Şimdi Ara

Hp 2311gt Monitör İncelemesi!!! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
1
Favori
13.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hugoyu 3d izledikten sonra monitörü iade etmekten vazgeçtim ama pişmanım açıkçası. Ne kadar ayarlarsan ayarla renkleri tam kepazelik. bimeks.com.tr ye girin üstteki bar turuncuya yakın bir kırmızı olması gerekirken bu monitörde bildiğin kırmızı gözüküyor. Aynı şekilde facebookun mavisini de mora dönük bir maviye dönüştürmüş. İlk başta mavi gibi geliyor ama başka monitörde görünce mor olduğu açık bir şekilde belli. Monitör çok bariz hatalı renk üretiyor. Zaten kırmızı ve mavi sorunlu olunca neredeyse bütün renklerin olması gerekenden farkı olduğunu farkediyorsunuz.
  • Hocam profesyonel bir kalibrasyon çeksen panele?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dusty

Hocam profesyonel bir kalibrasyon çeksen panele?

O rütbe ne yav
    Monitörün ayarlarını epeyce kurcaladım ama adım adım profesyonel bir kalibrasyon yapmadım. Olacağını da hiç sanmıyorum. Çünkü bir renk biraz adam olurken diğeri bozuluyor. Kaldı ki varsayılan ayarlarda da bu kadar kötü göstermemesi lazım. Nasıl yapıldığını da bilmiyorum zaten. Monitörün kendisinde doğru dürüst ayar da yok. Parlaklık, kontrast ve renk sıcaklığı olan ayarlar. Bir gama ayarı yok mesela.

Bildiğim kadarıyla monitörü sen de kullanıyordun. Bimeks.com.tr ye girip üstteki kırmızı menüye bakabilirsin. Normalde o renk hafif kiremit rengi gibi bir kırmızı ama bu ekranda kan kırmızısı görünüyor. Ayrıca şu resimdeki timsahın derisi normalde gökyüzü mavisi iken hp de eflatun gibi bir renk görünüyor.
     Hp 2311gt Monitör İncelemesi!!!

Eğer yanyana başka ürünle karşılaştırma imkanın varsa bu dediklerimi yap sen de anlarsın zaten.

• Yok, ben bu monitörü kullanmıyorum. FPR panelli televizyon kullanıyorum. Yalnız bu monitörü de çıkacağının haberi geldiğinden beri takip ediyorum. Şimdi verdiğin görsele ofisteki monitörümden baktım, TN panel olmasına rağmen bende gayet mavi görünüyor rengi ama bizim ofisteki monitörlerde profesyonel kalibrasyon mevcut.

Ekran kartının menüsünden dahi tutarlı renk alamıyorsun ya, o garip. Tamam bu panel fonksiyonlarına göre ucuz sayılır ama bu kadar da kısmış olabilirler mi kalitesinden ya?
  • Benim de elimdeki laptop, eski monitörüm ve sırf crt monitörde renk nasıl diye arkadaşımın monitöründen ve cep telefonumdan baktım. bir tek hp de eflatuna yakın. Monitörü kullanan diğer kişiler de benim kadar dikkatli bakmadığından sorunu fark etmiyorlar büyük ihtimalle. Yukarda arkadaş yazmış nazar boncuklu resme baktım kan kırmızı diye ama onun tam olarak görmesi gereken renk olduğunu kontrol ettiğini hiç sanmıyorum.

Küçük bir ihtimalle de benim monitör arızalı(Ama öyle olsa daha belirgin bir sorun olurdu gibi geliyor). ekran kartında da ton ayarı var +30 a yaklaştırınca maviler, -30 a yaklaştırınca da kırmızılar olması gereken gibi oluyor. Monitörün kendi ayarları da aynı şekilde. Zaten kırmızı ile mavi farklı olunca griden, sarıya, dh nin turuncusuna kadar her renkte ufak da olsa ton farkı oluşuyor.

Normalde 1 haftalık iade süresinde ürünü iade edecektim. Hatta bimeks iade bildirimi de yolladı. Ama Hugo denen nalet filmi izleyince aklımı çeldi biraz Filmin insanı içine çeken acayip bir atmosferi ve abartısız çok kaliteli bir 3D si var. Burdan Hugo'nun görüntü yönetmenine

• Beni Hugo yaktı diyorsun yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

quote:

Hocam profesyonel bir kalibrasyon çeksen panele?

O rütbe ne yav
    Monitörün ayarlarını epeyce kurcaladım ama adım adım profesyonel bir kalibrasyon yapmadım. Olacağını da hiç sanmıyorum. Çünkü bir renk biraz adam olurken diğeri bozuluyor. Kaldı ki varsayılan ayarlarda da bu kadar kötü göstermemesi lazım. Nasıl yapıldığını da bilmiyorum zaten. Monitörün kendisinde doğru dürüst ayar da yok. Parlaklık, kontrast ve renk sıcaklığı olan ayarlar. Bir gama ayarı yok mesela.

