Şimdi Ara

HONDA YAKIT TÜKETİMİ ( TÜM VERİLER TEK BAŞLIK ALTINDA ) (17. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.168
Cevap
6
Favori
467.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: enteresavar

quote:

Orjinalden alıntı: cevikism

Nazilli-İzmir-Nazilli seyruseferinde 15-20 km si şehiriçi olmak üzere; otobanda 200km hız birkaç kez görülmekle beraber, 140-150 gibi ortalama hız tutturuldu. 355 km de 33,5 lt yeni shell 95 tüketildi. "9,43lt/100 km"

100km nin üstündeki her 1kmh artış,yakıttada yuzde 1 artış manasına gelir bilginize...saygılarımla

İmzanı takdir ettim.

• quote:

Orjinalden alıntı: DR.ADNAN

quote:

Orjinalden alıntı: enteresavar

quote:

Orjinalden alıntı: cevikism

Nazilli-İzmir-Nazilli seyruseferinde 15-20 km si şehiriçi olmak üzere; otobanda 200km hız birkaç kez görülmekle beraber, 140-150 gibi ortalama hız tutturuldu. 355 km de 33,5 lt yeni shell 95 tüketildi. "9,43lt/100 km"

100km nin üstündeki her 1kmh artış,yakıttada yuzde 1 artış manasına gelir bilginize...saygılarımla

İmzanı takdir ettim.

...saygılar

• dün bodrum - izmir - bodrum yaptım azcık ş.içi git gel 90 ytl lik benzin yaktı

yol bilgisayarında görünen bu yolculuk için 5.8 yapılan yok 513 km , fena değil gibi geldi
  • merhaba arkadaşlar,
    act forumundan transfer oldum
    (oradaki forumun haftalarca kayda değer hareketi olmayabiliyor!)

aşağıda ilginizi çekebilecek, detaylı bir yakıt tüketim dökümüm var:

araç: 2007 civic dream düz vites (18000 kmde)
    ekstra: 215/45/17 lastikler ve (ağır) krom döküm jantlar

gidiş yolculuğu:
    toplam katedilen mesafe: 794 km
    toplam mesafe içinde otoban: 290 km
    toplam mesafe içinde geliş gidiş tek yol: 150 km
    toplam seyahat süresi: 7 saat 36 dakika
    toplam süre içinde mola süresi: 30 dakika
    ortalama yakıt tüketimi: 7,9 lt/100km (95 oktan kurşunsuz)

dönüş yolculuğu:
    toplam katedilen mesafe: 796 km
    toplam mesafe içinde otoban: 290 km
    toplam mesafe içinde geliş gidiş tek yol: 150 km
    toplam seyahat süresi: 7 saat 21 dakika
    toplam süre içinde mola süresi: 25 dakika

seyahat boyunca katedilen toplam mesafe (şehirlerarası + şehiriçi): 1704 km
    seyahat toplam mesafesinde ortalama yakıt tüketimi: 7,7 lt/100km
    seyahatte harcanan toplam benzin: 130 lt
    seyahatte harcanan toplam benzin maliyeti: 370 ytl

araç yükü:
    2 yetişkin yolcu,
    2 orta boy valiz.

sürüş koşulları:
    son 150 km hariç tamamı kuru hava şartları
    en düşük dış ısı: 11 santigrat derece
    en yüksek dış ısı: 30 santigrat derece
    sürekli yanan kısa hüzmeli farlar,
    araç içi ısı en yüksek 19 santigrat dereceye ayarlı,
    havalandırma fanı sürekli 1. kademe çalışır,
    klima sürekli kapalı,
    camlar şehirlerarası yolda sürekli kapalı.

notlar:
    katedilen şehirlerarası mesafedeki 2kmlik sapmaya anlam veremedim
    (otoban gidiş dönüş şeritler, bağlantı yolları arası farktan olabilir)
    aynı şekilde ortalama yakıt tüketimindeki 0.2 lt/100km lik farkta çok anlamlı değil
    (yol güzergahındaki tırmanma ve iniş farklılıklarından olabilir)
    yol bilgisayarının ölçtüğü ortalam tüketimi benzin alırken kontrol ettim:
    + - 0.05 ile + - 0,03 lt/100km lik sapma var
    (pompacının fazla benzin koyma çabasından kaynaklanıyor olabilir)
    gidiş dönüş süre fark nedeni: dönüşte yemek molası vermedim.

