Şimdi Ara

hoparlör için crossover (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
2
Favori
11.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Creedence Clearwater R. kullanıcısına yanıt
    monacor u inceledim gerçekten beğendim hatta tüm takımımı bass mid ve tiz i ordan kullanmayı düşünüyorum
    firmaya mail atıcam bakalım fiyat bilgisi nasıl gelecek

SPH-250CTC bass lar için bu ürün
    SPH-145HQ midrange için bu ürün
    DT-300 dome tweeter için bu ürünü beğendim
    incelermisiniz
  • dincburhan kullanıcısına yanıt
    Seçtiğiniz bass gayet güzel. Gerçi bir hoparlöre 300-500 TL veremem demiştiniz, bunlar da yaklaşık €100...
    Bass'ın çift sargılı olması yararlı. Bu sargıları seri bağlayarak 16 ohm elde edersiniz. İki woofer kullanacağınıza göre, iki woofer paralel yine 8 ohm verir. Bass için 4 ohm'luk özel crossover aramanıza gerek kalmaz. Bu woofer kabin hacminize de uygun görünüyor. 91 db hassasiyeti de yararlı.

Seçtiğiniz midrange de gayet güzel.
    Yalnız tweeter konusunda başka bir seçim yapmanız daha uygun olur. Mesela DT-109 veya DT-107 gibi...
    DT-300 30mm çapı ile uç tizlerde sorun çıkaracak gibi görünüyor. Tweeter çapı büyüdükçe sesin yayılım açısı daralır. DT-300 daha ziyade 2-yollu D'Appolito (MTM şeklinde dizilmiş elemanlar) tasarımlar için düşünülmüş. 2-yollu sistemlerde daha alt frekansta crossover frekansı seçimine uygun. Fakat siz 3-yollu bir sistem düşündüğünüze göre 25mm çaplı bir tweeter seçmeniz daha uygun olur.

Bu arada crossover'ınızı da aynı markadan seçebilirsiniz.

Bir başka düşündürücü nokta seçtiğiniz midrange'in hassasiyetinin 88 db olarak belirtilmiş olması... Yani woofer'dan 3 db daha düşük hassasiyetli...

Genellikle midrange ve tweeter woofer'dan biraz daha hassas olur. Daha sonra gerektiğinde bunlar L-pad'ler dirençler ile seviyelerinde rötuş yapılarak tonalitenin dengeli olması sağlanır.

Ancak verilen bu hassasiyet değerleri de ne ölçüde gerçeğe yakındır o da bilinmez.

Bass'ın midrange'den biraz daha hassas oluşu belki de sesin midrange ağırlıklı olmasını engeller, L-pad direnç kullanmaya gerek kalmadan istediğiniz tarz ses almanızı sağlar. Bu nedenle ilk mesajımda bu konuya değinmedim. Ancak yine de değinmekte fayda var.
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    yorum için teşekkür ederim
    bu hoparlörler basslar 150 dolar x 4 adet 600 dolar
    midrange ler 68 dolar x 2 adet 138 dolar
    tweter da 40 dolar x 2 adet 80 dolar
    818 dolar + kargo parası ne yapıyosun tekabul ediyor firmaya mail attım türkiye distiribitörleri yokmuş bakalım hoparlör almaya daha zamanım var fiyat biraz pahalı gelecek bana türkiyede hı-fı çıplak hoparlör firma yok galiba biraz daha araştırma yapmam gerekecek 820 dolar + crossoverlar biraz pahalıya geliyor açıkcası
    ben crossoverları şu şekilde yapmayı düşünüyorum 2 bass için bir crossover
    mid ve tweeter için ise bir crosover bunlarıda bı-wire bağlantı ile çalıştırmak istiyorum
    kafama takılan soru şu şimdi basslar çift sargılı dediniz 2 bass a 1 crossover kullanacağım için crossoverları 16 ohm luk olarak mı tasarlatmamız gerek
    yada sorum şu firmanın sitesinde crossover lar var acaba inceleyebilirmisiniz benim kafamdaki crossover lar için bana öneriniz olabilirmi?
    türkiyede hoparlör ve crossover bulmak zor artık yavaş yavaş alıcam hoparlörleri o nedenler marka da güvenilir olunca bu nedenle
    yani 2 bass için 1 crossover mid ve tiz için de 1 crossover seçermisiniz bana
  • Kursun üstadımın yazdıklarına harfiyen katılıyorum . yeniden kolon inşaa etmek mühendislik hesaplaması ister . şu hoparlörlere crossover taktım oldu olmaz . size göre belki olurda ama olmaz
    aksi takdirde inanılmaz çok deneme yanılma testleri yapmanız gerekebilir .
    16 ohm konusunda söylemek istediğim şu idi:
    Diyelim ki 8 ohm'luk bass kullansaydınız: İki tane bass kullanacağınıza göre bunları paralel bağlayacaktınız. Paralel bağlanan iki 8 ohm'luk hoparlörü ampli/crossover 4 ohm olarak görür. Bu durumda 8 ohm'luk mid ve 8 ohm'luk tweeter ile uyum sağlayabilmesi için alacağınız crossover'ın 4 ohm'luk bass, 8 ohm ohm'luk mid, 8 ohm'luk tweeter'a uygun olması gerekecekti. Böyle 4-8-8 ohm'luk sürücülere göre tasarlamış crossover'lar vardır fakat ender bulunur.

