Şimdi Ara

hoparlör için crossover (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
106
Cevap
2
Favori
11.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Firma ile iletişime geçme imkanınız olursa onların önerileri çok yararlı olur. Firmaların müşteri ile iletişim konusunda tutumları çok farklı olabiliyor. Umarım cevap verirler.

Her halükarda tamamlanmış kabinin yaklaşık da olsa net iç hacmini hesaplamanız yararlı olur. M3 olarak hesaplayıp x1000 ile çarparsanız litre olarak değerini bulabilirsiniz. Tam dikdörtgen prizma olmadığından hesaplamak biraz zor olabilir. Ancak bu değer gerek hoparlör seçiminde gerekse kabine konulacak port'un çap ve uzunluğunu hesaplamakta ileride evrelerde de gerekli olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Firma ile iletişime geçme imkanınız olursa onların önerileri çok yararlı olur. Firmaların müşteri ile iletişim konusunda tutumları çok farklı olabiliyor. Umarım cevap verirler.

Her halükarda tamamlanmış kabinin yaklaşık da olsa net iç hacmini hesaplamanız yararlı olur. M3 olarak hesaplayıp x1000 ile çarparsanız litre olarak değerini bulabilirsiniz. Tam dikdörtgen prizma olmadığından hesaplamak biraz zor olabilir. Ancak bu değer gerek hoparlör seçiminde gerekse kabine konulacak port'un çap ve uzunluğunu hesaplamakta ileride evrelerde de gerekli olacak.

Ben de zamanında ls3/5a klonu yapmak için (kef sürücü uygun bulamadım). Monacor dt-107 almıştım bir çift. Sph-135ad alacağım tamamlamak için monacorun kalepro isminde bir Türkiye distribütörü gözüküyor. Kendileri hakkında bir bilgin var mıdır değerli hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Creedence Clearwater R. kullanıcısına yanıt
    Evet, Monacor sitesinde Kale Elektrik Eloktronik Türkiye temsilcisi görünüyor.
    http://kalepro.com/
    Kendileri ile ilgili bir bilgim yok. Araştırmakta yarar var.

Ancak firmaların Türkiye temsilcilerinden de çok ümitli değilim. Satış fiyatları yurt dışı fiyatının bir kaç katına vardığı oluyor.
    Daha önce de Aurum Cantus adlı bir hoparlör firmasının bir modelinin orijinal mid-bass, tweeter ve crossover'ını temin ederek klonunu yapacak olan bir arkadaşımız ile özelden mesajlaşıyorduk.

Arkadaşlarımızın böyle kendin-yap çalışmaları yaptıklarını duymak insanın yüreğini ferahlatıyor. Sadece tüketen değil, aynı zamanda tasarlayan bir toplum olmamız gerekli.

Daha önce epinions sitesinde "Ranting of a crazed Audiophile...Vol. 3 Why you should never buy speakers" başlıklı, "bir delinin hatıra defteri" türü bir yazı okumuş, okurken oldukça da eğelenmiştim. Yazının konusu neden hiç bir zaman hazır hoparlör almayıp kendiniz yapmanız idi. Örneğin $1000'a bir çift hoparlör aldığınızda ticari koşullar nedeni ile verdiğiniz paranın sadece $50-$100'ının hoparlör sisteminde kullanıldığı gibi bilgilere yer verilmişti... Daha sonra bu yazı epinions'dan silindi. Ancak başka bir yerde alıntısını gördüm. Ancak orada da bazı karakterler hatalı çıkıyor, en azından benim bilgisayarımda... Meraklısı okuyabilir. Eğlenceli bir hafta sonu yazısı olabilir.http://www.road.com.au/forums/topic/562520-diy-speakers-vs-retail-speakers/

Elbette insanın kendi hoparlörünü yapması büyük bir risk. Ama bunun da yapılması lazım.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    firmayı inceledim internet sitesinden yurtdışı site fiyatlarına yönlendiriyor mail attım kendilerine genel merkezleride bana çok yakın küçükyalıda bende küçükyalıda oturuyorum kendileri ile görüşüp bilgi veririm fiyatlar ile ilgili
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Daha önce de Aurum Cantus adlı bir hoparlör firmasının bir modelinin orijinal mid-bass, tweeter ve crossover'ını temin ederek klonunu yapacak olan bir arkadaşımız ile özelden mesajlaşıyorduk.

Arkadaşlarımızın böyle kendin-yap çalışmaları yaptıklarını duymak insanın yüreğini ferahlatıyor. Sadece tüketen değil, aynı zamanda tasarlayan bir toplum olmamız gerekli.

