Şimdi Ara

Hoparlör bağlarken + (ARTI) - (EKSİ) Kutup farkedermi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
40
Cevap
0
Favori
97.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    sorun yaratabilir,, bu sistemi uygulamak için, ses sisteminin surround (--) çıkışlarıda ortak olması gerekir,,
    bunun en kolay yolu, sağ ve sol ses çıkış eksilerini ölçmek, eksiler şaseye kısa devre ise,, iki ekside ortaktır, sadece + çıkışlar hoparlörü sürüyordur..

eğer eksiler şaseden bağımsız ise , ses çıkış eksileri güçlü yani canlı eksilerdir, birisi sağ eksi ve diğeri sol eksi ses sinyal gücü taşır,, ikisindede sağ sol ayrı güç olduğu için, birbirine bağlanamaz..

hadi diyelim birbirine bağlamadık, sol çıkışın eksisini aldık, arkada iki hoparlöre birleştirdik, + ları ise ayrı ayrı bağladık,,
    bu sefer, sağ çıkışın + sı, sol çıkışın eksisi ile çakışacaktır,,

diyelimki, sadece + ları kullandık, eksiyide ortak gnd cihaz şaseden aldık, bu seferde olağan dışı bağlantıdan ses çıkışı yanabilir.

Diğer türlü aklıma gelen anlama yöntemi;
    cihazın sesi bellibir seviye açılır,, hoparlör kablosunun eksi ucu, cihazın şaseye bağlanır, ses çıkışları tek tek denenir, + larda ses veriyosa ve eksilere deyirincede ses veriyorsa,, eksiler birleşmez, çünkü canlıymış, ses verdi..
    eksiler ses vermez ise, hoparlör sadece iki eksiye deydirilir, hine ses vermez ise,, sadece + lar ses verir ise,, eksiler gnd şase yani sıfırdır,,

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Öncelikle hızlı cevap için teşekkür ederim.

Dün akşam yazınızın sonunda bahsettiğiniz şekilde, sesi açarak sadece (-) leri şase ile bağlayarak denedim ses gelmedi. Ayrıca sadece (+) kutup bağlıyken diğer kabloyu şaseye değdirince ses geliyor. Bu durumda sanırım sadece (+) lar ses taşıması yapıyor.

Sonuç olarak (-) leri kısa devre yaparak 3 uçlu kablo üzerinden kurulumu tamamladım. Şuan için seste sıkıntı yok. Test ettiğimde Sol arka ve Sağ arkadan ayrı ayrı sesler alabiliyorum. Umarım uzun vadede bir sıkıntı çıkartmaz.

İyi forumlar.
  • chene C kullanıcısına yanıt
    Çıkarmaz, elektronik cihaz bellide olmaz..

3 kablo ilerde hoparlör kablosu olarak değişebilirse iyi olur. veya gizliden bir tel daha çekilebilir,,
  • Bu konuya katkısı olan herkese teşekkür ederim.3 aydır üzerinde uğraştığım , tek tek sürücülerini kondansatörünü arayıp bulduğum, boyasını yaptığım kule hoparlörlerim görsel olarak çok iyi olmasına rağmen çalarken berbat ses veriyordu.O kadar üzülmüştüm ki tüm emeklerim boşa gidecek diye.Her gün omajını tutturmak için sürücüleri farklı farklı bağlayıp test ediyordum.En son öyle bir noktaya geldim ki gerçekten çok garipti.Kabinlerin ikisini birden çalıştırınca düz bir ses veriyor , baslar yok oluyordu.Balansı tamamen sağa ya da sola kaydırınca yani tek kabin çalıştırınca baslar yerine oturuyor, gayet tok ve derin bas veriyordu.Buna bir türlü anlam veremedim.Sonra tek kabinin baslarını ters kutup bağlasam nasıl olur diye düşündüm.İnternette bi hoparlör düz bir hoparlör ters kutup bağlanırsa ne olur diye araştırırken bu konuyu gördüm ve hemen kabinlerden birinin baslarını ters bağladım.Şak diye baslar yerine oturdu.Şu an zımba gibi vuruyor.Sevgiler.

