Şimdi Ara

HP Led lcd monitör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
19
Cevap
0
Favori
716
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    154 Mesaj
    Arkadaşlar yakın zamanda Hp marka X22LED modelinden 21,5" monitör aldım. FX5500 ekran kartımla birlikte DVI girişinden bağladım. Bütün ayarlarını yaptım ve 1920x1080 çözünürlüğe getirdim. İlk yüklediğim oyun GTA 3 tü ve onu bu çözünürlüğe ayarlayınca sanki ekrana sığmıyormuş gibi fareyi sağa sola oynatınca ekrandaki görüntü kayıyordu ama bir şekilde yaptım ve düzeldi. Sığdı monitöre. Ama daha sonra mount & blade i yükledim onda da aynı sorun oldu full hd de ekrana sığmadı ve onu yapamadım. Neden böyle oluyor acaba? Bir de bu ekrana sağdan soldan bakınca karanlık yerler kapkara görünüyor. Acaba ekranın ayarlarını mı yapamadım ki... Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden :)

|
    |
    sağ sol üst alttan bakınca renk değişmesi tn panellerde normal onu dert etmede ben senin demek istediğini anlayamadım bi foto falan koyabilirmisin yanlarda siyah bant çekiyorsa onu monitörde auto diye bi tuş olabilir ona basınca kendi ayarlar kenarları ekrana sığdırır
    |
    |
    öncelikle teşekkür ederim cevap için :) oyun şu an yüklü değil eğer bu sefer de anlatamazsam koyarım resmini tekrar yükleyip. benim anlatmak istediğim şu, ekran çözünürlüğü 1920x1080. oyununda çözünürlüğü 1920x1080. fakat bu halde oyuna girince sanki oyunun çözünürlüğü daha fazlaymış gibi ekranda sadece bir kısmı görünüyor diğer kısmı ekranın sağ veya sol tarafında görünüyor. o kısımları görmek için mouseu sağa veya sola kaydırıp görüntüye o şekilde bakmak gerekiyor. yani demek istediğim görüntü ekrana sığmıyor sadece bir kısmı görünüyor monitörümde.
    |
    |
    anladım hocam da çözümünü bulamadım kusura bakmayın
    |
    |
    |
    |
    Arkadaşlar başka fikri olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Ayrıca eklemek istediğim bir şey daha var. DCR modu var monitörümde. Biraz uğraştım karıştırdım ama tam olarak ne işe yaradığını anlamadım. Onu açınca kontrast ve parlaklık ayarı devre dışı kalıyor ve görüntü biraz aydınlanıyor gibi fakat oyunlarda kararıyor sanki. Sizce onu açmalı mıyım? Ne işe yaradığını bilen varsa paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: doomcreeper

Arkadaşlar başka fikri olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Ayrıca eklemek istediğim bir şey daha var. DCR modu var monitörümde. Biraz uğraştım karıştırdım ama tam olarak ne işe yaradığını anlamadım. Onu açınca kontrast ve parlaklık ayarı devre dışı kalıyor ve görüntü biraz aydınlanıyor gibi fakat oyunlarda kararıyor sanki. Sizce onu açmalı mıyım? Ne işe yaradığını bilen varsa paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler

o anki görüntüye göre ekranın parlaklık kontrast ve renkleriyle otomatik oynayıp en uygununu bulmaya çalışan bişey bendede var ama farklı bi adla geçiyor bende
    |
    |
    |
    |
    yok kullanmıyorum bazen çok karanlık oluyor bende kendi ayarlarımla kullanıyorum
    |
    |
    |
    |
    Bu HP X22LED nerden satılıyor ve incelemesi v.s varmıdır,bu aralar CCFL/LED bir Monitör düşünmeye başladım yeniden,zira bendeki
    HP(w2207h) yine Likit-sızdırması yaptı!! bir önceki ise yine Likit sızdırması yapmıştı ve Garanti kapsamında sıfırı ile değişmişti,ancak
    24 ay dolduğu için şuanki panelde öldü

HP Servis+Müşteri hizmetlerinde iyi olduğu için tercih ediyorum birde BenQ,diğerleri ve özellikle LGE/Samy beş para etmez bu konuda!