Bildiğim kadarıyla monitörü sen de kullanıyordun. Bimeks.com.tr ye girip üstteki kırmızı menüye bakabilirsin. Normalde o renk hafif kiremit rengi gibi bir kırmızı ama bu ekranda kan kırmızısı görünüyor. Ayrıca şu resimdeki timsahın derisi normalde gökyüzü mavisi iken hp de eflatun gibi bir renk görünüyor.

Eğer yanyana başka ürünle karşılaştırma imkanın varsa bu dediklerimi yap sen de anlarsın zaten.

nasıl yani

timsahı derisi eflatun gibi gözüküyorsa

kaplumbağa nasıl gozukuyor sende?

bende gayet gokyuzu mavisi gozukuyor

hobar iki iphone 4 al yan yana renk tonları 1 e1 tutmuyor

bu çoğu cihaz için böyle

sana kullanılan panelde ledde bir kararma bir sıkıntı bir sarılık olabilir...

• Zaten maalesef üretim bantlarındaki standardizasyon sorunu yüzünden oluyor bu şikayetler hep. Fabrika hatası yüzünden kullanıcı mağduriyet yaşıyor. Bu noktada yapılacak şey ya en iyi kalibrasyonu yakalamaya çalışmak, ya ürünü olduğu gibi kabul etmek ya da değişim istemek. Yalnız işte değişimde her zaman başarılı olmayabiliyor aynı banttan çıkan farklı kutuda da aynı sorun olma olasılığı yüksek oluyor.
  • ürün sorunluysa zaten 1 ay iade surem var. Samsungun bir modeli ile değiştirmeye çalışacağım. Kaplumbağa normal yeşil görünüyor. yeşil renkte sorun yok. Kırmızı ve mavide var daha çok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 6 Mart 2012; 12:58:23 >
  • Yok, kaplumbağa sağ alt köşede. Baya benim panelde eflatun mesela o, sendeki renk nasıl acaba? Monitörde şu görsel varken fotoğrafını çekme imkanın olur mu? Çok merak ettim.
  • şu an mobildeyim. eve gidince bakarım. resmini çekip kagida basarsam ton farkı belli oluyor ama monitör de bakınca renk kaybı olduğundan pek belli olmuyor.
  • Olsun, ben evde IPS panelden bakarım göndereceğin fotoğrafa. Biraz daha anlaşılır renkler. Monitöre çok yakın çekme yeterli. Tonları cidden merak ettim. Acil değişim bile gerekiyor olabilir dediğine göre.
  • Tebrikler, güzel bir inceleme olmuş
  • quote:

Olsun, ben evde IPS panelden bakarım göndereceğin fotoğrafa. Biraz daha anlaşılır renkler. Monitöre çok yakın çekme yeterli. Tonları cidden merak ettim. Acil değişim bile gerekiyor olabilir dediğine göre.

Koyduğum nazar boncuklu resimde bir miktar belli aslında. Soldaki kapının ortasındaki mavi rengi karşılaştırırsan sağdakinin mor olduğu görülüyor. Tam olarak gördüğüm şeyi anlaman için bir daha yöntem var. Amd paneline gir. Dijital Flat Panellerim> Ekran Renginde Renk düzeltme ayarı var onu -30 doğru çektiğinde mavilerin morardığını göreceksin. Kaplumbağalı arka planı seçip o ayarı -18 yap. Benim gördüğüm mavi işte o.

Bu arada ghosting rahatsız etmiyor dedik ama şimdi yine eski lg ile yanyana duruyor. Pencereleri sürüklerken bunda onun 3 katı ghosting var. Yani ips ler kadar kötü tepki süresi var aletin

Artık şundan adım gibi eminim bu alet f/p ürünü falan değil bildiğin ucuz. HP bunu yaparken nerden kısar da daha ucuz yaparız bunun hesabını yapmış. Ekranın yüzey kaplamasından, renk kalitesine, tepki süresine kadar herşey bunu gösteriyor. Bi tek backlight sorunu eksik. Yarın tekrar bimeks müşteri hizmetlerini arayıp başka bir marka ürünle değişim isteyeceğim bakalım onay vercekler mi? Yoksa satıp başka bişey alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 7 Mart 2012; 0:20:47 >

• Ürünün memnun olanının da çok çok olması direkt standardizasyon sorununa görtürüyor beni. Bir türlü oturtamıyorlar şu aynı modelde, aynı kalitede ürün çıkarma işini. Yalnız tek anladığım durum şu an bu monitörü iade etmen gerektiği. Nazar boncuklu fotoğrafa baktım şimdi, kullanılacak gibi değil renkler.
  • quote:

Ürünün memnun olanının da çok çok olması direkt standardizasyon sorununa görtürüyor beni. Bir türlü oturtamıyorlar şu aynı modelde, aynı kalitede ürün çıkarma işini. Yalnız tek anladığım durum şu an bu monitörü iade etmen gerektiği. Nazar boncuklu fotoğrafa baktım şimdi, kullanılacak gibi değil renkler.