Hoparlör bağlarken + (ARTI)  - (EKSİ) Kutup farkedermi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aterikasedi -- 13 Nisan 2019; 1:12:44 >

• aterikasedi kullanıcısına yanıt
    Elinize emeğinize sağlık, çok güzel çalışma olmuş,,
    Ürünleri monte ederken ++ ve eksiyede dikkat ettiğinizi düşünerek , bir yerde ters giden bir durum var, yoksa neden polarite değişince düzgün çaldı,, şu durumda birisi ters bağlı ama doğru ...
    + ve eksileri doğru olduğu gibi bağlayıp, 1.5v pil ile ana girişten hoparlör koni hareketlerini kontrol ediniz, bass doğru belki mid ters olabilir ,,,
    Hayırlı günler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Elinize emeğinize sağlık, çok güzel çalışma olmuş,,
    Ürünleri monte ederken ++ ve eksiyede dikkat ettiğinizi düşünerek , bir yerde ters giden bir durum var, yoksa neden polarite değişince düzgün çaldı,, şu durumda birisi ters bağlı ama doğru ...
    + ve eksileri doğru olduğu gibi bağlayıp, 1.5v pil ile ana girişten hoparlör koni hareketlerini kontrol ediniz, bass doğru belki mid ters olabilir ,,,
    Hayırlı günler
    Teşekkürler.Basların hepsi pilin artı yönünde dışa doğru oynuyor.Midlerin de üzerinde artısı belirtiliyor zaten.
  • aterikasedi kullanıcısına yanıt
    Anladım,,
    Bass hoparlörlerde ben burdayım diyor resmen..
    Hiçbir resim kalip olmadan > düz koni , kendine has toz kapağı, kendi renginde körüğü...

Eski 90 larin bass hoparlörü gördüm önceden, 25 30cm nikelaj parlak toz kapağı, siyah kağıt koni, kırmızımsi körük,,,
    Güzeller ,,,

• teyp çıkışının hangi ucunun artı eksi olduğu nasıl anlaşılır peki? kılavuz yoksa, kablo renklerinden de anlaşılmıyorsa?
  • molella M kullanıcısına yanıt
    O zaman ses çıkış sisteminin şema diagramina bakılır,,
    Mesela tda7698 olarak okudunuz ses çıkış entegresini,
    Google ye tda7698 datasheet yazdığınızda ilgili sayfalar çıkar,, burada çalışma voltajı çektiği akım, sessinyal girişleri ve çıkışları ,,, bazı açıklamalarda yine + ve eksi yazmaz,, iç diagram şemasından opamp + çıkışları takip edilir,,, datashette artı eksi olmadimi deliriyorsun,, herşeyi yaz, 3 4 sayfa PDF çıkar, ama o bilgiyi belirtme ,,
    Bu durum karışıksa, size tavsiyem , ön sağ sol iki hoparlör bağlayıp, sesi dinlemeniz, fakat bu durumdada ikisi ters bağlı ise ses düzelir, + lar eksi olmuş olur,, olmadı

• Subwoofer da + - farkedermi ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yahya Kurucu Y kullanıcısına yanıt
    Evet farkeder.
  • aeronics kullanıcısına yanıt
    Ne gibi bi farklilik mesela ses azmi çıkar subwooferin + - kablosu hangisi bilmiyorum nasil ogrenirim

En büyük etki bass seslerde olur tabi,, çünkü hava akışı ters olacaktır,, hoparlör konisi yani tüm ses yüzeyi, ileri değil geri hareket edecektir,, sesin hava dağılımı geri yönde olacağı için, diğer hoparlör doğru bağlı ise ses nötr olacak, çekti itekledi olayı, size bass eksikligi seste düşüş , sağ sol da havada kaybolan seslerden dolayı , kayıplar olacaktır ...

Subwoofer kablo uçlarına kalem pil veya + eksi kutbu belli olan bir batarya kısa süreli anlık olarak hoparlöre voltaj verilir,,, tam bu verme anında hoparlör ileri hareket ederse, pil + , anfi + ya bağlanır,,, kabloya anfide bakmak teyp tarafında bakmak zor olacağından, bir arkadaştan yardım alıp, hoparlör + ucu belirlenip, aninda beyaz +-veya siyah bant --,, olarak belirlenmeli, veya + uca düğüm atılır ,,,, tek hoparlörde fark etmez diyenler var ama bir kapıya vururken, ses duyulsun diye kendi tarafımızdan vururuz, iç taraftan vurmakta ses verir fakat,,, beynim yandı ,,,,

Kalem pil 1000 lik jbl i haraket ettirirmiki

Ettirir. 1000'lik değil 5000'lik olsa dahi ettirir. Hatta uzun süre bağlı tutarsanız pili bobinlere zarar bile verebilirsiniz.
  • Bende arka kolonları bağlarken dikkat etmemişim - yi + ya bağlamışım bakınca hemen düzelttim seste bayağı fark yarattı teşekkürler.
    Ben bu evde 5+1 ses sistemi vardi rastgele bi ucu artiya diyer ucu - ye bagladim fişe taktigim anda bass ufak ileri oynuyor doğru yermi ozaman bu taktigim kablolar

Sessisteminde bellidir, kablo ve hoparlörde belli degilse, pil testi ile dorulayip bağlayın

• Hoperlorumu bir diğer kullandığım blotut hoparlörle nasıl baglarim

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.