+
    |
    |

Panel;Toshiba FALD 46SV685/Toshiba 42WL863 UHD-Receiver;TechniSat STC+UHD 4k/Humax 4tune+UHD
    FHD-Receiver;Kathrein-913/Kathrein-916 BluRay;Sony BDP-S790/Panasonic DMP-BDT320/Samsung H6500
  • Teğmen
    154 Mesaj
    Ben aslında internetten almıştım bunu. Dikkatimi çeken özellikleri full hd olması ve dvi girişinin olması. Alırken inc olarak biraz küçük diye endişeleniyordum fakat çok büyük monitörlerin piksel aralıkları fazla olduğundan dolayı görüntü kalitesini düşürmesini öğrendiğim için büyüklüğü için de içim rahat. Gayet güzel üstelik led ekran :D Tavsiye ederim. Ayrıca son anda bunu gördüğüm için hiç araştırmadan aldım yoksa aoc alıyordum. İyi ki bunu almışım dedim şu an. :D
    |
    |
    -DCR(DynamicContrastRatio) ON/OFF içinde tercih senindir,ama genelde panellerde(PDP/LCD TV lerde) bu özellik OFF olur,ancak Monitör
    kullanımında Desktop uygulamasına göre ON yapabilirsin+

-Ekrana sığmama durumu ise normalde olmamaıs gerekiyor örneğin panel 1920x1080pixel olduğuna göre içerikte 1920x1080pixel
    ise 1;1pixel-mapping yapması gerekiyor! zaten her iki tarafta aynı ölçüde olduğu için panel Over/Under-scan işlemi yapmayacaktır!!!

-Menüden ise>>Image Setup;Clock&Phase ayarlarıyla>Vertical&Horizontal bozulmalar düzeltilir
    Sendeki durum ise içeriğin panelde over-scan yapması olduğunu anlıyorum!bu durumda ise V/H Position ayarını yapman gerekiyor
    +Image Ratio olarakta WIDE seçiyorsun(veya Default bırak!)

+

Kaça aldın sen panelini??

++
    Bunların çoğu AUO/Taiwan ın TN Modüllü panelleridir,ama HP ilk zamanlar LGD kullanıyordu(eski 2007 Model panelim böyle idi)daha sonra Innolux/Taiwan
    kullandılar(buda dandikler içindedir) kısaca iyi Modüller değil bunlar!
    Ancak bu şimdiki panellerin üstünde ne var bilemiyorum,AUO kötünün iyisidir TN paneller için
    dot-pitch ölçüsü ise 0.248mm iyidir dolayısıyla Desktop içinde artıdır!

+
    |
    |

Panel;Toshiba FALD 46SV685/Toshiba 42WL863 UHD-Receiver;TechniSat STC+UHD 4k/Humax 4tune+UHD
    FHD-Receiver;Kathrein-913/Kathrein-916 BluRay;Sony BDP-S790/Panasonic DMP-BDT320/Samsung H6500

• Teğmen
    154 Mesaj
    375 TL ye aldım. Reklam olmasın diye yazmıyım şimdi aldıgım siteyi. Banlanmayalım daha ilk günden :D işte benim sorunum da tam bahsettiğin şey normalde olmaması gerekiyor o olayın. bir de şimdi farkettim image setup ı önceden ayarlayabiliyordum şimdi hiç bir değişiklik yapılmıyor. :S DCR on oldugu için olabilir diye off yaptım yine değiştiremedim anlamadım vallahi bu işi :S bir de desktop uygulamasına göre dcr yi on yapabilirsin demişsin de ne tarz uygulama anlamadım :D şimdi şöyle masaüstünde dcr yi açınca görüntü çok güzel ama oyunlarda açınca karanlık oluyor sanki. bende de çok kararsızlık vardır açsam mı kapasam mı bilemedim :D
    |
    |
    Bu tip sorunlar genelde oyundan olmaktadır!
    Veya PC deki ayarlar v.s

Örneğin Native çözünürlülüğü 1920x1080pixel bir resim bulursan veya clip/demo v.s;bununla test et panelini!!!!

