başlayıp 5'er 5'er arttırarak kendi değerinizi bulabilirsiniz.

Bu şekilde deneyebilirsiniz eğer i7 10750H olan modeli kullanıyorsanız. Ayrıca bu testleri yaparken ThrottleStop'u Windows ile birlikte başlatan zamanlanmış görevi disable edin emin olunca tekrar enable edersiniz.

@TheLordOfTheGames

• Hicks kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkürler i5 modeli kullanıyorum. Şeyi merak ediyorum acaba işlemcinin sürekli 4.5ghz de çalışması yıpratır mı, bir zararı olur mu? Bir de intel gpu 0 da mı kalsın yoksa onu da 50 filan yapayım mı sizce?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLordOfTheGames

Hocam çok teşekkürler i5 modeli kullanıyorum. Şeyi merak ediyorum acaba işlemcinin sürekli 4.5ghz de çalışması yıpratır mı, bir zararı olur mu? Bir de intel gpu 0 da mı kalsın yoksa onu da 50 filan yapayım mı sizce?

i5 için kesin bir şey söyleyemeyeceğim, değerleri ve ayarları kendiniz bulmalısınız, bunlardan çok farklı da olabilir ama mantık aynı. İşlemciler çalışmak için var, çok ısınmadığı sürece işlemcinin çalışması, genel anakart komponentlerinin ısınmasından iyidir. Yani varsın işlemcinin kendisi biraz sıcak olsun ama genel çektiği watt düşük olsun, bu mantıkla PL 55/70 yaptım ve aldığım performans şimdiye kadar aldığım en yüksek performans. Bu değerlerde işlemci yükte 80 dereceyi geçmedi, masa üstünde de normal sıcaklıklarda, 4.5 GHz. çalıştığı için devamlı 70 derecede çalışmıyor, her zamanki gibi 30/40 derecede görüyorum genelde ama kesinlikle güçlü bir makina kullandığınızın farkına varıyorsunuz Windows'u böyle kullanınca... Ben discrete modda kullandığım için iGPU değerine dokunmadım bu sefer, Cache ile aynı deneyebilirsiniz isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 20 Kasım 2020; 20:7:8 >

Tamamdır hocam aynen ben 80/160 dan başlar uygun bir değer bulurum. Tekrardan teşekkürler.

Core u cache den aşağı çekmenin faydası oluyor diyorsun?

timespy graphic score nedir 2070 max q nun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mkcobain

Core u cache den aşağı çekmenin faydası oluyor diyorsun?

timespy graphic score nedir 2070 max q nun?

Evet oluyormuş, bugün öğrendim, direk ThrottleStop'ı yazan unclewebb ile konuşuyorum. :) Hatta biraz önce şunu da öğrendim, 10th gen CPU'larda 2:1 oranına gerek yokmuş, yani Cache -90 Core -225 falan olabilir ama max -225 gerisi işe yaramazmış.

Bu arada bizim makinaların soğutma sistemini çok beğendi, 55W limitteki sıcaklık değerlerine "fantastic" diyor. :)

SCORE 7479 with NVIDIA GeForce RTX 2070 (Notebook refresh) and Intel Core i7-10750H

Graphics Score

7528

CPU Score

7218

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 20 Kasım 2020; 20:54:2 >

• Bizim 2060lı i5 makine cyberpunk'ta ne yapar sizce görüşler nedir? DLSS ile ultra 60 fps verir gibi ama RT kapalıyken. Hardware Unboxed ayarları gelince onları yapıp medium RT açabilir miyiz acaba?

• Speed Shift - EPP : 0

TPL PL1 : 70

TPL PL2 : 90

Olarak denedim, ısı 89'a çıktı, throttling yok, ama performans uçtu;

Cinebench R20 = 3254

3D Mark Time Spy = 7523

Kevin hala bana yükselt diyor.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 20 Kasım 2020; 22:3:38 >
  • TheLordOfTheGames kullanıcısına yanıt

ben 115w vbıos ile deneyeceğim bakalım cp77 yi. bugün yeni gereksinimler açıklanmış high için 1660s öneriyor( yanında da 1060 6gb diyor aslında iki kart arasında epey fark var biraz dengesiz bi liste açıklanmış sanki) ve normalde rtx2060m masaüstünde 1660s e falan denk( 115w ile biraz önüne geçiyordur). dlss ile high değerlerini ultra da yakalama şansı var biraz da optimizasyona bağlı ama sıkıntı olmaz en kötü gölgelerden falan kısarsın. asıl olay i5 oyunlarda yoğun npc olan noktalarda darlanabiliyor umarım o konuda bir sıkıntı yaşamayız. witcher 3te novigrada girdiğimde işlemcinin ağladığını hissedebiliyordum diyebilirim ekran kartı kullanımı ve cpu kullanım değerlerinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn03 -- 20 Kasım 2020; 22:28:8 >