sonuç:
    - lastik ebatları nedeniyle araç zemin sürtünmesinde +%10 artış vardır
    (ki bu benzin sarfiyatının standart dreame göre artmasına neden olmaktadır)
    - araç şehir içinde benzin içerken, şehirlerarası yolda ekonomik
    ---- 9015 km lik şehir içi dışı karma ortalama yakıt tüketimini (bu seyahat sonrası) 8,5lt/100km göstermektedir-
    - dizel bir araçla bu mesafe zaman ortalamasında 7 lt/100km lik tüketim değerinin altına
    focus ve astrada inilemediğini, 110 hp lık c4ün 6.5 lt/100km ye indiğini öğrendim (tartışılabilir değerler).
    - benzin mazot litre fiyatı kıyaslandığında seyahat maliyeti düşebilir,
    ---- aynı ortalama tüketime sahip dizel aracın mazot maliyeti -%14 olacaktır:-
    ---- yani toplam akaryakıt maliyeti: benzinli araçta 370 ytl, dizel araçta 320 yada 315 ytl olacaktır-
    - tüketim litre bazında karşılaştırılırsa;
    ---- standart dream, dizel araçlarla bu seyahat koşullarında denk tüketime sahiptir.

varsa yorumunuz yazın foruma tartışalım.

• dostum nasıl bi analizdir bu? mahvettin bizi:)
    gerçekten teşekkürler....
  • quote:

Orjinalden alıntı: barakudo

---- yani toplam akaryakıt maliyeti: benzinli araçta 370 ytl, dizel araçta 320 yada 315 ytl olacaktır-
    - tüketim litre bazında karşılaştırılırsa;
    ---- standart dream, dizel araçlarla bu seyahat koşullarında denk tüketime sahiptir.

varsa yorumunuz yazın foruma tartışalım.

buna pek katılmıyorum.. sen 370 ytl harcamıssın yani km oe 217 ykr yakmıssın. büyük ihtimalle 120 km le falan gittin heralde.
    dizel bir araç 1704 km yolu km de 120 ykrş yakarak 204 ytl ye gidebilir. hatta dahada az paraya gidebilir.
    buda her 1704 km de 166 ytl az para demek. yani 17040 km sonra 1660 ytl kardasın demek.

dizelleri kıskandıran teknoloji bu iste bukadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karamel -- 31 Ekim 2007; 16:15:40 >
  • karamel:

o kadar yazı içinden işine gelen kısmı alma!
    standart civice 90 km sabit hızda 4,7 lt/100km yaktırabilirsin, budaaa:

4.7*2.8/100 hesabından 131 kuruşa denk gelir (ki akaryakıt fiyatları zırt pırt değiştiğinden 35 40 gün sonrası için bile anlamsız bi rakam olacak)
    senin hesapla: 1704 km de 147 ytl kar!, 17040 kmde 1470 ytl kar!,
    senin hesaptaki 1660 ytl kar - benim hesaptaki 1470 ytl kar = 190 ytl mazotlu araç karda
    + muhtemel servis giderleriylede bu fark benzinli araçla tapi olur!

800 km yolu 7 saatte katettiğin dizel aracın litre bazında yakıt tüketim değerini vermen lazım ki işte bu kadar demeye elin varsın...
    (benim verdiğim örnekler dışında bi örnek ver, aydınlansın bütün forum)
  • barakudo

ben kötü amaçla bişi yazmadımki işime gelen yeri alayım yazayım. anlatmak istedigim sen ne yaparsan yap dizel kadar az yakamassın.
    evet civic 4.7 lt yakabilir. dizel bi araç 3.8 lt de yakabilir. aracını sadece uzun yol kullansan hiç şehir içi falan olmasa ve sürekli en fazla 90 km ile gitsen evet haklısın arada çok fark yok. arada çok fark yok dedigim 0.9 lt. buda örnegin 1000 km lik yolu 9 lt daha az sarfiyatla bitirmek demek. tabi 90 km sabit hız bozulmadan.

şimdi 800 km yolu 7 saatte gitmek demek ortalama 120 km ile gitmek demek. dizel bi araçla 120 km sabit hızla ortalama 5-5.5 lt mazot yakarsın
    buda 800 km sonra 44 lt mazot demek. litresi 2.4 olsa

44 lt mazot x 2.4 = 106 ytl lik mazot harcarsın.

sen ise aynı yolu aynı şartlarla 7.9 lt ile geldigini söylüyorsun. buda 63 lt benzin demek oluyor. litresi 2.95 den

63 lt benzin x 2.95 = 185 ytl lik benzin harcarsın.

burdaki basit hesaba göre aynı şartlarla her 800 km de 79 ytl kar edersin. bir de bu rakamların büyüdügünü düsün. 80000 km aynı sartlarla kullanıyorsun arabanı böyle oldugunu düsün. toplamda 7900 ytl eder karın. yani yedi milyar dokuzyüz milyon tl.

İŞTE BUKADAR

yanlıs bişey varsa lütfen düzeltin.

bundan sonrası kişe kalmıs. bana kalsa hiç bakmıcam kaç lira yakıcana alıcam bi civic.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karamel -- 1 Kasım 2007; 11:00:47 >

• Civic ne kadar az yakarsa yaksın onu bir dizelle kıyaslamak çok doğru değil.