Memnun olan diye birşey yok dostum. Tamamen beklenti meselesi. Yanyana başka monitörle kullanmasam belki bende anlamazdım bir sorun olduğunu. Adam ekranda eflatuna çalan bir mavi gördüğünde nerden bilsin onun gerçek rengini. Standardı tutmuyor da olabilir ama olan ürünlerin benimkinden çok farklı olacağını sanmıyorum. Yani bu monitör sorunlu falan değil bu monitör böyle. Kesinlikle adi ve ucuz bir ürün. Bimeksle bugün görüştüm 1 haftayı geçtiği için geri alamayacaklarını söylediler bu arada. Artık bir şekilde satıp başka ürün alacağım.

Bu arada bütün ayarlamalardan sonra ulaşabildiğim en iyi renkler bu
    Bu da tepki süresi

• Hobar şikayetlerinde haklısın ancak bunu genel bir durum gibi aksettirmekte yanılıyorsun. Ben Deviantart'ta bu monitörle fotoğraf inceliyorum yine rahatsız etmiyor. Vaio var dizüstü ve gidip mağazada birçok monitöre bakıyorum sonuç gayet tatminkar.

Monitörün sorunlu, monitörler değil. Şaştığım olay şu ki hala bu monitörü eleştirmenin de ötesinde kötülediğin halde neden değişime/iadeye göndermediğin. Diğer konuda da yazdım ben de çok şikayetçiydim hatta 1080p görüntü bile alamamıştım ama bu monitör çok geniş bir yelpaze sunuyor kullanıcı ayarlarında. Ş an kırmızı da mor da gayet güzel ama bu demek değil ki senin gözlerin bozuk monitör bozuk/sorunlu olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dil-Tarih

Hobar şikayetlerinde haklısın ancak bunu genel bir durum gibi aksettirmekte yanılıyorsun. Ben Deviantart'ta bu monitörle fotoğraf inceliyorum yine rahatsız etmiyor. Vaio var dizüstü ve gidip mağazada birçok monitöre bakıyorum sonuç gayet tatminkar.

Monitörün sorunlu, monitörler değil. Şaştığım olay şu ki hala bu monitörü eleştirmenin de ötesinde kötülediğin halde neden değişime/iadeye göndermediğin. Diğer konuda da yazdım ben de çok şikayetçiydim hatta 1080p görüntü bile alamamıştım ama bu monitör çok geniş bir yelpaze sunuyor kullanıcı ayarlarında. Ş an kırmızı da mor da gayet güzel ama bu demek değil ki senin gözlerin bozuk monitör bozuk/sorunlu olabilir.

Eğer bir fotoğrafı ilk kez bu monitörde görüyorsan renklerinde sorun olduğunu anlamazsın. Maviyi yeşil göstermiyor sonuçta. ama kırmızı ve mavi tonları ağır basan canlı renkleri olan bir resimde bu monitörle başkasını karşılaştırırsan bu monitörün sıvadığını görürsün.

Monitörün detaylı ayarı falan da yok. olan ayarlar brightness, contrast ve rgb renk ayarı. Ee nerde geniş yelpaze sunan kullanıcı ayarı?

Mesela bunu bimeksin sitesinden aldım. Bu resmi kıpkırmızı görüyorsan sorun var demektir. Görmen gereken hafif turuncuya kaymış daha soğuk bir kırmızı olmalı. Eğer öyleyse benim monitörümün bozuk olduğunu kabul ederim. Vaio dizüstün varsa ikisini koy bakalım yan yana renkler aynı mı?

Ayrıca bu monitörün bir çok şeyi vasatın altında tepki süresinden, piksel yapısına, ekran yüzeyi kaplamasından, yazı okunaklılığna kadar. Hepsini de resim çekip gösterdim. Aksini düşünüyorsan koyarsın bir resim gösterirsin bende böyle diye.

İadeyi yapacaktım ama 3d bir film izledim bir an vazgeçtim iadeden. zaten o gün iadenin son günüydü. sonradan da pişman oldum. Bugün bimeksle konuştum 2 hafta olduğu için kabul edemeyeceklerini söylediler. Yasal olarak hakkım bittiği için de ses çıkaramadım tabi.

• -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onoffon -- 15 Mart 2012; 14:53:39 >
  • Önce üslup! Kusura bakma ama kuruntun için uğraşamam. O kadar insan bir yana senin gözlerin bir yana. Vasatın altındaysa vasat olmayanı alsaydın seçenek senin kolay gelsin.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.