Seçtiğiniz bass'da 8 ohm'luk iki sargı var. Bu iki sargıyı paralel bağlarsanız 4 ohm elde edersiniz. Sizin yapmanız gereken bunları seri bağlayarak 16 ohm elde etmektir. İki tane 16 ohm'luk hoparlörü paralel bağladığınızda 8 ohm elde edersiniz. Size gereken de 8 ohm.

Bass için ayrı, mid ve tweeter için ayrı ve dönme frekansları uyuşan crossover bulabileceğinizi sanmıyorum.
    Hoparlörlerinizin bi-wire'a uygun olmasını istiyorsanız, ki bence bi-wire'ın hiçbir faydası yoktur, meraklısına vakit geçirsin, para harcasın diye uydurulmuş bir uygulamadır, o zaman 3-yollu bir crossover alıp onu tadil edebilirsiniz.

Crossover konusunda şunu söyleyebilirim: Seslendirme tipi hoparlör sürücüleri hi-fi sistemde kullanamazsınız ama kaliteli olmak kaydı ile seslendirme tipi crossover'ı hi-fi sistemlerde kullanabilirsiniz. Eminence Türkiye'de temsilcisi olan bir firma. Eminence marka crossover İstanbul'da bulabilirsiniz.

internetten araştırmam sonucu bir elektronik devre ustası ile taıştım kendisi firmalara crossover yapmakta imiş kendisine hoparlörlerin frekans vs vs bilgilerini bildirdiğimde istediğim crossoverı yapabildiğini söyledi bunun için önce hoparlörleri satın al bana bilgilerini ver dedi crossover konusunu bu şekilde çözmeyi planlıyorum
    Dinç Bey, bir zaman çalıştığım iş yerinde bir konferans salonunun seslendirmesi yapılacaktı. Bu işin sorumluluğu bir arkadaşa verilmişti. Bu arkadaş, abi sen bu işlerle ilgilisin sen de görüşmeler katıl dedi. Ben seslendirme işinden anlamam dediysem de katılmak zorunda kaldım.

İlk görüşme yaptığımız firma yetkilisi en az 30 senedir bu sektörde olduğunu bildiğim bir yerli firma üreticisi idi. Görüşmenin bir yerinde, "Hoparlör kabini yapımı bir hayli ciddi hesaplamalar gerektiriyor... Bunları yapıyor musunuz?" diye sordum.Aldığım cevap, "Bu hoparlörden almak istediğiniz randımana bağlıdır.". Bu ne anlama geliyor? Biz bunları yapıyoruz, satıyoruz. Müşterimiz yiyiyor... (Bu soruyu senden önce başka da soran olmadı!)

Elbette piyasadan crossover yapan bir kişi bulabilirsiniz. Seslendirme sektöründe, çok satıldığı için ciddi miktarda yerli crossover imalatı var. Ancak korkarım size yapılacak olan crossover yine "jenerik" bir crossover olacak. Bu işi layığı ile yapacak kişi hoparlörleri satın al, bana bilgilerini ver demez. Hoparlör alınır, ölçümlemeleri yapılır, frekans/empedans eğrileri çıkarılır. Kabin ve crossover tasarımı ondan sonra yapılır. Fabrika verileri yeterli değildir. "Jenerik" crossover'dan kaçarken başka bir "jenerik" crossover ile karşılaşabilirsiniz. Crossover tasarımı sadece dönme frekanslarının seçilmesinden ibaret değildir. Hoparlörlörün seçilen dönme frekansındaki gerçek empedansının ölçülmesi gerekir. Kafadan 8 ohm'a göre tasarlanmış bir crossover jenerik crossover'dır.

abi şimdi sen kafamı iyice karıştırdın ben şimdi hoparlörü aldım sayarsak crossoverı ne yapcam hoparlörü aldığım firma dan mı alsam ?
    Speklere uyan bir hoparlör alın ikinci el sökün sürücü ve crossover devrelerini daha ucuza gelir hem de çalışır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dincburhan

abi şimdi sen kafamı iyice karıştırdın ben şimdi hoparlörü aldım sayarsak crossoverı ne yapcam hoparlörü aldığım firma dan mı alsam ?

Neticede jenerik crossover kullanacaksınız. Bari bunu merdiven altından değil tanınmış bir firmadan alın. Monacor olur, Eminence olur...