55w için hangi sıcaklık değerlerini ilettiniz kendisine? ben i5 için 55w da 90 dereceyi falan görüyordum oranlamada her 10w 5 derece gibi bir şey oluyordu 45w ile 85lerde 35w ile 80lerde çalışıyordu, üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan tamamen stock haliyle ve diğer değer 107de oynanmamış olarak. i5 in 55w a çıkması da ayrı garip geliyor zaten bana ben 62w bile gördüm sömürmeyi seviyor kendisi :)) ekran kartına hayranım şuan 115w la bile 72 ilerisini görmedim.

yanlış anlaşılmasın benim de soğutmaya bir lafım yok bu arada gayet memnunum, gerekli ayarlamalar ile 80 derece hatta daha aşağısında da kullanılabiliyor biraz oyuna bağlı. 10. nesil intel olup ben ısınmıyorum abicim diyecek bir işlemci olduğunu sanmıyorum zaten H serisinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn03 -- 20 Kasım 2020; 22:39:6 >
  • srkn03 S kullanıcısına yanıt
    Hocam w3te sıkıntı var mıydı ya? Ben değerlere pek bakmadım da her şey fullde oynamıştım turbo kapalı şekilde. Fps 50lere düştüğü oluyordu çok nadiren orman olarak yoğun yerlerde ama onu da balanced da oynamama vermiştim ve gpu nun oluru bu diye düşünmüştüm.

RDR2'de ise singleplayerda TPL 30-40ta oynamıştım Saint Denniste çok az bir fps düşüşü oluyordu. Fakat online da işlemci epey zorlanıyordu onu farketmiştim.

İyi kötü her şeyi hallediyor bir tek Flight Sim de sıkıntı yaşamıştım 4 çekirdekten dolayı. Onu da gamepass bitince saldım zaten.

CP2077'de 2060 ultra 1440p RT kapalı alıyorsa biz aynı şekilde 1080p alırız gibi geliyor bana. Siz hatta 115w ile rt medium açarsınız belki birkaç ayar kısıp. Çok mu iyimserim bilmiyorum tabii. Umarım beklenenden iyi olur optimizasyon.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Speed Shift - EPP : 0

TPL PL1 : 70

TPL PL2 : 90

Olarak denedim, ısı 89'a çıktı, throttling yok, ama performans uçtu;

Cinebench R20 = 3254

3D Mark Time Spy = 7523

Kevin hala bana yükselt diyor.  

yukarıda vbios'u bizim cihazlara flashlama ile ilgili bir şey sormuştum sana okudun mu ultra bilgili hoca efendi?

• ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Kaçırmışım kusura bakma... Bizim cihazlara olmaz, o başka bu başka. Zaten yazdığım gibi bizimki en güçlü BIOS’lardan biri, daha güçlüsünü bulamadım ben...

Ayrıca konunun power adaptörü ile hiç ilgisi yok, o bağlantıyı nasıl kurdun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 20 Kasım 2020; 23:57:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Kaçırmışım kusura bakma... Bizim cihazlara olmaz, o başka bu başka. Zaten yazdığım gibi bizimki en güçlü BIOS’lardan biri, daha güçlüsünü bulamadım ben...

Ayrıca konunun power adaptörü ile hiç ilgisi yok, o bağlantıyı nasıl kurdun?
    Geçenlerde konuşmuştuk sende bahsetmiştin sanırım, Hp ye toplu bir şekilde yazmaliyiz diye.. 230W - 240W icin. Hem yeteri kadar güç cekmesi hem de adaptörün ısısı malum, el vurulmuyor bunu dusurebilmek icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssbrutality -- 21 Kasım 2020; 0:9:29 >
  • ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Ben bundan bahsediyorum, vBIOS konusunun adaptörle uzaktan yakından ilgisi yok, neden “200W olmasını artık düşünmemeli miyiz” dedin onu anlamadım...

• quote:

Orijinalden alıntı: srkn03

55w için hangi sıcaklık değerlerini ilettiniz kendisine? ben i5 için 55w da 90 dereceyi falan görüyordum oranlamada her 10w 5 derece gibi bir şey oluyordu 45w ile 85lerde 35w ile 80lerde çalışıyordu, üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan tamamen stock haliyle ve diğer değer 107de oynanmamış olarak. i5 in 55w a çıkması da ayrı garip geliyor zaten bana ben 62w bile gördüm sömürmeyi seviyor kendisi :)) ekran kartına hayranım şuan 115w la bile 72 ilerisini görmedim.

yanlış anlaşılmasın benim de soğutmaya bir lafım yok bu arada gayet memnunum, gerekli ayarlamalar ile 80 derece hatta daha aşağısında da kullanılabiliyor biraz oyuna bağlı. 10. nesil intel olup ben ısınmıyorum abicim diyecek bir işlemci olduğunu sanmıyorum zaten H serisinde.

55/70 için max 75 derece olan 30 dakikalık bir Cinebench R23 sırasında alınan bir TS logu paylaşmıştım da ona göre söyedi.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 21 Kasım 2020; 0:52:18 >

• Mkcobain M kullanıcısına yanıt
    Hocam hala bu değerlerde misin? Yoksa daha da iyisini buldun mu?

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.