Panel pratikte elimde olmadığı için bazı şeyleri sadece tahmin ile sana söylüyorum!

Ben PC den pek çakmam
    Ancak FX5500 nasıl bir GCard tır eski v.s??? ATI/nVidia??

Senin sorunun sanırım PC/GCard ayarlarından olabilir!

Ayrıca HP nin kutusundan bir CD si çıkması lazım(belki iş görür!)

DCR zaten her uygulamada açılmazki!!!bu senin tercihin olacaktır görüntüye göre ama Desktop çalışması derken normal çalışmadan bahsediyorum
    FILM lerde ise yine sana kalıyor+Game olayında yine resmin durumuna göre bunu OF/OFF yapabilirsin
    +
    |
    |

• Teğmen
    154 Mesaj
    Grafik kartım o kadar eski ki anlatamam Onda bir sorun var zaten ama demek istediğini anladım. Ben de ilk defa böyle bir monitör kullanıyorum. Eski monitörüm dandik bir CRT idi. Bakalım bunu da çözeceğim yakında Ama bu monitörde DCR ı açtın mı her yerde açık kalıyor valla. Her yerde açılıyor yani işte hani bazı durumlarda otomatik olarak kapansa bu şekilde sıkıntıya düşmem ama demek ki gerektiği yerde açıp kapatacağım başka yolu yok. Ayrıca pcden pek çakmam demişsin ama sorunu direk anladın :D Bakalım dediklerini bir deneyim ben resimlerde videolarda falan ayarlayayım en güzel neyse
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    9 Not
    Kardeş o GCard ı sen öncelikle değiştir,kaldımı öyle GC lar şimdi

DCR yede kafanı takma,ayrıca herifler neden bu özelliği koymuşlar onuda anlamadım!
    Otomatik DCR olmaz! sadece Ambient-lighting sistemi dediğimiz yine panel tip TV lerde olan ve ortam
    aydınlanmasının ışık şiddetine göre Brightness(ve/veya Backlight seviyesi) ve yine bazı panellerde de
    olan/olabilen Contrast seviyesi için bir Sensor algılamasıyla "AutoBrightness" seviyesinin kendinden
    ayarlanması vardır+

++
    Bu Monitörü bende düşünmekteyim,ancak bir şey daha soracağım(şuanda kullandığım HP w2207h dan bildiğim için)
    panelin önündeki tuşlarda bir konum var;QUICK VİEW diye(bu önceden pre-set edilmiş bazı hazır ayarları
    getiriyor;Movie/Photo/Gaming/Text/Custom gibi.....
    Sendeki panelde de böyle hazır konumlar varmı???

+
    |
    |

• Teğmen
    154 Mesaj
    evet ama var direk dediğin gibi kısayol şeklinde koymuşlar ama + - tuşlarıyla yapılıyor. - ye basınca image ratio ayarlanıyor, + ya basınca önceden hazırlanmış ayarlar değişiyor :) ayrıca sistem de agp oldugu için sadece ekran kartını değiştiremiyorum yav :D his hd4670 iceq almayı düşünüyorum ama burada yok
    |
    |
    Geçen yılın konusu ama eğer bu monitörden alan varsa bilgisi olması açısından yazıyorum.

Monitörün kutusundan hem DVI hem de VGA analog kablo çıkıyor.

DVI kablo takıldığında ayarlar otomatik yapılıyor ancak VGA analog girişi kullanmanız durumunda kurulum ve driver CD'sinin içerisindeki sürücülerin yanında "Adjustment Program"'ının da kurulması gerekiyor.
    |
    |
Sayfa:
1
Reklamlar
haberler
üniversite
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,656
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.