Bu araçla teoride 4.7 litrelik bir sarfiyat tutturmak aracın sizdeki kullanım süresi boyunca pratikte çok az bir zaman diliminde gerçekleşebilir,ancak dizel bir model için 4.7litrelik tüketim ulaşılması çok daha kolay bir değerdir.

Örneğin bende LagunaII 1.6 ile 5.4l/100km ya da Mondeo 2.0 ile 6l/100km, Palio 1.3mj ile 3.8l/100km yi tutturabiliyordum ama bu her zaman yakalanabilen değerler değildi.
  • geçtiğimiz haftasonu istanbuldan ankaraya gittim. ve bir depo benzinle gidemedim
    sebepse yol boyunca ankara girişine kadar 180 km nin altına düşmemem
    yolun çoğu kısmında ise 200 ün altına inmedim ve maksimumda 225 e kadar çıktım ortalama yakıt tüketimi giderken 11,7. bu arada belirtmeden geçemicem araç 220 km hıza hiç zorlanmadan çıkıyor.
    Gelirken ise aşırıya kaçmamaya çalıştım hatta kendi kendime giderken fena yaktık benzini gelirken minimumda tüketeyim dedim fakat başlarda 130 sabit hızla giderken ki ortalama 5,1 e kadar düştü tüketim.. yine bir kaç arabanın beni tahrik etmesi sonucu dayanamayıp gazı köklemeye başladım ve ortalama tüketim 10,7 ile istanbula girdim.. ankara gişeler - istanbul gişeler 2 saat 45 dakika sürdü

• Veriler mükemmel.

Acaba Corolla kaça çıkabilir,geçen 4. viteste 192-193 gibi bir hızda devir kesti,5 e attığımda ise neredeyse aynı ivmeyle hızlanmaya devam ediyordu yol bitti
  • Allah affetsin Hocam

quote:

Orjinalden alıntı: Seenone

yine bir kaç arabanın beni tahrik etmesi sonucu dayanamayıp gazı köklemeye başladım ve ortalama tüketim 10,7 ile istanbula girdim.. ankara gişeler - istanbul gişeler 2 saat 45 dakika sürdü
  • Benim dream model aracım 1400 km civarlarında uzun yolda 290 km de 45-46 milyon civarı yakıyor, kısa yolda günde 2 buçuk kilometre sabah gidiş akşam geliş şeklinde bir yolda 155 km de 40 milyon civarı yakıyortabi benzin 2.920.000-tl yken ki veriler bunlar.
  • Istanbul şehir trafiğinde, benim civic 2008 otomatik elegance 310 km de kırmızı ışık yakıyor, gösterge 11.5 lt yazıyor. 8500 km de .

Yani sizin bu bahsettiğiniz rakamlar bana çok düşük geliyor, benim aracımda bir sorun mu var ... ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: densev

Istanbul şehir trafiğinde, benim civic 2008 otomatik elegance 310 km de kırmızı ışık yakıyor, gösterge 11.5 lt yazıyor. 8500 km de .

Yani sizin bu bahsettiğiniz rakamlar bana çok düşük geliyor, benim aracımda bir sorun mu var ... ?

Zamanda düzelecektir.
  • Densev,
    Malesef benimde hala öyle yakıyor, 10000 bakımı yaptırdım geçen hafta.
    Slm.
  • peki servis ne dedi bo konuda ?

Yıllar evvel bir beyaz şahinim vardı, road-balance yapan usta bana "gerek yok abi zamanla toplar" kendini demişti :)

Japonlarda aynısı mı söylüyor yani ? :)
  • ilk 3000 km
    ortalama tük: 7.9 lt/100km
  • 27 kasım 2007 de ankaradan (izmir deyim) 2006 model cıvıc (eski kasa vtec) 1.6 ls otomatik aldım araç 11000 km de. (bu arada 24000 e aldım araç temiz değerlendirin bakalım arkadaslar pahalımı almışım 30000 ytllik faturasını da verdi satan kişi)

Ankaradan yola cıktıgımda AŞTİ yi geçip eskişehir yoluna girince shell den depoyu taşırıncaya kadar doldurttum, yolda genel olarak 100-120 arası seyrettim,polatlı civarı bir ara hız denemesi için kısa süreli 170-180 lere cıktım. İzmir Kemalpaşa shelle geldiğimde trip 570 km gösteriyordu ve tekrar tasıncaya kadar fulledim 101 ytl lik benzin aldı. (araç boş tek kişi)

101 ytl / 570 km = 17,8 kuruş/km çıkıyor bence otomatik vites 110 beygir bir araba için çok iyi değer. ben tüple bu değeri yakalayamıyanları biliyorum.
    tüp takılınca ne olcak merak içindeyim %50 deniliyor uzun yolda 9 kuruş mu yakcak :)))
  • 11 ykr yakar
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.