Daha önce epinions sitesinde "Ranting of a crazed Audiophile...Vol. 3 Why you should never buy speakers" başlıklı, "bir delinin hatıra defteri" türü bir yazı okumuş, okurken oldukça da eğelenmiştim. Yazının konusu neden hiç bir zaman hazır hoparlör almayıp kendiniz yapmanız idi. Örneğin $1000'a bir çift hoparlör aldığınızda ticari koşullar nedeni ile verdiğiniz paranın sadece $50-$100'ının hoparlör sisteminde kullanıldığı gibi bilgilere yer verilmişti... Daha sonra bu yazı epinions'dan silindi. Ancak başka bir yerde alıntısını gördüm. Ancak orada da bazı karakterler hatalı çıkıyor, en azından benim bilgisayarımda... Meraklısı okuyabilir. Eğlenceli bir hafta sonu yazısı olabilir.http://www.road.com.au/forums/topic/562520-diy-speakers-vs-retail-speakers/

Elbette insanın kendi hoparlörünü yapması büyük bir risk. Ama bunun da yapılması lazım.

ben de karakterler normal hocam, firefox ile okuyorum.

benim sistemim mütevazı zaten, pek inanılmaz şeyler yok. iki zensor 3 bir technics amfi vs.
    ses için yapsaydım belki kef sürücü arardım NOS bulmak için yüksek fiyatlarda. ama ben işin zevki ve öğrenme sürecinde olduğum için böyle bir şekilde de memnun edeceğini düşünüyorum. yakın zamanda önceliklerim azalınca ebayden monacor sph-135ad çekeceğim zaten... olursa forumda konusunu açarım inşallah. ls3/5a'nın hayranları tarafından kurulmuş bir site ve aşırı bol kaynak olduğundan dolayı onu tercih ettim. bir de elimde yüce yayınlarının planlarını gösteren kitapçığı da olması cabası. yazıyı okudum gerçekten çok güzel . teşekkür ederim

Ben win 10 ve chrome kullanıyorum. Bende forumun tamamında değil de söz konusu yazıda, ki herhalde kopyala/yapıştır yapılmış, sorun var. Aynı adrese win 10 microsoft edge ile baktım onda da sorunlu. Anlaşılan windows ayarlarını kurcalamam gerekecek. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
  • arkadaşlar kabin için bir sorum olacak aşağıdaki resimler de de gözüktüğü gibi bende oval kısmı 2.5 cm lik mdf yi aynı şekilde aralıklarla keserek etrafını döneceğim tam çözemediğim konu şu resimdede gözüktüğü gibi oval mdf kaplamanın üstüne beyaz fiberglass tarzı bir branda ve üstüne siyah renkte ince deri tül gibi bir şey ile kaplanıp yapıştırılıyor ondan sonra üstüne macun yada astar atıldıktan sonra son renk hali veriliyor ister lake kaplama ister ağaz kaplama yapılıyor
    sorumşu o beyaz renk fiberglass tarzı olan şey ile siyah tül gibi olan şey nedir?

videonun linginin de aşağı yazıyorum
    https://youtu.be/fHgdNQkiNVk

Bu mesaja eklenen görseller:

hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover

• dincburhan kullanıcısına yanıt
    Beyaz olan fiberglas üretiminde kullanılan cam tülü olduğu kesin gibi...

Ancak onun üzerine geçirilen siyah malzemenin ne olduğunu anlamadım.
    Çatı su yalıtımında kullanılan PP 3000 diye anılan polyester ile güçlendirilmiş bitüm bileşikli levhaya benziyor.http://www.btm.co/tr/urun/btm-plastobit
    Bu malzeme hoparlör kabini iç duvarlarına titreşimleri sönümlemesi için yapıştırılabilir. Video'da onu hatırlatsa da kabin dışında kullanılmış olması mümkün değil. Esnek olduğundan macun, boya tutmaz.

Kabin'in crossover'ı barındıran alt tabliyesinin üst kısmının, ön panel ve üst tarafına karbon fiber kaplanmış olduğu görülüyor. Herhalde sadece estetik amaçlı...
    Siyah malzeme de belki karbon fiber olabilir diyeceğim ama karbon fiber kumaşlar liflerden dolayı desenli olur. Bu ise düz ve parıl parıl.

ben cam tülü nün üstüne astar ve macun ile kapatıp en son gül ağaç kaplaması ile bitirmeyi planlıyorum.
    ama arka yani oval olan kısmının kalın olması gerekli yani 2.5 luk mdf yi çürütüp döneceğim için 2.5 cm den 2 cm si boşluk olacak yani yarım cm ile dönmüş olacağım bu nedenle kalınlaştırmam gerek yarım cm den ses izalasyonu olmaz bunu bişekilde yapmam gerek
  • dincburhan kullanıcısına yanıt
    Biraz daha düşününce... O siyah malzeme macun öncesi cam tülünü duvara yapıştırmak için muhtemelen geçici kalıp amaçlı kullanılıyor.

Kesiklerin arası tutkal ile dolacağından kesit incelmesi olmaması lazım.