Hi-Def-Man arkadaşımızın önerisine de pek katılamıyorum. Mesele sadece sürücü ve crossover değil, kabin ile uyumu. Ayrıca Infinity olsun, JBL olsun, marka da olsa satılan birçok ucuz hoparlör sisteminin içinde bizim yukarıda konuştuğumuz düzeyde sürücü yok. Bir çoğunun da crossover'ı baktıkça "vah, vah" dedirten cinsten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 18 Şubat 2016; 17:19:39 >
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    yok 2. el ile bişi yapmak istemiyorum dedim ya acelem yok yavaş yavaş parama göre alıcam yeterki kafamda alacaklarımı tam olarak belirleyeyim
    aynen katılıyorum ben monocor da karar kıldım crossover ve hoparlörleri burdan alıcam bence en iyisi bu biraz pahalıya gelcek ama artık 3-4 ay atıcam iler yavaş yavaş alıcam
    acaba monocor da crossoverları inceleyebildiniz mi?
    tavsiyeniz olurmu sonuçta yapmak istediğim kabini ve hoparlörü biliyorsunuz?
    Monacor'da 3 adet 3-yollu hazır crossover var.
    DN-4 ve DN-10 100W'lık. Biraz daha güçlü bir model seçmekte yarar var.

Geriye kalıyor DN-200. Frekansları 700 Hz.de ve 3500 Hz.de 12 db/octave eğimli filtreleme yapıyor. Güç 400W. Yeterli... Yalnız üzerinde bazı güç dirençleri var. Bunlar sizin uygulamanıza uyumlu olur mu bilmiyorum.

Türkiye'de temsilcisi olması nedeni ile Eminence'den bahsetmiştim.
    Temsilcisi ile görüşebilirsiniz.http://www.eminence.com/dealer-locator/international/?country=Turkey
    Eminence'de 3-yollu 2 adet crossover var:
    PXB3:3K5 500 Hz 6/12 db/octave ve 3.5 kHz 6/18 db/octave eğimli filtreleme yapıyor.http://www.eminence.com/speakers/crossover-detail/?model=PXB33k5
    PXB3:5K0 Aynı özelliklerde, sadece tweeter dönme frekansı 3.5 kHz yerine 5 kHz.http://www.eminence.com/speakers/crossover-detail/?model=PXB35k0

Her ikisi de işinizi görür. Ben PXB3:3K5'i seçerdim. Yurtdışı fiyatı $60 olduğuna göre Türkiye'de fiyatı şu an nedir ben de merak ediyorum. :)

keşke hoparlörleride türkiyeden bir firmadan alabilsem ama hı-fı hoparlör satan yok burda
    crossover lar ile ilgili fiYAT alıcam bilgi veririm
    monacor SPH-250CTC un 150 dolar + nakliye bedelinden dolayı şu monacor SPH 250 TC kodlu hoparlörünü beğendim 92 dolar + nakliye bedeline geliyor sence arada çok fazla fark varmıdır sonuçta 4 adet alınacak 55 dolardan 210 dolar fark çıkıyor
    Her iki woofer önce çok benzer görünüyor...
    Dikkatli inceleyince CTC'nin şasesinin döküm,
    TC olanın pres sac
    Döküm şase elbette tercih edilir. Boyut stabilitesi daha iyidir. Pahalı hoparlörlerde olur.

Her ikisin de de 2 * 8 ohm sargı var. Bu bizim için çok yararlı.

Her iki hoparlörün kabin hesaplarında oldukça farklı özellikler çıkıyor. Ama kabin iç hacmi ile oynayarak benzer neticeler elde etmek mümkün.

CTC ötekinin daha high-end modeli... Neticede bir hoparlör kabinin ömrü pratikte sonsuzdur. Bir kaç sene sonra kaç lira fazla ödediniz hatırlamazsınız bile.

Ama daha önemlisi şu anda hazırlamakta olduğunuz kabinin litre olarak net hacmi... Bunu hesapladığınız takdirde daha sağlıklı karar verilebilir. Kabin net hacminde hacimden çalan tüm destek (brace) malzemelerin (hatta hoparlör ve port'un işgal ettiği hacim, ki bu yaklaşık olarak hesaplanabilir.) düşülmesi gerekir. Buna ilişkin bir çalışma yapmanızda yarar var.

Biraz daha detaya inersek,
    TC daha küçük kabinde mutlu olabiliyor. Ancak o takdirde bass alt sınırı pek derine inmiyor. Kabin hacmini artırınca (CTC için gerekenden daha az) bass'lar düzeliyor.
    Belki de TC bu özelliği ile daha uygun da olabilir.
    Zira 2 adet bass kullandığınız için kabin hacminin de 2 kat artması lazım.
    Diğer taraftan CTC de daha kaliteli konstrüksiyonu ile göz dolduruyor. Fakat o da kendisi için küçük kalacak bir kabine yerleştirilirse mutlu olmayabilir.
    ozaman ct almak bize - değer katmaz ben işin parasal boyutundan dolayı bunu seçtim
    b&w 800 d serisinin de kabin hacmi aşağı yukarı bu hoparlör için uygun sayılabilir diye düşünüyorum dedim ya para olayından dolayı fazla bütcem yok bu nedenle 90 dolar lık ct yi almak daha mantıklı tabiki hoparlör başına 60 dolar oynuyo bu nedenle sordum size crossoverlarıda monacor marka almayı tercih edicem firmaya yapmak istediğim kabinin ve kullanacağım hoparlör kodlarını resimli bir şekilde mail atıcam onlardan da crossover için bilgi alıcam tavsiyeleri dinlemekte fayda var.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.