Şurada farklı bir yöntem kullanılmış:http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/169933-clearwave-rbr-curved-cabinet-build.html
    6 adet 3 mm mdf teker teker kıvrılarak tutkallanmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 20 Şubat 2016; 23:46:53 >
    hımm anladım ama bu benim oval kısmı kalınlaştırmama yardımcı olmuyor 2 kat 1.8 lik mdf yi çürüterek yapsam olurmu bilmiyorum arada boşluk kalırmı bilmiyorum aslında bu işi çözmüştüm esnek kontra diye bir malzeme var 7mm kalınlıpında 3-4 kat döndüğümde iş bitiyordu üstünede cam tülü astar macun kaplama ile iş biticekti ama ölçüler olmuyo bana 140x140 7mm den 6 plaka lazım dünyada standart üretim 122x250 enine kessem olmuyo boyuna kessem olmuyo en son mdf ile işi çözücem herhalde
    ewt bencede süper ben bu konuyu benim ahşap ustasına göstereyim bakalım ne dicek bu 6x6mm ile işi bitirebilirimdiye düşünüyorum yarın belli olur şimdi üstüne fiberglass tül ile bitirip kaplamaya vercem artık
  • B&W 800 D serisinin iç iskeleti bitti haftaya da dış çevresini kaplıyacağız inş dış çevreyi 1.8 mmdf den 2 kat yapmaya karar verdik

hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover

• quote:

Orijinalden alıntı: dincburhan

arkadaşlar kabin için bir sorum olacak aşağıdaki resimler de de gözüktüğü gibi bende oval kısmı 2.5 cm lik mdf yi aynı şekilde aralıklarla keserek etrafını döneceğim tam çözemediğim konu şu resimdede gözüktüğü gibi oval mdf kaplamanın üstüne beyaz fiberglass tarzı bir branda ve üstüne siyah renkte ince deri tül gibi bir şey ile kaplanıp yapıştırılıyor ondan sonra üstüne macun yada astar atıldıktan sonra son renk hali veriliyor ister lake kaplama ister ağaz kaplama yapılıyor
    sorumşu o beyaz renk fiberglass tarzı olan şey ile siyah tül gibi olan şey nedir?

videonun linginin de aşağı yazıyorum
    https://youtu.be/fHgdNQkiNVk

hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover

Merhaba,

O gördüğünüz cam yünü, üzerine sürülende polyester. Sanırım yüzeye yapıştımak için kullanmışlar.

• enerji78 kullanıcısına yanıt
    yani mdf nin üzerine cam yünü üzerinede polyester ile işi bitiricez öylemi peki bunların üzerine astar atılırmı atılırsa nasıl bir astar kullanılmalıdır
  • enerji78 kullanıcısına yanıt
    aşağıda uygulamanın resimleri mevcut cam yünü üstü polyester üstünede astar yapılıyor küçük kubbelerde cam yünü yok onlar direk astar atılıyor büyüklerde var

hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover hoparlör için crossover

firma ile görüştüm adamlar Türkiye distiribitörü ama siparişe göre getiriyorlar ellerinde hazır yok e bay den almak daha ucuza geliyor
    sevgili kurşun_ kardeşim ben hoparlör konusunda kararımı verdim fiyat konusunda da uzun vadede halledeceğim
    hoparlörlerim şu MONACOR MARKA SPH-250 CTC BASSLAR
    SPH-145HQ MİDRANDE
    DT-25N TWEETER LAR OLARAK KARAR VERDİM
    CROSSOVER OLARAKTA Bİ-WİRE KONUSUNDA KARAR VERDİM YANİ BASSLAR İÇİN BASSLARA UYUMLU CROSSOVER
    MİDRANGE VE TWEETER İÇİN İSE AYRI BİR CROSSOVER ALMAYA KARAR VERDİM.
    SENDEN RİCAM CROSSOVER KONUSUNDA 2 CROSSOVER TAVSİYESİ
    ŞİMDİDEN TŞK EDERİM
  • quote:

Orijinalden alıntı: dincburhan

sevgili kurşun_ kardeşim ben hoparlör konusunda kararımı verdim fiyat konusunda da uzun vadede halledeceğim
    hoparlörlerim şu MONACOR MARKA SPH-250 CTC BASSLAR
    SPH-145HQ MİDRANDE
    DT-25N TWEETER LAR OLARAK KARAR VERDİM
    CROSSOVER OLARAKTA Bİ-WİRE KONUSUNDA KARAR VERDİM YANİ BASSLAR İÇİN BASSLARA UYUMLU CROSSOVER
    MİDRANGE VE TWEETER İÇİN İSE AYRI BİR CROSSOVER ALMAYA KARAR VERDİM.
    SENDEN RİCAM CROSSOVER KONUSUNDA 2 CROSSOVER TAVSİYESİ
    ŞİMDİDEN TŞK EDERİM

Crossover öyle satın alınmaz. Hoparlöre uygun yapılır. Hoparlörlerin düzgün çalışması için incelikle yapılması gereken çok önemli bir kısımdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.